Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

Andreea pe culoare era frig si atunci dar nu prea umblam pe acolo decat cand mergeam la spalat sau la control. Cat despre camasile de noapte nu stiu ce sa iti spun,eu la fel ca tine nu purtam inainte de a naste dar am avut patru si au fost suficiente.Una e sacrificata ca nasti cu ea si cate una pentru fiecare zi pe care o stai acolo.Poti sa iei de alaptat si te ajuta si dupa ce nasti[pup] anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007) [url="http://community.webshots.com/user/ancadragoman"]poze si filmulete[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111070"]povestea nasterii[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/mariadragoman"]eu sunt Maria[/url] [URL="http://www.onetruemedia.com/otm_site/start"]Montaje Mariuca[/url] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130274"]SA IL AJUTAM PE ANDREI[/URL] [url="http://tt.lilypie.com/YR89p2.png"]BEBE 2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andreea, foarte cald in saloane in februarie, noi stateam cu fereastra deschisa ore intregi...Da, era frig pe culoare, eu ( care am facut kilometri pe hol, in disperarea ca daca merg, ma refac repede dupa cezariana ) imi puneam halatul pe mine si era suficient, nu dardai, stai linistita! Cat despre camasa, din cele 6 fete din postoperator, am fost singura cu camasa de la ei. As fi vrut sa fi stat si eu din prima zi in camasa mea, sa nu ajung in salon in camasa lor despicata in fata si avand grija sa trag in permanenta de ea, sa nu mi se vada toate cele, cat m-am ridicat din pat si am fost dusa de infirmier [:D] in salon.

 

Si o ultima remarca: mai ai un pic si nasti, lasa-le incolo de griji! Nu te lasa nimeni in fundul gol, nu s-au taiat fonduri, nu vei avea nevoie de perfuzoare etc. E o chestiune de optica, crede-ma, prietena ta, cu grijile inerente unei ( probabil ) sarcini cu probleme in luna a5a , a simtit acut frigul de pe culoare, cumparatul perfuzorului etc. Sunt coerenta [emoticon care se scarpina intrebator in cap]?

 

Au nascut doua prietene la Municipal in a doua jumatate a lunii decembrie, una natural, fara epi, cealalta prin cezariana. Ambele au venit cu aceleasi impresii bune!

 

So: ai incredere si...nastere usoara ca fulgul [flo]!

 

Olga [hippi] mamica de [mamica]Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi amintesc ca mi-au dat o ruptura de camasa de noapte cand m-au internat si a doua zi, dupa ce am plecat de la reanimare, m-am imbracat in pijama cu pantaloni. Si nu a obiectat nimeni. Sa inteleg ca s-au schimbat lucrurile si ca acum trebuie camasa de noapte?

 

Ioana [gravi][fetita] 23+ si [zana] Rebeca

 

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

http://community.webshots.com/user/Berecutza

http://community.webshots.com/user/bebebeca

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi ne vom naste tot la Municipal cu Dr. Badea la sfarsitul lui Martie[:D]

Ceea ce stiu de la cealalta nastere de acum 6 ani este ca mureai de cald in saloane. Eu am nascut in Noiembrie 2002 cu cezariana si a fost foarte dificil sa rezist la cele 40 grade din salon, dar mai deschideam geamul cand celelalte doua fete nu obiectau[pk]

Tin minte ca mi-am luat halat gros si nu l-am folosit nici macar pe hol (dar am fost in A2 si acolo era peste tot cald) si am avut atunci camasi de la ei.

A fost comod sa nu ma stresez cu murdarirea camasilor[olala]

Sper ca si acum va fi la fel de placut cum a fost acum 6 ani... oricum eu stau foarte calma pt ca am mare incredere in dl Badea si deja am mai trecut prin asta o data [8D]

 

Va doresc si voua multa incredere si calm in ce priveste momentul suprem al intalnirii cu bb ! [pup]

 

Annablue & Adita & Bb2

"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumiri pentru sfaturi mamicilor care au trecut deja cu brio de nastere..e foarte bine sa ai idee de ceea ce se va intampla.am vazut un filmulet cu nastere in direct si mi-a venit sa plang de frica.dar dupa am citit ce ati spus voi,celalalte mamimici,mi-am dat seama ca o sa pot trece de asta.eu nasc prin febr.,cam pe 20.am 34 de sapt.acum.nu inteleg prea bine ce e cu clisma.adica daca no o faci e posibil sa faci c..a pe masa in timpul nasterii?[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Annablue si eu o sa nasc tot cu dr Badea (el) in aprilie. Am o rugaminte, ai idee cam cat se da la cezariana? Nu am nici cea mai vaga idee cam pe unde se situeaza suma. Si cum se procedeaza? Dai la fiecare (anestezist, doctor, asistenta) in parte sau ii dai doctorului tot? Exista oare si mana a doua si cum afli asta?

Prima data nu am nascut cu dansul deci nu stiu cum se procedeaza. Imi place insa de el si nu as vrea sa nu fie multumit, mai ales ca am si un fibrom si daca va fi ulterior nevoie de o operatie as vrea sa ma duc tot la el.

Si nu prea am inteles exact cum sunt camerele: cu 2 sau mai multe paturi. Si mai ales au baie inauntru? Se poate discuta despre asta cu dr sau depinde de soarta?

 

Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin si eu cu cateva intrebari ref. la cum se procedeaza cu banii ca incepe sa fie o mare nebuloasa in capul meu; 1. banii pt doctor presupun ca ii da sotul dupa nastere/cezariana; eventual si la anestezist sau neonatolog tot sotul, nu? 2. dar la moasa / asistenta tr sa ii dau eu? 3. daca da, unde sa tin banii/telefonul? camasile de noapte nu au nici un fel de buzunare; tr sa iau o geanta ceva? 4. dc fac cezariana si tr sa stau la reanimare ma indoiesc serios ca sunt in stare sa dau ceva cuiva; sotul sau mama au voie sa intre la mine? macar sa vada ce asistenta e pe acolo... 4. cu bagajul ce faci? il lasi la sot? si ti-l aduce in salon dupa ce nasti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Porumbita:

 

1. Banii pentru ginecolog si anestezist ii da sotul tau dupa operatie. In cazul meu, la anestezist au ajuns prin intermediul doctoritei.

 

2. In sala de operatie nu am dat nimanui nimic, nici nu ai cum, caci cam toata lumea e cu manusi, nu imi aduc aminte sa aiba buzunare la vedere, mediul e steril, nu iti bate capul cu asta! Tu intri acolo, ei isi fac treaba, banii se dau dupa de catre sotul tau, care il poate intreba pe medicul tau cum poate "discuta" si cu restul echipei.

 

3. Eu mi-am tinut rucsacul la capul patului, langa perna, sa am acces la ce am nevoie din el. Inainte sa intru in sala, mi-am bagat portofelul si telefoanele sub perna, din acelasi motiv, al accesului usor.

 

4. Teoretic nu are voie sa intre nimeni in salonul postoperator. Practic...care cum se descurca...

 

5. Bagajul a stat cu mine in permanenta si mi-a fost adus in salon de catre infirmierul care m-a transportat. Cred ca e ok si sa ramana la sotul tau, care sa ti-l aduca ulterior in salon, dar eu m-am temut ca voi avea nevoie de furnica atomica, si mai bine am toata "casa" cu mine.

 

Daca mai ai intrebari...

 

Ad_b, daca nu faci anestezie generala, iti vei da seama cu siguranta daca exista mana a doua sau nu ( cam exista, de regula ). Poate discuta sotul tau toate aceste amanunte cu medicul, va afla tot ce trebuie sa stie. Eu am stat in salon cu doua paturi, mai sunt cred ca cu patru ( cred ca patru, si nu cinci ). Saloanele au chiuveta in camera si toaleta intr-o camaruta. Dusurile sunt pe hol. Cred ca rezervele cu plata au si dusul in camera.

 

Ioana, intreaba-ti medicul de pijama sau camasa de noapte...e nasoala pijamaua cand te cheama la toaleta, dar asta e doar parerea mea.

 

Ca ultima observatie, vreau sa spun ca tare mi-e amar cand vorbesc despre notele de plata din spitale! Dar asta e o alta poveste...Mai apar, daca va mai pot ajuta cu ceva!

 

Olga [hippi] mamica de [mamica]Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floris_diana
multumiri pentru sfaturi mamicilor care au trecut deja cu brio de nastere..e foarte bine sa ai idee de ceea ce se va intampla.am vazut un filmulet cu nastere in direct si mi-a venit sa plang de frica.dar dupa am citit ce ati spus voi,celalalte mamimici,mi-am dat seama ca o sa pot trece de asta.eu nasc prin febr.,cam pe 20.am 34 de sapt.acum.nu inteleg prea bine ce e cu clisma.adica daca no o faci e posibil sa faci c..a pe masa in timpul nasterii?[bang]
align="right" id="quote2">da ,exact asta o sa se intample,eu am facut in travaliu nu pe masa dar am facut si imi era o jena.....[bang]anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)poze si filmuletepovestea nasteriieu sunt MariaMontaje MariucaSA IL AJUTAM PE ANDREIid="red">BEBE 2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...