Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Suntem casatoriti de 3 ani, avem copil de 2, situatia este cam banala, banuiesc ca se intimpla peste tot: eu, copil, plimbat distrat(nu prea se joaca singur), hranit, iar plimbat pina seara la 9, casa curatenie, mincare(cam des pe motiv de indigestie a sotului la anuminte mincaruri, plus nu maninca legume asa ca gatesc de doua ori uneori)cumparaturi, calcat, spalat, tot,aerobic acasa cind doarme copilul, etc.Sotul pleaca dimineata si vine cind poate adica uneori la 4 alteori la 7.Daca vine la 4 maninca, doarme si apoi zace pa canapea la TV pina la 12.00 -1 noaptea.Se duce cu copilul cind si cind, cind sunt gata sa clachez.Cumparaturi face rar, cind ii trebuie ceva.Am noroc ca vine buna duminica Simbata si duminica are acelasi program, in general eu astept pina maninca si doarme tot weekendul poate iesim si noi la un film, Weekendul asta nu am reusit ca s-a trezit tirziu.Nu prea mai vrea sa iesim nici unde ca ce sa mergem iar sa stam( la o terasa, degeaba). Acum eu va intreb, la voi cum e?Bineinteles ca nu era asa inainte de casatorie.Are probleme cu firma dar se comporta de parca ar fi singurul de pe Terra care munceste. Din sept imi caut de lucru.Am tot intrebat mamicile din parc care lucreaza cat este de greu.Au tot programul meu, cu diferenta ca il duc pe junior la cresa si pana seara tarziu sunt in picioare.Pe sotii lor, la fel nu i-am vazut decit foarte putin sau deloc.Ele sunt obosite fara energie si se vede pe toata fiinta lor. Cand o femeie nu mai are stralucire, cred ca se resimte asta si in relatie.A cui este vina? Am vazut femei obosite langa soti indiferenti pentru ca nu mai erau atrasi de ele.Am vazut femei stralucind linga partenerul lor...Am vazut familii cu trei copiii si cu sot care se implica, cu mamici care nu se plang de oboseala.Cand o femeie are linga ea un sot care o ajuta, se implica, femeia de linga el straluceste. De mult ori ma resemnez, ce sa fac, eu am vrut, de multe ori ma revolt si suntem incordati ca si acum cand nu ne mai vorbim de 3 zile si ne uitam urit unul la celalalt. Nu stiu cum sa schimb asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Scenariu clasic. Dupa atatia ani de casnicie, cu doua neveste, am ajuns la concluzia ca sunt frecvente devierile de la comportamentul initial, intr-un sens sau altul, pentru ca un sot permite celuilalt, din ce in ce mai des, aceste devieri. Este ceva omenesc si se intampla si in alte cazuri, de exemplu parinte-copil. Concret, daca un partener capata (indiferent cum- are o fire mai posesiva, e mai ocupat, e bolnav etc-) un mic ascendent asupra celuilalt, nu se gandeste cum sa-i intoarca favorul, ci incepe sa-i placa si extinde domeniul de favovuri, ajungand sa creada chiar ca i se cuvine. Problema femeii este ca a fost educata sa renunte mai usor, are mult mai multe de pierdut, daca are si copii... Fiecare din noi am trecut prin asa ceva, ne mai fura valul. Important este ca celalalt sa-l tina cu picioarele pe pamant, pentru ca oricine are dreptul sa greseasca, dar nu sa persiste in greseala. angelli, cred ca sotul tau se crede imbatabil si nu-i pasa ce crezi tu. Cum poti sa schimbi? Intai cu vorba, apoi cu fapta. Stiu (si din experienta proprie) ca o femeie poate fi, cand vrea, tare uracioasa... Ar fi bine sa-ti faci un scenariu (ca tot esti "libera", sotul nu te deranjeaza") si, incet-incet, sa scoti (sau sa bagi) ceva in viata ta, care are legatura cu el, fara sa spui nimic. Chiar daca mai tarziu, va observa ca ceva nu-i ca inainte si va ciuli urechile. Pana sa-si dea seama, unele lucruri se vor fi schimbat deja, iar tu nu vei mai fi in depresia in care ai intrat. Atunci e timpul de discutat, dar pozitiile vor fi, oarecum, de egalitate. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multi citesc, putini raspund. Cred ca asta inseamna ca subiectul e tocit, a ajuns ceva banal. Totusi nu aveti decat 3 ani de casnicie, cum te vezi cand o sa impliniti 10 ani ? Stiu familii fara copii care se confrunta cu aceeasi problema, plictiseala mare, nici un chef de viata. Noi avem 10 ani de casnicie, bebe are 2 ani, cand suntem in bani, iesim toti 3 sau se intampla sa lasam copilul la mama si sa iesim cu prietenii. Ce sa zic, chef de distractie avem, atat cat se poate ! Pe de alta parte ne mai si certam, suntem colerici amandoi, nu se stie niciodata cum va fi ziua de maine. Vezi sa nu-si gaseasca vreuna din prea multa plictiseala ! Sau da-te tu ocupata, iesi cu o prietena, poate se sesizeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by andruka
Multi citesc, putini raspund. Cred ca asta inseamna ca subiectul e tocit, a ajuns ceva banal. Totusi nu aveti decat 3 ani de casnicie, cum te vezi cand o sa impliniti 10 ani ? Stiu familii fara copii care se confrunta cu aceeasi problema, plictiseala mare, nici un chef de viata. Noi avem 10 ani de casnicie, bebe are 2 ani, cand suntem in bani, iesim toti 3 sau se intampla sa lasam copilul la mama si sa iesim cu prietenii. Ce sa zic, chef de distractie avem, atat cat se poate ! Pe de alta parte ne mai si certam, suntem colerici amandoi, nu se stie niciodata cum va fi ziua de maine. Vezi sa nu-si gaseasca vreuna din prea multa plictiseala ! Sau da-te tu ocupata, iesi cu o prietena, poate se sesizeaza.
sunt de parere cu andruska se intimpla din ce in ce mai des, mai este un subiect asemanator recent sa zic asa ca subiecte asemanatoare sunt multe , vezi raspunsurile de la< Ce sa mai fac ^ se discuta aceeasi problema. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...