Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Help! Mancare pt copil 2 ani cu brocoli


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Gatesti brocoli ca si pe conopida(abur, fiert sau cuptor). Poti face combinatii dupa preferintele fetitei. Nu merg dupa retete "standard", asa ca scriu cateva idei. Brocoli cu piept de pui(piept) sau peste si alte legume(1/4 lingurita ceapa si radacinoase: morcov, patrunjel sau/si telina). De obicei ii gatesc la stemer(uneori la cuptor). Folosesc "supa" ramasa sau iaurt(inlocuiesc smantana cu iaurt). Adaug in castronel: patrunjel sau marar, o lingurita unt sau ulei masline si uneori usturoi. Fac sub forma unei creme de legume(pasate) fiindca intregi(bucatele) nu mananca. Poate fi facut si cu sos de rosii(nu bulion). Poate fi facut si la cuptor(taiat cubulete) ca o budinca cu un ou(la 2 ani cred ca ati ajuns si la albus) sau/si cu branza. Toamna se pot folosi si alte legume in combinatie cu brocoli. Pofta mare, nu ca a noastra [8D] am scris cam alandala dar sunt in viteza [:o)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu il fac de obicei sufleu cu branza si smantana, oua, gris si asa il papa si ruxi dar zilele trecute am facut un orez cu brocoli, si putin ghimbir...a iesit tare bun... monica mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana] [url="http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri"]Prajituri si papa bun[/url] [url="http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/PapaDePost"]Papa de Post[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu prepar astfel broccoli:ii dau intii un clocot in apa cu putina sare,il scot,il separ buchetele pe care le prepar in mai multe feluri: 1)fierb legume(ceapa,morcov,telina,pastirnac)cu piept de pui si mai spre sfirsit adaug broccoli si dupa ce fierbe si el adaug smintina sau suc de rosii sau chiar bulion; 2)intr-un vas de sticla sau tava,tapetate cu unt si pesmet pun broccolli,iar deasupra un sos din smintina si ou,dupa care se presoara parmezan ras sau tot pesmet,se da la cuptor la foc moderat pina se rumeneste.e o garnitura buna pt.un gratar de piept de pui ,de ex.
mami de simon,2ani si 2 luni [url]http://community.webshots.com/user/alisonsimona[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

supa de broccoli:1 cartof curatat si taiat cubulete,1/2 ceapa si 2 broccoli mai mari spalati si desfacuti in buchetele se pun la fiert in apa cu sare(nu prea multa) atat cat sa-i acopere.eu pun un capac pe oala ca fierb mai repede.cand au fiert se pun in blender cu 20-30g unt si se subtiata pasta obtinuta cu lapte.se mai da un clocot si e gata supa.poate fi servita cu paine prajita(ulei de masline si usturoi iar pe deasupra se presoara patrunjel tocat) 2piepti de pui taiati bucatele se pun la fiert cu ceapa taiata pestisori,1 morcovtaiat rondele,si 2 cartofi potriviti de mari,boabe de porumb din conserva(apa cat sa cuprinda ingredientele).se fierb iar cand cartofii sunt aproape fierti se adauga brocoli si sosul preparat din 250ml smantana,50g unt,1 lingura faina si o cana cu lapte.trebuie sa fie ca o ciulama la consistenta mancarea.poate fi servita cu paine sau cu orez fiert simplu. Amon si Kenzo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...