Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodoxi - stiati de acest miracol?


larissa_79

Recommended Posts

crede-ma, sunt tot atat de relevanti cat sunt techno fricshii pt arta fotografica[:D] Doooooldora de informatii...dar...... [;)] ______________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ Sabina, [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by larissa_79
deizel si lilianasoare, nu epuizati toate formele de batjocura pe acest subiect, voi mai deschide si altele![hot]
Larisa, zau daca inteleg. Daca nu am o atitudine asa, mai constipata, cu privire la ce se intampla in jurul meu inseamna ca sunt o fire batjocoritoare [omulet scarpinandu-se in cap, nedumerit] In rest, fii pe pace, resursele mele in combaterea fanatismului si a bigotismului sunt nelimitate, asta nu inseamna insa ca le voi exploata la maximum. "Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Faptul ca as participa la ceea ce ortodocsii numesc "Sfinte Taine", nu m-ar separa si nu m-ar protejeaza de ideile lor atat de straine de "iubiti-va unii pe altii" (care idei nici macar nu sunt ale lor, sunt ale celor pe care ei ii considera modele de traitori in Hristos)." denizel, sfintele taine sunt recunoscute nu numai de ortodocsi. Astfel, credinta crestinilor este aceea ca Sfintele Taine au un rol important in procesul dobandirii harului Duhului Sfant, har ce reprezinta o conditie obligatorie pentru a ne atinge scopul vietii noastre crestinesti adica mantuirea intru Domnul Iisus Hristos. In rest, ce sa zic, suntem toti oameni[:D]...cipicah ar trebui sa stii ca blandetea este o virtute, un har dumnezeiesc, care intotdeauna se naste din iubire, chiar si a dusmanilor[;)].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabinelu, uite, uite! :-)) Oliv considera ca in ecuatie exista totusi niste dusmani (citez: "[;)]"), da' pe care trebuie sa se straduiasca sa-i iubeasca [:D].
quote:
denizel, sfintele taine sunt recunoscute nu numai de ortodocsi. Astfel, credinta crestinilor este aceea ca Sfintele Taine au un rol important in procesul dobandirii harului Duhului Sfant, har ce reprezinta o conditie obligatorie pentru a ne atinge scopul vietii noastre crestinesti adica mantuirea intru Domnul Iisus Hristos.
Pai, Oliv, si eu ce tot spun aicea de 2 ani jumate? [^] Cand zic ca nu inteleg ce-i cu tot circul si cu toata dihonia asta, mi se spune ca aberez, ca o eretica ce sunt [:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cipicah
quote:
Originally posted by lilianasoare
quote:
Originally posted by cipicah Tot Mantuitorul a spus "cuvant cu putere mare va dau voua sa calcati peste serpi,peste scorpii si peste toata puterea vrajmasului",
Acum imi dau seama ca versetul pe care tu l-ai pus aici (rastalmacit, bineinteles) sintetizeaza foarte bine mesajul tau: Trebuie si e de datoria ta sa calci peste toti serpii astia care se baga peste topicul vostru, de parca ar fi privat, peste toate scorpiile astea de doamne ce se cred tare destepte, in sfarsit, peste puterea vrajmasului, sinonim cu tot ce nu e ortodox. "Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"
Binecuvantata doamna,rastalmacirea este doar in inchipuirea dumneavoastra. Pot face o scanare sa vedeti ca am scris fiecare cuvintel,motiv pentru care am pus si ghilimele. Daca veti participa,din cand in cand,la slujbele crestin ortodoxe, le veti putea auzi si dumneavoastra,pentru o intarire a celor citite. Fraza amintita arata puterea data de Mantuitorul preotilor de a lupta cu puterile intunericului. Am amintit-o,alaturi de celelalte, pentru a sublinia ca pentru crestinul ortodox,pe langa efortul propriu de a fi mai bun,de a se jertfi pemtru aproapele in numele lui Iisus Hristos,este obligatorie si participarea preotilor bisericii prin savarsirea sfintelor slujbe,precum si a sfintelor taine ale bisericii. Ceea ce am spus eu nu are nici o legatura cu grozaviile pe care vi le imaginati si le prezentati si altora cu titlul de adevar. Binecuvantata doamna, fiind pe topicul "Sufletul credintei", am prezentat aici predaniile sfintilor parinti crestin ortodocsi, adresandu-ma celor ce impartasesc aceasta credinta,sau celor care doresc sa afle despre ea. Unde am atacat eu alte credinte, manifestand dispret fata de slujitorii acesteia si manjind cu noroi viata si invataturile acestora, [b]asa cum domnia voastra,Denizel,Criss 75 ati facut cu parintele Arsenie Boca, parintele Iustin Parvu si alti traitori intru Hristos?[/b]Larissa 79 a fost atat de indignata de felul cum ati tefelit imaginea unei mucenite care s-a jertfit pentru Hristos,fata de care si ea, si altii asemeni ei, au mare evlavie, incat a inchis topicul. Am pomenit de legionarii care s-au jertfit prin inchisorile comuniste pentr credinta ortodoxa si pentru Iisus Hristos. Am spus si de greselile MARI facute de o parte a acestora,greseli pentru care au platit. Cum am spus de ei,cum s-a creeat isterie totala ...printre cam aceleasi doamne. Chiar stiti atat de multe despre Valeriu Gafencu,Ioan Ianolide, Naidim si altii asemeni lor? Cand au fost arestati aveau intre 14-20 de ani si apartineau de Fratiile de Cruce. In temnitele comuniste au creat un "curent"de traire si jertfelnicie ortodoxa fara precedent. Toti cei care au scapat din temnitele comuniste au spus ca cel mai mare ajutor si cei care si-au pastrat ononarea si spiritul de sacrificiu,a fost din partea legionarilor. Valeriu Gafencu a renuntat,pe patul de moarte,la streptomicina care i-ar fi salvat viata,pentru pastorul evreu Wurmbrand.
Spune-mi te rog frumos unde am aruncat eu cu noroi in invataturile sfintilor parinti? A, pentru ca nu am fost de acord cu felul in care Arsenie Boca i-a raspuns unei femei in suferinta? N-o sa fiu niciodata de acord, si sustin in continuare ca nu e deloc atitudine potrivita pentru un preot, ci mai degraba o dovada de rautate si cruzime. Dar asta nu inseamna ca am aruncat cu noroi. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de-abia acum am reusit sa vad si eu clipul cu fenomenul Pororoca. Dupa cum se poate vedea, situatia este mult mai prozaica decat se doreste. Oricum, rasuflu usurata sa vad ca liftele pagane n-au niciun fel de amestec in toata tarasenia. Despre situatia din sanul BOR, nu ma pronunt.[hot] "Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...