Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

Monabella, vad ca deja au raspuns Laura si Cami la intrebarea ta. Nici eu nu am mancat niciodata mancarica de dovlecei, ci doar dovlecei umpluti (care se fac la fel ca ardeii umpluti). Dar acum cica vreau sa mananc mai dietetic si am zis ca sa fac o mancare de legume cu rosii. Laura, n-am stiut ca dovleceii retin mult ulei! Dar poate ca mancarica aceea de care zici, cu rosii si usturoi e destul de slaba. Te rog sa scrii reteta daca ai timp. Si nu ma deranjeaza nici retetele mai fancy, mai invat si eu ceva [:D] Cami, multumesc pt poze. Intr-adevar, parca dovlecelul romanesc aduce cu ala mai gri-verde de aici. Eu o sa iau de curiozitate de amandoua felurile ca sa vad cum e fiecare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai, eu am vrut sa scap de niste ingrediente si am facut un soi de... spaghetti alfredo.[:D] Treaba e ca au iesit foarte bune, asa ca scriu si aici. Am topit vreo sase linguri de unt, impreuna cu putin ulei de masline. Am mai adaugat niste usturoi "minced". Normal ca intre timp fierbeau spaghetti.... Am avut un pachetel mai mic de Alouette, ceva varianta cu garlic & herbs, mai niste mozzarella rasa... As fi vrut heavy cream, dar m-am multumit cu half & half. Am amestecat toate astea (cam 2/3 cana de half & half, restul nu stiu exact cit a fost). Am pus putin lemon zest, nutmeg si vreun sfert de cana din apa in care au fiert pastele. Am amestecat totul cu pastele fierbinti si am mincat imediat. A avut mare succes la copii, Anuta nu mai prididea sa zica "yummy".[:D] E simplu, rapid si gustos. The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite musetto doua retete, restul deseara ti le scriu de acasa. Sunt de pe Retete Culinare. Soufle de dovlecei 2 dovlecei mai marisori ( aprox 1 kg) 3 oua 2 linguri cu varf de faina 250 ml lapte 3 linguri unt 3 linguri branza rasa Se curata dovleceii , se taie felii si se fierb in apa cu sare. Se strecoara si se zdrobesc cu furculita (daca vreti puteti sa-i lasati si felii). Separat se face un sos bechamel din unt, faina, lapte. Se ia de pe foc si se adauga branza, galbenusurile unul cate unul si la sfarsit albusurile batute spuma. Se amesteca cu dovleceii si se pun intr-o forma unsa din belsug cu unt si tapetata cu pesmet. Deasupra se mai presara branza. Se coc la foc mic aprox 30 de minute pana se rumenesc frumos deasupra. Mancare scazuta de dovlecei 1 kg dovlecei (în floare- eu nu am vazut pe aici, folosesc ce este in market), 2 linguri ulei, 100 g ceapa, 2 rosii, 2 lingurite marar, usturoi si patrunjel verde tocat. Se aleg dovlecei tineri, foarte proaspeti. Se rad dovleceii de coaja, se rad apoi pe o razatoare cu gauri mari, astfel încât sa iasa lungi, ca taieteii. Se caleste ceapa in ulei si se adauga rosiile (unii le curata de pielita, eu nu, ca nu am timp). Se adauga apoi dovleceii. Se stinge cu putina apa si se lasa sa fiarba înabusit, pîna se moaie. Se potriveste de sare, se pune usturoiul pisat, mararul tocat si patrunjelul. Se poate adauga în sos si zeama de la o jumatate de lamâie. Se dau la cuptor si când sunt gata, se servesc dupa ce s-au mai racorit. Noi ii servim cu smantana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, multumesc pt retete!! [flo] Chiar azi ma duc sa cumpar dovlecii si sper sa am timp sa ii fac pt maine la lunch. Incep cu mancarea scazuta, ca pare mai usor de facut. Dar ce inseamna sos bechamel (de la prima reteta? Sorry de intrebare, nu ma prea pricep la bucatarit! Ramona, m-ai lesinat cu pastele alea... Eu sunt mare amatoare de paste, dar tb sa le scot din dieta, ca altfel nu am nicio sansa sa slabesc [:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Ramona. Acum ca ai zis, mi-amintesc ca aveam o prietena care emigrase in Italia si acolo se ingrasase foarte tare. Apoi am revazut-o dupa cativa ani si arata f bine. Si mi-a zis ca a fost la nutritionist (italian) si i-a recomandat sa manance pastele doar cu o lingura de ulei de masline si eventual cu usturoi pisat, in loc de sos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut aseara pui la cuptor dupa o reteta italiana. E f simplu si ne-a placut foarte mult. Piept de pui(~ 500 gr) pus intr-un vas termorezistent. Deasupra puneti un sos facut din: 1/4 - 1/6 cana unt topit 1 lingura mustar 1 lingura paprika 1 lingura suc lamaie 1 lingurita sare putin piper Il lasati la cuptor 35/40 minute descoperit la 350F. --------------------------------------------- Care stie, e periculos piperul negru? E mai bine sa mancam alb sau mai bine nu mai mancam deloc? -------------------------------------------- Si altceva. :) Am urzici in gradina. Multe, au aparut din senin. De fapt nu din senin. Am pus niste seminte de ceapa verde si cred eu ca in loc de ceapa erau seminte de urzici. :) Au ele vreo proprietate? Pot sa fac ceva cu ele?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Care e treaba cu piperul negru? Urzici am pus la salata. Trebuie sa le "bati" cu ceva inainte, sa nu te intepi la limba.[:D] Asa imi plac cel mai mult. Bunica le gatea exact ca pe spanac, dar trebuie sa fii mare amatoare ca sa le maninci asa. Urzicile sint foarte sanatoase, stiu ca se recomanda in alergii de exemplu. Contin fier si cine mai stie cite![:D] The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, stiam si eu ca urzicile sunt sanatoase. Dar cand i-am spus lui Toma Necredinciosul( sotul [:D]) a ras de mine. Lasa ca le mananc eu. Tin minte ca bunica ne facea urzici. Mai tin minte ca nu-mi placeau foarte mult dar le mancam pentru ca spunea ea ca sunt sanatoase. :) De piper negru stiu de la o prietena care lucreaza la un dpt de sanatate al unui oras. Ea zice ca-i de preferat piperul alb, ca cel negru e cancerigen. Nu am gasit nimic documentat, de aia intreb. Am dat pe google search dupa combinatia piper negru + danger[:D] si vad ca mai sunt si altii care sustin teoria asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...