Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce sa mai fac?


Recommended Posts

Va multumesc tututor pentru parerile impartasite. In fond stiu si eu ca asta este problema: comunicarea cu el. Asta era si intrebarea: cum sa comunic mai bine cu el. Stiu ca nu sunt nici prima, nici ultima femeie care creste copil (copii) singura. Dar sunt convinsa ca, chiar si fara alt ajutor, ati avut macar sprijinul moral al sotului. Eu nu il am. Eu una sunt de parere ca viata si-o face fiecare cum vrea. Eu intotdeauna am fost foarte clara ce vreau in viata: o familie adevarata, intr-o relatie de parteneriat total. Nu am ascuns niciodata ca urasc conceptia ca femeia trebuie sa faca toate "asa-zisele "treburi femeiesti". Tocmai de aia nu imi vine sa cred ca exact intr-o situatie de genul asta am ajuns. M-am impacat cu situatia lipsei de ajutor din partea soacrei. Nu imi convine, dar asta e. Vorba voastra, nu e obligata. Dar nu ma pot purta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Nu pot sta sa o vad la fel de des si sa ii ascult nenumaratele sfaturi si inchizitii referitoare la copilul cu care nu vrea sa ma ajute. Daca cineva in locul meu ar putea, cinstei ei. Eu sunt departe de a fi perfecta si nici nu ma pot preface. Solutia sugerata de voi am si incercat-o. Mai rarut cu ai lui, ca e mai dragutz. Problema vine de fapt din faptul ca el nu accepta asta. Stefany_p, asta si vreau: "o pauza, gaseste putin timp doar pentru tine (plimbare, gym, somn, iesit la o cafea)". Dupa asta si tanjesc. Dar nu am cu cine lasa copilul. O data pe saptamana ma duc la ai mei si stau 1-2 zile. Ma mai ajuta maica-mea ca sta cu el, ii mai face mancare. Dar in timul asta nu stiu ce sa fac mai repede: sa mai dorm si eu, sa fac cumparaturile (papica pt bebe), sa platesc facturile ...Si tot fara nimic raman pentru sufletul meu. Carla2005, si mie mi-ar placea sa ne plimbam toti trei cu el. Dar nici nu se pune problema. Daca ies eu, de ce sa mai iasa el. Iar el singur, v-am zis ... doar catre ai lui. Problema era iesitul in trei cu soacra. Mindy, nu neg ca are probleme de sanatate. Stii vorba aia "doar nebunii zic ca ii doare fara sa ii doara". Dar ea nu are probleme de sanatate care sa ii ridice greutati zilnic. Are momente cand nu se simte bine. Are probleme de sanatate, dar zilnic iese la biserica, la cumparaturi de 3-4 ori pe zi, se intalneste cu prietenele... Problema ei este de fapt frica: este o femeie fricoasa si panicoasa care nu se poate controla. Lemoni, cu ai lui am incercat sa vorbesc. Placuta le-am fost pana acum. Si nu m-a ajutat cu nimic. Ei se baga peste tot, mai putin sa ii zica fiului lor ceva. Peste mine da, peste casa noastra da, peste copil da... dar nu peste sotul meu. Am incercat si eu sa schimb foaia. Doua saptamani nu am zis nimic, l-am ajutat intru-totul chiar daca picam de oboseala. Ba chiar de cateva ori mi-a zis ca sunt "prea draguta" si ca el "nu merita" sa fiu atat de draguta. Dar din partea lui tot nu am primit nici un ajutor de nici un fel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu mai reprosa nimic si pune prioritatile in ordine. Dupa ce ti-ai facut lista de la ce e cel mai arzator la ce poate astepta nu te mai ocupa de nimic din ce poate fi lasat pe mai tarziu. Simplu. Eu am avut zile in care nu am gatit, ca n-am avut timp. Cand a venit sotul de la serviciu ori am mancat un sendvis ori ne-am uitat impreuna pe pereti. Vasele la fel, daca eu spal un munte de vase si imediat dupa asta el mananca si-si lasa farfuria pe masa s-o spele el ca eu nu mai spal nimic. E adevarat ca sotul meu nici nu este absurd, ma ajuta pe cat posibil, dar munceste foarte mult. Insa nu m-am stresat niciodata daca nu am mai avut vreme sau energie sa fac ceva anume. Cat despre legatura cu ai lui si la noi la fel. Diferenta e ca nu stam in acelasi cartier, desi eu mi-as dori sa stam mai aproape ca soacra mea ma ajuta enorm cu copiii si mi-e greu sa-i tot trambalez in masina dintr-o parte intr-alta a orasului. [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wtPubPL/weight.png"]Andreea[/url] mama de [url="http://b3.lilypie.com/jRG9p2.png"]Filip[/url] si [url="http://b1.lilypie.com/RNPfp2.png"]Georgia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum au spus majoritatea, esti obosita si asta isi spune cuvantul. Ia faptul ca te ocupi tu de bb ca un avantaj: ii dai ce educatie vrei tu! Apoi cand vine sotul acasa, il lasi pe bb cu el si iesi putin pana afara: am uitat sa iau paine; si te plimbi, fara tinta. Eu asa faceam la al doilea copil. Sfertul ala de ora de plimbare singura te usureaza cum nu se poate. Si nu cred ca sotul nu ar sta nici macar atat cu bb. Si nu mai incerca sa-l detasezi/dezlipesti de parintii lui; nu vei reusi niciodata si in plus o sa ai si discutii si cu sotul si cu socrii. Vrea sa dea raportul? OK, sa-l dea singur. Vrea sa mearga la mama lui? OK, tu esti obosita si vrei sa stai acasa, daca vrea poate sa-l ia pe bb; si in felul asta iti mai creezi un timp de respiro pt tine.... Asa cum spuneau fetele, schimba foaia, implica-l pe sot in ceea ce faci dar fara sa-i spui categoric; adica fi un pic smechera: dragul meu, dar uite ce cuminte sta bb cand e cu tine; ia sa vad de la tine ia mai bine cu lingurita; da-i tu un pic din pireul asta cat ma duc eu la baie sa vad daca pot clati lucrurile puse la spalat..... samd.... Si ar mai fi o varianta, roaga-i pe parintii tai sa vina din cand in cand sa te ajute: sa-l scoata la plimbare, sa stea cu el si tu sa mergi undeva.... nu cred ca te vor refuza. Hai ca trece! Capul sus! Ai un bb care are nevoie de tine. Cand o mai creste sa vezi ca nici tie n-o sa-ti vina sa crezi cand a trecut timpul si cate ai putut face. [;)]*********************************[;)] [url="http://bobutz.multiply.com/photos"]Poze cu familionu'[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31330&SearchTerms=nasterea,unui,pestisor"]Povestea nasterii Anei 17.03.2000 [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86009"]Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as proceda mai diferit.stiu ca bebe e universul tau, dar casnicia este importanta si ea.Ce as face ia-si comunica sotului ca imi e dor de el si ca as vrea sa iesim noi doi afara undeva cel putin o data pe saptamina sa-i spui ca iti este dor de el de imbratisarea lui de vorbele frumoase si de noptiile furtunoase pe care acum nu le aveti pt ca esti prea obosita.Propune-i sa lasati copilul pt cateva ore la ai lui pt ca daca sunt asa de uniti nu o sa te refuze si iesiti afara sa va relaxati. Daca ei te refuza cheama parintii tai , angajeaza o nani pt cateva ore, poti sa-i faci surpriza sa angajezi tu pe cineva fara ca el sa stie iar atunci cand intra pe usa sa ii spu-i ca e surpriza si sa iesiti afara acolo puteti discuta sa-i spu-i ce ai pe inima fara sa faci mare tamtam din asta, explica-i ca ti-ar palce sa aveti timp numai pt voi doi din cand in cand si daca el te-ar ajuta macar putin a-ti putea petrece mai mult timp impreuna.Cu tipete si urlete nu se ajunge nicaieri cu vorba buna ai multe de castigat. Acum pe bune nu stiu ce te supara sa iesi in parc cu caruciorul cu soacra ta , stai si tu la povesti si nu te mai plange la ea oricum nu o sa inteleaga niciodata , pt ca eu nu inteleg generratia de astazi(si am 40 de ani) care numai se plang cat de obosite sunt , cat de tracasate vai cresc copii singure , parca pe mine sau pe mama mea ne-a ajutat cineva.Chiar vorbeam si ma gandeam la mama mea saraca spala la mana ore intregi, mai mergea si la o coada , servici ,eu nu stiu cum au facut fatza femeile din ani '70 - 90 ca nu le auzeam sa se planga ca tinerele din ziua de azi.Mie acum mi se pare rai vase nu spal ca spala masina, rufe la fel imi i-a doua minute sa le arunc in masina si le mai iau dupa o ora mai greu cu aranjatul si pusu-l la loc dar sa fim seriosi e treaba de nimic.O mancare face toata lumea iar copilul sa fim seriosi cand dorme el la pranz dormi si tu incarca-ti bateriile. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lemoni
Eu as proceda mai diferit.stiu ca bebe e universul tau, dar casnicia este importanta si ea.Ce as face ia-si comunica sotului ca imi e dor de el si ca as vrea sa iesim noi doi afara undeva cel putin o data pe saptamina sa-i spui ca iti este dor de el de imbratisarea lui de vorbele frumoase si de noptiile furtunoase pe care acum nu le aveti pt ca esti prea obosita.Propune-i sa lasati copilul pt cateva ore la ai lui pt ca daca sunt asa de uniti nu o sa te refuze si iesiti afara sa va relaxati. Daca ei te refuza cheama parintii tai , angajeaza o nani pt cateva ore, poti sa-i faci surpriza sa angajezi tu pe cineva fara ca el sa stie iar atunci cand intra pe usa sa ii spu-i ca e surpriza si sa iesiti afara acolo puteti discuta sa-i spu-i ce ai pe inima fara sa faci mare tamtam din asta, explica-i ca ti-ar palce sa aveti timp numai pt voi doi din cand in cand si daca el te-ar ajuta macar putin a-ti putea petrece mai mult timp impreuna.Cu tipete si urlete nu se ajunge nicaieri cu vorba buna ai multe de castigat. Acum pe bune nu stiu ce te supara sa iesi in parc cu caruciorul cu soacra ta , stai si tu la povesti si nu te mai plange la ea oricum nu o sa inteleaga niciodata , pt ca eu nu inteleg generratia de astazi(si am 40 de ani) care numai se plang cat de obosite sunt , cat de tracasate vai cresc copii singure , parca pe mine sau pe mama mea ne-a ajutat cineva.Chiar vorbeam si ma gandeam la mama mea saraca spala la mana ore intregi, mai mergea si la o coada , servici ,eu nu stiu cum au facut fatza femeile din ani '70 - 90 ca nu le auzeam sa se planga ca tinerele din ziua de azi.Mie acum mi se pare rai vase nu spal ca spala masina, rufe la fel imi i-a doua minute sa le arunc in masina si le mai iau dupa o ora mai greu cu aranjatul si pusu-l la loc dar sa fim seriosi e treaba de nimic.O mancare face toata lumea iar copilul sa fim seriosi cand dorme el la pranz dormi si tu incarca-ti bateriile. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Foarte bine spus...m-am gandit si eu de multe ori la femeile de altadata...cum reuseau sa faca fata fara pampersi, masina de spalat,aspirator, aragaz ( ca s afim seriosi la tara d emulte ori gateau pe lemne).... kmi26 incearca sa faci si tu un compromis acolo in ce priveste socrii, sigur nu va vor raul, dar fac si ei ce pot! Soacrei daca este mai panicata din fire, incearca sa o intelegi, pana la urma suntem toti oameni si nu avem ca singur scop sa ne facem viata amara uni altora, mai ales cand sunt si copii la mijloc! Eu cand am avut probleme asa am discutat, clar, am spus ce vreu de la viata, am ascultat ce vrea celalalt si am gasit o cale de mijloc, discutii si probleme sunt in orice familie, insa trebuiesc depasite cu grija si rezultatul merita!! mama de 1 an si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da si daca se poate mai pune-ti si cenusa in cap si taci din gura, de fapt, de ce te plangi atata? Ca trebuie sa le faci pe toate singura? Pai uite draga, cum faceau femeile din anii 70 si nu mai trancaneau atata...bleah, daca astea sunt toate sfaturile primite, mai bine nu le citi! Eu am parte de ajutor non-stop din partea sotului si nici n-as concepe sa fie altfel, nu vrei sa-ti speli farfuria dupa ce mananci? Nu-i bai, las-o acolo si data viitoare tot in aia iti servesc masa...poate iti place! Nu suport barbatii care au rol de statui in casa, trebuie sa le speli, sa le perii si sa te inchini lor, eventual si o oda acolo.. Nu i-as mai face mancare, sa manance la maica-sa, in oras, unde vrea, ca eu sunt obosita si asa mai departe. Cum adica, el vine acasa, are pretentia sa-i faci tot, ba mai mult banii lui sunt mai grozavi decat ai tai...si tu repede alergi sa il servesti, macar daca ar sta cu bebele, dar nici aia nu-i de el... Sfatul meu? Taie-i din nas, las-o mai moale cu servitul si ocupa-te de copil si de tine. Cu soacra? N-o baga in seama, iar daca iti "ofera" poliloghii vizavi de cresterea copilului, spune-i frumos ca n-ai chef de asa ceva, esti muult prea obosita s-o asculti. Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

trecand peste partea cu sotul care nu se implica - si care, da, poate fi o problema-, mai departe nu vad unde e greutatea; puiul e mic, din cate am inteles, 8 luni, nu? de ce ti se pare atat de aiurea ca a trebuit sa stai cu el pana acum, sau 4 luni numai tu? nu asta e rolul lui mami fata de pui? soacra (a ta, dar toate in general) nu are nicio obligatie sa vina sa stea cu puiul vostru, asta e adevarul adevarat; iar voi banuiesc ca nu ati facut copilasul ca sa vi-l creasca ea sunt de acord cu tine ca uneori se poate sa ai nevoie de ceva timp singura sau de cineva care sa stea cu bb o ora, doua...insa sfatul meu este sa scoti soacra din planurile tale si sa te gandesti cum poti maximiza timpul tau petrecut cu puiul mic; poti incepe prin a nu=l mai considera o povara ci un mic omulet care poate veni cu tine (aproape) peste tot si pentru care cea mai mare bucurie este sa se simta iubit si aproape de mami/tati in legatura cu pb cu sotul- discutati, discutati, discutati succes!
[url="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2095985220097930967Xfnmuk"]
blue
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine spus Ingrid. Doar pentru ca acum jdemii de ani femeile nasteau pe camp nu inseamna ca daca mi se intampla asta nu ma plang. Hai sa fim serioase! Las-o pe soacra-ta ca ea chiar n-are nici o obligatie fata de tine. Doar sa-si pastreze sfaturile pentru ea...Insa sotul trebuie sa puna osul la treaba. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine zis INGRID [cool] KMI26 in primul rand mai las-o balta cu gatitul,curatenia,spalatul vaselor,calcatul hainelor,plata facturilor,cumparaturile si tot ce nu te priveste direct pe tine si pe bebe! Daca incepe si comenteaza dragutzul ala de sotz [indecent] asta sa fie raspunsul.Fa si tu pe obosita,pe bolnava,zi-i ca n-ai avut timp,ca ai uitat etc. [;)] Intr-o zi nu fa una,intr-o zi nu fa alta si tot asa pana se prinde de el ceva.Totul e sa ai nervi tari sa suporti un pic peisajul necosmetizat [;)] Pai uite si noi lucram amandoi,dar de-aia el face cumparaturile,plateste facturile,spala vasele,intinde rufele,uda florile,duce gunoiul, aspira,iese cu fetita la plimbare si joaca ,se trezea noaptea sau dimineata la prima ora si ii incalzea bibele cu lapte fetitei,ba chiar imi pune pachetul pentru serviciu dimineata,ca-s mai somnoroasa.Eu doar gatesc si fac resul lucrurilor din gospodarie la care nu se pricepe.Nu se poate ca doar unul sa faca tot in casa si celalalt sa stea bine mersi cu cracii in sus la TV!!! PS Si sper ca nu ii incalzesti mancarea si ii mai servesti si masa dupa ce ca nu te ajuta cu absolut nimic! Fac alergie la asa ceva [haibat]
MONI SI [url="http://www.dropshots.com/DIA1#date/2008"]DIANA NAZDRAVANA [/url](01.01.2006)
[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4"] PRIMII DOI ANI [/URL]
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga [url="http://www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html"][cit] [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4"][disco] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu se pune problema ca femeia sa faca tot si daca am zis de femeile din '70 faceau fatza asta este un merit al lor ca au rezistat si nu se plangeau atit. (eu una nu cred ca faceam fatza sunt mai comoda de fel) Sunt doua variante de ales in situatia ta ori cum ai spus numai faci mancare , numai speli faci razboi asa cum te sfatuiesc fetele ori il asezi si ii spu-i tot ce ai pe suflet cu vorba buna.Daca intradevar te iubeste incearca sa se schimbe sa te ajute daca nu oricum in situatia de fatza este ineviatbil divortul. Eu iti doresc succes in decizia ta . "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...