Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ea/el s-a bagat


Recommended Posts

quote:
Intre amant/amanta si copii, ce alegeti ? Pentru ca trebuie sa alegeti, odata si odata, este inevitabil. .
Deja pe marginea laturi iastea cred ca se poate deschide capitol separat. Depinde iarasi de prioritatile si valorile fiecaruia. Da, e unanim acceptat la nivel general ca pe primul loc intr-o familie sunt copiii, dar in viatza de zi cu zi tot vedem abateri de la logica asta. Cand esti pus asa in fatza subiectului la modul general alegi cu ochii inchisi copiii, dar cand esti in situatia aia nenorocita, la rascruce de vanturi, s-ar putea sa nu ti se mai para la fel de logic sa alegi copiii. Argumente exista pt fiecare decizie in parte si fiecare din ele merita o farama de atentie. Unii spun ca daca parintii nu-s fericiti si copii simt asta, atunci n-are cum sa le fie bine nici copiilor si, deci, mai bine dai o sansa altuia de a-ti lua locul si de a incerca sa-ti faca familia fericita. Unii spun ca datoria ta primordiala sunt copiii si nimic nu trebuie sa te abata de la aceasta obligatie, chiar daca asta inseamna sa suferi tu si sa te pui pe planul doi. Altii nu vad in divort o tradare a familiei, o renuntare la copii si considera ca ei in continuare isi vor face datoria de tata/mama chiar daca nu mai locuiesc cub acelasi acoperis, din contra linistea sufleteasca, eventual fericirea gasita-n alta parte, le da sansa se se dovedeasca a fi parinti si mai buni decat au fost cand traiau impreuna. Eu personal am doua chestii care m-ar duce la un divort cu ochii inchisi: infidelitatea si violenta fizica. Astea sunt 2 lucruri pe care acum cred ca nu le-as tolera daca mi s-ar intampla. Am fost mult timp o combatanta inraita a divortului si nu reuseam sa vad ce ratiuni mai presus de lupta asta pt copii si unitatea familiei ar putea sa existe ca sa alegi divortul (nu vorbesc aici de cazuri extreme cand, sa zicem, ca el o bate mar din culcare-n sculare si-o trateaza ca pe-o sclava). Dar am invatat ca nu toti oamenii reactioneaza la fel, nu toti oamenii au resurse sa lupte la fel, nu toti oamenii cred in aceleasi lucruri si, deci, au motivatii diferite, nu toti oamenii au aceasi umilinta sau mandrie. Ce insa am mai constatat este ca, desi copiii sunt motivul de fatzada pt o decizie (de a divorta sau ramane impreuna), de cele mai multe ori motivul pt care un om alege sa divorteze sau sa ramana cu partenerul tine de sine, de binele si suportabilitatea in primul rand a noastra. Cand deci ratiunea ne dicteaza sa divortam si totusi nu facem asta pt ca suntem slabi/dependenti sau fricosi, ajungem sa spunem ca facem asta pt binele copiilor, dar in fond vrem sa ne protejam pe noi. Poate ca inca il/o mai iubim si nu ne putem rupe de aceste sentimente, desi logica situatiei ti-ar cere sa fugi mancand pamantul. Cand aflat ca ai fost inselat dispare orice urma de iubire in sufletul tau si vezi numai ura si doritna de razbunare, tot binele copiilor e adus in discutie, facem asta sa-i scutim de bad roll model. Dar in esenta e vorba de noi, de incapacitatea de a mai sta impreuna cu acea persoana, de a mai reinoda ceva cu ea, de a ierta sau de a accepta greseala celorlalti. Fiecare alege motivele cele mai potrivite situatiei lui. In timp mi s-a schimbat optica si am ajuns sa inteleg rolul benefic al unui divort. Este poate una din situatiile cele mai bipolare in care nu poti spune cu certitudine care varianta e mai buna: a alege sa ramai cu familia intreaga sau a alege sa separi drumurile. Am inteles ca fiecare situatie comporta o analiza si-o atentie separata si ca nu poti da verdicte la gramada. Cu cat incerci sa gasesti o solutie mai generala, cu atat risti sa gresesti mai mult. Tine in final cred eu de melanjul din care-i facut fiecare si cred ca cel mai important este sa traiesti impacat cu alegerea facuta. Oricine din afara ti-ar spune ca ai procedat bine sau gresit, este un necalificat, ca sa spun asa. Cred ca cel mai indicat e sa alegi solutia care iti aduce cea mai multa pace in suflet si pune ordine cat mai multa printre acele lucruri pe care tu (si nimeni altcineva) le considera importante in viatza. Daca tu crezi ca stabilitatea copiilor e mai presus de orice si ei vor sa vada familia unita si tu alegi sa accepti grozavia consoartei, so be it! E cea mai buna solutie pt cazul tau. Daca ai ales sa il dai afara pe usa pt ca niciodata nu vei mai putea sa te uiti in ochii lui/ei cu respect si asta conteaza f mult pt tine, so be it! Acestea sunt criteriile tale de selectie, valorile dupa care te conduci in viatza. Nici o decizie nu e gresita atat timp cat consideri ca asta e cea mai buna solutie pt tine. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa zicem ca as fi de acord cu voi ca "amanta" nu are "vina", "responsabilitate" samd, ci e doar "imorala" adica de fapt ea nu e nici imorala, e doar imorala dupa criteriile mele, in rest curata si placut uscata. Dupa criteriile mele, imi rezerv dreptul de a nu sta niciodata la masa cu o persoana despre care stiu ca a fost vreodata asa de curata si placut uscata. Valorile noastre sunt atat de diferite, incat cred ca mi-ar trebui prea multa lamaie ca sa pot sa imi consum mancarea in prezenta ei. Cu alte cuvinte: mi-e scarba de astfel de femei. Sa stea la ele acolo in mediul (dupa criteriile mele personale si netransmisibile, mocirla) in care se simt bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din raspunsuri vad ca mamele de fete, si-au facut aceleasi griji ca si mine: ce e oare cu fetele tinere, de se leaga la cap cu tipi casatoriti cu familie, copii. In rest problemele de casnicie pot fi vaste, cum reusesc ori nu adultii sa-si rezolve crizele personale ori de cuplu iar e o discutie fara sfirsit. Curiozitatea mea de mama e sa aflu ce e cu schimbarea asta la tinerele fete romance de in loc sa-si vada de prostiile virstei vor de la 18-19 ani chiar, sa prinda tipi care sa le "salveze viata", vor neaparat totul cit mai rapid cu putiinta. Numai aici pe forum in ultimii 5 ani am citit asa de multe povesti de familii in criza, in finalul carora apare o tinara domnisoara, povesti incheiate cu un divort dureros mai ales pt copii dar si pt mame. Ca vorba aia parca altfel e cind divortezi din cauza neintelegerilor, de la bani, soarca, casa, masina etc etc..dar tre sa fie destul de frustrant ca femeie cind te lasa sotul balta pt una tinara si proaspata.. Moral iti revii mult mai greu oricit te-ar incuraja cei apropiati. Iar noi femeile oricum suntem in permanenta nemultumite de fizicul nostru, ei va dati seama cum naiba sa te mai simti ca femeie dupa ce sotul cel iubit, in ultima vreme nu mai presteaza acasa ca e "obosit" si apoi in final te lasa balta pt trufandale zvelte. Pt ca oricite cure ai tine si oricit sport ai face dupa 1-2-3 copii si 10-15 ani de casnicie tot nu mai esti ca in tinerete. E o treaba f unfair si pt psihicul femeii tre sa fie devastator... Iar ca mama de fata spun cu toata sinceritatea ca mi-ar pica f prost de la 18 ani as vedea-o ca strica familia cuiva(nu conteaza ce crize trece familia, vina ei ar fi aceeasi). Pt ca trebuie sa ne invatam fetele dar si baietii ca asa ceva nu se face! Plus ca acum gindind strict cu egoism, nici nu cred ca ei i-ar putea fi bine! Cred ca tre sa o lasam mai moale cu povestile cu printese si printi cu cai albi, castele si nestemate, si sa introducem povesti cu printi si printese care si-au luat castel in rate pe 20 de ani asa ca mama si tata, cum printul si printesa au stat intr-o f mica camera la inceput si aveau un cal batrin la mina a doua, ori chiar magar si cum impreuna si-au luat in leasing/ rate un cal tinar si frumos si cum printesa a muncit mult si din primul salariu si-a luat singura o nestemata si tot asa[:D][alcool] Mai stiu ca in Romania familiile traditionale cam imping fata de la spate sa-si caute sot "bun", de familie buna, instarit daca se poate, cam vor sa aiba fetele maritate rapid de pe la 20 de ani incep prelegerile. Mai bine sa ne incurajam fetele sa-si vada de un job bun, de independenta, sa le ajutam sa stea singure in chirie, sa mearga in vacante, sa aiba hobbyuri. Inafara de saracia din unele familii, de faptul ca atitia barbati sunt plecati(dar si femei, asa ca nu cred ca e vre-o criza ), inafara de faptul ca o monica columbeanu e un exemplu de succes pt unele tinere ce motive ar mai fi ca tinerele romance sa fie o permanenta in cauza divorturilor? Pt ca aici nu e asa, tinerele nemtoaice au problemele lor dar nu asta. Se inseala si divorteaza si aici lumea ca peste tot dar fetele de 20 de ani nu apar in ecuatia unei familii in prag de divort, cu un el la 40 o ea la 35 si 2 copii mici. Cineva zicea ca temperamentul viril al barbatilor latini ar fi problema. Sa fim seriosi! De aia in orice satuc mai rasarit exista cite un bordel rentabil, ca ar fi neamtu neviril[alcool]. Ohooo cred ca i-ar place si lui o pustoaica tinara, numai ca aici femeile is mai "scumpe" din toate punctele de vedere. Si alea de o fac pe bani la bordel o fac pe bani multi, apoi tinerele fete au o parere buna despre ele si se considera mult prea bune sa se lase la mina unui chelos si burtos tata a trei copii care trece prin crize, plus ca nu au nevoie de promisiunea unei vieti in roz de la un barbat insurat, se descurca si singure. (Cunosc fete tinere de 17-18 ani care nu au bani de haine, tigari, mcdonalds, rujuri si clame dupa pofta inimii, dar chiar nu le vad sa ajunga sa vineze tipi insurati cu bani pt asta, ele se considera prea scumpe pt asa o timpenie ). Apoi femeile singure la fel se considera scumpe, in sensul pretuirii independentei lor si a faptului ca pot orice f bine si singure si prefera varianta asta cu fruntea sus decit sa accepte vre-un barbat nu indeajuns de bun. Am prietene care nu sunt casatorite, una are 40 una 38 si vad o mare diferenta in mentalitatea lor in comparatie cu ce mai citesc pe forum de ex. Cum o femeie se simte atit de degeaba daca e singura la 30 de ani. Eu pe aspectele astea-s fixata si incerc sa detectez diferentele si mai ales radacinile lor. De ce printre tinerele romance nu predomina aceeasi pretuire de sine. Suntem parinti de fete multi dintre noi, oare-s singura care se gindeste la aspecte de genul asta? Try felicitari pt tresele mov, esti perfecta pt postul de moderator, iti citesc din umbra cu mare placere mesajele de mult timp. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am saturat de vesnica impartire "frateasca" a vinei: "Intr-un cuplu sunt 2 si vina apartine amindurora". Vina apartine EXCLUSIV celui care ia decizia sa insele. Pur si simplu el alege calea instinctuala, animalica. Cea mai usoara si mai egoista: inselatul. Orice probleme ar fi in cuplu, se pot discuta, se pot negocia, se pot stabili niste reguli minime de convietuire. Dar acum motivele sunt dintre cele mai usoare: sunt plictisit de rutina / monotonia casniciei, imi plac ochii frumushicii de la personal, si ce tzitze seducatoare are, ma asculta si ma intelege, etc. Decizia de a insela si inselatul propriu-zis sunt UNILATERALE. Lipsa de moralitate este UNILATERALA. Lipsa educatiei este UNILATERALA. Promiscuitatea este UNILATERALA. Singura vina a celui inselat este, poate, acordarea increderii. Increderea in cineva care nu o merita. Amantii se fac vinovati de egoism. Si de narcisism. Ei nu se pot gindi decit la ei insisi si la nevoile lor. Este o NEPUTINTA de mai mult a lor. Au probleme nerezolvate, si incearca mereu sa se minta ca sunt cei mai buni. Au nevoie sa simta ca sunt iubiti, ca sunt mici zei, ca doar ei conteaza, ca sunt puternici, ca pot domina. Sunt nevoi necompensate, traume nerezolvate. Vina celei / celui care se baga este disponibilitatea. Lipsa respectului fata de sine. Taraba. Hai frate, cine da mai mult pe mine. Instinctul mai presus decit rationalul. Nevoia mai importanta decit respectul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga bravo - felictari - floricele in toate culorile. Ai pus marele punct pe marele i. Problema majora in Romania bagat in cap de parinti, prietene, reviste gen Cosmo etc este ca principala preocupare a unei femei este sa aiba un barbat. Daca citesti sfaturile de cariera din reviste te apuca rasul - asta cand se refera efectiv la problemele de birou si nu la relatiile de la birou. Si arata-mi tu pagina dedicata hobby-urilor. Insa ia numara paginbile dedicate "ce a vrut sa spuna cand a spus...?" "cat de compatibili sunteti?" "care e stilul tau sentimental" "cum sa o faci ca o experta" Este unicul hobby. Sa vezi in Romania cand se strang trei cupluri prietene barbatii se strang intr-un colt si discuta despre job, bani, masini, biciclete si femeile in celalalt colt sa se consulte pe probleme matrimoniale. Uita-te la raspunsul AdiS care considera ca prietena ei a pierdut startul in batalia pentru sot pentru ca a fost finuta. Intelegi tu, fara barbat o femeie e considerata si se simtea ea insasi worthless. N-are alte preocupari. Desigur nu generalizez. Insa asta e parerea mea despre majoritatea femeilor din jurul meu. Cele mai mari probleme ale lor sunt cu barbatii si pe asta consuma cea mai multa energie. Si da, sunt preocupata pentru fiica-mea sa fie diferita de asta. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e greu sa arati cu degetul pe vinovat... In mica / mare masura toata lumea are un pic de vina...mai mult sau mai putin... 1. Amanta Cred ca e destul de simplu sa iti dai seama daca cel cu care te vezi este intr-o relatie sau nu...chiar daca el se declara "liber"...mi se pare stiintifico-fantastic sa treaca mai mult de 1-2 luni si sa nu iti dai seama...deci nu e asta o scuza Si atunci, da...e imoral sa strici viata cuiva (sotului, sotiei, copiiilor) pt o idila (toate sunt idile la inceput)... 2. Cel / cea care inseala Adult fiind, esti responsabil pt deciziile tale, indiferent de situatie... Moral ar fi sa inchei o relatie inainte sa fii disponibil sa intrii in alta... 3. Inselatul Eu cred ca in orice relatie sunt momente cand unul sau altul au "slabiciuni" (de orice natura)...si daca iti pasa de cel de langa tine, de cele mai multe ori le observi, discuti si incerci sa rezolvi inainte sa devii inselat / inselata... Daca ajungi intr-un punct in care nu mai exista rezolvare, atunci solutia morala este sa pui punct... Daca nu vrei sa observi, sau tii cu orice pretz sa pastrezi aparentele si eventual relatia care nu merge...atunci e si vina inselatului.... Fiecare parte ar avea povestea lui, si fiecare in parte are o bucatica de dreptate in aceiasi masura ca bucatica de vina...

“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.
Sinzi, Radu si David [detectiv] psihologul [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/559783788ZKevij"]poze[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/562528125xbMpAo"]Disneyland 2008[/url] [url="http://good-times.webshots.com/video/3092445090087737923fAccdq"] David la golf[/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by J G principala preocupare a unei femei este sa aiba un barbat fara barbat o femeie e considerata si se simtea ea insasi worthless. N-are alte preocupari. Desigur nu generalizez. Insa asta e parerea mea despre majoritatea femeilor din jurul meu. Cele mai mari probleme ale lor sunt cu barbatii si pe asta consuma cea mai multa energie. Si da, sunt preocupata pentru fiica-mea sa fie diferita de asta. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Uite ca si tu mama de fetita sesizezi f bine aspectele astea, o astept si pe Happy in To, mama a doua fete sa ne mai zica din mentalitatea tinerelor canadience. Poate intelegem impreuna daca tine de educatia primita in familie, de saracie, de gene ne/ latine ori pur si simplu de mentalitate. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, eu da, m-as uita in ochii partenerului si i-as spune ce si cum...pentru ca nu as "insela" decat daca m-as indragosti de altcineva. Mai civilizat asa decat sa afle din smsuri pandite sau urmariri. Si eu am observat ca pe aici sentimentele sunt direct excluse din ecuatie cand e vorba de inselat. Casatoria nu e o garantie a iubirii, ci ar trebui sa fie o garantie doar a respectului...dar se mai intampla sa te loveasca Cupidon in moalele capului in pofida tuturor considerentelor rationale. Si atunci nu se mai cheama inselat, ci schimbare de optiune. Dur, dar adevarat. Iar cand nu e vorba de dragoste, ci de alte interese din partea "intrusului/intrusei"(vad totusi ca aici se generalizeaza la feminin)...prost e tot ala care-si lasa familia pentru cineva care nu-l pretuieste ca persoana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vikinga
quote:
Originally posted by J G principala preocupare a unei femei este sa aiba un barbat fara barbat o femeie e considerata si se simtea ea insasi worthless. N-are alte preocupari. Desigur nu generalizez. Insa asta e parerea mea despre majoritatea femeilor din jurul meu. Cele mai mari probleme ale lor sunt cu barbatii si pe asta consuma cea mai multa energie. Si da, sunt preocupata pentru fiica-mea sa fie diferita de asta. J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Uite ca si tu mama de fetita sesizezi f bine aspectele astea, o astept si pe Happy in To, mama a doua fete sa ne mai zica din mentalitatea tinerelor canadience. Poate intelegem impreuna daca tine de educatia primita in familie, de saracie, de gene ne/ latine ori pur si simplu de mentalitate. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Mai, dar si mamele de baieti [:D] au ceva de spus[:D] Pentru ca nici mie nu mi-ar conveni sa imi vina baiatul la usa cu o femeie / fata a carui singur scop este sa se marite, sa se inmulteasca[:D] si sa troncane cu pretentii[:D] Si eu vreau sa imi educ copilul sa isi faca prieteni / prietene pe baza valorilor personale, si nu pe aparente, hlizituri si decolteuri Incerc ca eu si sotu sa fim un cuplu model ca el sa invete sa aprecieze o relatie sanatoasa, bazata pe dragoste, respect, intelegere (ne dam cu tigaile in cap doar cand doarme[:D])

“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.
Sinzi, Radu si David [detectiv] psihologul [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/559783788ZKevij"]poze[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/562528125xbMpAo"]Disneyland 2008[/url] [url="http://good-times.webshots.com/video/3092445090087737923fAccdq"] David la golf[/url]
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...