Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doar nu plecai cu doi copii.....


Recommended Posts

ce trist...eu cred ca noi femeile gresim, cand avem nevoie de ei si le aratam asta. mie in viata asta mi-a mers bine doar cu barbatii pe care nu i-am iubit f mult, adica nu am fost nebuna dupa ei, langa care mi-am pastrat luciditatea si detasarea si de care m-as fi putut debarasa la orice ora fara prea multe sechele emotionale. si cel mai urat si in cel mai egoist mod, s-au purtat cu mine cei fata de care am manifestat cea mai multa dragoste, pasiune si dependenta. trage tu concluziile. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu toate ca subscriu la tot ce s-a scris pana acum ... as mai adauga ceva ... vrei respectul lui dar oare ii oferi tu respect lui???? Sincer nu prea cred .. cateva lucruri marunte spuse chiar de tine : zice ca munceste pentru noi desi eu cred ca munceste pentru a-si dovedi lui insusi ca poate ridica o afacere importanta. Cred ca va reusi.....dar cu ce sacrificii? Ce e rau in a avea vise si teluri chiar si casatorit fiind ...fiecare dintre noi avem o tinta in viata ...dupa mine nu poti taia si nu poti interzice partenerul sa aiba un tel ( ai putea citii topicul "sa renuntam la vise" tot de pe Dc) plus de asta tu nu esti convinsa de el 100% "Cred ca va reusi si in caz de o eventuala reusita a lui nu te-ar face sa fii mandra de el ,pentru ca el s-ar realiza si implinii profesional si tu nu " dar cu ce sacrificii?". Il acuzi pe el de egoism apoi dai niste exemple din care reiese ca ca si tu esti la fel de egoista ... Ok tu faci baie copilului cand el se uita la tv ( sa zicem la stiri ) ..e hai nu imi spune tu mie ca nu poti face baie unui copil de 4 luni singura si ca ai nevoie NEAPARATA de el sa te ajute ...la primul copil mai ziceam ...la al doilea nu prea cred ( decat daca mereu ai fost ajutata de mama/soacra ) ..cred ca ceva acolo inconstient iti spune " eu stau si ingrijesc copiii si el porcu se uita la tv ..ia sa am nevoie de ajutor " ..si ok ai nevoie de ajutor ..nu imi spune ca nu poti sa amani baia 10-15 min pana la reclame ,ca sa nu il mai bati la cap sa te enervezi si sa il faci sa se simta obligat sa faca ceea ce zici tu . Apoi ce respect sa aiba el cand tu zici una si faci alta? Pai ai zis ca pleci ...in secunda 2 ai plecat ..macar ca sa ii dai o lectie ..mai ales ca nu te duci pe strazi cu 2 copiii ,ok casa ta e inchiriata si nu vrei la parinti sa te duci ..dar te duci la un hotel sau la un prieten ...daca te iubeste vine el dupa voi si va gaseste si pe luna Eu cred ca problema e in primul rand la tine tu esti o femeie complexa si obisnuita sa infrunte tot ...faptul ca acum stai acasa si ai 2 copii pe cap e o chestie destul de frustranta ptr tine ..ptr ca el e liber sa se duca la servici ,sa se implineasca profesional si tu ...tu esti acasa cu 2 copii de fusta + firma ta pe cap .Te-ai gandit vrodata ca poate ceea ce iti reproseaza el e adevarat??? Poate esti prea orgolioasa si nu lasi pe nimeni sa iti "ia fatza" . Te invit si eu sa iti pui intrebarile puse de Cristina A si nu sa ne raspunzi noua,ci tie ..dar sincer ..si eu te-as mai intreba daca esti dispusa sa tolerezi lucrurile pe care acum nu le tolerezi,desi nu ai dreptate 100%..esti capabila sa te remodelezi asa cum vrei sa il remodelezi pe el? As mai vrea sa mai adaug ca nu ti-am scris toate astea nu sa il scot pe el din "noroi" si sa te bag pe tine in locul lui ...dupa mine un cuplu e format din 2 persoane ..amandoi ati gresit si poate gresiti si in secunda asta ... ideea e ca atata timp cat partenerul tau nu stie ce e cu adevarat in sufletul tau si tu nu stii cu adevarat ce simte el degeaba incerci sa ii castigi respectul si sa incerci sa il respecti pe el ...faceti impreuna un exercitiu ..si puneti-va macar ptr o ora unu in pantofii celuilant .. Dupa mine la voi solutia ar fi sa gasiti drumul de mijloc si sa faceti AMANDOI concesii ... spre ex ...faci baie copilului ,el se uita la tv ...zi" la reclame facem baie copilului amandoi" sau " pleci la bere si mie imi e rau ..ok ,ia un copil cu tine ca nu ma pot ocupa de amandoi si la intoarcere ia-o prin parc sa mai alerge si el " ( asa stii ca vine si devreme acasa ,ai un copil in min pe cap si e si copilul plimbat ).Eu cred ca cu respect RECIPROC si cu putina diplomatie din partea ta il aduci pe drumul cel bun si va puteti salva casnicia .Stiu ca se poate ptr ca am fost acolo ..important e sa vrei cu adevarat sa te schimbi ca persoana atat tu cat si el .Succes ! ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate multi dintre barbatii nostrii sunt crescuti cu mentalitatea ca locul femeii e la cratitza, copii, curatenie si spalat- iar ei sunt responsabili cu aducerea banilor in casa. Iar timpul lor personal, de petrecut cu prietenii la bere, la meci, pescuit sau alte hobbyuri- nu este subiect de negociat sau schimbat cu masa in 2 la restaurant- de ex. Am avut si eu un specimen d'asta, cu pretentii de gasit mancarea calda si bere rece la ora 20-fix cand vine el acasa de la serviciu! De mentionat ca lucram si eu pe branci, pana pe la 6-7-incercand sa-mi construiesc o cariera; dupa care opream putin la piata, adunam copilul de la soacra si rar ma incadram in baremul impus de el. Fac eforturi sa-mi aduc aminte daca l-am vazut jucandu-se cu copilul...si stiu ca ma rugam sa-l ia cu el macar pana la gunoi ca sa apuc sa fac si eu un dus intre timp... Mie imi place sa fiu rasfatata, iubita, apreciata si toata atitudinea asta a lui de stapan ma facea sa ma simt mica, neinsemnata. Nu-mi doream sa fiu gospodina perfecta - vroiam mai mult timp pentru copil, pentru noi ca familie. Nu m-a luat niciodata in serios cand i-am zis ca-mi iau copilul si plec! Pana cand i-am zis ca mi-am inchiriat un apartament si in weekend ma mut! Si bine am facut- singurul regret e ca n-am facut-o mai devreme si m-am complacut 9 ani (hai sa zicem 6 ca primii 3 ani au fost de miere!) intr-o relatie in care nu eram decat furnizorul regulat de hrana si sex![bang] Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alessia 105, crede-ma ca nu mi-a venit sa cred ce ai scris. GRESHIT. TOTAL GRESHIT. Sa ma ierte Dumnezeu, dar o casnicie insemna a-tzi pasa, a fi in aceeashi masura responsabil, a ajuta, a fi alaturi. Ok LANA, nu e alturi, nu te ajuta, nu te menajeaza. Eshti obosita, faci fatza la multe: doi copii, firma si ce mai faci tu, ca sincer nu am retzinut,important e ca ai vrut sa spui: "uite eu cu toate si ma descurc si el face pe victima ca face si ca drege si ca ce face el nu mai face nimeni, dar pentru mine ar fi mai important sa mai ia o pauza de la viatza lui cotidiana asha cum o intzelege el si sa puna osul sa imi mai ia de pe umeri ca nu mai pot. Simt ca plesnesc si numai cand il vad ca eu dau in branci si el se relaxeaza (deshi poate are nevoie ca atat poate el si sincer munca - munca, dar viatza e facuta sa o mai si traieshti nu numai sa te chinui), imi vine sa urlu"..... sincer asta cred ca ai incercat sa spui. Ca vrei sa-l vezi si pe el ca se implica mai mult. Macar atat, nu sa stea in timp ce tu te chinui. Vrei un sfat? Stiu ca eshti suparata pe el, dar incearca sa gaseshti in tine energia necesara incat sa-tzi optimizezi eforturile. Uite-te in oglinda dimineatza si spune-tzi tie: "eu sunt cea mai puternica si pot sa fac de toate, si le fac bine. Ma descurc extraordinar si pot si mai mult." In loc sa strangi frustrare dupa frustrare fa in asha fel incat sa faci minim. Neglijeaza-l in masura in care potzi. Nu trebuie sa faci totul perfect. Nu trebuie sa ai curatzenie lucie decat daca asha vrei tu. Nu mai face nimik din ceea ce te oboseshte si tzi se pare ca este ceva ce acel cineva pentru care faci nu merita din diverse motive. Fi putin mai egoista. UIta ca mama ta sarea repede cand aveai febra. Gandeshte-te numai la faptul ca asha cum TE MENAJEZI, asha te ai. Rezerva-ti timp sa faci o baie, sa te plimbi in parc cu o prietena. Stii cum? Cand vine el acasa, tu sa fii gata imbracata si-i spui: a intervenit ceva urgent si tre sa plec, nu am avut cum sa te anuntz, pa te pup, si ieshi pe usha si-i lashi copiii pe cap o ora, o juma de ora, sa resppiri putzina libertate. Te duci te plimbi si itzi inchizi telefonul. Cand te intorci si te intreaba unde ai fost si ce ai facut ii zici: "era urgent sa ma relaxez, ca nu mai pot" si te intorci itzi iei puiutzii in bratze si-i spui ca data viitoare o sa stie ce are cu adevarat de facut si cat de greu itzi este, pentru ca va fi atent prin preajma ta ce faci si cum, ca daca maine mori, doamne fereshte, va trebui sa se descurce si singur. Eu asha i-am facut. Acum o luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue
ce trist...eu cred ca noi femeile gresim, cand avem nevoie de ei si le aratam asta. mie in viata asta mi-a mers bine doar cu barbatii pe care nu i-am iubit f mult, adica nu am fost nebuna dupa ei, langa care mi-am pastrat luciditatea si detasarea si de care m-as fi putut debarasa la orice ora fara prea multe sechele emotionale. si cel mai urat si in cel mai egoist mod, s-au purtat cu mine cei fata de care am manifestat cea mai multa dragoste, pasiune si dependenta. trage tu concluziile. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
asta poate sa insemne ca ai tendinta de a te indragosti de barbati total nepotriviti tie si ca cei care ti se potrivesc, nu te atrag pe tine si nu poti dezvolta o relatie de iubire si atasament. Nu inseamna neaparat ca gresim cand le aratam afectiunea si iubirea naostra. Atunci cum iti explici cate cupluri armonioase exista unde ea isi arata din plin iubirea si totusi el nu profita de acest lucru. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noideea si ce rezultate ai avut? Cat crezi ca vor tine aceste rezultate? Nu cred ca solutia e sa iti nelijezi copii. Pentru ce? Ca sa ii deschizi lui ochii? Si daca el nu are grija de copii in lipsa ta ce faci? Sacrifici copii din cauza unui sot nepasator? Nici sa ii atragi atentia de fiecare data nu mi se pare o solutie prea viabila. Merita sa incerci, sa vezi ce rezultate ai, daca nu sunt de durata... Chiar sa ii spui de fiecare data sa faca niste lucruri elementare si de bun simt pentru un tata? Poate si eu sunt orgolioasa, dar mi se pare aiurea sa ii spun de fiecare data sa faca un anume lucru. Chiar mai e nevoie de inca un copil mare in casa? Chiar el nu are nici o initiativa? Probabil ca lucrurile astea vin din interior si sunt barbati care sunt in stare sa fie pe aceeasi lungime de unda cu tine si sa isi dea seama cand ai nevoie de ajutor si sunt altii care cred ca rolul femeii e sa faca totul in casa, sa aiba grija de copii, de sot si daca tot e femeie emancipata sa aiba si un job bun (ca sa fie si sotul mandru de ea). Ce le da siguranta asta asupra noastra? Chiar noi. Nesiguranta noastra. Cum le castigam respectul? Cred ca daca un barbat nu este invatat de mic sa respecte o femeie nu o va face niciodata. Chiar daca aparent in fata altora e sotul ideal. Chiar daca nu o spune, dar o simte si face simtita atitudinea asta. Iana tu ce iti doresti? [gravi] 27+ [fetita] - Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alessia, subscriu la ideile tale. Noideea, cred ca ai inteles un pic gresit mesajul alessiei. Ea o invita pe lana la o analiza personala, ii sugera ca ar fi bine sa gaseasca acele lucruri pe care ar putea sa le imbunatateasca la ea si de pe urma carora relatia lor sa se imbunatateasca. I-a descris cateva puncte unde crede ea ca greseste. In schimb sfatul tau care e? Sa devina mai egoista la cei din jur si neinteresata de neoile lor si de treburile casei. Parerea mea este ca un astfel comportament din partea lanei ar atrage adancirea problemelor dintre ea si sot. Lana, daca vrei sa inbunatatesti lucrurile tu trebuie nu sa-i faci demonstratii unde greseste (asta atrage dupa sine un soi de rivalitate, cine are mai multa dreptate si cine e mai indreptatit sa ceara ceva in familie), ci trebuie sa-l faci sa inteleaga de ce e necesar pt tine sa faca niste ajustari pe ici pe colo. Si tu pe de o parte trebuei sa-i arati ca esti dispusa sa renunti la niste chestii in favoarea lui. Ok, accept sa mergi o data pe sapt. cu baietii la bere, dar te rog sa faci efortul sa ma ajuti si pe mine in fiecare seara cate 10 minute sa facem baie celui mic. Uite, alege tu cele 10 minute intre 8 si 9 seara. Barbatii nu vad o obligatie implicita in a participa la baia copiilor. Si da, uneori trebuie sa-i tragi de maneca de fiecare data: "hei, e 8:30, vino sa ma ajuti si pe mine". Daca tu vezi ca e 8:30 si iei copilul si te duci spre baie si in sinea ta te apuca furia ca el n-a observat si nu s-a autosesizat sa te ajute, posibil sa ramai doar cu frustrarile. Uneori, daca esti pus in fatza faltului implinit si nu ti se da posibilitatea sa alegi, te impotrivesti mai putin. Daca il intrebi de vrea sa stea 30 de minute cu cel mic cat se uita la stiri probabil ca-ti va spune nu sau va gasi o scuza cat sa te infurii tu si mai tare. Dar daca vii cu cel mic si i-l pui in brate si-i spui (fara nervi si repros in glas, ci ca si cand totul e firesc si normal) stai un pic cu cel mic pana ma duc sa termin ciorba de pe foc (sau ce treaba ai tu in momentul ala). Sau ii aduci pijamalele celui mare si pe cel mare si-i spui te rog imbraca-l tu in pijamale si spala-l pe dinti pana ii dau eu celui mic sa suga/pape. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Iana tu ce iti doresti?" Imi doresc sa am siguranta unei familii,liniste in familie;imi doresc ca copilasii mei sa creasca langa tatal natural;sotul meu isi iubeste copiii,nu petrece mult timp cu ei implicandu-se mai mult in educatia decat in cresterea lor.Asigura in schimb banii necesari ptr absolut orice e mai bun ptr copii de la gradinitele cele mai bune pana la asigurarile de studii.El se dedica 100% afacerii lui,vine acasa tarziu si rupt de oboseala;el este incarcat cu problemele lui ,eu cu ale 'noastre'.In astfel de conditii survin certuri mari, cuvinte urate. Este o persoana rece si distanta, nu sunt f fericita cu el,cu toate ca il admir din unele puncte de vedere. Mi-a spus intr-un anumit context ca ne iubeste pe toti trei ,dar pe mine cel mai mult.In conditiile in care face unele lucruri care stie f bine ca ma deranjeaza(gen plecat la meciuri cu baietii-ptr asta isi face timp) eu ce sa mai cred? E usor sa spui Pleaca sau Divorteaza, chiar dac sunt 2 copii la mijloc....cand esti prins intr-o casnicie unde este cand mai greu cand mai usor nu este lesne sa iei o astfel de decizie....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

try am inteles ce vrei sa-mi spui si bineinteles,sunt constienta si de de defectele sau rautatile mele...Dar vezi tu....noi trebuie sa fim atente la toate,sa avem grija cum le vorbim cum ne comportam cu ei si uneori efectiv obosesc, nu mai am forta.Trebuie sa fii construita sa fii asa. Referitor la baia celui mic m-am resemnat;ii fac baie cu bona.Si uite asa.... sunt zile cand nu-l atinge deloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...