Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

quote:
Originally posted by marius Pai din ceea ce scrii eu zic ca nu prea aveai ce sa cauti cu "prietenul" tau. Nu de alta, dar esti de ceva vreme cu un barbat casatorit care are o sotie si un copil de patru ani cu aceasta sotie!!!. Ce cauti tu acolo?! Nu aveai dreptul, cel putin moral sa apari, nu? Este o familie pentru Dumnezeu, cu un copil! Din ceea ce scrii vad o femneie tanara care sub o forma sau alta a contribuit in mod cert la destramarea acestei relatii. Si tu te miri ca sotia acestui barbat nu te suprota! Te miri ca acest copil al lor iti spune sa pleci? Pai ce ai fi vrut? Tu realizezi ce faci defapt? Fara suparare dar tu furi un sot de langa sotie destrami o familie cu un copil cu nonsalanta. Iar el, sotul e un magar! Nu-si merita sotia! Imi pare rau nu prea inghit persoanele fie femei fie barbati care se baga in viata unui cuplu. Daca ar fi fost divortati, era probabil altceva dar asa ce ai facut defapt? Cu ce drept? Trebuia sa scrii "Copilul lor" nu "Copilul lui". Este vorba de o familie cu un copil. Pot sa aiba greutati, toti avem dar nimeni niciodata nu ne da dreptul sa desfacem, sa ne bagam, sa ne introducem intre ei. De aceea este familie. E o chestiune de respect. Nici tie nu ti-as dori niciodata sa ajungi sa traiesti asa ceva. Ar fi dreptul tau sa ai familia ta copilul tau sotul tau si toate acestea sa insemne VOI. Si un gest extrem de regretabil ca cineva oricine la un moment dat sa apara intre voi si sa se mire de ceea ce te miri tu. Ti-o spun cu toata seriozitatea unui barbat de 40 de ani si 17 ani de casnicie. Asa ceva NICIODATA nu se face. Niciodata! Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Marius, cred ca te-ai pripit un pic si te-ai grabit sa etichetezi persoanele implicate, pe baza informatiilor minime pe care le aveai la dispozitie. De unde esti atat de sigur ca ea e cauza despartirii celor doi? Eu am citit ce a scris carmen si am intels ca in cazul lor e vorba de divort iar fosta partenera a prietenului ei are si ea pe cineva. Nu inteleg de ce asa repede ai ripostat (oooo, si ce riposta !) cand de fapt problema in care ne-a cerut carmen parerea e cu totul alta, si anume relatia cu copilul lui (da, pentru ea e copilul lui) Eu cred ca prea repede ne grabim sa dam cu pietre si etichetam oamenii fara sa avem toate elementele din ecuatie, si imi pare rau sa vad ca tocmai tu ai cazut in capcana asta, caci esti unul din oamenii de pe forumul asta pe care il apreciez pentru sfaturile pertinente pe care le da-in majoritatea situatiilor. Chiar mi-a parut rau cand am citit ce ai scris si tocmai de aceea am simtit nevoia sa intervin. Carmen,tie din nefericire nu am cum sa iti dau vreun sfat pentru ca ne-ai povestit mult prea putine lucruri ca sa imi dau cu parerea, iar situatia o consider una delicata. April [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115547"] Emma are nevoie de ajutor ![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ok... sa o luam mai la rece. Sunt divortati? NU. Deci legal sunt casatoriti. Este de ceva vreme cu prietenul ei ( a se citi cu sotul unei femei)? Da. De ce? Adica stii ca aceasta persoana este casatorita legal, are o sotie si un copil si tu, ce? Nu exista scuze imi pare rau. Nici macar pentru el. Cum adica se poate spune altceva. Ai o sotie? DA. Ai un copil? Da.Si ce faci?! Mergi in deplasare? Pai cu ce drept? Nu-ti convine casnicia? Ok Fa diligentele necesare du-te la tribunal si DUPA ce legal discutand nu mai esti casatorit Ok go on your way. Dar asa? Asa este o magarie maaare de tot. Nu ma scuze. Si sincer m-a racait expresia "sunt de ceva vreme cu prietenul meu". Pai nu e prietenul tau! E un nenorocit fara bun simt care are o sotie si un copil. Este un sot legal al cuiva. Cu cel putin patru ani inaintea ta. Tu cine esti? Si de ce? Ai caracter? Daca da refuzi o astfel de relatie, acum si pana totul este acceptabil. Altfel... imi pare rau. Nu sunt scuze pentru nimeni nici pentru el nici pentru ea. Nu asa. Si nu am cum sa fiu decat sincer chiar daca ceea ce spun poate este al naibii de incomod. Tine doar de respect si de coloana vertebrala. Raman la opinia mea. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate marius, insa uneori oamenii se separa dar nu divorteaza decit dupa vreo 3 ani, desi stau separat. cind incepi o relatie cu cineva, nu ii ceri hirtia de la divortz, sa te convingi ca e liber. cel separat vrea o relatie si omite sa te anumte din start ca de fapt el/ea este inca casatorit legal. fata nu zice daca e sau nu e divortat. poate e deja, poate nu e dar sint separati de mult, poate pina sa ajunga la ea (cea de 21 de ani) a mai fost si cu altele. la 21 de ani, desi nu esti copil, nu vezi lucrurile chiar asa de clar si transant. abea dupa ce ti se intimpla tie personal ceva incepi sa vezi cu alti ochi. Nu crezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marius
quote:
Initial creeata de carmenyellow
As dori si eu niste sfaturi...sunt de ceva vreme cu prietenul meu...el este cu 10 mai mare decat mine (eu am 21 de ani) si are o fetita de 4 ani...mama fetitei nu ma suporta de nici o culoare (cu toate ca si ea este cu altcineva acum)...in fiecare weekend, fetita isi petrece timpul cu tatal ei, iar weekendul trecut am iesit si eu cu ei...toata ziua a mers perfect...m-am jucat cu ea absolut orice, am ras, ne-am plibat etc...seara, eram acasa la prietenul meu si a inceput din senin sa spuna ca vrea sa plec acasa...am plecat...prietenul meu a discutat cu ea si ea a spus ca nu e suparata pe mine si ca i-a placut ca s-a jucat cu mine si ca vrea ca a doua zi sa iesim iar...a doua zi am fost sa-i iau de acasa si a inceput iar: "nu vreau sa vina cu noi!" Dece? "Ca asa vreau eu!" (a fost raspunsul ei). Nu stiu ce sa fac...cum sa fac sa ma apropii de ea astfel incat sa ii fie si ei bine...sa nu simta prea puternic impactul divortului....
Pai din ceea ce scrii eu zic ca nu prea aveai ce sa cauti cu "prietenul" tau. Nu de alta, dar esti de ceva vreme cu un barbat casatorit care are o sotie si un copil de patru ani cu aceasta sotie!!!. Ce cauti tu acolo?! Nu aveai dreptul, cel putin moral sa apari, nu? Este o familie pentru Dumnezeu, cu un copil! Din ceea ce scrii vad o femneie tanara care sub o forma sau alta a contribuit in mod cert la destramarea acestei relatii. Si tu te miri ca sotia acestui barbat nu te suprota! Te miri ca acest copil al lor iti spune sa pleci? Pai ce ai fi vrut? Tu realizezi ce faci defapt? Fara suparare dar tu furi un sot de langa sotie destrami o familie cu un copil cu nonsalanta. Iar el, sotul e un magar! Nu-si merita sotia! Imi pare rau nu prea inghit persoanele fie femei fie barbati care se baga in viata unui cuplu. Daca ar fi fost divortati, era probabil altceva dar asa ce ai facut defapt? Cu ce drept? Trebuia sa scrii "Copilul lor" nu "Copilul lui". Este vorba de o familie cu un copil. Pot sa aiba greutati, toti avem dar nimeni niciodata nu ne da dreptul sa desfacem, sa ne bagam, sa ne introducem intre ei. De aceea este familie. E o chestiune de respect. Nici tie nu ti-as dori niciodata sa ajungi sa traiesti asa ceva. Ar fi dreptul tau sa ai familia ta copilul tau sotul tau si toate acestea sa insemne VOI. Si un gest extrem de regretabil ca cineva oricine la un moment dat sa apara intre voi si sa se mire de ceea ce te miri tu. Ti-o spun cu toata seriozitatea unui barbat de 40 de ani si 17 ani de casnicie. Asa ceva NICIODATA nu se face. Niciodata! Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Marius , Carmen a pus ca si mama fetei este cu cineva. Pe langa asta , cred ca cel care intenteaza divort rupe casnicia si nu cineva care doreste sa intervina.Ca daca nu ar fi de acord si a doua persoana , ar ramane cu dorinta. Daca cei 2 divorteaza inseamna ca nu se mai inteeg. Ar trebui sa fie o perioada de "doliu" in care sa nu aiba parteneri? Hai sa fim seriosi , sunt oameni maturi si vaccinati, responsabili , iar daca nu mai merge relatia indiferent din ce motiv mi se pare natural sa se desparta si sa stea fiecare cu partenerul pe care si-l doreste. Ea fura un sot de langa sotie?[:D] Nu , sotul pleaca , sotia pleaca , in nici un caz nu sunt "furati". Mi se pare ca iei totul prea personal. Rufus , da , am omis prtea aia in care spunea ca nu o suporta fosta sotie. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marius
Ok... sa o luam mai la rece. Sunt divortati? NU. Deci legal sunt casatoriti. Este de ceva vreme cu prietenul ei ( a se citi cu sotul unei femei)? Da. De ce? Adica stii ca aceasta persoana este casatorita legal, are o sotie si un copil si tu, ce? Nu exista scuze imi pare rau. Nici macar pentru el. Cum adica se poate spune altceva. Ai o sotie? DA. Ai un copil? Da.Si ce faci?! Mergi in deplasare? Pai cu ce drept? Nu-ti convine casnicia? Ok Fa diligentele necesare du-te la tribunal si DUPA ce legal discutand nu mai esti casatorit Ok go on your way. Dar asa? Asa este o magarie maaare de tot. Nu ma scuze. Si sincer m-a racait expresia "sunt de ceva vreme cu prietenul meu". Pai nu e prietenul tau! E un nenorocit fara bun simt care are o sotie si un copil. Este un sot legal al cuiva. Cu cel putin patru ani inaintea ta. Tu cine esti? Si de ce? Ai caracter? Daca da refuzi o astfel de relatie, acum si pana totul este acceptabil. Altfel... imi pare rau. Nu sunt scuze pentru nimeni nici pentru el nici pentru ea. Nu asa. Si nu am cum sa fiu decat sincer chiar daca ceea ce spun poate este al naibii de incomod. Tine doar de respect si de coloana vertebrala. Raman la opinia mea. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Ai uitat sa spui si de sotia lui ca e o nenorocita , ca si are pe cineva "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marius
Ok... sa o luam mai la rece. Sunt divortati? NU. Deci legal sunt casatoriti. Este de ceva vreme cu prietenul ei ( a se citi cu sotul unei femei)? Da. De ce? Adica stii ca aceasta persoana este casatorita legal, are o sotie si un copil si tu, ce? Nu exista scuze imi pare rau. Nici macar pentru el. Cum adica se poate spune altceva. Ai o sotie? DA. Ai un copil? Da.Si ce faci?! Mergi in deplasare? Pai cu ce drept? Nu-ti convine casnicia? Ok Fa diligentele necesare du-te la tribunal si DUPA ce legal discutand nu mai esti casatorit Ok go on your way. Dar asa? Asa este o magarie maaare de tot. Nu ma scuze. Si sincer m-a racait expresia "sunt de ceva vreme cu prietenul meu". Pai nu e prietenul tau! E un nenorocit fara bun simt care are o sotie si un copil. Este un sot legal al cuiva. Cu cel putin patru ani inaintea ta. Tu cine esti? Si de ce? Ai caracter? Daca da refuzi o astfel de relatie, acum si pana totul este acceptabil. Altfel... imi pare rau. Nu sunt scuze pentru nimeni nici pentru el nici pentru ea. Nu asa. Si nu am cum sa fiu decat sincer chiar daca ceea ce spun poate este al naibii de incomod. Tine doar de respect si de coloana vertebrala. Raman la opinia mea. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate-i mai bine sa vina fata sa lamureasca cum sta cu divortul si cu moralitatea relatiei lor, desi nu vad ce importanta are acum acest detaliu din moment ce se urmareste altceva in subiect, si anume cum sa se apropie fata de fetita. Daca ne apucam sa scotocim autorul fiecarui subiect si sa-l cercetam de cand mama lui l-a facut si pana in momentul postarii, o sa ajungem la concluzia ca nimeni, dar absolut nimeni de aici n-are coloana vertebrala si atunci ce-am facut? Ce-am fi facut noi in locul lui carmen pana sa apara problema ei cu fetita, deja nu stiu cata relevanta are. Nici eu nu as fi consimtit la 21 de ani sa am o relatie cu-n barbat mai mare cu 10 ani ca mine si separat (divortat sau nu) si cu un copil mic. Dar asta sunt eu si nimic mai mult, nu-s nici etalon de moralitate si nici instanta la judecatorie. Moralitatea relatiei ei cu acest om nu e acum subiectul discutiei, indiferent daca se adevereste ca ai dreptate in supozitiile tale. Si pe mine cateodata ma infurie lipsa asta de moralitate ce-o vad in stanga si-n dreapta, dar realizez ca asta-i lumea in care traim si alta mai buna nu e. Si, cand sunt asa furioasa, ma feresc sa scriu pe forum [:D][:D][:D]. In orice caz, iti inteleg inversunarea. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal este simplu sa spui "Ahhh are si ea pe cineva...". Ce este asa de greu de retinut. Sunt casatorit. Da? Ok? Nu merge relatia? Ok? Bun. Divortez. Ok? Am pe cineva. Ok. Sau: Sunt casatorit. Nu sunt divortat. Am un copil de patru ani. Intalnesc o fata de 21 de ani, plec de acasa, mi se pune "pata", ma duc in week end sa plimb copilul.... ahh ce viata de boier. Sotia? Who care? Da-o naibii! Mai bine divortez. Si ma-nsor cu domnisorica... Poate cititi un pic si pe aici, poate va plac aceste clipe din viata voastra... a femeilor, a sotiilor, a viselor destramate... ce-mi vindeti mie? Chiar nu le explicati voi ca e chiar Ok tot ceea ce li se intampla este doar asa ceva efemer, trece cu apa rece. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104215&whichpage=20 http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=119797 Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius.....presimt ca se schimba vremea pe aici! Urmeaza potopul! Ploaie cu pietre, cred.[:D] O sa-ti sar in ajutor cu cateva umbrele, asa ca stau pe aproape! Daca era 1 aprilie credeam ca subiectul asta este pacaleala, avand in vedere ca autoarea a postat doar un mes.Doar o singura piatra aruncata in balta... vorba lui Ion Creanga.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...