Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

As dori si eu niste sfaturi...sunt de ceva vreme cu prietenul meu...el este cu 10 mai mare decat mine (eu am 21 de ani) si are o fetita de 4 ani...mama fetitei nu ma suporta de nici o culoare (cu toate ca si ea este cu altcineva acum)...in fiecare weekend, fetita isi petrece timpul cu tatal ei, iar weekendul trecut am iesit si eu cu ei...toata ziua a mers perfect...m-am jucat cu ea absolut orice, am ras, ne-am plibat etc...seara, eram acasa la prietenul meu si a inceput din senin sa spuna ca vrea sa plec acasa...am plecat...prietenul meu a discutat cu ea si ea a spus ca nu e suparata pe mine si ca i-a placut ca s-a jucat cu mine si ca vrea ca a doua zi sa iesim iar...a doua zi am fost sa-i iau de acasa si a inceput iar: "nu vreau sa vina cu noi!" Dece? "Ca asa vreau eu!" (a fost raspunsul ei). Nu stiu ce sa fac...cum sa fac sa ma apropii de ea astfel incat sa ii fie si ei bine...sa nu simta prea puternic impactul divortului....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai va fi cam greu din moment ce mama ei ii baga ideile astea in cap. Singura solutie este sa te poti frumos cu ea , sa-i explice tatal ei pe intelesul ei ca nu o iubeste nimeni mai putin , ca nu este vina ei ca parintii nu mai sunt impreuna si ca acum el e fericit cu tine si mama lui cu prietenul ei. Iar tu........rabdare multa "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca un copil (mai ales unul asa de mic!), nu concepe ca tati are o alta partenera. Oricat de frumos te-ai purta, tu deocamdata esti "intrusul" care ii impiedica pe parintii ei sa redevina un cuplu. (Conteaza mult daca tu erai prietena lui tati si inainte de divort, daca mama fetitei l-ar mai vrea pe tati inapoi, dar el nu o mai vrea pe ea...). Eu cred ca trebuie sa ai rabdare, sa o intelegi - e un copil care sufera - si chiar are motive. Poate te place, dar vrea sa aiba momentele ei, doar cu tati. Incearca sa fi vesela si intelegatoare cu ea, dar nu sa ii intri sub piele, fiindca pare un copil inteligent si te simte. Lasa-le timp sa petreaca numai ei doi, iar cand va intalniti toti trei incearca sa nu fi foarte pupacioasa cu taticul ei. Si nici sa ii faci ei toate mofturile, ca sa-i castigi simpatia. Poarta-te frumos, dar normal. Si vorbeste cu ea cat mai mult, las-o sa exprime ceea ce simte fata de tine. Poate asa vei avea ocazia sa-i explici ca taticul ei ramane al ei, chiar daca tu dormi seara acolo sau nu. "Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii" (A. Saint-Exupery, "Micul print")
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti rebuie multa rabdare! Nu te gandi neaparat ca mama ei ii spune verzi si uscate despre tine...ci pur si simplu, poate reactiona oricum copilul! Mai ales ca fetita este la varsta in care tatal este centrul universului, fetitele sunt mai atasate de tati, probabil ii este greu, nu intelege prea multe, ii este frica de tot ce este nou! Atata iti spun, iti trebuie rabdare si nervi de otel, daca il iubesti pe omul respectiv si-ti pasa intr-adevar de fetita iceraca sa o intelegi...eventual fa un exercitiu de imaginatie si pune-te in locul ei (desi e greu sa vezi lucrurile ca un copil de 4 ani). Lasa explicatiile pe tema divortului in baza parintilor ! Sa ne mai spui cum decurg lucrurile mama de 1 an si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer....?! O intzeleg pe micutza extrem de mult. Parerea mea: daca de-abea a divortzat prietenul tau de sotzie si fetitza de 4 ani itzi spune ca nu vrea sa fi in preajma ei... in locul tau... doamne fereshte... ash sta o perioada departe. Timpul petrecut cu tatal ei sa fie timpul ei cu tatal ei. Al tau, sa fie timpul tau cu el, dar separatzi. Ea si asha sufera din cauza ca tati nu mai este cu mami. In locul lui nu m-ash grabi sa-i arat fetitzei partea urata a vietzii. Si nici sa-i aduc pe cineva in viatza ei pe care e logic ca nu-l vrea. Fara sa te superi pe mine, tu reprezintzi, in ochii acelui copil nevinovat de situatzia in care este, un fel de amenintzare, o inlocuitoare a mamei in sufletul tatalui si in viatza tatalui ei. Eshti o intrusa care nu se incadreaza in imaginea copilului despre familia pe care ea, instinctual si-o doreshte nealterata. Te intzeleg ca tu doreshti sa te accepte, dar cred eu (nu datzi cu roshii) ca nu se poate dintr-o data. Ash sta de vorba cu prietenul meu si i-ash propune sa se duca sa ia el fata si sa o consulte daca ea vrea sau nu sa vina sa te ia si pe tine la plimbare. Dandu-i senzatzia ca are si ea un cuvant de spus in viitorul ei este drumul spre a te accepta pe tine. Daca copilul nu te vrea, pai nu te vrea. Te-o place ca persoana, dar nu-i place ce reprezintzi. Asha ca incearca sa ai rabdare si daca simtzi ca e cazul, sa te retragi cand e ea prezenta, sau sa reduci timpul petrecut cu ea, in trio. Cand suntetzi totzi trei, incearca sa ii dai toata atentzia ei, luand distantza fatza de tata, ca ea sa nu simta gelozie, sau concurentza. Cu timpul poate te va accepta, daca nu te accepta, nu mai chinuitzi copilul. Daca eu divortzez cred ca imi tzin relatziile deprte de ochii copilei. Numai daca e vorba de casatorie se schimba datele problemei. Pentru ca daca nu e treaba serioasa si relatzie solida, partenerul respectiv azi e, maine nu e si nu e corect sa-mi expun copilul la tot felul de promiscuitatzi, ca nu mai intzelege nimik din viatza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si prietenul meu e divortat,are o fetita de 5 ani si eu am aprox varsta ta. Diferenta ar fi,ca ei 2 au divortat cand fetita avea 1 an si ceva,deci nu prea a crescut cu el... Eu nu i-am cunoscut inca fetita,vorbim doar la telefon cand o suna el.Stie cine sunt,ca sunt prietena lu` tati si tot timpul ma cheama la ea sa ne jucam. Asa a facut si cu fosta lui prietena,a cunoscut-o s-au inteles bine. Nu a cunoscut pe altcineva fetita,inafara de fosta lui..pe mine inca nu ma stie,ca locuim departe de ea si nu am avut ocazia pana acum.Am zis pana e ceva serios,sa nu facem prezentarile. Fosta lui sotie,am noroc ca nu se tine dupa el absolut deloc,vorbesc si ei la telefon,despre fata,dar eu n-am vb pana acum cu ea.N-am simtit nevoia si n-am vrut sa fac asta,dar aud intotdeauna ce vorbesc ca nu se ascunde de mine. Eu cred ca,daca fetita lui nu te suporta,ar trebui sa stai un pic departe de ea si sa o lasi pe ea cu tati sa iasa,nu toti 3,ca ea nu intelege.Daca ii stie pe mami si pe tati impreuna dinainte,tu esti doar o intrusa. ..Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Carmenyellow, Impactul divortului tot il va simti. Cu fiecare zi care va trece.Cu fiecare situatie in care va avea nevoie de tatal ei si el nu va fi linga ea. Poti controla doar relatia ta cu ea, dar nu si relatia ei cu tine. Acorda-i libertatea de a alege singura cum va dori pe viitor sa se comporte cu tine. Este mica si daca o vei manipula acum, cind va creste te va uri. O poti cumpara usor cu bomboane, cu filme, cu o jucarie. Dar nu esti corecta in relatia cu ea, si ca adolescenta te va uri. Asa ca las-o libera. Daca vrea sa fie nemultumita acum, sa fie. In timp ii va trece si te va accepta in mod firesc. Pina la urma, poate ca si mama fetei se teme de tine ca o poti manipula. O poti cumpara cu jucarii / jocuri / dulciuri / mofturi. Poate de aceea ii "baga in cap". Nu neaparat din rautate, dar din teama. Poate daca te-ar placea si te-ar iubi fetita pe tine, tu ai fi linistita. Dar mama fetitei ar fi? Bafta si bucura-te de viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oocristina Mama ta ce spune despre asta? S-au terminat barbatii din lumea aceasta? Sau baietii de virsta ta sunt prea "fraieri" si nu te satisfac? S-a saturat prietenul tau de nevasta-sa si vrea acum o femeie noua, tinara si neprihanita?
Nu pot sa cred ca gandesti asa! Urat si trist.... __________________________________________________________ [url="http://good-times.webshots.com/photo/2385988850102959331ANXFXo"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2943489760102959331bjRkMb"]mic[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2562347700102959331zIkdWO"]drag[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2678838930102959331VmeuNf"]scump[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2321677330102959331tcVOIZ"]pisicos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...