Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

designer de interioare


Recommended Posts

multam fain, agness.mom!!! ideea despre design este, deocamdata, in stadiul de "proiect".mi-ar placea fff tare sa fac asa ceva! dupa ce mi-am renovat apartamentul, toti cei ce l-au vazut m-au incurajat sa ma apuc de asa ceva. am deja un job la care nu as renunta pana cand nu as vedea k merge treaba bine (asa cum sper eu), tocmai datorita posibilitatilor reduse ale alexandriei. apoi, referitor la tarife, as percepe unul ff mic, in comparatie cu cele ce se practica p piatza; ma gandeam la un tarif pe camera, asta pt idei de amenajare, apoi, daca omul vrea si supervizare a lucrarilor, cumpararea materialelor, etc, se mai adauga. oare ar fi ok asa? k si program, "m-am jucat" prin google sketchup, insa imi place mai tare chief architect, desi nu este decat versiunea trial (e 2000eur full option :O
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui kelul
multam fain, agness.mom!!! ideea despre design este, deocamdata, in stadiul de "proiect".mi-ar placea fff tare sa fac asa ceva! dupa ce mi-am renovat apartamentul, toti cei ce l-au vazut m-au incurajat sa ma apuc de asa ceva. am deja un job la care nu as renunta pana cand nu as vedea k merge treaba bine (asa cum sper eu), tocmai datorita posibilitatilor reduse ale alexandriei. apoi, referitor la tarife, as percepe unul ff mic, in comparatie cu cele ce se practica p piatza; ma gandeam la un tarif pe camera, asta pt idei de amenajare, apoi, daca omul vrea si supervizare a lucrarilor, cumpararea materialelor, etc, se mai adauga. oare ar fi ok asa? k si program, "m-am jucat" prin google sketchup, insa imi place mai tare chief architect, desi nu este decat versiunea trial (e 2000eur full option :O
cu multa placere...foarte bine ca ai deja un servici, tine-l...oricum daca vei avea clienti te poti descurca sa faci asta la inceput si cu servici (in weekend, mai iei o zi de concediu, etc) daca folosesti chief architect nu e nici o problema, dar va trebui sa inveti si 3D max pentru randari (din pacate chief architect este foarte subtirel din acest punct de vedere); oricum este ok ca sa arati clientului ce vrea... tarifele este bine sa le stabilesti mai mici decat firmele consacrate (de ex: daca la tine acolo firmele de design interior practica tarife de 10 Euro/mp pentru proiectare, ar fi bine sa ceri undeva la 7 E/mp)...de regula, oricum te orientezi...asa cum spuneai, intr-adevar, nu intotdeauna vei avea o amenajare completa, uneori va fi vorba doar de consiliere, alteori doar de designul mobilierului si tot asa...iar tarifele le vei stabili in functie de ceea ce iti va cere clientul si de cat consideri tu pana la urma ca valoreaza munca ta. Succes, si daca mai ai nevoie de ceva nu ezita sa ma intrebi...daca vrei sa ma intrebi ceva ce crezi ca nu se poate pune pe forum datorita regulilor, trimite-mi pm sau mail, iti raspund cu placere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, spuneti-mi,va rog , pe ce criterii ar trebui selectat un designer. Am inceput sa-mi construiesc o casa si as vrea ca amenajarea interioara sa fie deosebita. Problema e ca pana acum nu am gasit persoana potrivita. Desi am idei destul de bine conturate despre ceea ce vreau , tot ceea ce am obtinut au fost niste sugestii banale pe care le gaseam in orice revista. Unde as putea sa caut?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danet, cred ca cel mai important la un designer e sa te intelegi cu el. Eu ma straduiesc ca designer sa inteleg nevoile familiei respective, sa gasesc cele mai bune solutii de amenajare pentru life-style-ul lor, si foarte-foarte important, caut sa ma incadrez in bugetul pe care mi l-a zis clientul la prima intalnire. Mie astea mi se par niste criterii esentiale de alegere a unui designer. Degeaba are idei bune, e artist and stuff daca nu pricepe ce ai tu nevoie si ce iti place si mai ales ce nu iti place. Daca vrei putem colabora, trimite-mi PM daca esti interesata, ma pot deplasa oriunde in tara...vorbim. "sky is the limit!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui kelul
multam fain, agness.mom!!! ideea despre design este, deocamdata, in stadiul de "proiect".mi-ar placea fff tare sa fac asa ceva! dupa ce mi-am renovat apartamentul, toti cei ce l-au vazut m-au incurajat sa ma apuc de asa ceva. am deja un job la care nu as renunta pana cand nu as vedea k merge treaba bine (asa cum sper eu), tocmai datorita posibilitatilor reduse ale alexandriei. apoi, referitor la tarife, as percepe unul ff mic, in comparatie cu cele ce se practica p piatza; ma gandeam la un tarif pe camera, asta pt idei de amenajare, apoi, daca omul vrea si supervizare a lucrarilor, cumpararea materialelor, etc, se mai adauga. oare ar fi ok asa? k si program, "m-am jucat" prin google sketchup, insa imi place mai tare chief architect, desi nu este decat versiunea trial (e 2000eur full option :O
In versiunea asta trial poti si salva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
rory76[pup] sotul mi-a facut surpriza si mi-a adus programul, insa fara "instructiuni" de folosire, daca pot sa le zic astfel la CD-urile acelea cu predarea. Deja imi vina sa strig:Ajutoor!!! Mi-am prins urechile: cum schimb din inch in metri? Ma straduiesc sa fac ceva pentru apartamentul nostru cel nou care e "la caramida" (e un duplex de fapt-parter + et I + o mica gradinita), nu am studii de specialitate, nici cat timp mi-ar place mie sa aloc, dar caut un soi de "armonie"...sper sa iasa ceva. Iti citesc cu mare placere sugestiile date celor care te intreaba, of, of, ce pacat ce suntem pe continente diferite[flo]. Si ca tot intreba Agnes ce parere avem despre meseria asta...ei bine eu sunt dintre cei care apreciaza enorm si as zice ca "se simte" imediat intr-o casa daca s-a lucrat cu o persoana de profil. Sunt de acord ca sunt si indivizi foarte talentati fara pregatire, dar sunt foarte rari...pacat ca la noi e inca o mentalitate ...asa cum e. nadira tu ce mai zici? Noutati, poze cu apartamentul acela de care ne-ai povestit? ______________________________ www.piersicute2006.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Norocuta, ai acolo sus in stanga Edit-default settings-antepenultima chestie si acolo gasesti dimension -dublu click si gasesti metri,milimetri, centimetri-desi, daca e la prima folosire gasesti optiunea metric sau imperial-tu alegi metric. Nu stiu care versiune o ai, din ce an. Zi, in ce ti-ai mai prins urechiusele pe acolo??? [pup] "sky is the limit!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...