Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Toate le incercasem, uite ca la asta cu infrumusetarea nu ma gindisem.[:D] Deci imi pun felii pe fata?

Asa am pus si eu leusteanul. Noi sintem mai mult supisti, fac doar vreo doua modele de ciorba. De aia il mentionasem, poate stie cineva vreo ciorba fantastica sau poate se mai foloseste leustean la vreun sos, ceva... Nu iti imaginezi cit de mult am![:D]

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, eu as incerca un fel de pesto de leustean, adica sa inlocuiesti busuiocul. Nu stiu ce-o iesi, da' ma gandesc ca, daca tot ai asa de mult, iti permiti sa strici o parte. [:D]

 

La capitolul castraveti, eu mi-am notat o reteta de supa a la "hai sa bucatarim", o emisiune de papa la tvr international.

copipeist:

1 lingura unt, 1 ceapa, juma de praz, 200 g telina, 1 castravete, 1 lingura faina, 1 litru supa clara de legume, 100 ml smantana, 100 ml lapte, 1 lingura iaurt, sare, piper, marar verde (sau leustean, dupa posibilitati [:D])

 

Ceapa, prazul, telina se toaca marunt. 2/3 din castravete se curata de coaja si se taie marunt, restul se lasa cu coaja si se taie in cuburi.

Se inabusa in unt ceapa, telina si prazul, se adauga castravetele curatat de coaja si se inabusa in continuare.

Se pudreaza cu faina si se lasa sa se raceasca.

Se toarna apoi supa clara de legume fierbinte peste legume si se fierb, amestecand continuu, pana sunt moi. Se mixeaza in blender si se trece apoi printr-o sita. Se adauga laptele si smantana si se mai da o data in clocot, apoi se condimenteaza.

 

Se lasa sa se raceasca.

Inainte de servire, se adauga cubuletele de castravete, se orneaza cu iaurtul si se presara cu marar verde.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai de nu iese bine pesto il pun si pe ala pe fata!

 

Suna bine supita asta. Oare ce fel de telina se foloseste, radacina?

Eu am mincat o supa poloneza foarte buna, dar aia e cu castraveti murati. Chiar, poate mai trece Ocebine pe aici si o sti ea reteta.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RAMONA,dar leusteanul poti sa-l congelezi,nu se strica...si rezista mult timp asa,iar cand ai nevoie e ca si proaspat...sau macar pe aproape[:D]..bafta cu castravetii la infrumusetat[:D]!!! Ah,acum am vazut ca si Ana ti-a dat aceeasi idee cu congelatul,soryyyyyy,m-am repetat!!! Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ramona, daca ai fi fost mai aproape te scapam de jumatate din leustean. Nu vizitati Canada franceza vara asta [:D]?

 

eu pun simplu felii de castravete pe fata, in jurul ochilor citeva minute cind ma odihnesc, dar uite aici mai multe retete:

 

http://www.pravaliata.ro/frumusete/cosmetica-cu-legume.html

 

 

 

 

http://www.floriinro.ro/

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ne-am intors din vacanta, dar zau ca mi-ar suride partea aia de Canada. Noi cind am fost in Canada ne-am invirtit numai prin Ontario si as zice ca n-am vazut mare lucru.

Multumesc pentru link, ma duc sa-l studiez.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...