Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lovituri de la viata...cad si ma ridic...


Recommended Posts

Nici nu stiu cum sa incep...Viata mea pare o telenovela...si din cate vad aici pe forum nu sunt singura care are probleme, de natura sentimentala. Pe scurt, sa nu va plictisec....Am 28 de ani, un baietel minunat, un job pe masura , stramba si urata nu sunt [:D]si totusi lipseste ceva. EL, barbatul de langa mine. Acum patru ani, dupa o relatie de 5 ani cu un tip frumos si destept, m-am casatorit. De dragul parintilor, fortata mai bine zis, ca deh ce zice lumea. Dar lumea nu stia ca eu sufar. Nopti nedormite, plecari de acasa, pentru ca el era violent. Mult prea vilent ca sa nai suport. In ziua nuntii am primit o lovitura, banii erau motivul. A doua zi am plecat de acasa si am introdus divort. Prima lovitura de la viata. Din nou singura, sa incep o alta relatie imi era teama. A trecut ceva timp si am cunoscut pe cineva. EL. Marea dragoste, asa credeam. Totul bine si frumos, raman insarcinata. Soc pentru mine. Facultatea neterminata, nu concepeam sa am un copil. M-a influentat...ce bine o sa fie..o sa avem o familie...exact ce imi doream...doar un pic mai tarziu...Am pastrat copilul, si nu regret ca am facut-o.. In a sasea luna de sarcina....stupoare. Ma paraseste, pentru o alta...SOC!Din nou singura, de data aceasta nu eram doar eu... o fiinta noua avea sa vina pe luma putin mai tarziu. Ce era de facut?Plansete, rugaciuni....Asta este...merg pana la capat...Cu o luna inainte de a naste primesc un telefon...o d-soara ma suna sa ma anunte ca este iubita barbatului meu (nu eram casatoriti) si ca ea nu i va lasa sa vina sa vada copilul. Nici o problema..Idei aveam destule, lumea nu s-a sfarsit pentru mine , tot eu voi castiga mi-am spus. Am nascut o minunatie de copil , iar el, culmea, a batut la usa mea sa ma roage sa vada copilul. L-am lasat, isi cere iertare, prea tarziu..Urmatorul pas, recunoasterea copilului...L-a recunoscut...Fericire, pe de-o parte ca eram mamica, dar singura...Uhhhh..imi ziceam...cand o sa fie bine si pentru mine...incepusem sa devin pesimista...sa cad in depresie....Pana intr-o zi cand am cunoscut pe cineva...Stia adevarul,,,,ii placeau copiii..divortat..fara copil, din Bucuresti, eu din Timisoara. O perioada am facut naveta.Era ok, pana cand am hotarat sa ne mutam impreuna. M-a luat la Bucuresti...O viata minunata se preconiza....cu copulu se purta extraordinar...Dar...intr-una din zile vine acasa mohorat. Vestea cea mare!!!O doamna din trecut, cu care a avut o relatie, apare in viata lui dupa 13 ani. Nici o problema, daca doamna nu ar sustine ca unul din copiii ei este al LUI. S-a prabusit cerul peste mine. M-a adus ca pe un colet inapoi la Timisoara. O alta lovitura..Pana cand ma gandeam...De aici a inceput totul...am inceput sa ma schimb, sa-mi pierd increderea in tot...dar in acelasi timp sa cred ca intr-o zi va rasari soarele si pe strada mea si ca D-zeu e mare si puterea lui ma va ajuta. Ce credeti?Respectiva este bolnava de cancer, tocmai a aflat ca mai aare cateva luni de trait. Nu doresc raul nimanui...EL , vazand asa, a inceput sa ma caute, sa-i fie dor, sa vada ce a pierdut...iar eu...inca o data, trecand peste mandrie, am fost dispusa sa o ajut si pe ea, la nevoie...Telenovela continua inca....suntem in faza de amicitiea....Daca nu v-am plictisit prea mult...am o intrebare?cand totul in jurul nostru se naruie, ce facem?Ne inchidem in carapace, refuzam sa traim, figurat vorbind, sau luptam in continuare...pentru ca , intr-un final...sa vedem luminita de la capatul tunelului....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Departe de mine gandul de a te judeca sau a iti da un sfat... pot doar si site-ul imi ingaduie sa analizez situatia... deci... Din relatiile tale vad o lipsa totala de comunicare intre tine si fostii/actualul! In primul rand casatoria cu prietenul violent... o simpla discutie cu mama ta ar fi putut pune capat cosmarului (reped analizez din doar informatiile oferite de tine), nu pot sa-mi inchipui ca o comunicare cu cei apropiati ti-ar mai fi impus maritisul acela... Bunnn, asta este...s-a intamplat! A doua relatie furtunoasa, poate frumoasa cu fluturi in burtica... insa iar alegerea gresita: un barbat din floare in floare... dar care isi dorea o familie...dar mai tarziu...dupa urmatoarea cucerire [:D]... urmeaza a treia legatura, din pacate cu acelasi verdict... fosta, sau o alta... Ok, acuma ce sa zic unii oameni au parte sa atraga numai persoane nepotrivite, asa cum toti oamenii spera si viseaza la marea dragoste... unii o gasesc de-adevaratelea altii tot o cauta! Parerea mea este sa fii mandra ca ai un copil frumos, destept... copilul tau, care are nevoie de stabilitate, intelepciune din partea mamei, are nevoie de suport si nu de framantari si schimbari de locuinte... sa lasi frumos a treia relatie intr-un repaus, si sa-ti limpezesti mintea, sa stai singura o perioada, sa te bucuri de copilul tau, de servici, de plimbari, concedii (vine vara!); si lasa-l in pace pe Domnul 3 care a vrut (te-a facut pachet inapoi la Timisoara, si marea preocupare si sentimentele copilului tau pentru el nu l-au mai interesat)sa-si clarifice situatia cu vechea lui iubire si daca vreodata drumurile voastre vi se vor mai intercala... atunci cine stie! De fapt acum in ce stadiu esti? astepti ca doamna dupa 3 luni sa se decida ce face cu viata[bang] si tu sa fii urmatoarea roata la carutza??? offfff...putina demnitate nu strica! Dupa a 3-a relatie ar trebui sa fi devenit inteleapta si sa constientizezi ca dragostea la prima vedere trebuie sa treaca prin filtrul mintii, pentru ca cel mai important lucru din viata ta este copilul tau![flo] Va urez tot binele din lume tie si ingerasului tau![flo] Sa fiti fericiti. Mami si [url="http://www.babiesonline.com/babies/n/nasturica"]Ioana nasturica[/url] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu: inceteaza sa mai te lasi calcata in picioare si aruncata de colo-colo. Tu si copilul tau sunteti cei mai importanti. Ia TU deciziile importante si nu ii mai lasa pe altii sa o faca pentru tine (cunostintele decid sa te casatoresti, NR.2 decide ca ar trebui sa ai un copil cu el - departe de mine gandul ca ai fi facut o greseala pastrand copilul, dar decizia trebuia sa fie a ta, nu a lui, iar cel de-al treilea te muta la Bucuresti apoi inapoi, dupa care iar te vrea inapoi). Daca mai faci si greseli, sa fie greselile tale, nu ale altora de pe urma carora suferi tu. Iti urez tot binele din lume si sa iti traiasca baietelul si sa iti aduca numai bucurii! Capul sus! [flo] Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iubi1980, invata sa spui NU[:D] Daca stiai ca exista si acest cuvant multe situatii neplacute se puteau evita. Trecutul fuse si se duse da' ce facem cu prezentul si viitorul? In primul rand toate aventurile tale (n-o spun in sens peiorativ) au repercusiuni asupra copilului, nu poti sa-l muti de colo-colo in functie de dorinta unui viitor posibil sot/tata. Stabilitatea ii ofera siguranta si incredere. Plaseaza copilul in centrul existentei tale si implicit orice decizie o vei analiza de o mie de ori in functie de acest aspect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept, e drept: cand ceva merge rau, te poti astepta sa fie si mai rau. Am intalnit si eu persoane deosebite care au luat-o peste bot in mod constant de la viata. Obisnuiesc sa spun ca acestea atrag ghinionul. Inexplicabil. Exista o luminita la capatul tunelului. Daca ar fi sa raspund intrebarii tale din final, as zice sa stai linistita, vine ea si vremea ta. Pacat este ca a trecut (si poate va mai trece) timp. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pricep cum te-a dus pachet inapoi la Timisoara? Da poate tu vroiai sa ramai in Bucuresti. De ce vrei sa te mai intorci la el? Ti-a dat un sut in fund si tu te intorci la el? I-as fi urat succes si cale batuta, da sa lipseasca din ochii mei. Sa ajuti femeia pentru care te-a parasit? Da ce esti tu, maica Teresa? Uneori viata te loveste, da alteori ne-o complicam singuri. Din punctul meu de vedere tu nu ai ce cauta cu acest barbat si in nici un caz nu ai nici o treaba in ultimele luni de viata ale partenerei actuale. Tu ai obsesie sa gasesti marea dragoste. Momentan ar trebui sa te concentrezi pe un camin stabil pentru tine si copil. Dragostea o sa vina. Practic din trei relatii, una a fost abuziva fizic si in doua ai fost parasita pentru alta femeie. Nu crezi ca ai nevoie de timp inainte sa iti pui obsesiv problema altei relatii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar tu esti jucatorul de rezerva si acum se trezi ca esti buna de titular?Si domnul ce ti-a spus ca asteapta sa moara fosta,dar pana atunci sa il ajuti sa aibe grija de ea?Pai ce esti tu infirmiera? Sfatul meu...stai in banca ta,bucura-te de copil si nu-i da de inteles ca ar fi pe locul doi,de fiecare data dupa, X,Y,si Z,ca apoi se poate sa-ti para rau si sa te trezesti ca ai gresit intreaga ta "cariera" de mama.Pune copilul mereu pe primul plan ,iar intr-o viitoate relatie[il],cu un nou barbat(eu n-as mai concepe sa ma intorc la ex-ul,nici la tatal copilului),pune-te tu pe un piedestral si cere respect,iar daca nu se poate,accepta ca sunt persoane care nu-si gasesc in aceasta viata sufletul pereche.Canalizeaza-ti toata energia si atentia asupra lucrurilor cu adevarat importante din viata ta,si ai sa gasesti fericirea,chiar daca nu este ea pe plan sentimental. Mult succes si multa sanatate![flo] mamica de strumfita mica Sa ne rugam pentru insanatosirea lor Diana;Stefanel;Mirela;Dan;Teo; www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A inceput sa te caute cand a aflat ca iubita lui are cancer si mai are nitel pana sa moara?! Pai asta e un om de nimic! Fugi de el cat oi vedea ca ochii ca unu ca asta te lasa la greu! E las!!! Ah si poate soarele nu a aparut pe strada ta, da' esti tanara fata mea , iar barbati buni sunt cu gramada. Sigur va fi unu si pentru tine. Casca bine okisorii! Numai bine! ...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

esti prea moale. toata viata ta se invarte in jurul principiului de a avea un barbat, de a avea o relatie, de a nu fi singura si e prea evident lucrul asta, sperie barbatii, de asta nici nu vor sa se casatoareasca. nu tot ce zboara se mananca, fii si tu mai selectiva si alege bine cu cine vrei sa iti imparti viata...
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga iubi1980 cred ca cel mai bun lucru pe care ai putea sa il faci acum este sa nu te mai gandesti ca ce te faci ca nu il gasesti pe El. Nici macar nu stim daca exista un El sau exista diversi "ei" care se pliaza mai mult sau mai putin pe sufletul nostru la un moment dat din viata noastra. Se spune ca dragostea nu vine cand o cauti, ci pur si simplu apare. Nu stiu daca este asa, dar cu siguranta cu cat tu o cauti mai mult iti pierzi bucuriile pe care le poti avea in prezent alaturi de copilasul tau. Nu il cauta, bucura-te de ce ai acum, iar cand te vei mai linisti si iti vei gasi o oarecare liniste (si vei invata sa nu faci din gasirea Lui ceva urgent) vei vedea ca lucrurile se vor aranja cumva. Iti doresc sa ai grija de sufletul tau si al copilului tau [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...