Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ea/el s-a bagat


Recommended Posts

Ce-am scris mai sus e legat de subiect in general. Ce scriu acum e legat strict de anumite pasaje care mi-au atras atentia si despre care mi-ar placea sa-mi spun parerea.
quote:
Vina este a amindurora. A celui care ofera oportunitatea, dar si a celui care fura. Daca las geamul deschis la casa, nu este de mirare ca cineva intra in ea. Dar vina este a amindurora. A celui ce a lasat geamul deschis, dar si a celui care nu s-a putut abtine sa nu fure.
Ma tem ca analogiile de acest fel sunt alunecoase. E gresit sa comparam situatiile respective pt ca in comparatia ta ambele parti implica responsabilitati. In cazul adulterului, doar una din parti implica responsabilitate, cealalta poate evntual fi acuzata de moravuri usoare si cam atat. Merg si eu mai departe cu un exemplu si ce te faci cand iti cad 10 lei pe jos ? Si vine dupa 2 zile cineva si-i ridica. Mai poti sa-l acuzi pe-ala de ridica banii de vreo vina? Nu. Deci se fot face deductii gresite folosind comparatii nepotrivite. E ca-n subiectul ala cand se compara alaptatul cu facutul kk. Unele sunt mere si altele sunt pere, iar comparatiile de genul asta sunt periculoase as zice eu. Ca sa faci exemplul tau echivalent cu lasatul geamului deschis si al hotului care-ti intra pe usa ar fi trebuit ca scenariu sa sune asa: tu, stapan al casei, om de buna credinta, ai lasat geamul deschis. Pe sub geam misuna ‘’hoti’’, ca peste tot de altfel, dar din casa ta, tocmai celalalt stapan s-a facut ca scapa placinta pe jos. Normal ca primu’ ‘’hot’’ ce era sub geam a halit placinta. Deci, vina (responsabilitatea) e a aluia care a intins placinta. Ca dupa ce ‘’hotul’’ e prins, stapanul nr. 2 zice ca de fapt lui i-a scapat placinta, nu a dat-o cu buna stiinta, asta e alta mancare de peste, dar ala de statea sub geam nu mai poate fi numit hot. NIMIC, dar absolut NIMIC din casa si familia ta nu e furat de un amant/amanta. Totul ii e oferit. Nu mai minimizati acest aspect. Nu se fura absolut nimic. Totul se da.
quote:
Ca atunci cand ti se spropune ceva ai 3 posibilitati: sa accepti , sa refuzi , sa te mai gandesti.
Eu as zice ca cele 3 variante sunt: sa accepti, sa refuzi sau sa te faci ca te impiedici [:D][:D]
quote:
De ce este de vina cea / cel care se baga intre soti? CERSESTE. Ca si cel din metrou care vine tinguindu-se
Pai si cum reparam aceasta cersetorie? Cum o desfiintam? Incriminandu-i pe ce-i ce cersesc? Nu. E inutil, nu duce la nimic bun, obiceiul va continua nestingherit. Cersetoria dispare daca nimeni nu mai da bani. E legea universala a cererii si ofertei. Atat timp cat se dau bani la cersetori, vor exista cersetori pe strada. Ca doar de-aia s-au mutat cersetorii tigani in europa de vest, pt ca in Ro nu mai ‘’mergea’’ piatza. Deci daca tu nu ti-ai arata disponibilitatea de a-ti insela consoarta (care eu credeam ca inseamna atat sot cat si sotie… asta a propos de o discutie de pe alt subiect), atunci nici amanta n-ar mai avea de cine sa se agate si poate ca daca piatza asta ar fi foarte mica, in final s-ar orienta si ea spre cineva care e single sau, mai stii, s-o duce in europa de vest, ca tiganu’, sa caute piata cu desfacere mai larga (ceea ce oricum se intampla deja, nu-i asa?). In alta ordine de idei. Daca el e dispus sa-si insele nevasta, cine iti garanteaza tie ca refuzat fiind de doamna x (care are moraluri inalte) nu-si gaseste o alta doamna? Oamenii cu moravuri usoare, isi aleg oameni din aceeasi categorie. Simplul fapt ca accepti sa iti inseli partenerul te pune automat in aceeasi categorie de moravuri cu cel ce ti-a propus relatia amoroasa. Nu te duci ca fraieru’ sa bati la porti inchise, bati si tu acolo unde flerul iti spune ca e cineva acasa. Si invers: cand accepti sa intri intr-o relatie amoroasa cu un om deja casatorit, automat esti demn de aceleasi moravuri usoare ca si acesta. N-are nici o importanta cine propune afacerea amoroasa, cel singur sau cel casatorit. Asta nu schimba nici responsabilitatea celui casatorit si nici valorile morale ale acestora. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Am spus si o voi repeta mereu si mereu ..un cuplu este format din 2 persoane ...atunci cand unu greseste in mod clar si celalant are o vina ( fie ea inconstienta sau neacceptata )..daca 2 parteneri nu gasesc calea de rezolvare sau refuza sa rezolve o problema a cuplului ( a lui personala sau sa ajute la rezolvarea problemei partenerului ) ..e normal ca la o oferta tentanta sa se intample intamplarea ...e o vb in romani :"Nu e prost cine cere ,E prost ala care da " asa ca nu Ispita e de vina ....ci cuplul care din cel n motive ( acum e discutabil daca sunt aceste motive neacceptate ori nestiute ) scartie ....si e mai usor sa dai vina pe o alta persoana decat sa iti accepti greselile .
Sunt o serie de situatii cand adulterul apare intr-o familie ca din oala, adica fara existenta unor conflicte, probleme evidente. Uneori nemultumirea, distantarea afectiva are loc doar la unul din parteneri si el decide de unul singur ce cale alege sa-si rezolve problema aparuta. Sunt atatea cazuri cand partenerul cre inseala n-a facut nici cel mai mic efort sa-i comunice consoartei ca se confrunta cu o criza, iar consoarta, cu exceptia in care e un fin psiholog, n-a observat nimic anormal. Mai poti sa-i invinuiesti pe amandoi? Nu. De ce? Pt ca doar unul din ei a sesizat o problema in familie, problema pe caer n-a comunicat-o si pe care n-a incercat in nici un fel sa-i gaseasca rezolvarea in familie. Solutia a venit din afara. Nu in toate familiile cei ce insala au probleme acasa. Pot avea probleme doar la mansarda lor, probleme de care nimeni sa nu stie ceva. Daca sunt sotii/sotiile noastre nu inseamna ca avea datoria sa le citim gandurile sau sa punem stapanire pe sufletele lor. E ceva ce nu poti controla, nu trebuie sa controlezi si deci ceva pt care nu poti fi facut responsabil. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Happy_in_TO Am zis ca as fii foarte dezamagita sa imi cresc fetele si sa le educ sa fie independente si mature emotional, sa le dau la facultate si apoi sa cada in freza in fata unuia ca ala! Si mi-au sarit toate in cap...vai cum poti spune asa ceva!... Uite-asa! Ca te straduiesti sa iti inveti fetele sa stea pe picioarele lor din toate punctele de vedere, nu sa cada pe spate cind vreun tip insurat cu prea multa vitalitate in pantaloni si moralitate ioc le va incinta cu bani, fitze si promisiuni false!
Bingo!!! Aici sta, dupa mine, cheia rezolvarii, in a-ti educa proprii copii cum sa aleaga in viatza, de a-i invata sa ia deciziile potrivite la momentul potrivit. Dupa ce-ai sculptat o lingura dintr-o bucata de lemn e greu sa faci un polonic. Cand primesti zero instructie de la parinti despre ce inseamna casnicia, viatza sexuala, relatia dintre un barbat si o femeie, responsabilitatile vietii etc. nu-i de mirare ca ajungem sa copiem comportamente "vazute" intr-o scurta vizita in Europa (atat cat a putut sa capteze ochiul nostru limitat dornic de aventura) sau vazute la tv (suntem doar mari iubitori de telenovele). Pt unii din noi astea sunt aventurile vietii: sa ti-o tragi cu unul pe furis. Atat au fost invatati sa pretuiasca in viatza. Nu e primul subiect la care fac referire la acest rol educational/formativ pe care il au parintii. Iar daca vrem sa schimbam ceva, de acolo trebuie sa incepem, de la copiii nostri. Imi pare rau ca subiectul fetei de 21 de ani a devenit etalonul de comparatie aici, nu fac referire in nici unul din comentariile mele la situatia ei. Chiar nu stiu daca situatia ei e atat de reprezentativa incat sa fie atat de mult discutata. haide-ti sa mutam centrul de greutate pe general si sa scapam de obsesia asta cu 21 de ani "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Happy_in_TO
off topic : Try, de abia acum ti-am vazut tresele mov... Felicitari! Alice
De-ar stii fi-miu, ce incantat ar fi - e culoarea lui preferata. Am luptat ceva s-ajung sa-mi fericesc copilu' cu cateva stelute "vom" (adica mov pe limba lui de acum un an). [:D][:D][:D]
"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by try Sunt o serie de situatii cand adulterul apare intr-o familie ca din oala, adica fara existenta unor conflicte, probleme evidente. Uneori nemultumirea, distantarea afectiva are loc doar la unul din parteneri si el decide de unul singur ce cale alege sa-si rezolve problema aparuta. Sunt atatea cazuri cand partenerul cre inseala n-a facut nici cel mai mic efort sa-i comunice consoartei ca se confrunta cu o criza, iar consoarta, cu exceptia in care e un fin psiholog, n-a observat nimic anormal. Mai poti sa-i invinuiesti pe amandoi? Nu. De ce? Pt ca doar unul din ei a sesizat o problema in familie, problema pe caer n-a comunicat-o si pe care n-a incercat in nici un fel sa-i gaseasca rezolvarea in familie. Solutia a venit din afara. Nu in toate familiile cei ce insala au probleme acasa. Pot avea probleme doar la mansarda lor, probleme de care nimeni sa nu stie ceva. Daca sunt sotii/sotiile noastre nu inseamna ca avea datoria sa le citim gandurile sau sa punem stapanire pe sufletele lor. E ceva ce nu poti controla, nu trebuie sa controlezi si deci ceva pt care nu poti fi facut responsabil. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
De accord cu tine ... nu poti pune stapanire pe el/ea 100% ..nu poti sa ii impui ceea ce simte si de ce ..dar nici nu poti ignora anumite semne pe care partenerul/a tau le are ..nu exista sa nu fie un semn prin care el/ea sa nu il aiba ... de asta am si spus probleme stiute sau nestiute ...vorbeam la modul mult prea general ..acu daca ne raportam la fiecare situatie in parte am bloca DC-ul cand am ajunge la capitolul 1000 ...dar si in situatia data de tine ..sincer nu vad cum s-a bagat ea atata timp cat el trebuie castrat ca e bolovan si nu stie sa isi rezolve problemele cu nevasta lui ...adica dupa capu meu nu prea vad cum o femeie poate viola un barbat .. sa luam situatia de prezentata de tine ..el are o problema( banuiesc de natura frustranta ceea ce nu poate discuta cu nevasta sau pe care stie ca nevasta nu ar accepta-o) si cum era el asa frustrat apare o tanti ii smulge hainele de pe el si care ii zice "buna,lasa-ma sa ma bag intre tine si nevasta-ta dar sunt rezolvarea problemei tale "..Hai sa fim seriosi ..un barbat sau o femeie ( care isi iubeste familia si sotul/sotia 100% ..fara alte probleme decat cea nestiuta de nimeni ) pus/a in fata unei eventuale ispite orice problema ar avea nu ar cadea in tentatie. Eu am o problema cu al meu ..o problema a noastra cunoscuta de amandoi ..dar e a mea ..e fff frustranta ptr mine si pe care nu il las sa intervina ..sincer daca imi aduci acum pe George Cloney gol[il] sa imi jure iubire vesnica , sa ma faca sa ma simt cea mai frumoasa femeie din lume si sa imi rezolve toate probleme ...nu m-as duce ptr ca stiu ca risc sa pierd tot ce am ..totul care e muuult mai important ptr mine decat tot aurul din lume .Tu ti-ai insela sotul daca ai avea o singura problema pe care nu poti sa i-o comunici ? Nu cred . Bag mana in foc ca domnul avea muuult mai multe probleme si muult mai multe frustratii decat una singura ..dar o baga ca argument numai pe aceasta ptr ca stie ca e singura pe care nevasta nu ar accepta-o sau el nu ar avea curaj sa i-o spuna NU pot sa cred ca o ea/el( exceptam cazurile de abuz sexual in cazul unui el ) poate forta pe altcineva sa aiba o relatie extraconjugala si acea persoana sa zica da, stiind ca isi poate pierde familia ..si chiar in situatia ca este fortat cel/cea care insela e vinovat ptr ca a acceptat situatia si nu a luat masuri sa nu se intample... Acum nu intelege ca sunt de accord cu relatiile extraconjugale si ca le iau partea "distrugatoarelor" de case ....departe de mine ..eu personal nu as putea face ce fac ele sa se multumeasca cu picaturi si cu pseudo-relatii , dar exceptandu-le pe cele care se combina cu barbati casatoriti numai ptr foloase de orice natura ..care is mai mult sau mai putin profesioniste ..exceptandu-le pe acestea sincer nu vreau sa ma gandesc cata zbatere si cat zbucium in sufletul acestor femei ..am pe cineva ff drag mie care muuulti ,prea multi ani,zeci de ani a trait asa ...nevasta lui stia totul ..accepta totul ...nu a facut niciodata scandal ..nu a depins de el ..pur si simplu era nepasatoare traia ea in lumea ei paralela cu lumea reala ..si nu sunt povesti ptr ca ii cunosc cum ii cunosc pe ai mei ... el un tip extraordinar nu a ridicat odata glasul la ea ..persoama draga mie ,nu s-a bagat intre ei ..asa era ea dinainte de casatorie ( s-au casatorit din cauza ca ea astepta un copil si na cum era inainte ..rusine mareee ) ..respectivii numai erau in relatii intime de vro 3 ani cand a aparut Ea2 si astea repet nu erau povesti ptr ca stia toata lumea chestiile astea mai ales ca ei doi erau colegi si de servici ..Ea2 avea si ea problemele ei in cuplu de multaa vreme ..ma rog ... au trecut zeci de ani de la momentul X ..el inca nu a divortat si nu va divorta niciodata ptr ca a facut un legamant mamei lui pe patul de moarte… ma rog ..ideea e ca nu doresc nimanui sarbatori ca ale ei …nu doresc nimanui clipe de singuratate si clipe in care te agati de oricine sa fie cu tine (vb aici de rude si pieteni ) pentru ca el/ea trebuie sa fie acasa cu familia . Vezi e alta poveste particulara ,dar noi vb aici la modul general( ptr ca noi aici vb de modul general cu X ..Y ..Z.. ea ,el ,ea2 ) nu poti invinui pe nimeni decat cuplul .. nu poti sa pui o eticheta de nenorocita ...de distrugatoare de case atata timp cat nu cunosti cauza principala din care un sot/sotie inseala ... nu toti/toate is distrugatoari/e de case ,nu toti/toate sunt dupa interes ,nu toati/toate o fac din dorinta expresa de a isi rani partenerul …atunci de ce trebuie toti bagati/bagate intr-o categorie ..cu toti suntem oameni ..cu totii iubim ,uram ,facem greseli ,facem bine sau rau cuiva ,si trebuim judecati ca indivizi ca persoane unice .si as mai adauga ca trebuie sa fim judecati atunci cand ai toate datele ..povestea de ambele parti ..nu cu date partiale ptr ca adevarul e intotdeauna la mijloc ---------------------------------------------------- Alessia[vampa],Dezbracatu'[nl] si Spiderman [avion] [url="http://babyklapperomania.cabanova.ro/"]Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu [/url] [url="http://kussboef.blogspot.com/"]O parte din mine [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, acolo e altfel si pentru ca este altul nivelul de trai. Multe dintre fetele tinere de aici, de "profesie" amante, sunt nascute si crescute in saracie lucie si vad in cate un barbat insurat care le intretine pe Dumnezeu in persoana. Nu e o scuza pentru ele, dar din pacate e perfect valabil pentru cele mai sarace cu duhul. Dar nu toate amantele sunt copile fie perverse, fie lipsite de discernamant. Dincolo de "distrugatoarele" de meserie, se mai intampla sa te loveasca amorul, casatorit fiind sau nu. O iubire d-aia in care simti ca i-ai creste si copiii facuti cu altul/alta, numai sa fie cu tine. (nu am trait-o, nu-mi sariti in cap). Si-atunci, ce ramane de facut? Ori te desparti pentru ca da, te-ai indragostit nebuneste de altcineva si esti de condamnat, ori ramai in casnicie de dragul copiilor si atunci esti un nenorocit pentru ca inseli. Si vorbesc aici evident de amantlacuri mai profunde decat vreo aventura de o noapte. Si sa nu-mi spuneti ca daca traiesti in totala armonie acasa e imposibil sa te indragostesti de altcineva...ca sufletul e imprevizibil. Si sa spui ca e de vina cea/cel care a intervenit se aseamana cu mentalitatea aia expirata a oamenilor care spun: "Foarte bine ca a fost violata, asa-i trebuie ca a iesit in fusta scurta". Singurii datori sa sustina si sa apere un cuplu sunt cei doi parteneri. Grija celorlalti e un bonus, nu o obligatie, (mai putin pentru persoanele apropiate cuplului) oricat de dureros ar fi, oricata nevoie ai avea in situatii de-astea tragice sa spargi oalele in capul cuiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce vedeti voi peste tot interese materiale ca principala motivatie? Vedeti asa, pentru ca asta vreti sa vedeti si negati ceva evident: sentimentele. Barbatul respectiv are sentimente pentru amanta. Ea il iubeste pe el, si face sacrificii pentru aceasta iubire. Si-apoi nu e la fel de jalnica situatia unei sotii care se agata cu dintii de un barbat care nu o vrea, ca si situatia amantei? Mie casatoria cu acte incepe sa mi se para ceva artificial. ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. ************************ Preparing to run away.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lo_li_Ta
Si sa spui ca e de vina cea/cel care a intervenit se aseamana cu mentalitatea aia expirata a oamenilor care spun: "Foarte bine ca a fost violata, asa-i trebuie ca a iesit in fusta scurta".
Asa gandesc si eu. Si nu "a intervenit", ca nu reuseste nici o femeie din lume sa ajunga la inima unui barbat prin "interventii", ci el a ales-o... ************************ When you want something you never had, you have to do something you've never done. ************************ Preparing to run away.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buuunn imi plac toate aceste opinii. Eu am sa fiu scurt am sa pun o singura intrebare la care cine doreste sa mearga in fata oglinzii sa se gandeasca la ce voi intreba si uitandu-se bine dar bine de tot in proprii ochi sa dea un raspuns hotarat Da as putea sau NU nu as putea. Ok intrebarea: "Ai putea sa te uiti direct in ochii sotiei/sotului in clipa in care ar afla ca ai o alta relatie?" Nu uita sa stai in fata oglinzii sa te uiti la tine direct in ochi si sa dai un singur raspuns. "Da, as putea" sau "Nu, nu as putea" Marius Pernes www.marius.rdsor.ro / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...