Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea unei veverite


Recommended Posts

Povestea noastra incepe prin septembrie...tocmai avusesem un esec minor si eram un pic dezamagita...La proiectul bebe 2 lucram de multe luni...de pe la inceputul anului. Nu se intamplase inca nimic...as fi vrut o fetita si tot ma uitam pe net sa vad cand trebuie si cum ca sa iasa fetita, insa dupa atatea luni de asteptare am renuntat la teste de ovulatie si vise ca va iesi sigur fetita...ne-am zis fie ce o fi ...numai sanatate sa fie. Spre sfarsitul lunii imi dau seama ca nu mi-au venit musafirii...desi nu aveam sperante prea mari iau un test de sarcina si ies cele 2 liniute...Bucurie maxima! Sarcina decurge normal...nu prea puteam sa pap orice si o tot comparam cu prima sarcina...mai usoara...Aveam un baietel de un an jumate si puteam sa ma joc linistita cu el, sa-l car in brate si totul era minunat...Intr-o zi de marti pe la sfarsitul lui noiembrie ma trezesc cu o bubita cam ciudata pe fata...a doua zi mai multe...am mers la medicul de familie si imi spune ca pare varicela...Aveam 13 saptamani de sarcina. Exista riscul ca bebe (despre care mi se spusese ca ar fi tot baietel!) sa aiba malformatii sau sa pierd sarcina...Am fost la multi medici...unii vorbeau de avort, pe Internet gaseam mamici care au renuntat la sarcina pentru ca au facut varicela. Ma durea sufletul ptr fiecare copil aruncat la gunoi din cauza unui virus...ma simteam de parca eu am trecut prin acea trauma...Sotu` incepuse sa spuna ca daca e riscant sa renuntam...Doamne cat il uram! Am plans mult...insa intr-o zi am decis ca nimeni nu ma poate obliga sa renunt la acest copil pe care deja il simteam in mine! Doamna doctor care m-a urmarit in timpul sarcinii mi-a spus sa stau linistita ca totul va fi bine. Mi-a spus ca o sa vedem la ecografie daca ceva nu va fi ok. La o saptamana de la testele ce confirmau varicela am facut si triplutest...a iesit bine. Baietelul meu de un an a facut si el varicela chiar inainte de Craciun...ma simteam ca naiba...frumos cadou ii facusem! Am facut un eco la 18 saptamani si baietelul din burtica parea ok. Am plecat de sarbatori pe la bunici urmand ca la intoarcere sa fac un 4d. Anul 2008 debuteaza cu o surpriza de proportii...merg la eco cu inima cat un purice si dupa indelungi cercetari imi spune doamna doctor ca bebe e fetita! Va dati seama ce fata am facut...s-a si speriat biata femeie...eram asa fericita! Culmea e ca eu simteam ca in mine creste un baietel voinic si eram sigura ca el se va lupta cu virusul ala nemernic si va fi ok! La eco totul a fost ok...si la urmatoarele bebe a fost categoric fetita...Am incaput sa cumpar rochite si sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru acest dar minunat. Sarcina a decurs normal. Nu am mai avut deloc probleme deosebite si fetita crestea foarte bine in burtica. La ultimul eco mi-a spus dr ca fetita e in jur de 3400 de grame si ca ma programeaza pentru operatie...aveam uter cicatricial si trebuia sa ma operez. Era vineri si luni dimineata urma sa nasc! Am avut ceva peripetii sa punem totul la punct. Luni dimineata am plecat de acasa dimineata cu bagaju si cu speranta mare in suflet...Vorbisem cu dr sa fac anestezie peridurala si sa stau in rezerva daca se poate. Mi-a spus ca o sa stau o zi intr-un salon cu mai multe persoane si cand se elibereaza rezerva ma mut. Am ajuns cam tarziu la spital...ma asteptau 2 dr tinere care lucrau cu d-na dr. Am fugit repede si mi-am facut internarea...si clisma pe care nu reusisem sa o fac de acasa. Intr-un timp record eram deja in sala de travaliu...imi asteptam randul sa intru in operatie. Vine vizita si primim aprobarea pentru cezariana. Imi ia o ultima cultura din col pentru analize si apoi ma pregatesc pentru peridurala. Anestezista imi explica tot ce face si sunt extrem de calma...totul este ok! La pranz sunt gata sa intru in sala, unde incep pregatirile pentru o noua operatie...a mea! D-na anestezista imi explica foarte calm tot ceea ce face. Eu sunt foarte atenta si astept cuminte sa simt toate senzatiile pe care mi le descrie. Anestezia este gata si trebuie sa ma intind pe masa. Simt ca respir din ce ince mai greu si parca sunt un pic ametita...tensiunea mea e in cadere libera, un aparat incepe sa piuie. Primesc repede o injectie si oxigen si totul revine la normal. Anestezia a prins...sunt intepata cu un ac in burtica, dar nu simt nimic. Acum incepe marea aventura! D-na dr anestezist imi povesteste tot ce se intampla! Dupa cateva momente ajungem la momentul culminant...moment pe care il asteptam de asa multa vreme! Bebelina mea nu se da scoasa afara...aproape toata lumea din sala participa la venirea ei pe lume...Sunt un pic ingrijorata, insa am convingerea ca totul va fi bine. Dumnezeu nu ne va lasa nici acum! Si asa a fost...in cateva secunde bebelina e in fata mea...Are putin sange pe corp si pe cap, insa e destul de curatica si frumoasa! E aspirata, insa incepe sa planga doar dupa ce primeste un pic de oxigen cu o pompita...Ulterior am aflat ca nu a fost bine oxigenata in burtica...La ultimul eco placenta mea incepuse deja sa se matureze. In sfarsit aud plansul fetitei si sunt in extaz...dupa ce o fac frumoasa mi-o prezinta oficial...D-na dr imi spune sa intind mana si imi este pusa in palma aceasta minunata binecuvantare. Fetita e micuta si delicata, dar foarte sprintena. Dr anestezist imi spune sa-i strig numele...si o strig fericita pe Eli...Sunt asa fericita si linistita...acum pot sa uit de tot acel cosmar legat de varicela...Pe Eli o duc la ceilalti bebelusi, iar mie imi termina operatia...Doamne ma simt de parca am castigat maratonul la Jocurile Olimpice! In salon ma simt excelent...sotul m-a intalnit de indata ce am iesit din sala. I-am spus si lui ca totul este in regula. Inca nu vazuse printesa! Acum era si el linistit! Duminica noaptea, inainte de operatie, mi-a facut o surpriza placuta...m-a intrebat cum vreau sa o cheme pe printesa Maria Eliana sau Eliana Maria...initial el nu vroia sa-i punem decat Eliana numele. Recuperarea mi s-a parut mai usoara decat la prima cezariana. In primele 2 zile eram un pic suparata pentru ca nu prea reusisem sa vad fetita decat foarte putin. Aveam perfuzii, nu puteam sa merg si nu o vedeam decat cateva minute pe zi. Marti seara a fost ultima seara cand am beneficiat de acest tratament. M-am mutat in rezerva si am scapat de perfuzii si de sonda de urina. Am inceput sa pap si sa merg, mi-am adunat toata energia sa imi revin si sa ma ocup de copilas. Miercuri era sarbatoare – Sf. Constantin si Elena...cu multe nasteri! Am cerut sa-mi aduca fetita la alaptat si am putut sa ma ocup de ea, sa o schimb de scutec si chiar sa dorm alaturi de ea o noapte intreaga. M-am simtit minunat alaturi de ea si mi-am revenit extraordinar de bine. Nu prea ceream calmante ca sa nu treaca in lapte, dar chiar si asa am reusit sa trec peste durerile pricinuite de operatie. Joi m-a ajutat sotul sa fac primul dus si sa ma aranajez putin. Ziua de vineri a trecut repede, deoarece am primit vizite, iar sambata a venit tati si ne-a luat acasa. Acasa ne astepta un fratior emotionat cu 3 panselute proaspat culese dintr-un ghiveci si puse in apa intr-un biberon mic. Surioara i-a facut cadou un trenulet si a fost super incantat. Pe surioara o iubeste nespus de mult...toata saptamana i-a dus panselutele sa le vada, i-a facut si el baita, a luat-o in brate si a pupat-o! Cand plange bebe da alarma in toata casa:”mami,tati...bebeee!” Mie imi vine sa plang de fericire cand ma gandesc cat de bogata sunt. Ma simt un om implinit si ii multumesc din suflet lui Dumnezeu pentru aceste doua comori! Aceasta a fost povestea noastra despre o veverita indragita de toti ingerasii! Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008 [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed"]Cu toata dragostea![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

foarte emotionanta povestea voastra..cu atat mai mult cu cat am un baietel de 1 an si 4 luni si as vrea sa ii facerm cat de curand o surioara! cum v-a asteptat dragul de el cu panselutele in bibele mic![il] sa fiti sanatosi si fericiti impreuna!
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, te cred ca te simti bogata. Nu pot uita ce frumos se uita Cristian la ea in patut. Sa fie Eli sanatoasa, norocoasa si cuminte! [url="http://community.webshots.com/user/otiliav78"]Pozele noastre[/url] si [url="http://www.dropshots.com/otiliav"]Filmulete Ana nazdravana[/url] 13+ [url="http://bd.lilypie.com/VScAp2.png"]BB2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O poveste impresionanta si atit de frumos scrisa![grup] Va doresc din suflet sa fiti mereu fericiti impreuna cu copilasii vostri! (Otilia, tin pumnii sa fie totul bine si sa-ti citim reusita la VBAC! [flo]) (Meg, spor la..."proiect"! Mi-ar fi facut placere sa fim din nou colege de odisee, dar noi dorim sa "cream" ultimul bebelus de-abia in decembrie [pup] Mariana [gravi]36+ mami de Monica, Matei, Markus si Magda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, sunteti o familie implinita. Dzeu ti-a daruit exact ce ai dorit: o fetita. Sa fiti sanatosi si fericiti impreuna. Felicitari! M-au impresionat teribil panselutele oferite de Cris intr-un biberon cu apa. Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006) [URL="http://community.webshots.com/album/413983623DOHqnP"]Camera lui Luca/Finding Nemo[/URL] si [URL="http://good-times.webshots.com/album/557235620iZEBjC?start=0"]Camera Evei-Gradina cu flori vesele[/URL] [URL="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Binecuvantarea[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici va multumesc mult pentru cuvintele frumoase! [pup] Meg sper sa vina barza si sa va aduca surioara dorita! Mariana nastere usoara si inca un bebe la fel de frumos ca toti ceilalti...Am in minte numai imaginea voastra de sarbatori...cu o casa plina de copilasi cu jucarii, o masa lunga plina de bunatati si doi parinti super fericiti pentru tot ce li se intampla. Aveti toata admiratia mea! Otilia iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos. Abia astept sa vad poze cu Ana si bebe! Ciuf tu esti una dintre mamicile care m-au "inspirat". Ma si gandeam in timpul sarcinii (cand stiam si simteam ca in burtica am un baiat pe Stefan [:D]) "oare Valeria cum a reusit sa faca o fetita al doilea bebe?![:D]...Eram asa de naiva...credeam ca se datoreaza faptului ca esti mai informata in domeniu...acum am inteles ca totul e de sus...noi suntem decat actorii pe scena...nu regizorul! Panselutele au fost aranjate cu ajutorul bunicii...si bietul copil ma tot astepta cu ele in mana...eu ma intalnisem cu o vecina care ma felicita si am ajuns un picut mai tarziu in casa...Cristi nu mai stia ce sa faca...unde a pus panselutele...s-ar fi dus si la patut, m-ar fi pupat pe mine...era foarte emotionat si incurcat...A fost super dulce![:D] Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008 [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed"]Cu toata dragostea![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup][pup][pup] ce emotionant..... o [fetita] potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!! [cool][url="http://picasaweb.google.com/olteanu.mara"]soarele din viatsa noastra [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=121690"] povestea nashterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intru sa te felicit si sa te imbratisez si aici, Mihaela draga, si sa-ti urez din toata inima sa ramai mereu la fel de bogata sufleteste si sa fiti fericiti o viata intreaga toti patru!! [pup]
Felicia [gravi] 38+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
We shall not cease from exploration And the end of all our exploring Will be to arrive where we started And know the place for the first time. (T.S. Eliot)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, foarte impresionanat povestea ta. De fapt, esti speciala.. Ai invins boala si uite, ai si un copil sanatos.. Ar trebui sa stie mai multe mamici prin ce ai trecut tu, poate le ajuta si poate pastreaza copilasii chiar daca au facut varicela... Esti puternica[flo]


Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pup][pup][pup] Sa fiti in continuare o familie fericita si implinita. Te inteleg prin ce ai trecut(din pacate am trecut si eu prin aceleasi emotii ca si tine,insa eu la sfasitul sarcinii). Ma bucur enorm ca avem niste piticuti sanatosi si mancaciosi Sanatate maxima si copii iubiciosi[pup] ________________________ Felicia,[mamica] cea mai fericita al ursuletzului-pufarina [copil]Gabriel [url="http://good-times.webshots.com/album/563670138lHriHR?vhost=good-times"]Pozici cu noi in noua formula[/url] [url="http://picasaweb.google.com/maiiunie2008/FecianUrsuletzulPufarina"]Ursuletzul-pufarina[/url] ________________________ Simplicity is the key to excellency
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...