Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

Ca tot veni vorba de salata de vinete, bunica mea curata un dovlecel de coaja, il taia in bucati, punea un pic de apa peste el si la fiert...apoi cand era gata, il facea piure si il trantea in salata de vinete ca sa mai ia din amareala sau acidul ala care il au..erau mult mai pufoase asa, mai smooth. Crismir, referitor la ciorbele albe cu afumaturi, am intrebat si cica ai mei nu pun otet( de aia nu stiam eu ca merge in ciorbe) ci le acresc cu lapte batut. Criss [gravi]13+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

aoleu, mi-ai amintit de salata de dovlecei, ce mai mancam in ro, faceam cum zici tu dar fara vinete, caleam dovleceii in ulei si putina apa, si-i muiam bine acolo, apoi ii faceam pasta, adaugam ceapa taiata fin, sare si putin otet. imi place mult dar aici n-am gasit "gustul" ala la dovlecei, am incercat si galbeni si zuchini si nik. si ca sa fiu in ton ieri am facut salata de vinete, asa ca asta mancam azi si mici la gratar(am facut o gramada de pasta pt ziua lui philip si-acum numai am scos-o din congelator), toate astea acompaniate de o salata de rosii. philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce ai facut micii? ai amestecat o gramade de carnuri diferite? parca data trecuta am pus miel si porc si pui, si am pus tot felul de condimente in ei, dar mi-au iesit cam uscati..dupa aia mi-a zis cineva sa pun putina apa minerala..si parca mai era ceva. ..nu-mi amintesc ce, ca sa iasa mai pufosi Criss [gravi]13+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISS,mersi pt reteta[pup]...si sti cum este vorba aia,"cate o bordeie atatea obiceie!"[:D]..noi asa facem cu otet,eu de cand ma stiu le mananc asa,dar...ficare cum ii place[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criss, uite reteta care am dat-o eu la americani, e tradusa, dar originalul era romanesc, of course 2.8 kg meat (beef, lamb, pork) 375gr suet 5gr thyme 40gr baking soda 60gr salt 5gr pepper 100ml bone soup (or just plain water) 25gr garlic Se amesteca cele trei carnuri sau cate vreti sa puneti cu suet-ul macinat (eu cumpar bucata itnreaga de carne si o macin). Se face un mujdei de usturoi in care se dizolva baking soda si sarea, apoi se adauga la amestecul de carne. Se pun si restul de ingrediente, se da la frigider pana a doua zi. Se poate folosi si apa minerala in loc de apa plata, asa cum ai citit. Cica iasa mai pufosi, eu nu am incercat. Cimbru pun din ala romanesc, nu american, daca nu ai mai bine nu pune deloc ca nu au acelasi gust.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui CamiM [ si ca tot ma plang de kg de pierdut azi am stat mai toata ziua in bucatarie ca maine e aniversarea noastra de casatorie.. si am facut printre altele un dobos...[pofta] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Scuze de intirziere, happy anniversary, sa faci dobos si la aniversarea a 50 de ani de casnicie! The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...