Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

gatim la cuptorul cu microunde


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Omleta cu cartofi in stil italian Timp de preparare: 15 min (complexitate redusa) Ingrediente: 1 ceapa tocata, 1 ardei rosu gras mic si tocat, 2 linguri ulei de masline, 350 g cartofi dati pe razatoare, 150 g dovlecei mici curatati si dati pe razatoare, 60 g porumb dulce congelat sau din conserva, 6 oua, 125 g branza Cheddar rasa, sare, piper, patrunjel. Mod de preparare: Intr-o tarta pentru microunde de aproximativ 25 cm diametru, se amesteca ceapa, ardeiul si uleiul de masline. Se acopera cu folie de plastic pentru microunde si se tine la cuptor 4 minute pe maxim, pana ce ceapa devine transparenta, amestecand la fiecare 2 minute. Se adauga cartofii, dovleceii si porumbul si se tine 8 minute pe maxim pana se inmoaie si amestecand la jumatatea timpului. Se bat ouale cu sare, piper si jumatate din branza, se toarna peste legume si se amesteca bine, apoi se tine fara folie 6 minute pe mediu. Se presara deasupra restul de branza si se lasa deoparte 2 minute. Se orneaza cu patrunjel verde. Sugestii: Se serveste cu paine calda si salata Saganachi Feta Timp de preparare: (complexitate medie) Ingrediente: 300g paste 200g bacon 250g smantana branza feta un ardei verde Mod de preparare: Se fierb pastele. Se amesteca cu smantana. Se pun intr un vas pt cuptor Se asaza feliute subtiri de bacon deasupra. Peste se pune o felie destul de groasa de feta care sa acopere perfect tot continutul si ardeiul deasupra. Se pune la cuptor, sau la micronude pt 20 de minute Pofta buna! Mere cu dulceata Timp de preparare: 30 min (complexitate redusa) Ingrediente: 1 kg mere acrisoare, 1 borcan dulceata, 1 pachet biscuiti, nuca pisata, zahar vanilat, putina esenta rom Mod de preparare: Merele se curata de coaja si se taie felii dupa care se pun intr-o forma de yena si se introduc la cuptor aprox. 5 min. pana se inmoaie merele. Se amesteca cu dulceata, nuca pisata, zaharul vanilat, esenta rom si biscuitii in functie de cat suc au lasat merele. Se intoduce vasul in cuptorul cu microunde si se lasa circa 9-15 min, in functie de cuptor. Dupa preferinta, cald sau rece cu frisca sau nu Sorana [zana][gravi]17+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! http://community.webshots.com/user/lorellay15
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, se poate gati, desigur... retzete nu stiu, nu-s "descurcareatza" intr-ale bucatariei... [:D] insa, eu vreau sa spun altceva legat de gatitul la microunde... ai grija ca ar putea fi periculos. o perioada am folosit foarte mult cuptorul cu microunde, si stomacului meu se pare ca nu i-a placut... problema era ca eu nu imi dadeam seama de la ce e... ma gandeam ba ca apa o fi devina, ba ca aerul... si tot asa... pana intr-un final am renuntat la cuptor si abia atunci mi-am dat seama...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabytza25
da, se poate gati, desigur... retzete nu stiu, nu-s "descurcareatza" intr-ale bucatariei... [:D] insa, eu vreau sa spun altceva legat de gatitul la microunde... ai grija ca ar putea fi periculos. o perioada am folosit foarte mult cuptorul cu microunde, si stomacului meu se pare ca nu i-a placut... problema era ca eu nu imi dadeam seama de la ce e... ma gandeam ba ca apa o fi devina, ba ca aerul... si tot asa... pana intr-un final am renuntat la cuptor si abia atunci mi-am dat seama...
si ca tot veni vorba, ce probleme ai avut? eu stiu ca mancarea incalzita sau preparata cu microundele nu se mananca imediat dupa ce se scoate din cuptor... trebuie lasata cateva minute bune... nu stiu ce probleme ai avut, dar poate asta este motivul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am folosit cuptorul cu microunde dar doar pt incalzit; am tot auzit ca nu e sanatos fara nici un argument, pana cand am urmarit un invitat al Eugeniei Voda la ''Profesionistii" si m-a convins cu cel putin un argument stiintific; mai pe intelasul nostru, prin incalzirea la cuptorul cu microunde apa iese din compozitia moleculei, iar organismul nostru nu mai recunoaste compozitia alimentului... asa ca dragelor am cam renuntat la cuptorul cu microunde (recunosc ca il foloseste sotul meu cand isi incalzeste cafeaua, deci inca nu i-am facut vant)[:D] alinadel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ama1357
quote:
Originally posted by gabytza25
da, se poate gati, desigur... retzete nu stiu, nu-s "descurcareatza" intr-ale bucatariei... [:D] insa, eu vreau sa spun altceva legat de gatitul la microunde... ai grija ca ar putea fi periculos. o perioada am folosit foarte mult cuptorul cu microunde, si stomacului meu se pare ca nu i-a placut... problema era ca eu nu imi dadeam seama de la ce e... ma gandeam ba ca apa o fi devina, ba ca aerul... si tot asa... pana intr-un final am renuntat la cuptor si abia atunci mi-am dat seama...
si ca tot veni vorba, ce probleme ai avut? eu stiu ca mancarea incalzita sau preparata cu microundele nu se mananca imediat dupa ce se scoate din cuptor... trebuie lasata cateva minute bune... nu stiu ce probleme ai avut, dar poate asta este motivul!
pai am avut probleme cu stomacul, de la diaree care ajunsese sa nu se mai opreasca nici cu pastile, la stari de voma... chestii din-astea... oricum de cand mi-am dat seama ca de la cuptor era nu l-am mai folosit [:)] si motivul nu era cat timp lasam dupa ce scoteam... putea sa treaca si o ora tot degeaba!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinadel
si eu am folosit cuptorul cu microunde dar doar pt incalzit; am tot auzit ca nu e sanatos fara nici un argument, pana cand am urmarit un invitat al Eugeniei Voda la ''Profesionistii" si m-a convins cu cel putin un argument stiintific; mai pe intelasul nostru, prin incalzirea la cuptorul cu microunde apa iese din compozitia moleculei, iar organismul nostru nu mai recunoaste compozitia alimentului... asa ca dragelor am cam renuntat la cuptorul cu microunde (recunosc ca il foloseste sotul meu cand isi incalzeste cafeaua, deci inca nu i-am facut vant)[:D] alinadel
am facut ceva chimie la scoala si inteleg mai multe chiar daca nu sunt pe "intelesul nostru"... in schimb nu inteleg ce vrei sa zici cu "prin incalzirea la cuptorul cu microunde apa iese din compozitia moleculei, iar organismul nostru nu mai recunoaste compozitia alimentului..." care molecula? care aliment?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am specializat in "mamaliguta la microunde". In 15 min. este gata si in plus nu mai stau sa mestec, ba ca sare, ba ca nu este fiarta iar apoi mai trebuie sa frec cratita! -3 masuri de apa cu un varf de sare si un pic de ulei le pun la fiert si apoi adaug 1 masura de malai, amestec bine cu telul si inapoi la cuptor pt. 10 min.! Anto [8**] "Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by antosit
Eu m-am specializat in "mamaliguta la microunde". In 15 min. este gata si in plus nu mai stau sa mestec, ba ca sare, ba ca nu este fiarta iar apoi mai trebuie sa frec cratita! -3 masuri de apa cu un varf de sare si un pic de ulei le pun la fiert si apoi adaug 1 masura de malai, amestec bine cu telul si inapoi la cuptor pt. 10 min.! Anto [8**] "Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"
ce fel de malai folosesti? precopt (pentru fierbere rapida, aprox 10 minute) sau cel traditional?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...