Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ancuta, imi aduc aminte ca simteam ca nu mai termina ( cu spalatul pe maini, cu stersul urechilor copilului cu alcool, cu prezentarea si descrierea ustensilelor pe care le va folosi, cu descrierea lobului carnos al urechii fii-mi..) [:D] Olga [hippi] mamica de [mamica]Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu [URL="http://www.flickr.com/photos/olguselu/"]POZE[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamidemarc!si eu o sa nasc in febr.la municipal.am intrebat-o o data pe doctora mea daca nasc si nu poate ajunge ea,sau nu e un tara etc.si imi amintesc ca mi-a dat vreo 3 nume printre care si piriu,cred ca e vorba de doctora ta.nu mai stiu celalalt nume.eu nasc cam pe 19.tu?can o sa il ai pe bebe in brate?[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna,

o sa nasc in jur de 28 februarie.am vzitat-o de curind pe dr piriu la cabinetul din panduri si am discutat putin despre nastere.sint destul de bulversata...ea inclina catre nastere normala eu inca nu stiu...sint la prima sarcina..de altfel am avut o sarcina foarte usoara pina in prezent fara complicatii dar ma inspaiminta travaliul...multa bafta si tie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna

eu am nascut la municipal pe 10 februarie 2007 o fetita, iar in ianuarie 2009 voi naste al doilea copil

conditiile de atunci mi s-au parut foarte bune

dr meu a fost si este radoi

pot sa va povestesc cum a fost la prima nastere;adica sa va povestesc cum au decurs lucrurile

am ajuns la spital pe la 4 a.m. (la 3 s-a rupt apa si l-am sunat pe dr radoi care mi-a explicat ce sa fac)

am mers la camera de garda unde am fost consultata, mi s-a facut o injectie cu scobutil (dr radoi a vorbit la tel cu dr de garda, el era pe drum si i-a explicat ce sa faca pana ajunge)

m-am schimbat in camasa de noapte si m-au dus cu un carucior la etajul (sincer nu mai stiu la ce etaj s-a desfasurat totul) unde se afla aripa pentru nasteri; politica spitalului este asta: sa fii dusa cu caruciorul

acolo m-au dus in salonul unde erau toate femeile in travaliu; aici pot zice ca m-a socat numarul mare de femei care asteptau, atat de multe ca nu mai aveau paturi si ne adusesera niste fotolii foarte largi;din cand in cand era consultata cate o gravida in salonul alaturat

eu am tinut legatura prin tel cu dr meu (nu stiam ca era deja in spital)si el mi-a spus sa le cer asistentelor sa imi faca o injectie pentru calmarea durerilor;

precizez ca am colul foarte scurt si era vorba de o operatie de cezariana asa ca...

pe la ora 8 m-au dus intr-un salon alaturat, unde se aflau doua proaspete mamici

pe la 9-9.30 a venit anestezistul si s-a uitat la coloana mea (era vorba de locul unde sa introduca acul pentru anestezic) si am discutat despre posibile alergii

dupa scurt timp m-au luat cu caruciorul si am mers cativa metri, adica am traversat holul, am intrat in aripa unde se fac operatiile de cezariana

am uitat sa va precizez ca este foarte cald, innebunesti de cald in spital, totul arata bine si frumos, asistentele de la nasteri naturale nu mi-au placut in mod deosebit;parca asteptau spaga in orice moment, nu aveau nici o atitudine prea ....placuta si insistau ca pe tura lor s-au gasit sa se stranga toate gravidele din bucuresti

alta atitudine am gasit la asistentele de la salonul pentru cezariene:cand am ajuns acolo, o asistenta (aici erau asistentele tinere, dincolo erau cele in varsta, cam acre) m-a luat de mana si mi-a spus cu blandete ca nu trebuie sa imi fie teama ca echipa e pregatita si sunt buni in meseria lor

mi-a dat multa incredere in mine acest gest

am intrat in salon, m-am urcat pe masa de operatii si anestezistul a fost cel care a inceput sa-mi explice ce se va intampla (fara a exagerea: doar ca introduce acul; ce fel de anestezic foloseste si sa-i fac semn daca simt ca e ceva in neregula)

de altfel aceste explicatii mi-au fost de folos pentru ca in timpul operatiei (nu vedeam nimic din cauza paravanului ridicat de asistente; auzeam doar discutii despre plecari la munte si despre vrute-si-nevrute, nimic de genul "da-mi penseta,ac, pansament, absoarbe sangele" etc.......), masa e inclinata si am simtit ca ametesc, imediat i-am facut semn asistentei anestezistului (pe el nu-l vedeam) si i-am explicat, desi aveam impresia ca nu-mi misc buzele

la cateva min anestezistul mi-a aratat asistentele care o tineau pe fetita mea: nu se auzea nimic; deodata au inceput sa rada toate: daria a scos limba la dr. neonatolog si a scos un tipat dupa aceea

totul nu cred ca durat mai mult de20-30 min , cu tot cu coasere....

au venit brancardierii si m-au dus in salonul de reanimare

fetita s-a nascut la 10.05 (e un ceas mare deasupra usii, in salonul de nasteri) si mi-au adus-o pe la ora 14 sa o alaptez

stai 24h la reanimare,unde asistentele sunt inpermanenta cu ochii pe tine; noi am dat bani, erau alte mamici care nu au dat si pot sa va garantez ca se ocupau de ele asa cum se ocupau si de mine; nu le raspundeau pe vreun ton, nu le refuzau ajutorul pentru nimic

singura chestie unde asistentele insista, pe buna dreptate, este sa te ridici dupa 24 h si sa faci miscare;doar asa isi reiau organele toate functiile si iti revii

cu cat te misti mai repede cu atat iti revii mai repede si totul se regenereaza

anestezistul mi-a lasat niste seringi imense cu o combinatie de calmante , eu ceream asistentelor sa mi le faca atunci cand simteam ca nu mai rezist;pe langa asta am cerut si algocalmin

fetita a stat cu mine din momentul in care am alaptat-o prima data;venea mereu o asistenta de la pediatrie si o schimba, mi-o dadea la san

am nascut sambata dimineata, iar luni eram acasa cu fetita

sunt o persoana incapatanata si am avut noroc ca operatia a fost facuta de un dr bun pentru ca: 1) cand am plecat din spital, nu am vrut sa cobor cu liftul plin de oameni care tuseau si miroseau a fum--e un lift mare cu vreo 12 persoane in el---, asa ca am coborat pe scari si am vrut sa o duc eu in brate pe daria, asa ca va imaginati....; 2) la inceput ii faceam baie cu apa fiarta si o limpezeam in ceai de musetel; intr-o seara eram singura la ora de baie a dariei si am ridicat singura oala imensa ca sa pregatesc baia, desi era cam la 10 zile dupa operatie, nu s-a intamplat nimic

 

asistentelor le-am dat 10 ron, infirmierelor 5 ron; anestezistului 30 euro (inainte de operatie); dr 300 euro (dupa operatie; a refuzat sa primeasca inainte); dr jianu 50 ron (care ne-a spus ca daca vrem sa vina acasa nu se deplaseaza pentru mai putin de 100 ron---asta era in 2007); 50 ron pentru asistenta-sefa care i-a facut gaurile in urechi; am stat in rezerva de 2 paturi si pentru un pat a costat 189 ron (am avut insa noroc pt ca nimeni nu a stat cu mine in camera)

sper ca la a doua nastere sa decurga totul cel putin la fel

sapt viit ma duc la dr radoi sa discutam despre nastere, dpn este intre 19-22 ianuarie; insa bebel meu este mai mare si ne asteptam sa se nasca in orice moment

NASTERE USOARA TUTUROR SI RECUPERARE RAPIDA SI COMPLETA

 

BEBEI SANATOSI

 

Anul 2009 sa va aduca numai bucurii!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
spuneti-mi mie va rog (mai ales cele care ati nascut de curand): - clisma e obligatorie? - dc nasti natural te rade la spital? am tot citit pe net si unii zic ca se fac chestiile astea by default altii ca nu... merci [flo]
mie nu mi-a facut clisma si de epilat nu stiu ce sa iti spun ca eu eram pregatita,dar sfatul meu este sa te faci de acasa . anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007) [url="http://community.webshots.com/user/ancadragoman"]poze si filmulete[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111070"]povestea nasterii[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/mariadragoman"]eu sunt Maria[/url] [URL="http://www.onetruemedia.com/otm_site/start"]Montaje Mariuca[/url] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130274"]SA IL AJUTAM PE ANDREI[/URL] [url="http://tt.lilypie.com/YR89p2.png"]BEBE 2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clisma nu se face, cel putin daca nu ceri, nu ti se face. Cu epilatul, daca nasterea te prinde pe nepregatite, te rezolva asistentele acolo.

 

Eu nasc in februarie si am tot citit ca e rece pe holuri la Municipal, dar in saloane (rezerve) banuiesc ca e cald. Ei, imi ziceti va rog cele care ati nascut daca e cald sau cald-cald? [8D]

Am mai nascut acum doi ani jumate acolo, dar vara, deci n-am nicio idee.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...