Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce sa mai fac?


Recommended Posts

Interventia mea la acest topic a fost exclusiv pentru a raspunde parerilor cum ca e ok, ca asa se intampla si altor femei, ca in anii 70 etc. Eu nu sunt in vreo tabara, nu a fost cazul meu. Nu m-as fi maritat in veci cu unul care de regula nu face nimic in casa sau cu care nu ma inteleg insa nu poti sa prevezi totul inainte de a face copilul, cum va reactiona partenerul si asa mai departe. Ca pana la urma nu-l cunosti cu adevarat pe omul de langa tine (trist, stiu). Mie mi s-a intamplat sa-l cunosc cu adevarat atunci (la greu) si am tras ponoasele. Nu ma plang, asta-i viata. Cred ca felul in care abordeaza Kmi problema e ce as fi facut si eu in prima faza. Are o atitudine buna si sunt sigura ca va fi bine. Nu sunt mare fan de discutii diplomatice si luat sotul cu binisorul cand se poarta magareste. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Lemoni
Da Mr Perfect! Numai un exemplu de astazi : Incepe cam asa ieri am fost la cumparaturi pe seara cand ne-am intors aveam o gramada de mancare am bagat la frigider ce trebuia dar cele care trebuiau sa fie bagate in dulap le-am lasat in cutii pt astazi.In timp ce studiam pe aici ce se intimpla , consoarta era jos la meci avem bucataria si camera de familie impreuna, cand am coborit jos erau toate vasels bagate in dulap, cumparaturile la fel si toate astea le face vizionind meciul! pei cum sa nu zic eu ca e perfect mai frate cand nu a comentat nici o secunda ci ii s-a parut normal sa faca toate astea. Apoi a plecat sus in dormitor in pauza si si-a facut curat in dulap la haine! pei ce sa reprosezi la asa consoarta. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
si ce o ajuta pe kmi26 mesajul tau? iti zic eu cred ca dupa ce il citeste ii face panarama sotului. Facem pariu? [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by kmi26 Mi-e teama ca in acest ritm ma indrept exact catre asa ceva. Abia acum a inceput sa realizeze, ca e micut, si deja se vad semne. Nu sta decat cu mine, urla cand ies din camera.
Parerea mea este ca nu ai cum sa iti dai seama cum va fi copilul tau peste cativa ani... este mult prea mic inca. Asa sunt toti copii, legati de mama lor si isi iubesc neconditionat parintii si vor sa fie alturi de ei. Cand va mai creste ai sa vezi ca va vrea sa fie independent, acum are in schimb nevoie de tine, sa stea langa tine... Fetita mea a fost la fel cand era mica, iar sotul meu nu e deloc mamos si nici nu mi-a dat prin cap ca va fi o mamoasa. [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La varsta de 8 luni copilul incepe sa cunoasca frica, el nu stie ca mama odata disparuta din raza lui vizuala nu a disparut de tot si atunci plange dupa ea. E ceva perfect normal! Nu poti spune ca va fi dependent de tine acum. Pana la 2 ani pt copil, mama e centrul universului lui si e ceva normal doar tu il alaptezi, tu il mangai cand il doare ceva, tu ii satisfaci nevoile..... [;)]*********************************[;)] [url="http://bobutz.multiply.com/photos"]Poze cu familionu'[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=31330&SearchTerms=nasterea,unui,pestisor"]Povestea nasterii Anei 17.03.2000 [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86009"]Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kmi26, asa cum au spus si celelalte fete, incearca sa-l faci pe sotul tau sa se implice, sa-si ia o zi de concediu in care sa stea el 90% din timp cu copilul (dar acasa, nu la mama-sa), o alta in care sa stea si cu copilul, sa plateasca si facturile, sa experimenteze viata ta de zi cu zi. Si cand merge la serviciu, da-i si facturile sa le plateasca, cei mai multi furnizori au casieriile deschise pana la ora 7 seara. Nu mai spun de plata pe internet, care e si mai la indemana. Fa-i lista de cumparaturi pentru copil, sa le faca el si daca mai apar neprevazute pe lista, trimite-l sa le cumpere. Fa ce trebuie pentru tine si pentru copil si pe el lasa-l sa se descurce, sa priceapa ca nu esti supraom si nu le poti face pe toate! Eu nu sunt casatorita (inca) si nu am copil, insa ma revolta numai ideea ca trebuie sa te descurci singura, desi sunteti o familie. Incearca sa "smulgi" ceva timp pentru tine. Kmi26, incearca, de asemenea, sa te descarci intr-un fel de ce simti pentru el si familia lui. Ca vorbesti cu el, ca vorbesti cu ai tai, cu sora, cu prietena, cu verisoara, descarca-te, ca nu e deloc pozitiv sa acumulezi frustrarea si sentimentele astea negative! M-au surprins unele postari aici. Kmi26 cerea solutii sa le aplice sa i se imbunatateasca situatia si a primit in mai multe randuri rapsunsuri de genul: Li se inatmpla si altora, acum 30 de ani asa era etc. Da, asa e, dar femeile alea sunt fericite? Au linistea sa se mai si bucure de copilul lor si de conditia de mama? Da, trece repede timpul si nici nu-ti dai seama cand se face mare. Dar e normal sa-ti aduci aminte de primele luni ale copilului ca de un timp marcat de dificultati si frustrare? Mi se pare foarte corect ce a spus JG: atatea menajamente pentru un barbat care nu trece prin ce trece femeia! Cu toate greutatile si suferintele si nesigurantele pe cap, femeia trebuie sa se mai ingrijeasca si sa nu-si plictiseasca/supere sotul! Cum sa-i trimiti mesaje cu pupici, cand esti furioasa ca esti singura cu toate cele si el in pauza de pranz, la masa? Chit ca e indreptatit s-o aiba! Daca un sot spala vase, gateste si face si sosonii intregii familii, nu e meritul, sau "vina" sotiei, ci a felului in care a fost educat. ************ Nus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina sper sa nu-i faca panarama sotului ci sa inteleaga ca daca sti sa vorbesti , reusesti sa rezolvi problema.Tu crezi ca al meu o fi fost perfect cand l-am luat? Am lucrat in timp chiar mi-a luat 20 de ani sa ajung la acest punct.Am incercat si eu ca- Kim mai inti cu razboiul eram tanara fara minte si sincer nu ajungeam nicaieri. Eu pun pariu ca daca nu-i da sa manince fuge la mamica si maninca acolo si in acest timp o mai si comenteaza toata familia si le da motiv mai mult sa o urasca. Pe mine m-ar interesa cum se desfasoara o zi din viatza unei fete care nu face fatza sa faca un dus cat e ziua de mare ca are grija de copil.Pei copilul ala nu doarme mai macar o jumatate de ora pe zi timp in care sa-ti faci un dus , chiar trebuie sa astepti consoarta pana vine de la servici sa faci un dus? Cat timp ia sa faci mancare chiar stai toata ziua in bucatarie ? Eu zic ca in 2 ore maxim ai terminat.Plus curatenie nu cred ca trebuie sa faci in fiecare zi. Puteti sa-mi spune-ti cum se desfasoara programul la voi ca ma simt vinovata ca eu am atita timp si unele din voi nu se descurca cu timpul din cauza de prea multa treaba.Poate pot sa va ajut sa va organizati. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ellej
Ocebine, diferenta intre a copii si sotii nostri (si implicit intre ce acceptam de la unii si de la altii) e ca pe copii ni-i crestem si ii formam noi dupa standardele noastre, pe cand sotii au fost crescuti (bine sau nu...) de altcineva si e cam greu sa inveti calul batran sa mearga in buiestru, cum s-ar zice (dar merita incercat).
Ideea era ca nu toleram sa nu fim respectate (de catre cei mai slabi ca noi), ca stim ceea ce trebuie facut, ca putem cere si indruma....dar nu pe/de la soti.[bang] Si intr-o casnicie, doi oameni se adapteaza, se muleaza unul pe celalalt intr-o anumita masura. Nu spus sa iti schimbi personalitatea, dar lucruri care tin de convieturie in comun nu iti stirbesc sau deformeaza caracterul. Sa iti ridici sosetele de jos si sa speli un vas nu este o sarcina monumentala pe care un om inteligent si cu cei 7 ani de acasa nu o poate efectua. Asta ca sa nu discut un tata care nu e capabil de a sta cu proprii copii. Aici imi este imposibil de inteles. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lemoni, de acord cu faptul ca trebuie sa ai rabdare sa iti educi sotul, si ca sigur obtii mai multe cu vorba buna decat cu tipete si reprosuri! dar despre cum iti organizezi timpul: al meu copil dormea iepureste, daca ma ridicam din pat si plecam era de jale, se trezea si o lua de la capat cu plansul (si cand ai copil prematur care trebuie sa recupereze mereu ceva, nu-ti permiti sa il lasi sa planga prea mult). Mai mult, dupa 2 ani se invatase sa doarma cu o mana pe gatul meu si chiar daca puneam papusa, perna, plus ceva, nu-l pacaleam. Eu, dupa o zi de servici nu am energie seara sa fac nimic, si totusi fac un efort si gatesc si mai fac un pic de ordine, si eu am ajutor si de la sot si de la copil. Ma bucur ca tu stii sa iti organizezi timpul, dar nu intotdeauna e vorba de organizat timp, sunt mai multi factori care intra in ecuatie... Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru iubita si ai mei au foat asa de atasati de mine nici macar la Wc nu puteam sa ma duc singura, ca erau top si ei in brate la mine, dar gasem solutii la toate cand facem dus le aduceam jucari si ii puneam pe paturica jos , ma splam si in timpul asta le cantam ceva sa le atrag atentia , sau cand erau mici 6-10 luni ii puneam in carucior si vorbeam cu ei.De multe ori nici nu ma intilneam cu consoarta ca noi tot ne schimbam pt ei asa ca as fi ramas nespalata cu saptaminile!Nici eu cand ajung la 7 acasa nu am chef sa fac nimic si chiar nu fac decat daca este strictul necesar sa fac in momentul ala daca nu mai e si maine o zi. A si alt lucru nu inteleg dece se supara daca pleaca cu copilul la ai lui , atita timp cat ii da timp numai pt ea ce conteaza unde merge el cu copilul. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...