Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

sa renuntam la vise?


Recommended Posts

multumesc pentru raspunsuri(chiar si pentru cele "acide"). Trebuie sa va spun ca nu am experienta la barbati, abia ma dezmeticesc. Desigur, cunosc acum genul de barbat asa cum a fost "fostul", dar acela m-a chinuit si, evident, am dezvoltat o armura de protectie care m-a blocat pentru 10 ani sa deschid ochii in jur. Dupa ce am divortat am avut o singura relatie cu cineva din alt oras, deci nu pot spune ca a fost chiar o relatie de aproape zi cu zi.M-a ajutat insa in multe privinte, sa fac fata unor schimbari mari in viata mea.Si...am ramas prieteni. Asta inseamna ca experienta nu prea am. Celor care mi-au spus ca trebuie sa caut alte aspecte in relatia cu un barbat le voi spune ca stiu de ce anume am eu nevoie, ca "ingrediente " de baza:serios, loial,sa-si poata asuma raspunderi, sa nu-l sperie copiii, sa-si doreasca sa investeasca afectiv intr-o relatie. Dupa astea ar veni educatia. Stiu ca nimeni nu-i perfect, deci nici eu. N-am spus ca nu trebuie sa aiba defecte, doar ca trebuie sa fie din cele peste care sa pot trece, fara sa afecteze intregul. Solutia ar fi sa incerc sa cunosc cat mai multe persoane? Voi asa ati face?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

serios, loial,sa-si poata asuma raspunderi, sa nu-l sperie copiii, sa-si doreasca sa investeasca afectiv intr-o relatie. Dupa astea ar veni educatia. pai asta tb sa cauti. sint cele mai importante. si poate ai noroc si vin la pachet cu dansul sau macar cu pasiunea pentru lectura. daca nu ... cu astea te descurci tu, dar daca nu le are pe primele e mai greu. de ex. eu n-am pasiuni comune cu sotul meu. aproape deloc. dar avem alte lucruri, de baza, in comun, si pe alea mergem. eu apreciez la el ce-mi lipseste mie si vice-versa [:D] [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisseis, Hai sa-ti raspund, ca tot intrebi CE AR TREBUI TU SA FACI? Eu si sora mea suntem firi total diferite si eram amandoua singure pe la 30 si de ani. Sora mea, care e foarte sociabila avea nenumarati prieteni, nu statea acasa nici un weekend, era f curtata, o cautau zeci de tipi la tel si tb sa jongleze cu ei, dar simtea e ca nu e nici unul ceea ce trebuie. Eu sunt retrasa, stau cu o carte in mana tot weekend-ul, nu prea am prieteni si nu prea ieseam din casa. Sa va spun cum ne-am cunoscut amandoua perechile: eu la o petrecere la servici cu alt departament; sora mea la o conferinta tot de la servici in strainatate, pe blondul dragut de la concurenta. Asa ca stiu si eu, poate ca indiferent ce faci, cel care ti-e ursit tot apare! Eu nu mi-as face liste cu calitati si defecte, cu ce ar trebui sa aiba si peste ce defecte as putea sa trec! Sper ca o sa te casatoresti din dragoste si atunci o sa-i vezi muuulte calitati si o sa-i ignori complet defectele. Cumva am stiut de la inceput ca nu vreu pe cineva pt un segment al vietii, am incercat asa o relatie si mi-a lasat un gust amar, ci vreau TOT pachetul, daca nu l-ai gasit inca, zic sa ai rabdare ca o sa apara. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca e gresita abordarea asta: sa faci o lista cu ce vrei de la el si sa purcezi la cautat pe baza specificatiilor. [:D] Nu vorbim de un candidat pentru un job aici, ci de ceea ce se presupune ca ar fi bazat pe sentimente. Si, daca ajungi sa iti placa pe cineva, de obicei exista un proces subconstient de adaptare reciproca: esti fascinata de jocurile lui pe calculator (desi le urai pina in acel moment) si bineinteles ca nu simti nevoia sa te duci la dans, ca doar nu danseaza, si daca EL, marele EL, nu danseaza, nu te atrage ideea... ce fac toti ceilalti e nerelevant. Iar el la rindul tau devine in mod subtil si tacit interesat de aspecte din viata ta care nu l-au interesat pina atunci. Nu ca ar recunoaste vreodata. :) Am exagerat, dar in linii mari cam asta e ideea. "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de o lista pe care mi-am facut-o, ci de aspecte esentiale pe care inainte nu le constientizam(sau intr-o masura mult mai mica). Sunt convinsa ca daca ingredientele pe care le-am amintit in postarile anterioare n-ar exista, mi-ar fi greu sa fiu "fascinata" de abilitatile lui in materie de jocuri la calculator. Cred (dar e doar parerea mea) ca pe masura ce inaintam in varsta nu ne mai lasam chiar asa, "lovite de trasnet" ca la 20 de ani.Eu, cel putin, nu. Dupa divortul de ex-ul, cu care-am fost casatorita 10 ani (am 35 ani si 2 copii), suflu si-n iaurt. Cred ca din cauza experientelor urate pe care fiecare poate le-am trait, ne construim , totusi, o armura.As deschide ochii bine , sa vad ce n-am stiut sa vad cu ani in urma. Pentru mine a iubi nu vine dintr-o strafulgerare,m-as feri sa investesc afectiv intr-o relatie cu un astfel de debut. Sa se transforme, oare, in timp , modelul unei relatii afective intr-un parteneriat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai...poate, desi un parteneriat e bazat pe interese reciproce, de obicei. Si eu una nu vad la ce mi-ar trebui "partener". Ma descurc foarte bine si fara. Singurul motiv pentru care as sta cu el este ca l-as iubi... adica m-ar lovi chestia aia de care zici tu [:D]... altfel... la ce-mi trebuie?! "There's no vice as advice!"
Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, m-ar lovi si pe mine, dar nu din prima.Adica nu tre" sa-mi ia ochii de la inceput si pe urma sa ma trezesc ca de fapt a fost apa de ploaie.Pot sa spun ca-mi place un om abia dupa un timp, dupa ce aflu partile din el care se potrivesc cu mine. "Partener" e putin exagerat spus,nu ma vad impartind viata cu un om de care ma leaga doar felul in care am sti sa ne rezolvam problemele de zi cu zi. Trebuie sa-mi si placa sa-mi petrec timpul cu el,pur si simplu.Sa aiba acel"un nu stiu cum si-un nu stiu ce".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai simplu e sa incepi prin a socializa cu diferiti.stand asa si "plangand" ca nu apare pai sigur ca nu va aparea.vei intalni tot felul de barbati;cu unii vei ramane amica/prietena,altora le vei da ignore fara remuscari iar numai unul va ramane the chosen one.acele calitati de la care nu trebuie sa faci rabat au fost enumerate.in rest timp liber pt dating si bafta [amoras][:)] out of my mind.back in five minutes.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu renunta niciodata la "vise". Cu timpul, chiar si ele se schimba in functie de experienta acumulata si de parteneri. Si de cum te schimbi tu. deci categoric, NU. Sub nici o forma sa nu intri in legaturi care te multumesc pe sfert, jumate sau trei sferturi. Undeva, daca nu exista 100% din ce iti doresti, cind vei intilni nu omul, ci sentimentul de "acasa" linga un om, partea care lipseste devine fascinanta si provocatoare. si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...