Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 2


Recommended Posts

  • Răspunsuri 231
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ciuf
Cumparasem o punga mare de broccoli de la Sam's care incepeau sa se strice asa ca le-am venit de hac si le facui supa crema. Pentru reteta am pus 2 cartofi medii, o ceapa medie, un morcov, 2 cani lapte si 8 oz branza cheddar. Am fiert intai legumele, le-am maruntit la mixer si apoi am adaugat laptele si branza. A iesit foarte gustoasa. Familionul fu incantat [:D].
Ciuf, este si broccoli in reteta ta? Si daca da, cat? [:D] Acum mi-am amintit ca am si eu o punga mare de broccoli de la Sam`s. Daca nu s-a stricat intre timp. Eu am facut ieri o reteta care mi s-a parut mie ca a fost delicioasa si foarte usoara: Pasta with Tuna, Arugula( sau fresh spinach), and Hot Pepper Recipe Ingredients * 1 pound dried fettuccine, spaghetti or linguine * 1/2 cup extra virgin olive oil * 2 large garlic cloves, or more to taste, finely minced * Generous pinch hot red pepper flakes * 2 6-ounce cans tuna packed in olive oil, drained ( eu am folosit tuna in apa si am "drained" it foarte bine inainte) * Kosher salt * 1/2 to 3/4 pound baby arugula ( am inlocuit cu spanac, pe care l-am uscat si pe el f bine dupa ce l-am spalat) 1 Bring a large pot of well-salted water to a boil over high heat. Add the pasta and boil until al dente. 2 While pasta cooks, heat olive oil in a large skillet on medium-low heat. Add the garlic and hot pepper flakes and cook until garlic is fragrant and sizzling. Add tuna and shred it into fine flakes with a fork. Season with salt. Keep warm over low heat. 3 Depending on the size of your pot and skillet, either add the arugula and the tuna mixture to the pasta in the pasta pot, or add the drained pasta to the skillet with the tuna mixture and add the arugula/spinach. The arugula/Spinach will wilt in the heat of the pasta. Divide among warm bowls and serve immediately. Serves 4.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali, eu fac supa de rosii destul de des dar o mananc singura de obicei. :) Pun 1 ceapa si 2 morcovi la prajit in putin ulei, adaug 4-5 linguri de orez, sare, si mai las putin la prajit pana orezul devine traslucid. Sper ca exista cuvantul asta.:) Adaug 2 cani de apa si las sa fiarba la foc mic. ( apa si orezul sunt aproximative +/-) Intre timp decojesc 4 rosii mari, din alea carnoase :), le toc marunt si le pun cu putin ulei pe foc mic pana se fac pasta. Cand sunt pasta, le adaug la fiertura de ceapa, morcov si orez. Le mai las vreo 10 minute impreuna la foc mic si la sfarsit adaug cateva linguri de ulei de masline si patrunjel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu cu reteta mea de supa de rosii: pun la fiert legume( ceapa, morcov, albitura, telina) cand e gata supa scot legumele mai putin morcovii si pun suc de rosii cu pulpa cu tot( cand am chef il fac in casa din rosii coapte decojite pe care le bag in procesor) daca nu - pun rosii puree de la borcan..[:D] si mai las sa fiarba vreo 10 minute si gata supa. De multe ori pun si niste taitei( alor mei asa le place) fierb si cu aia cateva minute. Evident sare, piper dupa gust si in farfurie patrunjel verde.[:D] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu in ziua aia mi-am facut supa crema de dovleceii (ma rog, zuchini galbeni si verzi). am avut cam 6. am calit o ceapa mare, apoi dovleceii taiari rondele si cu tot cu coaja, dupa ce s-au muiat putin in uleiul de masline am adaugat chicken broth si le-am fiert bine, apoi la blender, inapoi in oala, sare, piepr, lapte ca sa fie mai lichi si busuioc din belsug. a fost buna si calda si rece, cel putin rece mi-a prins bine si a doua zi la matzele mele rasucite :)) philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Am si eu o reteta de supa de salta verde buna-buna de tot pe care mi-o facea mama cand eram acasa...ce mai vremuri bune. Mai nou mi-e lene sa gatesc si cu greturile astea de toata ziua nici nu-mi vine sa intru in bucatarie deloc. Dar tare as face supa asta, ca e buna de tot vara. Pui ceva apa( sau chicken broth, merge si vegetable)la fiert si pui salata verde taiata fashii cam 10 minute la fiert. Mama punea ceva slanina la prajit cu putina ceapa si usturoi si marar si apoi o punea in supa, adauga ceva lapte sau smantana si gata supa, in 20 de minute maxim. Stiu ca uneori facea si ingroshala aia cu faina prajita, dar mie nu-mi place.[hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisspoliss si eu am amintiri placute legate de aceasta supa...tatal meu era din ardeal si de cite ori mergeam acolo mincam cu placere am facut si eu recent, prima oara in viata mea, la pomenirea de 1 an pt tata.... reteta e din amintiri si adaptata 1- am calit ceapa cu usturoiul 2- am adaugat niste bacon ( cred ca in Ro el folosea slanina) 3- am spalat si rupt in bucati frunze de salata si spanac 4- le-am adaugat peste calitura si am pus apa (cita vrei tu in functie de cit de groasa vrei sa fie supa) 5-dupa ce se inmoaie frunzele am pus smantana, sau iaurt (buttermilk), la fel, cit de mult vrei si am mai dat intr-un clocot 6 am inacrit, mie imi place acra, ca asa mi-o aduc aminte din ardeal ( cu otet, cu zeama de lamaie...tata folosea otetul din borcan in care statusera mult timp frunze de tarhon: tarhon, iarasi ceva ce am mincat doar in ardeal) A iesit bine, chiar am avut si cativa prieteni americani care au mincat citeva portii Sper sa-ti placa, uta_ciun
The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...