Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Nu cred ca trebuie sa-l suspectezi de ganduri necurate, probabil ca nu-i ideea lui. Totusi... Ce as face eu: daca este al lui inainte de casatorie, nu poti sa-l obligi. Dar i-as spune ca daca asa vede el viata de familie, fiecare cu ale lui, atunci nu are rost sa vindem nimic, ce-o fi o fi. La ce sa fac planuri, daca celalalt nu stie decat cum sa se protejeze? Pe principiul asta, probabil ca e justificat sa ne facem conturi (secrete) in banca, unde sa punem bani pentru cand, eventual, vom divorta. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu iti mai fa ganduri negre..nu cred ca a avut intentia sa te raneasca..si cred ca nici nu a gandit prea profund ce a spus.Cum zicea cineva aici, probabil ca nici nu era ideea lui.Dar totusi deunde pana unde pe numele soacrei? vad ca suntweti casatoriti de 6 ani ...ce inseamna prostiile astea din partea lui?Discutati serios..nu te nacaji doar dupa o discutie de aseara. Sorana [gravi]16+ si [copil]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servetel, imi pare rau de situatia in care te afli. Eu l-as provoca la o discutie cu cartile pe masa, fara cearta si acuze. I-as spune ca argumentul sau ( ca ai putea tu sa ai pe cineva ) nu se bazeaza decat pe ipoteze, deci este lafel de valabil ca posibilitatea ca el sa aiba pe cineva. Tot o ipoteza. L-as intreba daca voi doi contunuati sa construiti ceva impreuna, ca o familie ce sunteti, sau daca fiecare cauta sa se protejeze si sa puna deoparte pentru el, ca sa stii si tu dupa ce reguli jucati. Eu n-as accepta in ruptul capului sa fie pe numele soacrei. Chiar daca relatia cu ea e ok, tu cu sotul tau si fiica voastra sunteti o familie. Cat despre vanzarea apartamentului, incearca sa evaluezi cat mai bine situatia inainte de a-l vinde. O data vandut, cu banii luati pe el nu il poti cumpara inapoi. Apartamentul este un bun de mare valoare si totodata o valoare sigura, in tendinta crescatoare. Daca am inteles eu bine cu bani de pe el ati vrea sa cumparati un altul, sa platiti datoriile la banca si sa demarati o afacere. Trebuie sa calculati bine de tot, sa stiti sigur ca este posibil, sa prospectati piata din Campulung ca sa vedeti ce afacere ar merge. Eu personal doar dupa ce toate planurile astea ar fi bine puse la punct as vinde. Voi la ce afacere va gandeati? Nu vreau sa iti stric planurile, insa cred ca este o decizie care iti schimba viata si trebuie foarte bine pusa la punct inainte de a fii pusa in aplicare.Si mai ales sa stii sigur pe ce poti conta in relatia cu sotul tau. Curaj!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stai atenta cu ganduril barbatului tau.Mama a stat 25 de ani cu tata si nu a crezut niciodata ca o sa ne lase in drum(3 copii) si uite ca ne-a lasat.Dar Dumnezeu e mare si ajuta pe toti cum poate.Si la ei cand le-a dat ap de unde munceau taicamiu a pus numele lui si a lui maicasa pe contract.25 de ani cat au stat impreuna a amenintato ca o lasa pe drumuri dar mama a fost mai desteapta si a schimbat numele lui masa cu numele ei legal.Ca asa trebuia dar cica au gresit cand au primit contractul.iti urez noroc si multa fericire burgalassi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, simteam foarte mult nevoia de a vorbi cu cineva. Apartamentul in care stam este al socrilor iar daupa ce socrul meu a decedat a ramas al soacrei mele si al sotului. Iar ideea de a trece apartamentul pe numele lui ii apartine in totalitate, nu este prima dat cand mi-o spune. In privinta suspiciunilor lui el le justifica spunand ca acolo in Campulung sunt aproape de fosti mei prieteni si as putea relua legatura cu ei, mai ales cu un anume fost prieten pe care a fost gelos mult timp, dar cum am mai spus este ultimul lucru la care ma gandesc in acest moment, a fost primul barbat din viata mea si sper din tot sufletul sa fie si ultimul. Dar el asa cum a spus cineva nu se gandeste decat sa isi asigure viitorul lui si mamei lui, iar un asemenea om care te injunghie pe la spate cand tie lumea mai draga nu prea am nevoie, iar acum ma intreaba de ce sunt suparata, lui i se pare normal cea ce a spus si nu intelege de ce ma-m simtit ofensata. Inainte sa moara socrul meu sotul rareori avea ceva bun de spus in privinta mamei lui, dincontra, dar acum nu pot sa spun nimic de ea, o apara pana in panzele albe si oarecum il inteleg fiindca inafara de el nu mai are pe nimeni, eu nu am fost niciodat inpotriva sa o ajute mai ales ca ea nu a avut nici un venit cativa ani si eu stiu cat de greu este sa nu nai nici un ban in casa dar trebuie sa faca la fel si cu noi , familia lui, sa se gandeasca si la interesul nostru ca familie si la fel i-am spus si eu de mai multe ori ca la fel de frumos isi poate gasi si el pe cineva si sa raman total necoperita. Acum in legatura cu magazinul pe care vrem sa il deschidem, noi ne gandeam sa deschidem ori un mic magazin alimentar ori un mic fast food. Pe acest apartament este de 2 camere si putem lua cam 57000 euro si am gasit in Campulung cu trei camere si destul de frumos cu 36000 euro si ne-ar ramane bani si sa ne achitam bancile si sa incepem o mica afacere. Mai scriu mai tarziu ca acum nu ma mai lasa fetita. http://www.onetruemedia.com/shared?p=55115967d8bf7a1432a251&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu iti zic in mare ce inseamnä un mag..cät de mic sä fie ,vä trebuie un spatiu,inchiriat sau cumpärat,costä destul.o casä de marcat un cäntar electronic,mobilier pt magazin ,frigiger sau frigidere ,contabil ,ba chiar si o masinä sä vä ajute cu aprovizionarea.asta asa in mare dar pentru inceput trebuie sä le aveti.apoi o grämadä de aprobäri si avize,si o firmä.fä un calcul cät costä toate ca sä sti la ce te astepti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te descurajez dar suma care iti ramane (banuiesc ca in jur de 10000 de euro) nu cred ca este suficienta sa iti deschizi fie magazin alimentar fie un fast food. Exista in C-lung un fast food nu mi se pare ca ar merge foarte bine....iar magazine alimentare sunt destule plus ca au aparut si aici hipermarketurile, supermarketurile si magazinele acelea minimax discount...........deci piata ar cam fi acoperita. Personal nu mi se pare ca , Campulungul ofera prea mari posibilitati. Este un oras superb dar pentru mai tarziu........noi ne gandim sa mergem acolo cand om fi pensionari. Te pup si sper sa iei decizia cea mai buna pentru voi. mamica lui Mateut 11.09.2003 www.prorally.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by servetel
Multumesc pentru raspunsuri, simteam foarte mult nevoia de a vorbi cu cineva. Apartamentul in care stam este al socrilor iar daupa ce socrul meu a decedat a ramas al soacrei mele si al sotului. http://www.onetruemedia.com/shared?p=55115967d8bf7a1432a251&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url
Ma refer strict la cum vad eu lucrurile legate de apartament. Daca eu as avea un apartament AL MEU ( si il am) si m-as marita maine, sa ma ierte Al de Sus, dar nu l-as pune pe numele sotului meu niciodata. Eu zic sa nu te stresezi de vreun eventual gand ascuns legat de treaba asta, dar pur si simplu e ceva ce e al lui. Oana si Mara 11.08.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Regret dar bunurile proprii, chiar si cele provenind din mostenire este foarte corect sa fie bunuri exclusive.Occidentalii nu-s timpiti cind fac contracte prenuptiale.Actul il poate face pe numele lui,mentionind provenienta banilor din tranzactia cu un bun propriu si atunci nu devine bun comun,chiar daca e in timpul casatoriei. Daca ar fi vorba de mine,indiferent de buna relatie conjugala ,in lumina statisticilor occidentale privitoare la divorturi as proceda identic.Varianta cea mai favorabila e sa-l faca pe numele lui sa nu fie necesare acte suplimentare la decesul mamei lui. dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...