Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

Buna, fetelor! Ia, ma bag si eu in seama…….si o sa-mi atrag bolovanii aferenti; eu am nascut la Municipal, in aprilie; experienta mea nu e asa de horror sau poate ca sunt eu indulgenta? Nu, nu cred ca sunt indulgenta……poate ca asa a fost sa fie…..eu una nu am de reprosat mai nimic personalului de acolo; aaaaa, cu exceptia doamnelor de la toaletat; care ma enervau pt ca erau prea insistente; si nu am aruncat nici cu bani in stanga si in dreapta.... Eu am aflat scorul, kg si lungimea fetei mele inca de pe masa de operatie, mi le-a comunicat dl. doctor; faptul ca am fost operata seara iar dimineata „invitata” sa incerc sa ma dau jos din pat nu m-a deranjat, am inteles explicatiile doctorului meu – da, am fost si eu indignata ca trebuie sa ma cobor din pat asa devreme, dar, dupa ce mi s-a explicat, am priceput si am inceput sa lucrez la treaba asta. Mutata in alt salon, cu bebe langa mine, inca din urmatoarea zi; eu una nu m-am plans ca abia operata trebuie sa ingrijesc un bebelus; dar eu de firea mea sunt o ambitioasa; am vrut sa vad eu pt mine dc si cat pot; si, de asemenea, dc e chiar asa cumplit cum auzeam, ca acasa, mai ales la baia lui bebe, voi depinde de mama/soacra; numai eu si sotul i-am facut baie pana in ziua de azi si nu au fost probleme; nu am nascut un copil slabut, ci un bebe de 4 kg si „suplimentar” mai „detin” si o hernie de disc. Asistentele s-au purtat frumos si NU am dat nici macar un leu; ba, in ziua externarii, am dat o ciocolata uneia dintre asistente, ca am pierdut un pariu. ATAT. Dna dr neonatolog de care se spune ca e rea, banuiesc eu ca e dna Jianu; intr-adevar, are un stil mai repezit, mai intepat, mai autoritar; intr-adevar, insista pe alaptat; dar eu cred ca este OM; cu mine s-a purtat frumos, cu bebe la fel. Eu nu ma feresc sa recunosc faptul ca am nascut un bebe cu niste probleme; fetita mea a depins de personalul de acolo si am plecat cu ea acasa in regula; in regula, mai putin afectiunea cu care s-a nascut , afectiune care va fi rezolvata prin operatie la varsta de un an. Poate ca personalul de acolo s-a purtat frumos din cauza asta? Ca oricum eram eu suparata si deprimata de treaba asta? Posibil. Stiu doar ca nu am nimic de reprosat nimanui. Dc pot ajuta cu ceva pe cineva, sunt aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Am mai scris o data prin august anul trecut, atunci insarcinata cu printesa nr. 2. Intre timp am nascut (of course [:D]) si am fost sper multumita de cum au decurs lucrurile. Trecand peste faptul ca dr. meu (Prof. Valeriu Horhoianu, seful clinicii) ne-a salvat viata mie si Nadiushei (ea a avut retard de crestere, daca nu o scotea inainte de termen putea sa moara, eu am facut ruptura uterina pe vechea cezariana, daca nu ma opera atunci, muream) totul, absolut totul a fost in spital asa cum trebuie sa fie. Eu am stat singura intr-o rezerva, in postoperator (am ramas acolo cele doua nopti cat am stat in spital), cu baia mea. Asistentele foarte bune (si cele de la mamici si cele de la bebei), imi dadeau nr. de mobil sa le dau bip daca am nevoie de ceva si veneau rapid, ifirmierele saritoare, se purtau frumos si te ajutau cu adevarat. Spitalul curat-curat. Pt. marriana daca mai arunca un ochi pe aici - da, ala era varu-miu [:)] edit: intr-adevar esti lasata repede cu bebe in salon (la cezariana de exemplu a doua zi dimineata ti-l aduc). Eu nu m-am plans si mi se pare mult mai normal ca bebe sa stea cu mine decat in salonul de bebelusi. Cred ca pentru ei e foarte, foarte important sa fie langa mama din primele clipe, iar pentru mamici e foarte bine caci se obsnuiesc cu bebe pana la plecarea din spital. Cat despre faptul ca iti dau repede drumul acasa ... eu una iarasi sunt "pro", personal am preferat sa stau minimum necesar in spital, atat pentru fetite (mediul spitalicesc nu e cred cel mai indicat pentru un nou nascut) cat si pentru mine. Eu am nascut pe 29 decembrie si am multumit lui Dumnezeu ca pe 31 mi-au dat drumul acasa. Si am avut un bebe de 2,500 gr (e drept, bebe 2, stiam cum sa o ingrijesc)... Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008) [URL="http://community.webshots.com/user/ioanasinadia2009?vhost=community"] NOI[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt insarcinata in 30 de saptamani si urmeaza sa nasc prin cezariana pe 20 ianuarie la Sp.Municipal cu d-l dr.Horhoianu.Din postarile voastre am inteles ca externarea se face cam dupa 3 zile de la operatie.Credeti ca este posibil sa ma aduca sotul acasa cu masina ,intrucat sunt din Galati sau trebuie sa-mi prelungesc sederea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...