Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ea/el s-a bagat


Recommended Posts

Poate fi si asa de usor: ma spal pe miini si gata. Dar viata este o continua lectie. Din care putem sa invatam daca vrem sa evoluam. Nu intoarcem spatele ca niste copii mofturosi si spunem: ok, nu mai merge si gata! Fara stabilirea clara a cauzelor care au dus la destramarea relatiei, exista sansa ca acelasi lucru sa se repete iar si iar in viitoarele relatii. Fara asumarea clara a vinei, exista sansa ca cel care greseste sa greseasca iar. Exista foarte multe cai sa nu se ajunga intr-un punct mort. Daca daca s-a ajuns, nu este neaparat o tragedie. Ci doar o lectie. O lectie in care daca nu se stabileste clar ce si cum, drumul va duce tot acolo data viitoare. Sa spui usor: "nu merge, nu merge" este o spalare pe miini. Mai greu este sa spui de ce nu merge. Sa scurmi in rahat si sa vezi de ce s-a infundat tzeava. Lucruri neplacute, desigur, dar necesare. Sa stii cum sa actionezi data viitoare. Pentru ca, repet, viata nu este un consumabil. Oamenii nu sunt niste consumabile. Relatiile nu sunt niste jocuri pe calculator, de care cind te saturi le stergi de pe hard. Desigur, nu toti au taria sa isi asume responsabilitatea faptelor lor. Mai usor este sa isi ia catrafusele si sa plece. Este foarte greu sa ramii fidel intr-o relatie, daramite sa iti si mai asumi responsabilitatea destramarii ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

hmmm ... cand apare un al treilea e pentru ca unul - cel putin :)- are nevoie de altceva mai bine zis de altcineva ... asa o fi [biz] eh, ce motiv temeinic de a insela! nu ar fi mai simplu sa-i comunice partenerului inainte de a-i fi gasit inlocuitor: mey, noi nu mai suntem pe aceeasi lungime de unda si pentru ca te pretzuiesc ca om, pentru ca ai fost o parte din viata mea, avem amintiri frumoase impreuna, ma mut la mama :) in asteptarea unei noi iubiri mai mari si mai frumoase
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
hmmm ... cand apare un al treilea e pentru ca unul - cel putin :)- are nevoie de altceva mai bine zis de altcineva ... asa o fi [biz] eh, ce motiv temeinic de a insela! nu ar fi mai simplu sa-i comunice partenerului inainte de a-i fi gasit inlocuitor: mey, noi nu mai suntem pe aceeasi lungime de unda si pentru ca te pretzuiesc ca om, pentru ca ai fost o parte din viata mea, avem amintiri frumoase impreuna, ma mut la mama :) in asteptarea unei noi iubiri mai mari si mai frumoase
Ba da, asa ar fi cel mai bine... Doar ca nu se prea intampla, cu toate ca, la inceput, ne promitem unul altuia ca asa vom proceda... Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela99, desigur - asa ar trebui sa faca. Dar si asta ar fi o tragedie, probabil - si o sursa inepuizabila de reprosuri "de ce s-a infundat teava", "nu te gindesti la copii", "cum adica nu mai merge si gata". Ma crispez numai cind ma gindesc cite argumente de genul asta s-ar putea gasi in conditiile in care NU INSEALA ... ci pur si simplu vrea sa plece. oocristina, filozofia mea de viata e simpla [:D] - traim ca sa fim fericiti, nu ca sa ne chinuim unul pe altul. Nu e nici o explicatie de dat aici. Nu se simte bine cu mine, poate sa plece. Nu ma chinuiesc sa imi explic de ce, cum, cum isi permite sa nu ma mai iubeasca pur si simplu. Ai alta parere, e dreptul tau... Eu una n-as avea ce sa ii reprosez daca omul mi-ar spune clar si in fata cum stau lucrurile, indiferent cum ar sta. "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fericirea vine din interior. Nu are legatura cu chinuitul celuilalt. Daca desigur, sunt ceva probleme la mansarda, incerci si cauti fericirea, cu 1, cu 2, cu 7, poate poate, gasesti "fericirea". Desigur, exclud din start in discutiile noastre relatiile abuzive. Dar inselatul ca sport denota o problema psihica. Inselatul ca "joint". Oamenii care inseala sunt ca si copii mici si suparaciosi. Se inchid repede in camera si stau suparati. Cind ii intrebi de ce, nici ei nu stiu ce sa spuna. Stiti: privirea inteligenta, dar nu stie sa se exprime. Imaturi, cu bagajele la usa, "nu te mai iubesc draga mea". Sa faca efortul sa spuna si de ce, este imposibil. Pentru ca nu se pot ridica mai sus de stadiul de copil imbufnat si nu pot gindi coerent. Sau arunca vina tot pe celalalt: esti rece in ultima vreme cu mine - nu m-am mai simtit dezmierdat, ii acorzi prea mult timp copilului nostru - nu mai sunt eu copilul din viata ta, etc. Responsabilitate, incredere, parteneriat, sunt chestii depasite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Fericirea vine din interior. Nu are legatura cu chinuitul celuilalt. Daca desigur, sunt ceva probleme la mansarda, incerci si cauti fericirea, cu 1, cu 2, cu 7, poate poate, gasesti "fericirea".
oocristina, eu cred ca a te agata de o relatie in care in mod clar nu esti fericit denota probleme la mansarda, nu faptul ca incerci sa fii fericit o data, de doua, de sapte ori. Dar fiecare cu parerea lui. "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OOCristina , motive sa nu mai mearga sunt multe: -dispare dragostea -dispare sentimentul ala de "a fi indragostit" -te indragostesti de altcineva -nu te mai satisface relatia -iti dai seama ca drumuril voastre trag in directii diferite -vrei mai mult -nu va mai intelegi si va certati tot timpul Samd. Daca partenerul vine la ine si-mi spune ca nu mai merge si VREA sa ne despartim evident il intreb cam de ce , daca din punctul lui de vedere se mai poate face ceva si atat. Din moment ce VREA inseamna ca a stat omul si s-a gandit la asta , nu a gasit nici o solutie singur decat despartirea. NU stiu de ce unora li se pare atat de incredibil sa "nu mai mearga o relatie". Cum adica "e ce nu mai merge"? Din "n" motive care nu il fac pe cel care vrea despartirea un porc nesimtit si egoist. Si ala poate sa sufere la fel de mult , dar sa vada asta ca pe o singura varianta. Poate sa se indragosteasca fara sa vrea de altcineva. Nu e un porc nesimtit, ba chiar cred ca e intr-o situatie teribil de aiurea. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod clar daca nu esti fericit, nu te agati de relatie. Nimeni nu este chiar intr-atit de masochist. Dar ciudat, niciodata inselatul nu este simultan. Brusc ambii nu se mai simt fericiti in relatie si inseala. De obicei cel nefericit nu are "barbatia" sa isi constientizeze starea de nefericire si sa isi avertizeze partenerul si profita ca un porc de relatia care i se ofera. Pina isi face catrafusele si pleaca "draga mea, m-am spalat pe miini". Desigur, sunt 1001 de motive pentru care o relatie nu mai merge. Cel mai important este ca ne schimbam in timp. Chiar daca nu se vede. Nu este vorba de acceptarea faptului ca o relatie merge sau nu. Nimic nu este pina la moarte, decit moartea insasi. Dar a-i scuza si a-i intelege pe cei care inseala este ca si cum am scuza sau aproba promiscuitatea. Atit de degradati am ajuns? Eu nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca isi avertizeaza partenerul si isi ia catrafusele si pleaca inainte sa insele, doar pentru ca nu mai iubeste, si e sincer, din punctul tau de vedere e ok? Ca dintr-al meu, da, este. "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...