Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hilde, mey n-o fi urzica da' se dezvolta tare frumos :)

 

am luat ieri dovlecei de-aia verde deschis si-am incercat iar salata mult dorita dar parca tot nu-i ca acasa. azi am vb cu mama si ea a zis ca data viitoare sa dau coaja jos. am sa incerc si asa.

ieri am mai cumparat niste pestisori mici (nu stiu daca hamsii sau altceva) si calamari si asta mancam azi, le prajesc afara in tigaie pe ochiul de la gratar si scap si de mizerie si de miros.

ieri am mancat cartofi noi prajiti cu branza rasa si bacon maruntit, alaturi de o salata maaare cu rosii de gradina, castraveti si feta chees. mey ce bun a mai fost. am luat legumele de la ferma, in 2 saptamani dau drumul la camp si vom merge saptamanal la cules legume. abia astept.

 

philip[pk]&andreea[usa]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut duminica angel hair pasta cu shrimp in sos de vin (cu usturoi mult, thyme si busuioc proaspat, plus o portie mare de chilli pepper flakes).

 

Am facut cartofii mei zisi "tzaranesti": cartofi cubulete, 2 cepe mari feliute (una rosie, una Vidalia), usturoi feliute, thyme, sare piper, un ardei iute tocat si o sticla mare de bere...acoperit, dat la cuptor. YUM!

 

Cartofii au fost garnitura la fripturica pe gratar (stiu, nu-i buna da' place).

 

 

 

Anamaria

 

"With sufficient thrust, pigs fly."

id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat de ulei...pun cam 2-3 linguri de ulei de masline..

 

Deci tai cartofii cuburi, feliez ceapa si usturoiul, pun in vas de sticla (cu capac), sarez, piperez, pun thyme, ardei iute, ulei...si torn o sticla de bere peste toata tarasenia. Acopar cu capac, dau la cuptor la 350 pina devin cartofii fork tender. Mai ii mestec asa din cind in cind (daca mi-a aduc aminte)...si gata.

 

Anamaria

 

"With sufficient thrust, pigs fly."

id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine, o sa incerc si eu.

 

Spuneti-mi si mie cum sa fac... nu stiu cum se numeste.[:D] E carne de vita (ca si pentru beef stew), cu multa ceapa. Iese un sos bun si carnea e foarte frageda. Un soi de tocanita, sau cum i-o spune.

Face soacra-mea, iese tare buna, dar nu vreau s-o intreb.[:D]

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

V-am gasit abia acum si ma bucur asta. Citeam in paginile de inceput (1,2,..5) despre prajitra "Tavalita" apoi am avzut repeta ca este tot una cu virgula Cuburile! Mi-am adus aminte cu un pic de groaza ca in urma cu 4-5 ani am facut aceste cuburi pentru o nunta a unor prieteni. Am facut in jur de 480 de cuburi, toate acceasi marime, nu prea mari. si de atunci nici nu mai vreau sa aud de cuburi, dar vazand pozele postate, parca parca m-i s-a facut pofta!

 

 

Ramonaid="red">, cred ca tu vrei retata pentru Tocanita de vita cu ceapa. Eu fac asa : pun carnea la fiert in oala cu presiune si o fierb asa pe 3 sferturi, scot carnea, strecor supa. Intr-o cratita separat pun ceapa la calit in ulei si 2 linguri de unt, nu sa se rumeneasca ci sa se inmoaie. Cand ceapa da semne ca incepe sa se prajeasca sting cu putina supa de la carne. Nu pune supa prea multa dintr-o data pentru a nu iesi sosul prea subtire. Adaugi carnita potrivesti de gust (sare , piper) si lasi sa fiarba in continuare acoperit la foc mic. Daca scade prea mult mai adaugi supa de la carne. Pentru a-i da o culoare frumoasa, la sfarsit adaugi 2-3 linguri bulion amestecat cu 1-2 linguri faina si subtiat un pic cu supa. torni bulionul , amesteci bine si mai lasi pe foc mic inca un pic sa mai clocoteasca sosul. La sfarsit adaugi daca vrei patrunjel tocat marunt!

Nu-i greu de facut si este o mancare buna si rece!!!

Maine cred ca proiectez si eu asa ceva !!! yummmm!

 

Ceapa mare punea si mama mea in gradina si nu iesea doar un fir dintr-o ceapa. Aici am pus si eu tot ceapa uscata, dar mai mici si dintr-o ceapa uscata au iesit 2-3 fire verzi ! Usturoi pun in ghiveci, inainte de PAste, sa-l folosesc si la masa de PAste asa crud, si in drob, friptura sau miel!

 

 

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...