Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui floris_diana
ce bine e sa ai bebe![bibe]e o papusica,a avut 2800 la nastere si mananca toata ziua.mai mult noaptea.am avut rahi anestezia si nu m-a durut deloc capul dupa aceea cu toate ca l-am ridicat sa vad bebelusa mai bine cand a scos o din burtica. ce sa fac ca sa nu mai stea treaza toata noaptea si sa manance?ca ziua doarme de rupe si noaptea e concert...[q]
Sa-ti traiasca puiul si sa fie mare si sanatoasa! Nu prea ai ce sa faci la inceput... si eu am avut aceeasi problema cu primul, care dormea ziua si noaptea vroia activitate. Tot ce pot sa-ti recomand e sa o tii mai mult treaza ziua, sa ii canalizezi atentia la sunete, culori, sa vorbesti mult cu ea si sa va plimbati - noi ne plimbam in brate la mami cu fata spre exterior si ne uitam pe geam, la cartile din biblioteca, la pasarile de pe geam, etc. Evident ca va dormi mai mult cand oboseste, dar la noi a ajutat. Succes! Annablue & Adita & Bb2 "De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc de sfat,o sa incerc si asa...oricum e mai bine un pic,ca am apucat sa dorm 4 ore azi noapte.[nani][:D]a venit medicul de familie pe la noi si m-a intrebat ce am ancat pt ca fetita avea probleme cu stomacelul.din cauza alimentatiei gresite...pentru mamicile care vor detalii proaspete despre naterea prin cezariana,sunt aici sa le raspund.nu credeam sa ma simt asa de bine.operatia abia se vede si s-a cicatrizat perfect.nu ma mai doare aproape deloc.si nici maca dupa anestezie nu am avut probleme cu dureri de cap(am avut rahi).si m-am miscat cam mult in timpul anesteziei,plus ca m-am intors cu capul dupa fetita sa o vad pe masa de bebelusi cand i-a taiat buricul.deci,nuva speriati.poate ca e mai bine sa nasti cu cezaiana.adica mai putin dureros.ca daca mai vreau un bb tot ceza trebuie si nu ma incanta ideea... va pup si va oresc o zi cat mai frumoasa. p.s. pentru mamicile cu bb in burtica,un sfat:dooooormitiiiiiiiii toata ziua cat mai puteti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna [hia], Eu am nascut la Municipal in urma cu 5 ani prin cezariana, la recomandarea doctorului. Sa va povestesc : Mi s-a rupt apa intr-o seara pe la 10, pe 27 martie. Am sunat la Salvare, in 5 minute a venit. La 5 minute dupa ora 24, am nascut-o pe fetita mea care a avut 49 cm si 3,3 kg.[bb] Dupa ce am nascut, am inceput sa tremur din tot corpul, dar nu-mi era frig. Mi s-a spus ca a fost socul de dupa nastere ! Nu vroiam sa trec singura prin asemenea stare si am inceput sa spun continuu : " Va rog, chemati-l pe sotul meu ", pana o infirmiera s-a indurat de mine si l-a chemat pe sotul meu [pup], care ma insotise la spital. Mi-a fost foarte greu dupa nasterea prin cezariana. Doua saptamani nu am fost in stare sa fac mancare fiindca asta ar fi insemnat sa stau cateva ore in picioare. Dar m-a ajutat sotul meu. Anii au trecut si acum fetita este la gradinita. [flo] lisaelisa mami de ingeras dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor viitoarelor si prezentelor mamici Eu sunt inscrisa la Dr Badescu Sorin, care are norma intreaga la Municipal. Astfel ca ma bag si eu inseama pe aici. Daca mai sunt paciente ale acestu doctor, bagati-ma in seama, mai schimbam o opinie. Daca va intereseaza, este un docrot bun, pana acum am numai cuvinte de laude, raspunde la telefon si la orice intrebare, are 10+ cu bataie pe 11... Daca a mai nascut careva la municipal cu dansu, iar va rog aruncati si aici o parere. Intentionez sa ma duc in vizita la Municipal sa vaz cu ochisorii mei conditiile, si daca e ceva nou fata de ceea ce s-a scris deja, vin si eu cu noutati. Salutari all Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor.am nascut pe data de 28 februarie cu dr piriu corina.ca sa va povestesc putin caci am fost o fricoasa....pe 27 seara au inceput niste dureri ca si cum aveam niste crampe inainte de menstra insa nu durau prea mult si nici nu erau prea lungi ca durata.noaptea au continuat chiar si a doua zi dar nu am crezut ca sint contractii cu adevarat.am fost la cumparaturi chiar am gatit iar pe 28 am sunat-o totusi pe doctora sa-i spun despre aceste "crampe".mi-a sugerat sa merg la spital sa ma vada cineva ....am plecat cu sotul de acasa la 20:30;deja incepuse sa ma doara mai tare am ajuns la spital si surpriza aveam dilatatie 3-4 cm.mi-au facut internarea, o ecografie si m-au dus la etajul 5 maternitate in salon.erau 5 paturi in salon.dupa 5 minute a venit cineva si m-a condus intr-o alta sala(ulterior am aflat ca are moasa iar in sala respectiva am si nascut).mi-a facut un control si m-a intrebat unde e doctora?am raspuns acasa asteapta vesti de la spital despre stare mea.s-a dus repede sa o sune caci o sa nasc foarte curind...nu am crezut-o.aveam si trusa de peridural la mine si asteptam doctora sa vina si sa-mi aplice cateterul.moasa imi spune ca nu mai e timp de anestezie caci sint dilatata 7-8 cm.cind am auzit imi venea sa urlu caci eu vroiam anestezie. doctora a venit foarte repede..cred ca in 7 minute a fost linga mine.toata lumea a inceput sa se agite in jurul meu.am fost dusa pe o alta masa unde doctora mi-a rupt membranele si imediat am tipat ca imi vine sa imping.doctora- impinge !!!! m-au dat jos si m-au pus pe o alta masa.trebuia sa imping ,eu nu prea stiam cum,dar am fost incurajata si dupa 4-5 contractii am vazut deodata copilul afara.am fost atit de socata caci asta insemna ca am scapat de partea grea.l-au luat repede pe bebe si trebuiau sa recolteze singe pt celule stem.toata lumea se agita:mai repede ,mai repede ca iese placenta'am auzit. bebe a primit 9 la 1 minut si 10 la 5 minute si 3,600 kg.mi s-au facut apoi 2 injectii cred cu un anestezic care nu si-au facut efectul si a inceput sa ma coasa.doctora mi-a explicat ca a trebuit sa ma taie pt ca totul a fost prea repede iar bebelul putea sa se loveasca de parti tari ale bazinului...ceva de genul!la cusut a durut rau de tot ,am simtit fiecare cusatura.eu tipam ca ma doare ,nimeni nu ma baga in seama,intrebam: mai aveti mult...da ,da .a cusut mult si mi-a pus ata care trebuie scoasa.imediat am inceput sa tremur rau de tot.intr-un final a terminat si m-au dus in acelasi salon unde am petrecut noaptea.am avut frisoane toata noaptea si ma dureau cusaturile.la un moment dat am cerut un calmant ca nu mai puteam si mi-au dat o fiola de algocalmin.m-am simtit mai bine.toata lumea a fost foarte draguta e adevarat ca am dat si bani dar nu exagerat.nu mi-au lasat nici o clipa impresia ca au grija de mine doar ca sa le dau bani. doctora a fost incredibila:chiar a avut grija de mine :a venit de mai multe ori sa vada cum ma simt ,mi-a dat sfaturi.o recomand cu caldura!!!!!! a doua zi am fost mutata la etajul 4 pentru ca era foarte aglomerat.infirmierele erau disperate pt ca nu mai aveau paturi libere si nici schimburi curate pt paturi.la etajul 4 am fost dusa intr-un salon cu 6 paturi insa foarte curat si aerisit.noi am vrut rezerva dar ne expirase rezervarea dar doctora a sunat special la spital si m-au dus in rezerva cu 2 paturi.am stat o noapte si am fost singura cu bebe.luni au venit asistentele si l-au cintarit ,i-au luat singe din talpa pt o analiza.acum sintem acasa si incercam sa ne obisnuim unul cu celalalt.pe mine ma doare ingrozitor taietura.doctora mi-a zis sa folosesc diclofenac supozitoare si ma ajuta dar nu mai mult de 2 pe zi ceea ce e o problema.am sunat-o si mi-a zis sa aplic gheata cite 20 minute si sa folosesc ung fenilbutazona.sper sa ma simt mai bine curind.joi merg sa-mi scoata firele.mi-e teama ca o sa ma doara.... asta e povestea lui marc alexandru.este asa de scump!!!!![:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti traisca puiutul si sa stii mami ca ai avut o nastere usurica[:D] Asteptam poze cu minunea[pup] anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007) [url="http://community.webshots.com/user/ancadragoman"]poze si filmulete[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111070"]povestea nasterii[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/mariadragoman"]eu sunt Maria[/url] [URL="http://www.onetruemedia.com/otm_site/start"]Montaje Mariuca[/url] [URL="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130274"]SA IL AJUTAM PE ANDREI[/URL] [url="http://tt.lilypie.com/YR89p2.png"]BEBE 2[/url] [url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=3"]poze in concurs Anca1 si Anca2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara dragelor mamici sau ink burtici![pup] activez la odiseea ghioceilor de martie aprilie..am mai scris eu la voi.mai demult..si acum am revenit cu cititul pt k s-a intors posibilitatea de a naste la municipal! (bebe are dublacirculara de 2 sapt incoace..si pana acum nu s-a desfasurat deloc..dci se impune cezariana (cu rahiamestezie) eu optasem pt nasterea complet naturala in apa la brasov..dar..acum acest vis nu mai este disponibil..ata ete..bebe stie mai bine decat mine ce este bine pt el! iar sanatatea lui este prioritara!) revin cu intrebarea postata si in primele pagini ale acestui toppic..are cineva date despre dr Anca Alexandru? este dr cu care m-am nascut si eu si fratele meu..deci banuioesc ca este un dr cu multa experienta![:)] maine am sa merg pt prima data la el..au trecut 21 de ani de cand ne-am vazut ultima data (la nasterea mea)[8D] caraghios nu?[:-@] oricum..sper sa aud de bine..acum am sa dau o cautare pe gugu sa vad daca gasesc ceva despre dansul! sper sa fie totul bine![pup] Cristina [gravi] cu bebe mic 37+ [baietel] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120185&whichpage=1"]nasterea in apa[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Leeloo1987"]pozici dragute[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...