Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ea/el s-a bagat


Recommended Posts

Dupa subiectul citit cu domnisoara de 21 de ani nu am putut sa nu ma intreb : de ce este de vina cel/cea care incearca sa se bage intre 2 soti/iubiti? Eu vad lucrurile asa : absolut oricine din lumea asta poate sa incerce sa-mi ia partenerul de viata.Absolut oricine. Daca el ma paraseste pt. X eu nu spun ca X e nesimtita, ca la urma urmei trebuia sa-si dea si el acordul si putea foarte bine sa refuze... El a ales aceasta cale si el a ales-o pe ea . Nu este el o marioneta sau o papusa fara minte incat sa pun uite , saracul , a fost fraierit , a avut timp de gandire si a ales in locul unei vieti alaturi de sotie si eventual copil , viata alaturi de altcineva , indiferent ca altcineva-ul are 15 , 25 sau 55 de ani . Ce mai conteaza?!?!?!?! Ca eu nu am fost intr-o relatie cu "intrusul" , iar acela din partea mea poate sa fie moral sau imoral, nu este obligat nimeni sa gandeasca asa cum o fac eu . Deznodamantul e acelasi , iar drumul in continuare este unul singur: inainte , cu capul sus. Daca v-ati despartit inseamna ca ceva nu mai mergea si ca e mai bine asa , daca e sa fiti impreuna veti mai fi . Eu personal nici in ruptul capului nu as vrea sa am o relatie cu un barbat pe care l-am "furat" de la partenera lui, dar mai cu unul care isi inseala sportiv partenera. Dar nu toti gandesc ca mine. Si Vikinga, nu mi-a placut deloc ce ai spus pe topicul ala , ca fetele de 21 de ani sunt disperate si needucate intr-o maniera corecta.[:D] Toate am avut 21 de ani . Zau ca nu-mi amintesc sa fi alergat dupa cineva sau sa fiu disperata la varsta aia .[:D] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Care este vina? Niciuna. Cu exceptia bunului simt in mod execrabil. Probabil sunt diferite valorile personale privind sacrificiile, valoarea familiei, valoarea sotului sau sotiei dupa caz, valoarea copiilor proprii, valoarea eforturilor depuse pentru un bun comun, valoarea fericirii de cuplu, valorile acelor cuvinte spuse d buna voie si nesilit de nimeni, valorile sensurilor "la bine si la rau". O persoana care nu a trecut prin toate acestea, nu a investit niciodata nimic si mai ales nu a sacrificat niciodata nimic pentru altii nu are cum sa fie echivalentul celor care au trecut prin ele. In fond este vorba si de valoare personala, morala. Este vorba de respectul fata de cel/cei de langa tine. Niciodata nu poti sa-ti construiesti propria fericire sau sa o motivezi intrand cu bocancii cu nonsalanta peste sufletul altcuiva. Adica de putut poti dovada a tragediilor ce se intampla, eu le consider tragedii in momentul in care un copil sau mai multi au fost furati de la dreptul la fericire. O sotie sau un sot au fost furati de la dreptul de a-si indeplini un vis ce pentru altii este fericirea de zi cu zi. Asa cum spui este buna expresia "s-a bagat". Si sobolanii se baga. Si rontaie tot fara cel mai mic regret. Uneori chiar si puii de iepure. E suficient sa miroasa ca este ceva de mancat, de distrus de omorat. Desigur pentru ei este doar un exercitiu de supravietuire. Cu regret pentru cei in cauza. Cu un mare si sincer regret. Nu merita nimeni asa ceva. Niciodata. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ok sa calci pe cadavre pentru a obtine ce vrei? Scopul scuza mijloacele? Depinde de caracterul fiecaruia, integru sau egoist. Sunt de acord cu tine ca cel care isi parasteste familia e principalul vinovat, ca el e al zis da la primarie si nu amanta si el e tatal copiilor, insa nu ma pot impiedica sa consider ca cea care s-a "bagat" e o persoana inferioara din punct de vedere moral si sufleteste. Si sa-i doresc sa calce si pe cadavrul ei cineva (metaforic vorbind), pentru ca, nu-i asa, chacun pour soi dans ce désert d'égosime qu'on appelle monde. Nu poti pune semnul egalitatii intre un om cu coloana vertebrala si unul mai... meduza. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca atunci cand se alege altceva , inseamna ca nu mergea ceva in relatia de pana atunci. Si mai cred ca dragostea nu este deloc logica. Daca el nu ma mai iubeste nu il pot acuza ca e un nesimtit din simplul motiv ca nu-i pot dicta pe cine sa iubeasca. La fel , daca cineva se indragosteste de el si ii spune lucrul acesta nu mi se pare ca respectiva e nesimtita , e indragostita si atat. El are insa optiunea de a alege sa fie in continuare cu mine sau sa aleaga ceva nou. Totul sta in alegerea pe care o faci tu , tu alegi sa ramai , sa pleci . It takes 2 to play this game. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce simplu... nu te mai iubesc. Pa! Ok. Daca la un moment dat apare situatia ca o relatie sa nu mai functioneze (poate nici nu a functionat) in mod firesc, natural, civilizat ambii au de facut ceva legal. Divortul. Dupa aceea fiecare este liber, nu? Dupa. Sau cel putin sa fie la final... gen ultima infatisare, de aceea am facut remarca la alt subiect ca ceva imi spune.... ahhh prietenul meu este in divort cu sotia lui, e adevarat sunt de ceva vreme cu el si au prima infatisare (maine, sic!) Astea sunt deja magarii. Punct. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marius
Ce simplu... nu te mai iubesc. Pa! Ok. Daca la un moment dat apare situatia ca o relatie sa nu mai functioneze (poate nici nu a functionat) in mod firesc, natural, civilizat ambii au de facut ceva legal. Divortul. Dupa aceea fiecare este liber, nu? Dupa. Sau cel putin sa fie la final... gen ultima infatisare, de aceea am facut remarca la alt subiect ca ceva imi spune.... ahhh prietenul meu este in divort cu sotia lui, e adevarat sunt de ceva vreme cu el si au prima infatisare (maine, sic!) Astea sunt deja magarii. Punct. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Marius , eu cred ca atunci cand un cuplu divorteaza inainte de asta se separa. Ori din moment ce nici unul nu mai doreste continuarea relatiei , si au hotarat sa divorteze , de ce sa astepte pana la finalizarea actelor? Nici cand s-au casatorit nu au asteptat stampila pana sa iubeasca , nici cand divorteaza nu cred ca e importanta stampila aia. Daca eu as fi in situatia asta zau ca mi s-ar falfai de stampila aia , ideea de baza e ca nu mai suntem impreuna si atat. Cu sau fara hartia de divort nu mai constitui un cuplu. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio totusi ceva trebuie sa fie fals facut in educatia tinerelor fete romance. Sa fie doar saracia de vina? Pt ca esti mult mai tinara decit mine poate stii mai bine. Cind am ajuns prima oara in germania, imi inchipuisem ca nemtoaicele is extrem de libertine in comparatie cu romancele conservatoare. Nu stiu de ce in anii aceia asa se zicea, ca europencele dar in special nemtoaicele mai ales maritate si-o trag cu unii si cu altii intr-o veselie si mai mult decit atit se vehicula ideea ca e foarte normal asa un comportament in vest. Apoi a venit moda acelor swing cluburi in vest si iar pina in ro s-a creat impresia ca aici asa fac majoritatea cuplurilor. Ei bine fals! Ok exista extreme cind fetele isi incep viata sexuala mult prea devreme, dar au parte de alta educatie sexuala si alt ajutor, dar asta e alta discutie, apoi sunt si femei ce se simt f ok nemaritate si daca au cite un prietn cind si cind iar e f bine asa, nu e ceva iesit din comun, dar predomina valoarea familiei zic eu. Eu ma asteptam sa vad in femeile germaniei ceva mai mult libertinaj, dar nu e asa. In schimb in Ro stiu de cind inca eram in tara ca barbatii puteau avea f usor o tinerica, asa pt ceva fun si pt treburie sexuale pe care chipurile nevstele nu le faceau, in cercurile celor mai instariti era chiar f normal ca fiecare sa aiba si nevasta si amanata. Inainte mergeam mai des in tara si multe cunoscute de ale mele, fete onorabile din familii cu o conduita normala, chiar de avea un mic job, aveau sau avusesera iubiti insurati! Am facut odata Pastele romanesc in tara si am iesit intr-una din seri cu o fosta colega de facultate, care si-a adus inca 4 prietene, mi-a zis ca ele obisnuiesc sa faca sarbatorile astea gen craciun, revelion, paste, impreuna pt ca au ceva in comun: iubitii lor nu au timp de ele, fiind in zilele astea la neveste. Si fetele aveau fun, trimiteau sms-uri iubitilor insurati, se comportau cu asa o normalitate pe care eu aici nu am vazut-o. F adevarat ca barbatii au cea mai mare vina, am spus-o si in celalat mesaj al meu, dar la nivel general trebuie sa fie ceva f gresit si in educatia si mentalitatea romancelor. Nu cred ca e vb de educatia traditionala, poate e de vina pt ca ridica barbatul pe un pediestal si toata lumea femeiasca trebuia sa se invirta dupa ei ca dupa soare, dar in rest sunt copiate comportamenete gresite din afara, trecute ca fiind normale si acceptate cu prea mare usurinta. Pe de alta parte m-as indoi totusi ca sunt comportamente copiate integral din afara, poate ca e un balcanism de tranzitie. Ma intreb de ex de ce swing cluburi nu exista in ro daca tot s-ar copia tot din vest? Poate pt ca barbatii romani au un respect fata de nevasta ca fata de mama ori sora, ori ca pe o proprietate ce are voie atit si atit sa cuteze. Sa nu se inteleaga ca aici toata lumea merge la swing cluburi, majoritatea familiilor pe care le cunosc ar spune ca asa ceva e deteriorant si imoral, si deasemeni nu cred ca e o necesitate in viata romanilor! Ziceam doar asa de dragul discutiei. Eu nu vad aici atitea familii destramate din cauza unor fete de 21 de ani. Fetele tinere aici un alte probleme, dar dorinta de a fi amantele unor tipi mai batrini si insurati in nici un caz nu predomina si chiar de ar exista situatii nu ar fi deloc acceptate ca fiind normale zicind: ei asta e iubirea. Tinerele fete de aici vor sa copilareasca mai mult, sa faca timpeniile virstei, pe care le-am facut toate in diferite masuri, vor sa aiba un job si banii lor, sa locuiasca cu inca 2-3 prietene intr-un apt mic unde sa plateasca impreuna chiria, chiar daca parintii au case mari, sunt si fete tinere care o iau razna cu bautura, drogurile, etc... Dar in tinerele romance vad mai mult dorinta de a se maturiza cit mai repede, vor sa treaca peste etape, eu asa percep sindormul asta subit de iubire intre atitea fete tinere de 21 de ani si barbati la a doua tinerete insurati cu copii si cu ceva bani. Cum se face ca astia mai saracuti nu atrag atita iubire de nuri proaspeti? Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Observ de ceva timp o "depravare" a valorilor. Toate au devenit consumabile. Viata a devenit consumabil. Copii - consumabile. Casnicia - consumabil. Sotul / sotia - consumabil. Nu ne convine, aruncam si "cumparam" altele. Nimic nu mai reprezinta valori. Familia - valoare. Copilul - valoare. Sotul / sotia - valoare. Pur si simplu ne dispensam de toate. Daca nu ne plac, daca nu ne mai convin, gata, altele. Oare este chiar bine sa fim atit de toleranti? Pina la urma, nu trebuie respectate niste valori, minime? Dar pastrate. Ok, depinde de fiecare dintre noi cum vrem sa fim. Dar nici macar sa batem obrazul altuia nu se mai poate? Sau nici macar sa ne revoltam? Suntem prea "depasiti" daca nu acceptam aceasta pierdere a valorilor? Este vina barbatului ca s-a aruncat intr-o relatie cu o tinerica, casatorit fiind. Dar oare ea, incurajindu-l, nu are partea ei de vina? Ce ar trebui sa mai vedem dupa un timp? Ca ea ii va face un copil si il va santaja sa divorteze? Apoi el, dupa 3-4 ani, va insela din nou, asa cum a inselat si acum. Si tinerica va veni disperata pe forum sa fie ajutata. Si despre el se va spune din nou: este dreptul lui sa aleaga, daca nu merge, nu merge si gata? De ce este de vina cea / cel care se baga intre soti? CERSESTE. Ca si cel din metrou care vine tinguindu-se: "Da-mi si mie putin adragoste si atentie"."da-ti-mi si mie un banut, am 2 copii de crescut." Frate, si copii nostri au nevoie de dragoste si atentie. Avem si noi, copii nostri de crescut! Si FURA! Fura dragoste, fura timp, fura atentie. Fura valori. Vad ca li se ofera un zimbet, o seara, o slabiciune. Si incep sa fure. Fura mai mult si mai mult. Si bineinteles, barbatii se lasa furati. Le face placere. Ei sunt "darnici", cocosi, nu ar "dezamagi" nici o frumushica. Vina este a amindurora. A celui care ofera oportunitatea, dar si a celui care fura. Daca las geamul deschis la casa, nu este de mirare ca cineva intra in ea. Dar vina este a amindurora. A celui ce a lasat geamul deschis, dar si a celui care nu s-a putut abtine sa nu fure. Doar hotul este condamnat de obicei. Si asa este si normal. Pentru ca NORMAL este sa putem trai cu geamul deschis, fara sa ne temem de intrusi. Normal este sa avem o relatie libera, sa acordam incredere. Anormal este sa fim tradati si furati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oocristina
Observ de ceva timp o "depravare" a valorilor. Toate au devenit consumabile. Viata a devenit consumabil. Copii - consumabile. Casnicia - consumabil. Sotul / sotia - consumabil. Nu ne convine, aruncam si "cumparam" altele. Nimic nu mai reprezinta valori. Familia - valoare. Copilul - valoare. Sotul / sotia - valoare. Pur si simplu ne dispensam de toate. Daca nu ne plac, daca nu ne mai convin, gata, altele. Oare este chiar bine sa fim atit de toleranti? Pina la urma, nu trebuie respectate niste valori, minime? Dar pastrate. Ok, depinde de fiecare dintre noi cum vrem sa fim. Dar nici macar sa batem obrazul altuia nu se mai poate? Sau nici macar sa ne revoltam? Suntem prea "depasiti" daca nu acceptam aceasta pierdere a valorilor? Este vina barbatului ca s-a aruncat intr-o relatie cu o tinerica, casatorit fiind. Dar oare ea, incurajindu-l, nu are partea ei de vina? Ce ar trebui sa mai vedem dupa un timp? Ca ea ii va face un copil si il va santaja sa divorteze? Apoi el, dupa 3-4 ani, va insela din nou, asa cum a inselat si acum. Si tinerica va veni disperata pe forum sa fie ajutata. Si despre el se va spune din nou: este dreptul lui sa aleaga, daca nu merge, nu merge si gata? De ce este de vina cea / cel care se baga intre soti? CERSESTE. Ca si cel din metrou care vine tinguindu-se: "Da-mi si mie putin adragoste si atentie"."da-ti-mi si mie un banut, am 2 copii de crescut." Frate, si copii nostri au nevoie de dragoste si atentie. Avem si noi, copii nostri de crescut! Si FURA! Fura dragoste, fura timp, fura atentie. Fura valori. Vad ca li se ofera un zimbet, o seara, o slabiciune. Si incep sa fure. Fura mai mult si mai mult. Si bineinteles, barbatii se lasa furati. Le face placere. Ei sunt "darnici", cocosi, nu ar "dezamagi" nici o frumushica. Vina este a amindurora. A celui care ofera oportunitatea, dar si a celui care fura. Daca las geamul deschis la casa, nu este de mirare ca cineva intra in ea. Dar vina este a amindurora. A celui ce a lasat geamul deschis, dar si a celui care nu s-a putut abtine sa nu fure. Doar hotul este condamnat de obicei. Si asa este si normal. Pentru ca NORMAL este sa putem trai cu geamul deschis, fara sa ne temem de intrusi. Normal este sa avem o relatie libera, sa acordam incredere. Anormal este sa fim tradati si furati.
Eu as spune mai degraba ca propune si ii este acceptat propunerea. De-a lungul relatiei mele au fost baieti/barbati(si inca sunt) care mi-au facut avansuri, unele mai subtile ,altele deloc subtile. Suntem prieteni, ca am eu o dragoste "materna" fata de baietii astia nelinistiti care schimba fetele precum ciorapii. Nu am acceptat niciodata mai mult de prieteni sau un flirt umoristic. Pt. ca nu imi sta in caracetr sa insel si pt. ca il vroiam doar pe prietenul meu . Eu nu ii vad pe ei ca pe niste hoti sau cersetori nesimtiti. Au incercat , au vazut ca nu are rost si gata. Ca atunci cand ti se spropune ceva ai 3 posibilitati: sa accepti , sa refuzi , sa te mai gandesti. Cand accepti inseamna ca ce ai avut pana acum dintr-un motiv sau altul nu te ai satisface. Si eu nu consider ca e vina celui care propune , ci vina celui care accepta. Vikinga , personal n-am observat practica asta pe aici . POt sa spun insa ca sunt generalizari . In liceu aveam o prietena si colega foarte buna , foarte frumoasa , desteapta si tot ce vrei.A cunoscut la primul casting din viata ei un francez frumos de picai in fund. A umblat ala mult dupa ea , intr-un final au ajun impreuna. El avea vreo 29 sau 30/31 de ani , ea 18. TOTI spuneau ca sta cu el pt. bani. La toti le-am pus ca nu este adevarat. Relatia lor a durat de la finele clasei 11-a parca , pana acum , cu mutat impreuna , logodit , si tot tacamul. Mama-mea s-a casatorit cu taica-miu cand ea avea 22 sau 23 si el 10 ani mai mult. Deocamdata nu stiu fete care sa fi stricat familii, dar presupun ca nu va mai fi mult pana voi cunoaste. Unii au bun simt mai mult , altii mai putin , dar daca intr-o relatie trebuie sa te bazezi pe bunul simt al celor din jur e trista situatia. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...