Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

eu mi-as vinde casa proprie ca sa cumpar pentru noua mea familie alta casa, care nu va mai fi doar a mea. daca o sa raman pe drumuri asta e, insa fac ceva din inima pentru ca asa simt si asa vreau, merg pe incredere totala. si apoi fetelor, exista legea naturala a compensatiei, nu stiti? [;)] servetel, nu te aprinde prea tare. calm down si incearca sa clarifici cu sotul aceasta atitudine de neincredere. un sfat off topic: si avand in vedere ca relatia cu soacra nu e ok, dar si povestea trista a copilariei tale, eu nu m-as muta nici la Campulung nici la Slatina. cautati alt oras unde sa o luati de la inceput si sa faceti o mica afacere. cautati un oras undear putea merge ceva anume f bine. (de ex, crescatorie de ciupoerci, sau un teren unde sa cresteti plante aromatice/condimente) succes! b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by servetel
Eu inteleg ca este proprietatea lui dar eu ce sa fac, sa stau la cheremul lui? Nu de putine ori mi-a spus sa ies afara din casa lui, nici asa nu mi se pare normal. Daca pune apartamentul pe numele mamei lui atunci sa vina ea sa ii spele hainele (nu avem masina de spalat), sa faca mancare, curatenie el si mama lui sunt ca si musafiri in casa asta, nu fac absolut nimic, din contra fac mizerie mai ceva ca un copil si nu pot sa zic nimic ca este casa lor.
Cum ai stat pana acum in casa soacrei si nu ai avut nici o baza, asa vei sta si de acum incolo...nu ai dreptul la apt. Daca va deschideti o afacere, munciti si cumparati impreuna un apt. ca sa fie si pe numele tau. Fratele meu a facut o prostie, a insistat sa fie trecuta si sotia lui in contractul de casa care a fost cumparata integral de parintii mei. Acum ea vine cu pretentii desi nu a dat niciodata nici un banisor la intretinerea apartamentului. Sotul meu are apt. cu 4 camere in Grecia, este nou si doar pe numele lui. L-au facut parintii lui intr-o vila iar eu am fost exclusa din start, mi s.a spus de multe ori ca nu am nici un drept acolo si nici sa nu ma gandesc la apt. Pot sa fac ceva? nuuuuu.....chiar daca avem copil impreuna, asta e dorinta socrului si fii-su e de acord cu el( asta pt. ca toti banii au fost de la socru ) Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ricea
quote:
Originally posted by Porumbita
fara suparare, dar apartamentul in care stai apartine soacrei tale (in proportie mai mare) si sotului tau; tu NU ai nici un drept; pune problema si altfel: socrii tau au muncit si si -au luat un ap. pe care l-au lasat fiului spre folosinta; socrul nu mai e; fiul il vinde si cumpara altceva pe numele lui si al sotiei; daca fiul moare pe sotie o va durea undeva de soacra si de faptul ca ap ala provine din banii vechiului ap, cumparat de soacra si socru... daca te casatoresti nu inseamna ca ti-ai luat "pasaport" spre casa... faptul ca tu ii speli de mana rufele e problema ta si a lui (tu ca accepti, el ca e magar si nu aprecieza); dar asta nu iti da nici un drept la un bun la a carui cumparare nu ai contribuit nici un pic.. eu sa fiu in locul soacrei nu as fi de acord sa nu beneficiez de nimic in urma vanzarii apartamentului
eu cand o sa fiu soacra si ramane apartamentul fiului meu,(soacra ei are alt apartament)nu as vrea nimic din acel si acel apartament.Dar as fi deacord sa-i treaca apartamentul pe numele copilului. mamica de ANGELIK-MELANY si ROBERTO http://blingee.com/profile/dorateodora
Ca mostenitor este mult mai bine sa fie trecut copilul. Daca este trecut ca propietar atunci cand implineste varsta de majorat, nu poti sa stii peste cine da si va fi convins sa vanda apartamentul[bang] Am un prieten care a mostenit apt. bunicii lui. La 22 de ani l-a vandut ca sa isi cumpere video( pe vremea lui ceausescu ) si sa faca bani cu filmele date toata noaptea la diverse persoane....veneau ca la cinema in casa unde statea cu chirie....in final a ramas fara nimic, s.a intors cu coada intre picioare in casa parinteasca.... Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai ce e al lui, al lui sa ramana si sanatate-asa mi se pare corect, probabil ca-si pune omul tot felul de probleme, pleaca intr-un oras necunoscut totusi, il vinde pentru a putea face voi impreuna ceva!Luati-l pe numele lui atunci...desi nu se poate ca devine bun comun oricum, poate cumva sa justifice notarul ca banii provin din vanzarea apartamentul mostenire(asta intreaba la notar) sau pe numele soacrei si apoi ea il doneaza fiului asa devine bun propriu sotului! Eu zic sa iei lucrurile asa cum sunt si sa nu te gandesti aiurea...totusi el vinde munca de o viata a parinilor lui si se muta in orasul tau natal! Oricum daca e pe numele sotului, in caz de ceva (moarte ma refer iti revine tie si fetei, divort-ii revine lui, cum e si normal ca e al lui)! mama de 1 an si 6 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by servetel
Eu inteleg ca este proprietatea lui dar eu ce sa fac, sa stau la cheremul lui? Nu de putine ori mi-a spus sa ies afara din casa lui, nici asa nu mi se pare normal. Daca pune apartamentul pe numele mamei lui atunci sa vina ea sa ii spele hainele (nu avem masina de spalat), sa faca mancare, curatenie el si mama lui sunt ca si musafiri in casa asta, nu fac absolut nimic, din contra fac mizerie mai ceva ca un copil si nu pot sa zic nimic ca este casa lor.
Nu toate sotiile primesc cadou un apt, sau jumate de apt pt treburi casnice pe care e normal sa le faci, impreuna cu el...la intelegere. Apt este al lui. Nu vad ce poti face fiind la cheremul lui cum spui, decit sa-l lasi si sa ai apt tau. Iar sotul care ameninta mama copilului cu aruncatul pe strada, nu e de pastrat. Dar apt este al lui. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ma asigur ca vb corect si nu dezinformez, am intrebat acum notarul alaturat cum e cu apartamentul. Apartamenul a fost cumparat de socrii tai in timpul casatoriei. La succesiune masa succesorala se imparte in 2, jumatatea socarei din apartament e intacta, iar cealalta jumatate se impartie cu fiul, in proportie de 3/4 respectiv 1/4 soacra. In concluzie soacra ta detine 3/4 din intreg apartamentul in care stati, asa ca sunteti ambii la discretia ei. Daca zici ca nu este nici mama, nici soacra si nici nu a fost sotie IUBITOARE SI DEDICATA, apoi ia in considerare si varianta ca nu semneaza nimic pentru vanzarea apartamentului. Ca nu o fi tampita sa piarda 42.750 euro de dragul vostru subit. Daca o face si apartamentul va fi pe numele sotului tau, atunci e mare doamna, da' ma indoiesc ca ajungeti voi acolo. Deci, sunt 2 chestii separate: Apartamentul: inteleg ca iti cade greu felul in care pune sotul tau problema, insa are dreptate. E averea lui proprie si personala de la parintii lui. Logic e sa nu puna apartamentul pe numele copilului din 2 motive: 1 s-o ia razna copilul la 18 ani si sa va scoata in drum, 2: sa va despartiti, copilul sa aleaga sa stea cu tine iar el sa fie dat afara din propria casa. Alegerea lui este corecta, dar dureroasa. Casnicia voastra: Gelozia, banuielile nejustificate, asteptarea sa fie slugarit, spalat cu mana, calcat, hranit si apoi te amentinta ca te da afara din casa, sunt inadmisibile. Inainte de a lua orice decizie, gandeste-te bine ca in relatia voastra e o prapastie imensa, pe care eu o vad adancindu-se in timp din cauza lipsurilor materiale care la voi depasesc normalul, nu aveti masina de spalat, sunteti cu credite pe la banci. Lasa naibii ideea cu magazinul si super-indatorarea ca nu e momentul. Platiti-va ratele la timp, incercati sa faceti ceva in plus care nu necesita investitii majore, si apoi strangeti un avans pentru mica voastra afacere. Mult succes si putere! [flo] Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maraki, da ce " frumos " se poarta socrii tai cu tine! Sa stii totusi ca in caz ca pateste sotul tau ceva ( doamne fereste) toate bunurile sale iti revin tie si copilului, nu parintilor lui si nici unui strain. Servetel, intr-adevar, daca asa stau n-ai ce face, e al lui si asa e corect sa ramana. Felul in care se poarte el, in schimb, nu e ok. Cel mai bine ar fi probabil sa puna noul apartament pe numele lui, si nu al mamei, ca se evite sa mai plateasca o data succesiunea pentru apartament cand mama lui nu o sa mai fie. Asta doar daca e in relatii bune cu mama si daca nu mai exista nici un al mostenitor pe partea mamei. Cel mai bine o sa va explice un notar. Insa afacerea pe care o deschideti, daca o deschideti impreuna o puteti pune pe numele amandorura, sa zicem ca el ar face un aport in numerar ( banii de pe casa ) iar tu un aport in industrie ( activitatea ta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petaluda asa este,ai dreptate ca se poarta nasol cu mine socrii [alcool] Nu le pot da eu minte la varsta lor, socra-miu e plin de minciuna, inainte spunea ca cele 4 apartamente + doua magazine ( vila toata ) vor ramane nepoatei lor de la fiul cel mic. Dupa ce s.a nascut baiatul meu, a intors-o ca la Ploiesti fara sa fie intrebat [:D]Acum cica lasa totul pt copilul meu.... dracu il crede!!!!Mi s-a pus in vedere ca e averea lui ( a lui socra-miu ) si pana moare nu are dreptul nimeni sa se gandeasca la vreun profit( asta s.a intamplat dupa ce am cerut sa ne gaseasca chirias pt. magazin si apartament) Pt. cumnata-miu a gasit chirias si la magazin si la apt. Mie mi-a pus pumnul in gura cand am zis......lasa ca Dumnezeu le aranjeaza pe toate.....noi sa fim sanatosi..... Monica http://www.community.webshots.com/user/maraki36 mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 ) [url="www.dropshots.com/maraki"]Foto Angelo[/url] [url="www.dropshots.com/maraki1"]Angelo1[/url] [url="www.dropshots.com/maraki2"]Angelo2[/url] [url="www.dropshots.com/maraki3"]Angelo3[/url] [url="www.dropshots.com/maraki4"]Angelo4[/url] [url="www.dropshots.com/maraki5"]filmulete maraki5[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...