Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piatra Neamt ,Perla Moldovei (43)


Recommended Posts

Adriana, a fost foarte bine, iti dai seama! Am vazut foarte multe locuri deosebite, am vazut centrul istoric din Cracovia, din Praga. In Cracovia am fost si la Wadowice, orasul natal al Papei Ioan Paul al II-lea, am vizitat o basilica inchinata lui, casa natala. Am fost intr-o salina, la vreo 15 km de Cracovia unde eu am crezut ca mor! Nemaiducandu-ma niciodata intr-o salina, imi inchipuiam ca e o incapere mare in care stai si respiri aer sarat [:D]! Dupa ce ne-a pus sa platim o groaza in plus pentru un ghid in engleza, am inceput sa coboram de nu ne mai opream. Erau niste scari inguste si daca te uitai in jos nu le vedeai capatul. Eu deja simteam ca ma sufoc (sufar de claustrofobie), dar incercam sa ma controlez si sa ma gandesc ca ajungem imediat. Am stat cam 2 ore jumate acolo, mai vizitam o incapere, mai coboram cateva scari de ma gandeam ca am ajuns in centrul pamantului! La intoarcere, ca sa ajungem la lift iar ne-a coborat vreo 10 min, si erau niste lifturi mici, suprapuse, le "incarcau" pe rand si apoi le dadeau drumul in sus. Asta am constatat la sfarsit [:D]. Eu fiind in prima tura, cand am vazut ca indeasa in lifturile acelea mi s-a facut rau pe bune si am iesit, asa ca pe mine m-a lasat la urma doar cu vreo doi turisti. Si meregau lifturile asa de repede ca am zis "saru'mana" cand am vazut lumina zilei si mi-am jurat ca nu mai calc in vreo salina. Am fost si la Aushwitz. A fost ceva de nedescris, asa de coplesitor, ca in noaptea aceea nici n-am reusit sa dorm, vedeam numai trenuri si alte chestii prin fata. Sunt doua locatii, una care e Muzeul Aushwitz si unde sunt expuse tot felul de chestii ramase de la cei care au stat in lagar, si in care n-am reusit sa intram pentru ca am ajuns cu o ora dupa inchidere - si a fost mai bine asa pentru ca vazusesm deja la televizor ce e expus acolo si nu cred ca as fi suportat. Si cea de a doua locatie, cam la 2 km, un camp imens, ingradit cu sarma ghimpata, unde sunt halele in care au stat, camerele de gazare, linile de tren unde erau adusi. Poze nu prea aveam voie sa fceam, dar cu toata lumea se "furisa" cu aparatul am incercat si noi. O sa vedeti in poze. era si spre seara si era cu atat mai impresionant. In Praga, care seamana foarte bine cu Budapesta, tot despartit de apa, cu foarte multe poduri, o zona deluroasa ridicata amenajata ca un parc. Diferenta este ca cei din Budapesta sunt mult mai primitori si nu par atat de ahtiati dupa castig. Astia din Praga iti iau bani pentru orice. E diferenta foarte mare la servicii intre cele doua orase si oricand prefer Budapesta. Ca un exemplu, am mers cu vaporasul pe Dunare, in Budapesta si pentru un tur de o ora fiecare isi selecta limba in care auzea in casti ce-i spunea ghidul, ne-a servit cu un pahar de sampanie, vaporasul fiind acoperit tot cu geam, nu stateai afara. In Praga am zis sa facem aceeasi chestie si ne-au dus pe un vaporas pe care am stat in aer liber de ne-a suflat vantul, vorbeau in ceha si nu intelegeam nimic si nea- adus cate o cafea cu frisca noua si un suc lui Robert si ne-au pus sa le platim la sfarsit. Si asta e doar un exemplu. E un oras foarte aglomerat, nu gasesti deloc locuri de parcare, chiar si la cele cu plata, ca altfel nici nu sunt. Asa ca noi am patit-o si am ramas fara masina. Vazusem din masina, niste statui mai ciudate si am zis sa mergem sa vedem despre ce e vorba. Era un monument inchinat victimelor comunismului. Ne-am uitat noi pe acolo, am mai intrat intr-un anticariat si un magazin de suveniruri si mergeam foarte voiosi si cand ajungem in locul unde ne lasasem masina ia-o de unde nu-i. Norocul nostru a fost ca mai erau angajatii firmei care se ocupa cu ridicatul masinilor. Eu, cel putin, eram foarte indignata pentru ca nu era nici un indicator cu parcarea interzisa. Si ne-a aratat el, cam la vreun km [bang] indicatorul cu parcarea de resedinta, si o linie albastra care nu se vedea, fiind seara, care cica e "danger" ca nu vorbeau deloc engleza. Ne-a dat adresa unde era masina, am luat un taxi, am ajuns la destinatie dar, in agitatia noastra, nu am mai schimbat bani si aveam putine coroane. Bineinteles ca nu primeau euro si am plecat sa schimbam bani. Am mers intr-o benzinarie care era in apropiere si cei de acolo nu vorbeau engleza. Norocul nostru a fost ca era un tanar acolo care s-a oferit sa mearga cu noi cu masina pana la un schimb valutar, pe care l-am gasit destul e greu si destul de departe. Si intoarce-te iar acolo, plateste, completeaza mii de formulare si in sfarsit ne-am recuperat masina. Asa ca Praga ne-a lasat mai degraba o impresie ciudata de oras super aglomerat cu oameni reci, distanti. Cracovia in schimb mi-a placut foarte mult, mult mai aerisit, oameni mai calzi, sate cu case foarte frumoase si mari, colorate, nu e asa cenusiu cum suntem noi obisnuiti. In Viena am mai vizitat Catedrala Sf. Stefan si chiar am nimerit la slujba si orga suna ceva de vis. Si prin Ungaria am avut emotii. A trebuit sa traversam Slovacia ca sa ajungem din Polonia in Ungaria. Tara anosta, fara nimic special, mi s-au parut cam ca la noi, atata doar ca era mult mai curat ca la noi. Mai aveam putina benzina si ca sa punem in Slovacia ne trebuiau coroane si nu mai vroiam sa schimbam mult ca nu aveam ce face cu restuil. Am zis ca pune in Ungaria ca oricum ne trebuiau forinti. Numai ca, inainte de a ajunge in Ungaria am urcat niste dealuri care ne-au consumat toata benzina si de la granita am mers aproape 100 km fara sa gasim o benzinarie de simteam ca o iau razna. Am zis gata, ramanem in "pana prostului" pe autostrada, nu se uita nimeni la tine, acum nici nu se mai poate umbla la masini, ca inainte, am zis ca am pus-o. Nici nu stiu cum am reusit sa ajungem intr-un Shell care era la 10 km e Budapesta. Nici acum nu pricep cum au putut sa alse o zona asa de mare fara nici o benzinarie. In alte parti sunt benzinarii la fiecare 10 km si acolo, ca un facut, niciuna. Oricum, a fost bine, am reusit sa ajungem acasa, ca ne astepta Stefan, nu mai avea rabdare, in ultima zi am facut 800 km! Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005) http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp http://community.webshots.com/user/ellinia_c
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristina, ma bucur ca ne-ai povestit...e impresionant ca ati vazut atatea locuri, ma bucur pt. voi. Chiar asa, si cu aventuri nedorite, ati ramas cu multe dupa excursie, asta conteaza! Si eu imi doresc mult sa vad Praga...inca mai sper sa nu fiu dezamagita, dar e bine ca acum nu ma astept sa gasesc chiar raiul de pe pamant acolo (nu ma refer la frumusetea orasului, ca am auzit ca-i superb). Nu stiu daca o sa ajungem anul asta, ca deja avem alte planuri pt. vacanta, dar cine stie pana la urma... Sa nu va mirati, anul asta ne-am propus sa vedem Serbia - in special Belgradul si Novi Sadul...suntem destul de ciudati, nu? Asta in septembrie, pentru ca in iunie vrem sa plecam in Italia. Sa speram ca o sa ajungem cu bine pana atunci... Lora, mami de Iustina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, m-ai facut sa rad cu povestirile tale - in special cu cea cu masina ridica si goana dupa un bancomat (asem. cu Ro.). Una peste alta e frumos ca v-ati plimbat, ca ati m-ai vazut si alte locuri si e normal sa mai apara si chestii d-astea neprevazute. Cate zile a stat Stefan singur fara voi? Si eu ma uitam pe felicitarea de la Moritz cu invitatia la Paris ... am scos biletele la vanzare, insa parca vad ca sunt banii pierduti[bang], ca mie nu-mi vine sa merg. Lora, Serbia? pt. ca nu e asa departe de mers cu masina, nu? Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora, intr-adevar nonconformist! Dar nu e si un pic periculor? Stiu ca in general lumea se cam fereste de Serbia. Si mie mi-ar placea sa o vizitez! Poate dupa ce povestesti tu ca ai vazut acolo. De Praga am fost dezamagita...dar nu din punct de vedere al frumusetii orasului, este intr-adevar superb, din alte puncte de vedere. Adriana, trebuie sa mergeti la Paris si tu refuzi? [biz] Eu, una, n-as refuza. De altfel, asta mi-ar placea sa vedem data viitoare, Franta, Spania, Italia, numai ca sunt cam departe! Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005) http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp http://community.webshots.com/user/ellinia_c
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Lora, ce planuri nebune de vacanta?[cool] Cristina am citi pataniile tale, dar inteleg ca sunteti multumiti de vacanta voastra, nu? Ana chiar si la 50 de ani daca eu ma simt indragostita, serbez sf.Valentin[il].Sotul tau e tare glumet, dar cu siguranta pregateste ceva. Mai frig mai e afara!Si eu vazand soarele frumos si luminos, m-am gandit sa sterg putin geamurile de la balcon[:D] si am facut si curatenie in casa si papica.Ce mai, sunt harnicuta ca o [biz] [url="http://community.webshots.com/user/carmen1977E"][foto][/url] Carmen E. si [bonjovi]Eduard-Costin (28.02.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...