Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

buna din nou, asa cum v am spus prietena mea a nascut la municipal pe 22.04.09, asta este mail primit de la ea azi: ''marti la 4 de dimi mi s-a rupt apa, la 5 l-am trezit pe claudiu si am plecat la spital fara contractii sau dilatatie sau ceva m-au internat, m-au bagat pe perfuzii cu kimicale pt contractii, dilatatie pe la 11 a inceput travaliu. si a tinut pan la 3. dupa aia nimic la 7 l-am sunat pe dr si i-am zis sa vina sa imi faca cezariana. la 11 m-au bagat in operatie si in 10 min a venit si Ileana din lipsa de locuri a 2 a zi de dimi la 8 mi-au dat drumu din postoperator si m-am trezit singura in camera cu asta mica. io nu ma puteam misca si plus ca nu stiam ce sa fac cu un copil a trebuit sa ma mobilizez, mama statea cu asta mica, io ma 'plimbam' cu claudiu pe culoare ca sa imi dau drumu... iar dupa inca o zi m-au externat. adica acasa cu un copil de 38 ore. asta e la muncipal :) vineri noapte claudiu a kemat salvarea ca nu stiam ce sa facem cu fetitza. nu mancase nimic de 2 zile... adica 2 lingurite de glucoza joi si inca 2 vineri acu ii mai dau san gol ca poate vine si la mine ceva da mancarea principala e biberonu in rest este f cuminte si f frumoasa''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu urmeaza sa nasc la Municipal. Dar mai am, prin noiembrie ar trebui sa vina kinderul. Ma surprinde nesimtirea personalului medical, dar in acelasi timp, nu stiu de ce, nu ma mira. Am citit mai adineauri povestea unei fete care a nascut la Polizu si m-a ingrozit nepasarea acestor "oameni". Sper doar sa fie totul bine si sa nu fiu nevoita sa stau mai mult decat se obisnuieste in spital. Doctora la care merg este ok, de treaba, dar pana la urma doctorul te asista la nastere (daca te asista), iar apoi ramai pe mana asistentelor [medic]. Asta ma sperie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
n-a mai nascut nimeni la Municipal...din mai pana acum, sa ne mai spuna si noua, viitoarelor "cliente" [:D]..din noutati? ____________________________ krelia [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=krelia&year=2009&month=11&day=13&babycount=1"]30+[/url] si printesu' mic, [url="http://s406.photobucket.com/albums/pp145/kreliaDC/bebeRares"]Rares-Mihai[/url] [il]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmeaza sa nasc e maine. Vorbim peste cateva zile (daca ma va lasa pitika).
Citat:
citat din mesajul lui krelia
n-a mai nascut nimeni la Municipal...din mai pana acum, sa ne mai spuna si noua, viitoarelor "cliente" [:D]..din noutati? ____________________________ krelia [gravi] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=krelia&year=2009&month=11&day=13&babycount=1"]30+[/url] si printesu' mic, [url="http://s406.photobucket.com/albums/pp145/kreliaDC/bebeRares"]Rares-Mihai[/url] [il]
Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si [gravi] cu piciulina roz [fetita] Maria 39+ AMR 1 ZI!!!!! YUUPIIIIIII!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, am nascut si eu acum 7 zile la Municipal a doua oara o fetita. Am scris unei bune prietene cum s-au desfasurat lucrurile la cald si la foarte cald, adica amintiri de acum o saptamana, insa nu mai am timp sa le rescriu, asa ca daca nu va suparati fac un copy paste si sper sa va ajute. Am povestit tot drumul pana la nastere (cezariana). Pup " eu am facut asa: mi-a spus dr meu sa merg la camera de garda, la ambulante acolo la urgente si sa ma internez la receptie. la receptie nu m-a intrebat nimeni nimic, doar au strambat din nas (nu stiau daca sunt urgenta sau nu, le-am spus numele dr si ca el mi-a spus sa vin) m-am dus la ginecologie la control, eram singura de acolo de la camera de garda, dr abia trezita din somn, imi spune, ok, trebuie sa va vad si eu ca asa e protocolul. m0a vazut si ea si a spus ca este col partial deschis, permite index sau nu mai stiu ce. oricum, s-au imbunat si mi-au facut o foaie (erau dr si asistenta) cu care m-a trimis la ecografie (tot acolo la parter) acolo un dr de la eco m-a intrebat de ce sunt urgenta, ce s-a intamplat, care este urgenta razand bineinteles, eu i-am spus ca nu s-a intamplat nimic si a spus ca ok. dupa aceea, mi-au spus cele de la camera de garda si mi-au spus sa ma schimb si sa merg sus cu foaia in mana la etj 5 m-am dus la 5, acolo m-au asteptat alte asistente si m-au bagat la monitorizare (te pune pe un pat cu burtica legata de niste curele si cu un buton in mana si stai acolo 10 min) acolo ti se ia sange, ti se ia tensiunea, alte analize nu mai stiu. dupa ce termina cu tine, vine dr tau, deja totul este pregatit, ei stiu unde nasti si el stie ca e anuntat. Cred ca l-au sunat si de la camera de garda cand m-am prezentat ca sa confirme ca e ok sa ma interneze si nu fabulez eu. cand a venit dr meu, mi-au spus unde sa ma duc, la sala de operatii, acolo am stat o perioada, in holul de la sala, cu Cristi cu tot, imbracata in camasa de noapte si am asteptat sa se spele dr, sa intre in sala. cand m-au invitat s=au si apucat de treaba. Anestezistul a venit inante sa intru in sala, m-a intrebat una alta, i-am spus ca sotul meu vrea sa vorbeasca ceva cu el asa e modelul si l-am trimis la sot. sotul a rezolvat anestezistul inainte de operatie, dr si mana a doua dupa operatie, eu asistentele si infirmierele dupa operatie "-) in sala toata lumea draguta, eu am vrut rahi-epidurala, m-a intrebat anestezistul de care vreau, si am inteles ca pe o burtica unde s=a mai umblat este in interesul copilului foarte mult, sa fie anestezie regionala si nu totala pentru ca pot fi aderente si atunci se prelungeste timpul de operatie si nu este in favoarea copiluluo. In fine, eu oricum vroiam asa. Anestezistul face treaba in spatele tau, nu doare deloc si dupa aceea te intind ei pe pat si cam asta. Mai departe stii si tu. Pentru dupa, daca faci rahi-epidurala, ai 6 doze de epidurala pe care ti le administrezi cum vrei, adica le ceri la asistente. Nu te doare deloc in timpul lor, dar nu au efect chiar 3 ore si mai devreme de 3 ore nu ti le face nimeni. Deci ceva dureri vor fi neacoperite dupa operatie. Dar trec. Asta zic eu acum...Oricum, dupa ce termini dozele, poti cere algocalmin pe branula. Branula, sonda si toate cele se pun dupa ce te anesteziaza asa ca nu simti nimic. cam asta e ,daca mai e ceva, spune-mi. " Clau, mami fericita de printese: Alessia Maria [zana]13 iulie 2007 si Elisa Andreea [bibe] 03 septembrie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
am intrat si eu din curiozitate, si m-a ingrozit ce am citit...eu am nascut la municipal acum 3 ani, si a decurs totul foarte-foarte bine. in linii mari, la fel ca si la claucia....cam aceiasi pasi. tebuie sa spun ca am dat banuti tuturor asistentelor cu care am avut de-a face...cate 10 lei de fiecare data cand intrau in tura, si s-au purtat excelent! chiar veneau de cateva ori pe zi la mine si ma plimbau de mana pe hol, ma ajutau sa fac fel de fel de exercitii sa ma mobilizez mai usor....cele de la copii, mi-au leganat-o pe fii-mea o noapte intreaga pe rand...mi-o infasau, desfasau, plimbau, scoteau la aer...pt ca plangea continuu....nu stiu daca neaparat din cauza banilor. erau fete in salon care nu dadeau, dar tot frumos se purtau si cu ele...poate nu la fel de multa atentie, dar in niciun caz nu se purtau urat. poate lucrurile s-au mai schimbat de atunci, dar chiar asa de tare sa se fi degradat situatia?
*******************************************************
[url="http://i119.photobucket.com/albums/o144/bb_ralukutza/2370959200088128442hUhvea_ph.jpg"][8**]raluca[8**][/url] mami fericita de [url="http://inlinethumb44.webshots.com/42091/2394884590088128442S600x600Q85.jpg"][il]alexia[il][/url] (07.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...