Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

calitatile care conteaza?


Recommended Posts

Si eu zic ca partea cu sa te simti iubita, sa existe atractie sunt chestiuni implicite, chiar daca din nefericire ele lipses uneori cu desavarsire din unele cupluri. Dar aceste necesaruri nu-s suficiente pt a face o relatie durabila. Unele cupluri probabil ca nu trec prin multe si deci nci ieforturile depuse nu-s mari si li se pare ca-i suficienta caldura, dragostea (si poate ca asa si este, in acele cazuri, ele sunt de ajuns). Dar discutand la modul general, o relatie durabila de lunga durata trebuie sa aiba multe alte lucruri pe langa dragoste, caldura si atractie. Spunea cineva de tras la aceasi caruta, perfect de acord. Cand simti ca partenerul lucreaza cu tine, chiar daca o mai da unul sau altul in bara, e mare lucru sa traga amandoi la aceeasi caruta. Stii ca, atunci cand e nevoie, ai sustinere din partea lui, ca efortul se indreapta catre acelasi punct. Cand unul trag hais si unul cea, micile hopuri in drum devin gauri, hauri uneori de netrecut. As zice ca e important respectul fata de celalalt si asta automat implica un soi de egalitate intre cei doi parteneri. Relatia trebuie sa decurga de la egal la egal, nu de la "daca nu eram eu, si acum erai pe drumuri" sau "noroc cu mine, ca si acum ai fi fost agatat/-a de fusta mamei". Si nu in ultimul rand, as zice ca trebuie sa fie amandoi capabili sa accepte compromisul ca pe o metoda de rezolvare a divergentelor (diferentelor) dintre doi parteneri. Cu puterea de a face compromisuri, cu respectul si convergenta scopurilor in viatza as spune ca si cele mai incercate cupluri pot avea o relatie durabila. Inca o data, asta pe langa dragoste si atractie, caci fara de ele e greu sa mai vorbim de existenta unei relatii. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by kariguld il gasesc si acum, extrem de atragator! apropos de asta, acum cateva zile am plecat de la firma sa fac cumparaturi si oprind la un semafor, vad la volanul masinii de alaturi un tip, cu camasa alba si cravata albastru-bleo, ma uit si-mi zic :"cravata aluia seamana cu a sotului...ce sexi e tipul..." si intorce capul la mine, atunci mi-am dat seama cine era tipul sexi, sotul!! am avut un sentiment asa placut....de obicei nu fac aprecieri de genul:"ce sexi..."
Ce super!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de Elise Eu am spus imediat ca pt mine conteaza sa fie o persoana CALDA, si sa ma simt iubita, si atractia - si cam atit.
Si pentru mine tot atat conteaza. Restul ori vine de la sine ori sunt justificari ale ratiunii care vrea sa acopere lipsurile simtite de inima.
Felicia [gravi] 38+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
Gnothi seauton
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine conteaza cel mai mult in cuplu armonia. Sa fie armonie, liniste, sa nu fie incordare intre noi. Nu stiu f clar ce calitati implica asta din partea celor doi dar daca exista asa ceva in cea mai mare parte e minunat. Si nu e vorba doar de el. Amandoi sa faca totul pentru a pastra armonia, caldura familiei. Sigur ca atunci cand doi oameni se cunosc sunt calzi, iubesc simt atractie etc...important e sa poti pastra aceste trairi in timp mai domoale sau mai intense. Armonia mi se pare acum lucrul pentru care fiecare cuplu ar trebui sa lupte. E ceva frumos. Poti avea si la 70 de ani armonia...pe cand atractia...sa fim seriosi! :) Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://www.sonia.as.ro"]S-o ajutam pe Sonia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, dupa mai multi ani de viata si mai multi parteneri, cred ca pentru mine personal am putut ajunge la o concluzie : -sa fie inteligent peste mine sa pot sa il admir - sa stie sa-si poarte singur de grija pentru ca eu nu am timp sa ma ocup de gospodarie -sa stie sa se ocupe de familia lui ( parinti)fara sa ma implice pe mine ( eu am grija de a mea) - sa stie sa faca sex -sa nu ma bata la cap -sa-mi lase independenta si libertatea -sa nu fie dependent de vicii si tabieturi -sa ma faca sa il doresc -sa nu fie gras -sa aiba umor -sa stie sa danseze -sa stie sa se imbrace singur -sa-si spele vasele dupa ce mananca si pot continua...doar ca este tandru si cald, sincer nu imi foloseste atata timp cat eu toata viata mea am dormit doar cate 4-5 ore pe noapte, restul orelor am muncit si pentru bani si pentru gospodarie in timp ce altii dormeau ( ma refer la barbati). Dar asta e valabil numai pentru MINE, pentru ca ma indrept peste 4 ani spre 50 de ani si am alta expierenta, si nu numai a unui singur barbat. Acum daca ar fi sa iau viata de la capat, la fel as proceda, doar ca nu m-as mai casatori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ma respecte si sa ma iubeasca mai mult decat se iubeste pe el. Rolo Alba ca Zapata [url="http://community.webshots.com/user/ralucarusse"]pozele mele[/url] si [url="http://community.webshots.com/album/562336043ugaRoF"] Albumul frumoaselor[/url] "Sunt trei feluri de a face ceva: o faci tu, angajezi pe altcineva, sau le interzici copiilor tai sa o faca." - Murphy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, daca adaugam partea cu admiratia erau si mai revoltati. Si nici eu nu-s prea convinsa ca e o abordare sanatoasa asta, desi... se intimpla. Si as mai fi vrut sa adaug ceva - valabil pentru mine, desigur - sa nu fie plictisitor de bun. Daca ar insuma toate calitatile posibile si n-ar avea nici un defect si ar mai fi si topit dupa mine, sint foarte sigura ca as fi absolut nefericita in mijlocul unei vieti perfecte. Pentru simplul motiv ca m-as plictisi ingrozitor. Argumentele dnilor barbati au fost strict legate de de parteneriat. De unde am dedus ca ii intereseaza mai putin cit e dna de blonda si suava, si mai mult daca ei se simt confortabil. Ma rog, daca habiteaza si evolueaza bine in cuplul respectiv. Nu stiu cit o fi de ok, mie mi s-a parut cam trist. Ca asa, daca vrei un loc unde sa infloresti linistit, poti sa te muti si la hotel... Iar chestia cu realizarile... si asta e interpretabil: cel putin pentru mine, n-am trait niciodata sa realizez cine stie ce mare ou de strutz. Si sint convinsa ca nu m-ar duce capul sa fac ceva care sa ramina in istorie. Asta e, nu m-a facut mama Einstein. [:D] In rest, ca sint muncitor la banda sau director comercial, who cares... ce mare brinza de realizare e asta. Oricum nu e una in functie de care sa imi aleg cu cine dorm, ca sa ma pot odihni si dezvolta, lipsita de alte probleme. [hippi] In orice caz, ma bucur ca nu sint singura "inghetata" in stadiul asta de 18 ani. "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise,zilele astea cat am batut tara in lung si in lat m-am tot gandit la subiectul asta deschis de tine, mie personal mi s-a parut interesant; vis a vis de domnii tai shocati, ce sa spun, sunt unii barbati(chiar ii cunosc), care atunci cand si-au intemeiat o familie, au avut o gramada de criterii personale, mai putin dragostea.Sa-si o nevasta gospodina, care sa nu le dea prea multe batai de cap,selectata astfel incat sa corespunda imaginii de mama si sotie model.Acuma si calitatile si defectele le apreciezi si duopa varsta pe care o ai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...