Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

Si eu voi naste in aprilie la Municipal, si acum 2 ani tot acolo am nascut.

 

In legatu cu caldura - acum 2 ani in saloane era f cald, chiar si eu pot zice asta , eu care sunt friguroasa de fel.

 

floris_dianafetita unei cunostinte s-a intors pe la 35 de sapt cand mamica nu mai avea nicio speranta ca se va mai intoarce. Asa ca mai sunt sanse. O prietena a nascut la Giulesti ,acum un an si ceva, normal fara epidurala chiar daca copilul nu se intorsese. Era a doua nastere si Ion Ionut (parca asa il cheama pe medic) nu a vrut sa ii faca cezariana. S-a cam chinuit dar pana la urma a fost bine.

 

Vlad Andrei ( 4.01.2007) si [gravi] 29+[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mamaaa ,adica bebele s-a nascut cu piciorusele in fata?mi-e mi-ar fi f f frica,daca se blocheaza pe drum?[q]si la prima nastere nici nu are "partie" facuta de primul bebe,deci nu am nici o sansa sa ma gandesc la varianta asta.multumesc oricum ca mi-ai zis.Ieri bebele s-a miscat tare toata ziua ,se vedea burta cu forme ciudate,parca era o faza din filme sf cand iese ceva prin burta[:D]incerc sa o pipai ,poate s-a intors si nu stiu.faza ciudata e ca la control acum o luna mi-a zis ca e intoarsa.si acum cateva zile mi-a zis ca e iar cu capul in sus.e posibil sa vina bebele la loc,asa degeaba?ar fi tare sa fiu pe masa de operatie,la cezariana si sa-mi zica asa,ca e intoarsa si nu a vazut dr,ca turbez[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Mai intai sa ma prezint.Ma cheama Andreea si am 35 de ani, sa spunem ca sunt o mamica curajoasa care dupa 11 ani a mai adus pe lume in afara frumosului meu Alexandru, o micuta frumusica pe nume Maria Teodora.

 

Am nascut la Spitalul Municipal din Bucuresti pe data de 05.01.2009. Sunt convinsa ca multe din viitoarele mamici vor sa stie cat mai multe despre cum decurge totul in spital.

 

Sa incepem cu inceputul.Ti se face internarea jos in spital, eu tot acolo m-am schimbat cu hainele mele (camasa noapte, halat, papuci).Hainele si bagajul erau la sot care ma astepta pe hol.M-au dus apoi sus, la et 5, mi-am luat geanta cu bagajul si banii au ramas la sot.Eu mi-am oprit telefonul si bani marunti de 5 si 10 pentru asistente si pentru cand voi merge la spalaturi. Eu tot timpul i-am tinut sub perna, nu in geanta.

 

Bagajul meu a cuprins: - 3 camasi noapte pentru alaptat; un halat; 2 perechi sosete; 2 pachete vata; 1 pachet tampoane; sapun, hartie ig, pasta dinti, prosoape,etc. In spital e f cald asa ca am fost inspirata cand mi-am luat camasi de noapte cu maneca scurta si subtirele.

 

Bagajul pentru bebe: (eu nu am stiut si nu le-am avut pe toate) - hainutele tale daca vrei sa-l schimbi cu ce ai tu, pampers cam 20 buc, servetele de sters la fundulet, crema cu oxid de zinc pentru fundulet, gel de dus pentru cand ti-l spala, prosopel sau scutecele de la ei pentru sters dupa baita, un scutecel pentru pus pe patul tau cand il schimbi.Eu nu am avut lucrusoare pentru el si l-am schimbat cu ce aveau ei.

 

Pentru ca nu am putut naste normal, m-au dus la cezariana de urgenta.Banii i-a dat sotul meu dupa, deoarece am fost luata asa de repede incat nu ma mai gandeam la bani. Doctorului meu i-am dat 300 euro, mana a doua 2 milioane, anestezista 2 mil, moasa 1 mil jumate, neonatolog 500 mii pentru ca nu mi-a placut cum s-a purtat si nu mi-a zis mai nimic despre bebelusa.La spalaturi dadeam cate 50 mii si la asistentele care erau niste dragute cate 100 mii.Sincera sa fiu unii au meritat banii, altii, nu. Oricum eu ma dusesem sa nasc normal, fara epidurala si desi aveam contractii dese si puternice, nu ma dilatam mai mult de 2 cm.

PENTRU CA SA-TI VINA LAPTELE, ESTE O DOMNISOARA DRAGUTA CU OCHELARI, ASISTENTA LA MAME , PE NUME LAURA CARE NE-A FACUT LA CELE CARE AM VRUT UN MASAJ PENTRU CA SA VINA LAPTELE. EA ESTE SI KINETOTERAPEUT SI STIE CE SI CUM. NOAPTEA MI-AU EXPLODAT SANII.NU-MI VENEA SA CRED CAT LAPTE AM. SA O CAUTATI NEAPARAT, E F BUNA.FACE MINUNI.

 

Imediat dupa cezariana te duce in salonul postoperator unde stai o noapte.Dupa ce ti se dezmortesc picioarele daca ai rahie, sau te trezesti daca ai generala(eu am avut rahie, asa a hotarat anestezista) ti se aduce bebelusul la san.Asistentele sunt f dragute si-ti fac cand vrei calmante. Eu le-am dat cate 100 de mii celor de noapte si cate 50 infirmierei care ma schimba si-mi golea sonda.Nu te speria daca nu ai inca lapte, picaturile de colostru si relatia care se formeaza intre mama si copil sunt f importante. Pana am nascut tati a stat pe hol si dupa ce am nascut a vazut fetita.

 

A doua zi am fost dusa in salon unde mi-a fost adusa si bebelusa. Asistentele de la copii vin spala copii, ii cantaresc, te invata cum sa-i alaptezi, eu una am fost foarte multumita de tot personalul de acolo.

 

Bagajul mi-a fost adus de o infirmiera din salonul in care am fost dusa pana sa nasc, in postoperator.Acolo ceva mai tarziu ai voie sa bei apa plata sau ceai neandulcit.E bine sa ai la tine cateva sticlute mici ca nu poti ridica sticla mare.Mie mi-a fost sete toata noaptea.A doua zi poate sa-ti aduca sotul zeama de supa facuta doar din radacinoase, nu cu ceapa sau cartof, ceai neandulcit, iaurt si branza de vaci dulce.Seara poti manca si putina carne de pui fiarta. Pentru scaun (e f important sa ai scaun pana iesi din spital) sa ai la tine supozitoare cu glicerina. Inca ceva f important de a doua zi sa faci cat mai multa miscare, altfel nu te refaci repede dupa cezariana.E cumplit, te doare f rau, simti ca te rupi, dar am simtit pe pielea mea, cum stateam mai mult in pat cu ma apucau si mai rau durerile. Daca ai fetita, in ultima zi asistenta sefa face gauri pentru cercei.Eu i-am spus asistentei din ziua respectiva ca avem cercelusi si vrem si noi gauri. I-am dat 500 de mii pentru gaurele.

 

In vizite se poate veni dupa ora 14 - 15 si pana seara la 19. Trebuie sa intre numai o persoana ca daca sunt prea multe la fiecare din salon sufoca bebelusii.DECI TATICUL E FERICIT O SA-SI VADA BEBELUSUL SI O SA-L TINA IN BRATE.

 

Zilele trec si vine si a 3-a cand poti sa pleci acasa.Taticul trebuie sa faca certificatul a doua zi dupa ce nasti ca nu te poti externa fara el.Trebuie sa ia de la spital o fisa constatatoare a nasterii +certificatul de casatorie+buletinele parintilor, cu care va merge la Primaria de sector (5 pentru Municipal).

 

Externarea se face intre orele 12 - 13.Copilul ti-l imbraci impreuna cu tati in salon, iei iesirea ta din spital si cea a copilului si fuguta acasica cu noul membru al familiei.

 

Sper ca tot ce v-am povestit sa va fie de folos.Daca mai aveti nelamuriri intrebati-ma sau dati un PM.

 

NASTERE USOARA !

 

 

 

 

 

Andreea, mami lui Alex [bicla] 11 ani si Maria Teodora [bibe] nascuta pe 05.01.2009

 

POZE CU NOI http://s450.photobucket.com/albums/qq222/oxigenata/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti traiasca fetita! Ma bucur ca ai explicat asa amanuntit cum decurge totul (cred ca o sa-mi salvez pe undeva ca pana in aprilie sa nu uit). Acum cateva mici intrebari: la internare ce acte ti se cer si daca nu le ai pe toate ce se intampla? Cu ce doctor ai nascut, pentru ca suma de 300 E mi se pare rezonabila dupa ce am auzit de sume mult mai mari. I-ai dat in lei sau euro (ca ma intereseaza si cursul). La anestezist banuiesc ca ii dai inainte. Doare anestezia locala, cand iti baga acul? Sotul tau a urcat cu tine la et. 5 sau ti-ai carat singura bagajul pana acolo? Multumesc pentru toate informatiile, sunt de ajutor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floris_diana
Eu am aflat azi la eco ca fetita mea nu s-a intors si sunt sanse mici sa o mai faca asa ca trebuie sa ma gandesc la cezariana...are cineva idee,daca am 34 de saptamani pana la 40 oare nu se va intoarce?e asa tarziu ca nu s-a intors pana acum?
align="right" id="quote2">Eu zic ca sunt sanse sa se intoarca.Eu am facut ecografie la 36 de saptamani si juniorul nu era intors, greutatea estimata era de 2.8kg si dr meu mi-a zis ca sigur nu se va mai intoarce, ca nu are loc. Dar s-a inselat, caci juniorul s-a intors pana a implinit 38 de saptamani si am nascut la 40 de saptamani fara 2 zile. Jr a avut la nastere 3.700 kg.Nastere usoara si bebe sanatos! [:)]Teodora Ana [mamica] de [copil] Mihail Vladimir(15.05.2007)Capsunele minunate de mai-iunie 2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da?vineri ma duc iar la eco pt ca fac 36 de saptamani .sa vedem ce a facut fetita.multumesc mult pt incurajari,imi e si mie frica...sunt la prima nastere si luna asa abia am implinit 21 de ani.cand citesc cum au nascut unele mamici mai prin curaj.ce bine ar fi sa fie toti bebeii sanatosi si mamicile sa nu sufere la nastere[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Oxigen
Buna. Mai intai sa ma prezint.Ma cheama Andreea si am 35 de ani, sa spunem ca sunt o mamica curajoasa care dupa 11 ani a mai adus pe lume in afara frumosului meu Alexandru, o micuta frumusica pe nume Maria Teodora. Am nascut la Spitalul Municipal din Bucuresti pe data de 05.01.2009. Sunt convinsa ca multe din viitoarele mamici vor sa stie cat mai multe despre cum decurge totul in spital. Sa incepem cu inceputul.Ti se face internarea jos in spital, eu tot acolo m-am schimbat cu hainele mele (camasa noapte, halat, papuci).Hainele si bagajul erau la sot care ma astepta pe hol.M-au dus apoi sus, la et 5, mi-am luat geanta cu bagajul si banii au ramas la sot.Eu mi-am oprit telefonul si bani marunti de 5 si 10 pentru asistente si pentru cand voi merge la spalaturi. Eu tot timpul i-am tinut sub perna, nu in geanta. Bagajul meu a cuprins: - 3 camasi noapte pentru alaptat; un halat; 2 perechi sosete; 2 pachete vata; 1 pachet tampoane; sapun, hartie ig, pasta dinti, prosoape,etc. In spital e f cald asa ca am fost inspirata cand mi-am luat camasi de noapte cu maneca scurta si subtirele. Bagajul pentru bebe: (eu nu am stiut si nu le-am avut pe toate) - hainutele tale daca vrei sa-l schimbi cu ce ai tu, pampers cam 20 buc, servetele de sters la fundulet, crema cu oxid de zinc pentru fundulet, gel de dus pentru cand ti-l spala, prosopel sau scutecele de la ei pentru sters dupa baita, un scutecel pentru pus pe patul tau cand il schimbi.Eu nu am avut lucrusoare pentru el si l-am schimbat cu ce aveau ei. Pentru ca nu am putut naste normal, m-au dus la cezariana de urgenta.Banii i-a dat sotul meu dupa, deoarece am fost luata asa de repede incat nu ma mai gandeam la bani. Doctorului meu i-am dat 300 euro, mana a doua 2 milioane, anestezista 2 mil, moasa 1 mil jumate, neonatolog 500 mii pentru ca nu mi-a placut cum s-a purtat si nu mi-a zis mai nimic despre bebelusa.La spalaturi dadeam cate 50 mii si la asistentele care erau niste dragute cate 100 mii.Sincera sa fiu unii au meritat banii, altii, nu. Oricum eu ma dusesem sa nasc normal, fara epidurala si desi aveam contractii dese si puternice, nu ma dilatam mai mult de 2 cm. PENTRU CA SA-TI VINA LAPTELE, ESTE O DOMNISOARA DRAGUTA CU OCHELARI, ASISTENTA LA MAME , PE NUME LAURA CARE NE-A FACUT LA CELE CARE AM VRUT UN MASAJ PENTRU CA SA VINA LAPTELE. EA ESTE SI KINETOTERAPEUT SI STIE CE SI CUM. NOAPTEA MI-AU EXPLODAT SANII.NU-MI VENEA SA CRED CAT LAPTE AM. SA O CAUTATI NEAPARAT, E F BUNA.FACE MINUNI. Imediat dupa cezariana te duce in salonul postoperator unde stai o noapte.Dupa ce ti se dezmortesc picioarele daca ai rahie, sau te trezesti daca ai generala(eu am avut rahie, asa a hotarat anestezista) ti se aduce bebelusul la san.Asistentele sunt f dragute si-ti fac cand vrei calmante. Eu le-am dat cate 100 de mii celor de noapte si cate 50 infirmierei care ma schimba si-mi golea sonda.Nu te speria daca nu ai inca lapte, picaturile de colostru si relatia care se formeaza intre mama si copil sunt f importante. Pana am nascut tati a stat pe hol si dupa ce am nascut a vazut fetita. A doua zi am fost dusa in salon unde mi-a fost adusa si bebelusa. Asistentele de la copii vin spala copii, ii cantaresc, te invata cum sa-i alaptezi, eu una am fost foarte multumita de tot personalul de acolo. Bagajul mi-a fost adus de o infirmiera din salonul in care am fost dusa pana sa nasc, in postoperator.Acolo ceva mai tarziu ai voie sa bei apa plata sau ceai neandulcit.E bine sa ai la tine cateva sticlute mici ca nu poti ridica sticla mare.Mie mi-a fost sete toata noaptea.A doua zi poate sa-ti aduca sotul zeama de supa facuta doar din radacinoase, nu cu ceapa sau cartof, ceai neandulcit, iaurt si branza de vaci dulce.Seara poti manca si putina carne de pui fiarta. Pentru scaun (e f important sa ai scaun pana iesi din spital) sa ai la tine supozitoare cu glicerina. Inca ceva f important de a doua zi sa faci cat mai multa miscare, altfel nu te refaci repede dupa cezariana.E cumplit, te doare f rau, simti ca te rupi, dar am simtit pe pielea mea, cum stateam mai mult in pat cu ma apucau si mai rau durerile. Daca ai fetita, in ultima zi asistenta sefa face gauri pentru cercei.Eu i-am spus asistentei din ziua respectiva ca avem cercelusi si vrem si noi gauri. I-am dat 500 de mii pentru gaurele. In vizite se poate veni dupa ora 14 - 15 si pana seara la 19. Trebuie sa intre numai o persoana ca daca sunt prea multe la fiecare din salon sufoca bebelusii.DECI TATICUL E FERICIT O SA-SI VADA BEBELUSUL SI O SA-L TINA IN BRATE. Zilele trec si vine si a 3-a cand poti sa pleci acasa.Taticul trebuie sa faca certificatul a doua zi dupa ce nasti ca nu te poti externa fara el.Trebuie sa ia de la spital o fisa constatatoare a nasterii +certificatul de casatorie+buletinele parintilor, cu care va merge la Primaria de sector (5 pentru Municipal). Externarea se face intre orele 12 - 13.Copilul ti-l imbraci impreuna cu tati in salon, iei iesirea ta din spital si cea a copilului si fuguta acasica cu noul membru al familiei. Sper ca tot ce v-am povestit sa va fie de folos.Daca mai aveti nelamuriri intrebati-ma sau dati un PM. NASTERE USOARA ! Andreea, mami lui Alex [bicla] 11 ani si Maria Teodora [bibe] nascuta pe 05.01.2009 POZE CU NOI http://s450.photobucket.com/albums/qq222/oxigenata/
foarte frumos ai povestit si complet..iti multumim din suflet..sa-ti traiasca mica minune si sa te bucuri de familia ta(devenita completa acum ) [pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tocmai ce-am nascut. Fata de cele spuse de Andreea as mai adauga ca, daca vreti sa beneficiati de epidurala ptr calmarea durerilor dupa cezariana trebuie sa va cumparati trusa de anestezie spinal peridurala care este in jur de 2 mil. Sunt mult mai eficiente calmantele pe care ti le lasa anestezistul ptr a fi introduse prin cateter decat algocalminele pe vena. Daca nu ai trusa sau pile maxime nu iti dau cateter (stiu ca intreba cineva aici). Alta chestie e ca daca vrei sa stai intr-un salon cu mai putine persoane trebuie sa te agiti un pic. Asistentele spun de regula ca nu-s paturi in cel ce de 2-3 pers dar de fapt sunt[:D] In legatura cu spagile, eu nu am dat decat la anestezist si doctor. Apoi am mai dat la asistente si infirmiere dar nu chiar la toate. Fata de nasterile anterioare, ce-i drept la alte spitale si acum mult timp, unde am avut parte doar de acrituri, aici personalul e f dragut, indiferent daca dai bani sau nu. Daca esti si pila adevarata a vreunui doctor, atunci chiar te trateaza super bine. Cam asta ar fi...plus faptul ca cezariana e horror! Nu as face cezariana la cerere in vecii vecilor! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna boo lina!in primul rand sa-ti traiasca bebele[bibe][flo]daca ai nascut cu cezariana la municipal poti sa-mi spui te rog cat ai dat la medic si anestezist?si daca ai dat pt salon de 2-3 persoane ceva bani?si eu s-ar putea sa nasc cu cezariana daca nu se intoarce bebele si as vrea sa stiu,sa am pregatiti banii...la moasa nu ai dat nimic?ca sincer mie mi se pare ciudat sa dai 300de euro si sa zici ca e rezonabil.si astia numai la medic.atat ma costa facultatea pe un an[bang]i-am obisnuit pe medici cu bani,dar nu e normal asa.bineinteles ca o sa dau si eu,dar daca si sotul meu era student si nu aveam de unde sa dau,ce facem?ma lasau sa zac pe masa de nastere?cu 15mil cam cat trebuie sa dau spaga dupa cum am inteles ,ii iau o multime de lucrusoare la fetita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...