Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

microunde:distrug sau nu unele principii alimentar


Recommended Posts

Nici noi nu avem microunde si nici nu o sa cumparam vreodata! Explicatia lui patou, am auzit-o si eu intr-un documentar de discovery. Mai mult, spuneau ca orice urma organica din mancare moare la microunde. Stiu ca e usor de folosit, dar pe mine nu o sa ma convinga nimeni ca e si sanatos! Laura, mama lui Andrei [url="http://community.webshots.com/user/tcatlaura"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dupa ce am citit la subiectul asta am cautat si eu pe net informatii....nu va mai luati dupa articole care nu dau detalii si metodele de cercetare. sunt multi care scriu campanii din astea de denigrare. Reactiile chimice care pot avea loc in mancarea gatita is cam aceleasi, indiferent de procedeul de incalzire. Eu am cautat pe internet si am aflat pagina de wikipedia in care este un articol destul de lung despre cuptoarele cu microunde. In general toate procedeele de gatit schimba chimia alimentelor, iar cuptorul cu microunde se pare ca schimba cel mai putin. Am aflat o carte care trateaza subiectul cuptorului cu microunde destul de extensiv: http://books.google.com/books?hl=en&lr=&id=UsEeh5ydgXsC&oi=fnd&pg=PR5&dq=microwave+oven+%22food+chemistry%22&ots=b_AgbCwQbx&sig=iLBWC0casQzWdEBu2IzLHY6SYto#PPP1,M1 Am vazut ca is cateva articole care vorbesc de reactii chimice care-s mai rapide intr-un camp de microunde, dar nu am vazut articole despre efecte negative asupra mancarii. asta ma refer la articole detailate si nu niste prostii scrise asa aiurea pe net fara fundament stiintific.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am speriat prima data cand mi s-a spus ca, vai, e periculos...insa mi-a trecut sperietura[:D] dupa ce m-am mai informat. Oricum, nu ma astept ca fiul meu sa ingurgiteze alimente cu vitamine din mancarea incalzita la acest cuptor[:D][:D] Eu sunt pro folosire cuptor pentru incalzire, cu amendamentul sa nu se puna mancarea in timpul procesului de incalzire in recipiente de plastic. Lacri si [copil] Alec 30 mai 2006
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa nu-l folosesc acum. Ani la rand am respins ideea de a cumpara un cuptor cu microunde pana anul acesta cand Marta,fetita noastra, a inceput cl. I si venea acasa la pranz si manca mancare rece pentru ca la aragaz nu are voie.Deci...am luat un cuptor cu microunde care e util din punctul asta de vedere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...