Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ortodocsi - hrana pentru suflet!


larissa_79

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Ionella[pup], am intrat pentru a-ti darui asta [flo]Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
align="right" id="quote2">Multumesc, Iasmin. Din cauza ta am cumparat o carte despre Parintele Porfirie si de-abia astept s-o citesc!...[flo]Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004) Cu drag, MAMASpune-mi ceva frumos... din dragoste!...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Va mai amintiti de

? Mie mi s-a facut dor de sfintia sa, Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

 

Cateva cuvinte despre cine a fost parintele Ioan Iovan.

 

[flo][flo][flo]

 

Ionella[flo], parintele Porfirie face parte dintre cei care ne-au daruit din dulceata raiului, doar prin viata si dragostea lor desavarsita. Pentru mine sfintia sa este una din cele mai stralucitoare nestemate de pe cerul ortodoxiei.[flo]

 

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, fetelor, cate de frumos scrie despre Sfantul Siluan Athonitul aici

http://www.crestinortodox.ro/sarbatori/sfantul-siluan-athonitul/sfantul-siluan-athonitul-sfant-actual-universal-68670.html#adauga-comentariu

 

Atat de frumos, incat am cautat detalii despre Maxime Egger, autorul articolului... si am aflat ca este un ziarist catolic convertit la credinta noastra.

 

http://bisericasecreta.wordpress.com/2007/10/18/maxime-egger-un-ziarist-elvetian-convertit-la-dreapta-credinta-si-devenit-slujitor-al-lui-hristos/

 

Ce frumos ne aduce Dumnezeu acasa...

 

Domnul Dumnezeu drag sa-l binecuvinteze si sa ne binecuvinteze si pe noi pentru rugaciunile Sfantului Siluan Athonitul a carei praznuire este astazi![flo][flo]

 

 

 

 

 

Ionela [9cer] si Alex[bonjovi] (DN 21.09.2004)

Cu drag, MAMA

 

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va prezint o carte ca monahiei Siluana Vlad-Mestesugul bucurieicu subtitlul Cum dobindim bucuria deplina ce nimeni n-o va lua de la noi.

 

Ce mi-a placut in aceasta lucrare e o abordare calda,fireasca a lui Dumnezeu care devine astfel familiar,uman,prezent,mai ca nu te uiti dupa El in preajma ta.Monahia zice de ex ca,daca te lupti cu o patima,o slabiciune,o neputinta,tb sa-i zici Domnului cam asa:"Doamne,ia-mi tu durerea/pb asta,,ia-o tu,n-o mai lasa la mine","Doamne,iti dau tie neputinta asta,eu nu stiu sa ma lupt cu ea"etc.Deci in loc de "Doamne,ajuta-ma sa biruiesc cutare rau"zicem "Ia,Doamne,Tu,raul si scapa-ma de el".Am dat citate aproximative.

 

Si acuma va dau un citat:"Iata taina mestesugului bucuriei:sa facem din fiecare clipa o epicleza,adica sa chemam Duhul Sfint.Cu cit il vom chema mai mult pe Dumnezeu,cu atit El va veni.Dumnezeu vine la chemare(...)Dumnezeu nu va veni in viata mea sa-mi transforme fiecare clipa in bucurie,daca nu-L chem,pentru ca nu da buzna in darul libertatii pe care mi l-a facut."

 

[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Seara buna! [flo]

 

De maine intram in postul Craciunului si am o si eu o intrebare...poate ma puteti ajuta voi. Stiu ca uleiul intra in categoria alimentelor care nu pot fi consumate decat in anumite zile din post. E valabil si in cazul uleiului de masline? [asia]

 

Flori,id="purple"> mami de [avion]Eduard Stefan id="purple">(12.10.2008)id="purple">id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flori,nu conteaza ca-i de masline,samburi de struguri,etc,tot ulei este.

Tu reusesti performanta sa mananci fara ulei?uau,te admir,esti cu un pas mai aproape decat mine,eu inca nu-s in stare de asa ceva!

Si de maine,post usor si cu folos sa aveti.

 

"La vita e bella"

Explore Romania

 

Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...