Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici care vor naste la Municipal-Bucuresti


Recommended Posts

pusyketa, ce sa zic ... te rog sa nu dai cu rosii! Eu am intrebat de altceva, nu de nasterea naturala. Am specificat ca voi face cezariana, ceea ce este altceva. As vrea sa stiu, daca in cazul operatiei de cezariana a facut cineva combinatia asta de anestezie rahidiana cu epidurala (am inteles ca sunt 2 sau poate nu am priceput eu exact procedeul). Iriss mami de [url="http://www.dropshots.com/iriss27"]Yvonne-Maria 05.02.2007[/url] BB2 - DPN 11.08.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 325
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

iriss27 se face cezariana cu rahi + epidurala, au facut 2 dintre cele cu care am fost la postoperator. Se pregatesc in seringi doze si ti le administreaza la nevoie. Insa am auzit vorbindu-se ca nu prea ar fi indicat mai mult de o zo doua, caci se obisnuieste organismul si iti va fi mult mai greu la recuperare. Mie imi faceau calmante, tramalul era cel mai bun dar nu se facea des, insa in final trecea si cu algocalmin. Iti poti lua cateva fiole caci nu se stie.....era intr-o seara (singura care am petrecut-o in salon) o asistenta, care , dupa ce ca era fiola mea, nu vroia sa mi-o admin. pe branula, cica sa o beau...dar eu nu beau algocalminul i-am zis....si a luat o seringa pana la urma. Flory [mamica] de George Alexandru 23.02.2006 si David Gabriel 27.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult flo, am sa il intreb si eu pe drul meu ce imi recomanda eu la prima nastere am avut tot calmante administrate prin branula, dar a doua zis cand sa ma dau jos din pat, a fost cumplit de greu tu cum te simti? ti-ai revenit dupa operatie sau mai ai inca dureri? pe bb cand ti l-a adus? mie pe yvo mi-au adus-o la cateva ore de la operatie si mi-au lasat-o si la post-operator. am auzit ca acum nu se mai practica asa, e adevarat? Iriss mami de [url="http://www.dropshots.com/iriss27"]Yvonne-Maria 05.02.2007[/url] BB2 - DPN 11.08.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iriss Ma simt bine, multumesc de intrebare! Foarte rar ma mai doare cand stau mai mult in pat ( de ex. dimineata) si am depus mai mult efort (a se intelege treburi casnice, nu ridicat greutati sau efort intens). Pe bebe mi l-a adus la 2 ore de la nastere, si dupa aceea la 2-3 ore la alaptat. Asa este, nu il lasa in postoperator, nu poti avea grija de el cand tu nici macar pe o parte nu te poti aseza... Flory [mamica] de George Alexandru 23.02.2006 si David Gabriel 27.06.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt noua pe forum desi va citesc de ceva vreme. Sunt insarcinata in 32 de saptamani. Din cauza unor probleme aparute saptamana asta am fost nevoita sa-mi schimb medicul care-mi urmareste sarcina. Asa am ajuns la dr. Constantinescu Gheorghe de la Municipal. Nu am multe referinte despre el, asa ca v-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea povesti cate ceva despre dansul. Va multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui flo1980
iriss27 se face cezariana cu rahi + epidurala, au facut 2 dintre cele cu care am fost la postoperator. Se pregatesc in seringi doze si ti le administreaza la nevoie. Insa am auzit vorbindu-se ca nu prea ar fi indicat mai mult de o zo doua, caci se obisnuieste organismul si iti va fi mult mai greu la recuperare.
Eu am facut cezariana cu epidurala (nu mi-e clar daca a fost rahi-epidurala sau epidurala simpla). Nu inteleg treaba cu "obisnuitul" organismului cu analgezicele. Nu le pregatesc ei degeaba. Sunt intr-adevar un manunchi mare de seringi pe care nu ai voie sa le iei mai des de 3 ore. Imi spunea asistenta ca pot da hemoragie. N-a fost cazul la mine. Pentru mine au fost foarte folositoare, pentru ca am avut contractii foarte dureroase de la supt. Cum imi aduceau copilul la supt, cum se ducea naibii efectul anesteziei si ma luau dureri de burta de-mi venea sa ma sui pe pereti. Mai si "se sincronizau" asistentele de la bebei mama-mama. Veneau cu bb la supt la o ora dupa ce mi se facuse analgezicul. Si teoretic inca 2 ore trebuia sa nu mi se faca altul. Prima zi si noapte a fost mai greu, apoi a fost mai bine. Durerile destul de normale cand ma dadeam jos din paturile alea inalte. Nu am mai cerut nici un fel de calmant in zilele urmatoare. Iriss, poate n-ai acelasi noroc ca mine. Sa ai parte de o nastere usoara si un bb sanatos!
Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005[gravi]13+ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97290"]Delu Prichindelu'[/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2407413200103611616mfeKkL"]BB2[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/563761389jJGhGc"] Tudor [/url] [url="http://community.webshots.com/album/563978210VAoNaI?start=0"]Vacanta 2008 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum....ma bag si eu ca musca in lapte.....nu va inteleg.Pentru ce atatea probleme? Incercati cat mai putine anestezii si calmante,doare cateva zile,dar trece.Zilele acestea vor fi o amintire. Decat sa va otraviti organismul cu atatea substante. Repet: am nascut natural,am avut dureri 3-4 zile de am zis ca mor,au inceput sa se atenueze apoi. Acum,totul e amintire..... Rezistati fetelor! Ca nu e o nenorocire,va asigur! BRENDA [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102399&whichpage=1"]FOREVER YOUNG[/url] [EU][url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=105159"]Sa avem grija de viitorul copiilor nostri[/url][RO] COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hm, treaba asta cu toleranta la durere e foarte diferita de la o persoana la alta. Evident, toate ne-am simti mai bine daca am reusi sa rezistam fara anestezie si fara calmante. Oricum, nu seamana deloc viziunea retrospectiva cu cea de dinainte de a trece printr-o experienta care ne testeaza la maximum limitele. Dar, pentru ca vorbeam despre Spitalul Municipal si conditiile de acolo, eu pot sa spun acum, dupa ce am citit postarile pe acest subiect, ca nu ma incinta deloc ideea ca in spital exista o problema cu epidurala. Nu ma intelegeti gresit, nu sint fan anestezii si calmante, ba chiar imi doresc din tot sufletul sa rezist fara si sa va pot incuraja, mai tirziu, ca brenda. Dar, pentru mine una, nu e deloc incurajator sa stiu ca exista posibilitatea sa mi se refuze epidurala. Vreau sa stiu ca epidurala e undeva acolo, la indemina. Asta m-ar motiva sa incerc sa rezist. Nausica, [gravi]25+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! bine v-am regasit si felicitari celor care ati nascut, sa va traiasca puiutii! ma bucur ca toata lumea este bine. eu am fost in concediu 2 sapt si nu m-am apropiat macar de calculator, de aia nu am mai intrat deloc la subiect. in legatura cu rezerva, spunea cineva ca naste in octombrie si deja a rezervat-o, serios? adica, deja? eu ziceam ca pana in noimebrie mai am timp, dar o sa vorbesc cu doctorul sa vedem ce zice si el. si eu tot de 50euro pe noapte stiam. cat despre suportabilitatea durerilor ... hmmm .. eucand l-am nascut pe david, acum fix 3 ani, am constatat ca limita mea la durere este fff joasa, adica am avut dureri groaznice de burta (am nascut cu cezariana), cum sincer, nu ma asteptam. dar adevarul e ca trec toate. eu voi face tot cezariana, habar nu am cu ce fel de anestezie insa (prima data a fost cu generala si as prefera si acum la fel pt ca imi este efectiv frica). va pup pe toate si o sa mai intru sa mai povestim. Irina, mami de David (15.07.2005) si in asteptarea Sofiei (DPN 04.11.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...