Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

Ramona multumesc frumos si sa aveti si voi parte de cat mai multe si frumoase aniversari!![flo][flo][flo] Lucasmom da si spre noi cu niste galuste cu prune ca asa mi-e de dor de ele...[pofta] Serios daca ai o reteta buna (a se citi cat mai usoara[:)]) scrie-o aici ca poate o incerc si eu. Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu fac galuste cu prune rar tocmai ca ia o gramada de timp, dar daca mi-e pofta, asta e! Va zic cum le fac eu, nu prea am vazut variatii la reteta asta. 500 gr cartofi fierti in coaja, curatati, rasi sau pasati marunt se amesteca cu un ou, 100 gr faina si 50 gr gris(am folosit semolina), 2 lg ulei. Am amestecat totul in KA pana cand a iesit un aluat destul de moale si lipicios din care am luat cate o lingura, pus in faina si aplatizat. cate o pruna in fiecare bucatica de aluat si se face galusca rotunda. se pun la fiert in apa fierbinte cu putina sare, aprox 10 min. Cand se scot, se dau prin pesmet, (prajit anterior cu putin unt) se pun intr-un vas care merge la cuptor 10 min. Le papam cu zahar si cateodata cu smantana si zahar. Daca iese aluatul prea moale (depinde de felul cartofilor, marimea oului, etc) mai ajustez cu putin gris si faina ca sa poata fi modelat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lucasmom merci mult!![flo][flo][flo] dupa ce ma linistesc cu botezul Sabinei si musafirii incerc sa fac si eu .. ca mi-ai facut pofta.[pofta] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca la voi au aparut prunele (italiene, le zice la noi in supermaket) inseamna ca in curand vin si pe coasta asta. O reteta de galuste cu prune incercata, e mai putin de lucru decat la cea cu cartofi si e super. Cantitatile sunt pt o portie mica, dar se pot adapta in functie de cate vreti sa faceti. Nu e reteta mea ci a unei prietene. Ingrediente: Avem nevoie de urmatoarele : 1 cana cu apa 50 gr unt sau rama 150 gr faina 1 ou 1/2 l-ta sare 4 prune prospete sau din compot taiate in doua (daca prunele sunt proaspete se poate pune in mijloc 1 lingurita de zahar cu scortisoara) pesmet Preparare: Se pune cana de apa cu sarea la fiert si cand da in clocot se adauga untul.Se lasa sa dea din nou in clocot si se adauga treptat faina amestecandu-se pana se omogenizeaza. Se ia de pe foc si se lasa la racit. Cand compozitia este calduta se adauga si oul cu care se lucreaza bine. Se face un baston din aluat si se imparte in 8 bucati. Bucatile se intind intre palmi, se pune in mijloc jumatatile de pruna si se fac bulgari. Se pune intr-o oala apa cu sare la fiert si cand apa da in clocot se pun si bulgarii la fiert. Se lasa la fiert pana se ridica singuri la suprafata apei. Se scot si se tavalesc in pesmetul care in prealabil l-am prajit pe un pic de ulei(se adauga in pesmet si un pic de sare). Mentiuni: Se servesc cu zahar si scortisoara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-ai pentru ce LucasMom! sa fiu sincera aluatul cu cartofi ma enerveaza, de aia faceam rar pana nu am dat de reteta asta. Cat priveste prunele probabil ca e in functie de sezon. Intr-adevar apar numai in august apoi pauza. Nu sunt ca si celelalte year round. Prietena mea mai face cu caise in loc de prune. Eu nu am incercat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pun si eu o intrebare cam prosteasca: cum arata aici dovleceii aia ai nostri din Ro? Ca din ce-am vazut, nimic nu seamana cu ei, poate doar squash-ul... Vreau sa fac o mancarica de dovlecei, dar nici nu stiu ce sa cumpar si nici nu stiu cum sa o fac (daca aveti retete bune, poate le scrieti aici). Multumesc anticipat!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui musetto
Pun si eu o intrebare cam prosteasca: cum arata aici dovleceii aia ai nostri din Ro? Ca din ce-am vazut, nimic nu seamana cu ei, poate doar squash-ul... Vreau sa fac o mancarica de dovlecei, dar nici nu stiu ce sa cumpar si nici nu stiu cum sa o fac (daca aveti retete bune, poate le scrieti aici). Multumesc anticipat!
Aia sunt! yellow squash-ul. Cumpara sa fie cu coaja neteda si subtire, o simti la pipait, daca e groasa sunt prea batrani si plini de seminte (ti-o spun din experienta [:D]). In rest si eu ii gatesc dupa retetele care le stiu de la mama. De ex pane, dar mie nu-mi plac pt ca absorb prea mult ulei, cu un sos de usturoi, sau pur si simplu mancare scazuta cu rosii si usturoi (ca vin din tara lui Dracula). Edit sa-ti spun ca am vazut in revista Ioana niste retete cu dovlecei, ceva mai fancy decat comuna mancare scazuta. Maine daca am timp postez niste retete. Revista e din luna iunie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic ca dovlecei ca cei din Romania [url="http://www.gradinarul.ro/semleg.htm"]dovlecel[/url] se gasesc destul de rar aici, si le zice grey zucchini uite[url="http://www.dpalmerseed.com/code/squash_seed_zucchini_grey.htm"] aici[/url], cei galbeni sau cei verde inchis aduc ceva la gust dar nu sunt la fel...parerea mea..[:D] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...