Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

intrebare....intrebatoare


Recommended Posts

buna!am si eu o intrebare...sotul a dormit cu voi si bebelusul in camera dupa nastere?sotul meu nu vrea inca sa doarma cu noi in camera ca nu se poate odihni.el se trezeste la cel mai mic zgomot facut de andrei care are 1 luna si 1 saptamana si mai scartaie din cand in cand in somn.e un copil foarte linistit...se trezeste doar de 2 ori noaptea ca sa manance.ma gandesc ca daca sotul refuza sa doarma cu noi nu se va obisnui si vom continua sa dormim separati multa vreme.mi-e teama ca acest lucru o sa ne afecteze relatia mai tarziu.nu stiu cum sa fac ca nici nu vreau sa il presez...poate imi spuneti voi cum sta treaba si prin alte familii:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de moruna
buna!am si eu o intrebare...sotul a dormit cu voi si bebelusul in camera dupa nastere?sotul meu nu vrea inca sa doarma cu noi in camera ca nu se poate odihni.el se trezeste la cel mai mic zgomot facut de andrei care are 1 luna si 1 saptamana si mai scartaie din cand in cand in somn.e un copil foarte linistit...se trezeste doar de 2 ori noaptea ca sa manance.ma gandesc ca daca sotul refuza sa doarma cu noi nu se va obisnui si vom continua sa dormim separati multa vreme.mi-e teama ca acest lucru o sa ne afecteze relatia mai tarziu.nu stiu cum sa fac ca nici nu vreau sa il presez...poate imi spuneti voi cum sta treaba si prin alte familii:)
Mara are camera ei si, pana cand a facut ea 2 luni, eu am dormit la ea in camera, pe o canapea, iar sotul meu a dormit in dormitorul nostru. Mie mi-era frica sa nu se sufoce in somn sau sa pateasca ceva, de-aia am ales sa dorm cu ea. Deci nu stiu ce sa-ti spun. Poate ca sotul tau are un serviciu f solicitant. [mamica] Alina si [copil] [url="http://community.webshots.com/user/Maravrabioara"]Mara vrabioara[/url] (27 iunie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea a dormit mai mult cu noi in pat (avem un pat imens), sotul nu auzea mai nimic cu toate ca bb se trezea des si avea colici, o mai tragea si el linga el sa o linisteasca cind nu se linistea la sinul meu. Si trebuia sa se trezeasca la 6 dimineata. Sotul tau e mai sensibil la zgomote, probabil e surmenat si are de recuperat ceva somn, nu e productiv la serviciu daca nu doarme bine. Daca locul unde doarme acum e f linistit si e un pat confortabil, va fi tot mai greu sa vina inapoi. Perioada mamei de recuperare dupa nastere e de appx 6 saptamini, spune-i ca ar fi trebuit sa se fi recuperat pina acum (ca doar nu el a nascut, si nu alapteaza :)) si sa vina acolo unde ii e locul, linga nevastuica :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca voi ar trebui sa dormiti in dormitorul vostru, iar Andreu sa doarma in camera lui... Cand se trezeste cu siguranta il vei auzi si vei merge la el. Atat tu , cat si sotul, va veti odihni mai bine... Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salutare! eu am convingerea ca odata ce incepi sa dormi tu cu bebe si tati in alta camera, va fi extrem de greu sa reveniti la dormitorul comun! si sigur ca asta afecteaza cumva relatia de cuplu... avand aceasta convingere, copiii mei au dormit in camera lor, in patutul lor, din prima zi in care i-am adus acasa! iar eu am dormit cu tati in patul nostru. cand bebe scancea, mergem sa-l iau, ii dam sa pape, sau ce avea nevoie, si cand se linistea inapoi fiecare la locul sau! eu am somnul foarte usor, nu am reusit niciodata s ama odihnesc cand dormeam langa ei; in acelasi timp, ii auzeam de fiecare data cand se foiau, scanceau, etc... [url="http://razvan-glinta.piczo.com/?g=36969912&cr=1&nsrc=slh"]Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta![/url] ________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna noi am dormit cu bebele in aceeasi camera - dormitor comun [:D]- dar noi in patul nostru si el in patutul lui. al nostru baietel se trezea destul de des; mie mi-a fost mai usor sa-l iau din patut si sa-l pun la san decat sa mai merg pana in alta camera. sotul n-a avut nici o problema cu asta, ba chiar de multe ori se scula el la copil si mai plimba pe el prin casa cand plangea si avea colici. si sotul meu la 8 dimineata pleca la servici. noi, adica eu si sotul, nici n-am conceput sa nu dormim impreuna .... chiar daca asta a insemnat un efort mai mare din partea lui. eu cred ca e bine sa doarma cei 2 soti impreuna, dar depinde de fiecare cuplu... n-as putea sa afirm cu certitudine ca altfel ar fi rau .... sa-ti traiasca bebelul, sa fie sanatos si mancacios !!! [flo] Geta, mami de Alex [auto]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi am dormit cu primul copil in camera, apoi cateva saptamani si cu al doilea. sigur, noi in patul nostru si bebele in al lui. chiar se trezea noaptea si mi-l dadea la san pe baiat, il schimba, apoi mai tarziu, cand ii dadeam lapte praf, ii prepara sticluta. si eu cred ca dormitul separat va afecta in timp viata de cuplu, nu in toate cazurile... si daca exista posibiliatatea, sa doarma bebe in alta camera, de la cateva luni, ar fi foarte bine, lasi usa deschisa ca sa-l auzi cand se trezeste... bine ar fi sa se implice si sotul cand se trezeste bebe noaptea... sa-ti traiasca bebe, sa fie sanatos si sa ai putere sa-l cresti! Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anamaria
salutare! eu am convingerea ca odata ce incepi sa dormi tu cu bebe si tati in alta camera, va fi extrem de greu sa reveniti la dormitorul comun! si sigur ca asta afecteaza cumva relatia de cuplu... [url="http://razvan-glinta.piczo.com/?g=36969912&cr=1&nsrc=slh"]Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta![/url] ________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Nu e chiar asa. iubirea adevarata nu se poticneste de astfel de mici neajunsuri.si-o juma de ora pe zi daca sunteti impreuna si va iubiti,va ajunge. Intimitatea nu se intretine doar in dormitorul conjugal.si dragoste se poate face,oricand,oriunde dorinta sa existe si la fel,iubire. Sotul imi lucreaza zi lumina, vine la opt la noua seara. asta de la inceputul relatiei. si cel putin in primele 18 luni nu stiu sa fi dat eu cu el in acelasi pat,pentru toata noaptea, de 10 ori cumulat .Am decis impreuna ca eu voi dormi cu copilul in timpul saptamanii si el in week-end.Nu ne-am fi simtit bine nici unul dintre noi stiind copilul singur in alta camera,pur si simplu asa suntem construiti.Vad ca multi nu pot dormi bine daca misuna copilul langa ei, eu nu pot dormi bine daca NU misuna. acum mai treaca mearga,dar cand era bebelus nu puteam respira daca nu era non stop langa mine,aveam impresia ca sigur o sa i se intample ceva rau .nici vorba de somn odihnitor fara ea langa mine. poate doar sambata seara,ziua de dormit cu bebe a lui tati, ca picam rupta de oboseala acumulata. Vorbiti,discutati problema si cadeti de acord. daca voi credeti ca va veti simti bine in patul conjugal si copilul in camera lui, go for-it dar acum ,la inceput,din prima, nu obisnuiti copilul cu parintele ca apoi la 5-6 luni sa-i taiati portia ca v-ati razgandit. Daca nu va simtiti bine in postura, dormiti cu copilul.sunt convinsa ca exista parinti ca si mine care nu ar suporta sa fie separati de bebelus pe timpul somnului.ar fi pacat s-o faceti doar ca asa scrie la carte sau de frica unor neajunsuri conjugale,daca voi nu va simtiti bine fara copil langa voi.amandoi sau doar tu. din proprie experienta iti spun ca nu un cuplu solid nu are probleme din asa ceva. si veti profita la maximum de fiecare clipa de singuratate, veti invata sa va furisati in varful degetelor , e chiar mai palpitant asa. a noastra are 4 ani si nu mai sunt probleme daca se trezeste singura,nici nu ne mai striga, dar sincer regret perioada cand ne furisam o ora doua nu neaparat pt sex, macar un film bun tolaniti pe canapea in living cu urechile ciulite si volumul tv-ului dat la minim,nu cumva sa nu auzim odrasla.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cand ne-am dat seama ca suntem niste fraieri si ne chinuim si pe noi si copilul sa dormim separat, ne-am mutat impreuna. dar nu prea era loc. asa ca am ales ca eu cu d sa dormim in dormitor, iar sotul in sufragerie. asta a tinut cam 8 luni, pana am reusit sa ne mutam. acum am luat un pat mare si dormim toti 3 perfect. pt noi e bine asa, ca sa nu zic excelent. toti ne simtim bine, ne odihnim bine, si ne trezim in vocalize dimineata [9cer]. nu zic, poate alex s-ar odihni mai bine pe canapea, ca ar scapa de cateva picioare in figura noaptea (d are acum 1 an jumate si de obicei doarme de-a latul :) ), dar nimic nu se compara cu bucuria de a fi trezit de un pupic dulce dimineata :) (sau un deget in nas/ochi/gura [:D]. dar nah, e degetelul lui scump care ne spune buna dimineata [il]). in cazul tau, eu as zice sa ramaneti la varianta asta, pt tine clar e mai usor, cred ca si pt sot. dar fi tu cumva un element de legatura. dupa ce adoarme bb, du-te la sotul tau, ia-l de mana, si mergeti impreuna sa il vedeti cum doarme. arata-i toate acele lucruri pe care le pierde, povesteste-i seara toate lucrurile placute din timpul zilei, poveste-i-l pe bb, fa mai mica departarea dintre ei (care vine odata cu statul la munca 8h/zi). despre sex...presupunand ca o sa iti revina libidoul la un mom dat :)))), casa e mare, locatii destule..asta sa fie problema :)
I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...