Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

iaurt in casa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu fac iaurt de casa (mai bine zis, un fel de lapte batut care in Moldova de numeste chishleag[:D]) din lapte nefiert, in care adaug putina sare si 3 linguri de smantana (din comert) la un litru de lapte. cristina d. [url="http://www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1"]Motaneii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca daca vrei sa se inchege si sa devina iaurt trebuie sa adaugi si un iaurt din comert ,iaurt care contine bacteriile lactice urmatoare: lactobacillus bulgaricus, care da aciditatea iaurtului si streptococcus thermophilus ,care dezvolta aroma iaurtului . Fara prima iaurtul nu se incheaga ,nu-i iaurt ,poate fi lapte fermentat dar nu iaurt! Am incercat si eu ,n-am reusit pina in prezent dar acum i-mi dau seama ca eu nu fierbeam laptele inainte ,poate o fi din cauza asta ! Mai perseverez ,caci laptele il am gratis de la ferma propie ! Frantuzoaicele il fac in casa foarte des dar cu "iaurtiera" adica il pun la "incubat" la o temperatura constanta timp de minimum 8 ore in aceasta "oala -incubator" electrica speciala ! http://gogonele.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA doamnelor ma scuzati ca intru si eu ca musca in lapte in discutile voastre dar am citit despre acest subiect am considerat ca poate voi fi de folos cui va si-am sa va spun urmatorul lucru pentru a obtine iaurt in casa laptele trebuie neaparat fiert lasat sa se raceasca nu de tot dar nici sa fie ferbinte trebuie o teperatura potrivita. deasemenea trebue un iaurt neaparat[1pahar]smintina de pe lapte se adoaga acolo int-ro farfurie se pune iaurtul se toarna lapte [cam tot 1 pahar] peste ,se amesteca cu o lingura apoi se adoaga in celalalt lapte pe care vrei sal faci dar aveti grija sa nu umpeti cratita care in care urmeaza sa faceti iaurtul plina pina in gura trebuie sa lasati loc pentru acel amestec de lapte cu iaurt turnati amestecul mestecati un pic si peurma tineti cratita invelita in ceva unde sa fie cald sa nu se raceasca eu o pun in prosoape de bucatarie apoi pun o patura peste sau ceva mai gros pentru a nu permite laptelui sa se raceasca foarte repede lasati de dimineata pina seara sau invers sper sa va reuseasca. rodica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,efectiv Rodica ,ai dreptate ,laptele trebuie sa fie caldut in momentul prepararii ,apoi dupa amestec pentru ca bacteria sa se imulteasca in conditii optime i-i trebuie o temeratura constanta calduta de 20-25° minimum 8 ore ! Aici intervine rolul "iaurtierei" pe car eo folosesc frantuzoaicele ,este un fel de incubator care mentine temeperatura optima pe timpul noptii de exemplu caci multe persoane il fac seara si-l las apina dimineata ,apoi dupa scoatere din iaurtiera se mai lasa o zi in frigider ! Teoretic sint un "as" practic n-am reusit inca chit ca la noi se difuzeaza la tele in fiecare seara cite un "flas" special care i-ti explica si-ti arata cum trebuie facut !! N-am chef nici sa-mi cumpar iaurtiera acum , multa lume foloseste oala sub presiune in care fierbe apa apoi o arunca si pune borcanele inauntru in oala calduta si o acopera ! Se apre ca merge si asa......... http://gogonele.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am incercat dar fara succes, fie ca am folosit iaurturi organice sau ne-organice. Am facut comanda la un "starter" de iaurt, sa vedem asta ce face. Spun ei ca ar contine toate bacteriile necesare. Poate gasiti si in alte parti ceva asemanator. http://www.nextag.com/Girmi-RI1020-Euro-Cuisine-546707233/prices-html?nxtg=1bdf0a24052a-83568B00F6E047F1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...