Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand nu mai poti sa auzi cum creste iarba


Recommended Posts

Tu ce iti doresti? Implinire sufleteasca sau banii? Si Ion a cautat averea, zicand ca dragostea dureaza pana dai de greu, si prea bine nu a terminat-o saracu'. Unde e dragoste, e chef de viata, e putere... esti sigura ca impreuna cu cel pe care il iubesti nu vei putea sa construiesti ceva ce sa iti dea stabilitate materiala? Acum depinde si care iti sunt standardele. Daca tu poti manca doar caviar si foie gras, iar un pui la gratar e prea "paysan" - atunci e clar ca doar Zmeul iti poate satisface poftele . Insa vei ramane la fereastra sa iti depeni dorurile, si daca acu ai 31 si mai ai de unde alege si sa poti schimba, peste cativa ani nu va mai fi la fel. Stai, cugeta si priveste-te cum te vezi peste 15 ani..Si vezi daca iti place ce vezi..
Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza. Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant. Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele... Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In primul rand multumesc tuturor pentru aprecieri.Imi place sa scriu,din pacate nu am tehnica ,sa fac din asta un mod de subzistenta,si apoi ce faci din pasiune,asa stangaci si cum ma pricep eu,valoreaza mai mult decat daca as incerca sa si public ceva:) Da,aveam si eu dubii ca cineva s-ar dumiri complet cu privire la aceasta "poveste",lipsesc detalii esentiale,care reusesc sa transforme povestea intr-o nuvela de agata cristi,unde cel mai neinsemnat detaliu rastoarna intreaga intriga. Fat frumos in loc sa fie inarmat cu un buzdugan pe care sa-l trimita inaintea calului,direct in poarta zmeului,a venit inarmat cu un discurs " eu stiu ca intre noi s-a nascut o dragoste spontana.....nu era vb de nici o motivatie....nu era vb nici de copii,eram amindoi insetati de dragoste si atit.....prin urmare...ne-am cultivat iubirea asa cum am simtit noi...nu neg ca un ajutor l-a constituit si conditiile existente...ma refer la faptul ca aveam unde sa ne intilnim.....chestii dastea.....in timp am crescut....ne-am inradacinat mai bine...ca sa zic asa....si deodata...au aparut problemele....deodata....nu te mai multumeai doar cu faptul ca erai iubita si iubeai....deodata ai devenit lacoma si ai vrut mai mult.....am incercat sati explic ca nu e o solutie...ceea cemi propui tu....ma refer sa ne casatorim....iubirea...este independenta de aceste manifestari EU IUBIREA O INTELEG CA SENTIMENT SI ATIT...SI ASTA TIAM ZISO MEREU.." Ma intreb daca nu ar trebui cumva sa trecem la caracterizarea personajelor:) Capcaunul este un om si atat,o mare prapastie culturala intre noi(indian stabilit in america),o mare diferenta de varsta,un om plictisit de ceea ce numesc eu viata,capabil sa-mi daruiasca o familie care nu mi-ar ajuta la nimic,incapabil sa procreeze.Ne vedem 2 saptamani la 3-4 luni cand vine in Romania sa supervizeze ceea ce am cladit impreuna. Fat frumos,e plin de viata,e jovial,suntem de-o seama,este spiritual,este tot ceea ce si-ar putea dori o femeie.Nu am putut sa-i vizitez scorbura,pentru ca nici macar nu are una,locuieste la rude.Are 2 joburi rate la banca,si vrea sa o luam de la zero.si ma acuza ca "....AI ABANDONAT VIATA SIMPLA DE LA TARA...IN FAVOAREA CONFORTULUI....SI CA SA-TI AMAGESTI CONSTIINTA....TI-AI SPUS CA AJUTI FAMILIA....( chiar am facut pentru familia mea ce nu cred ca un copil a facut vreodata) Eu,nici prea buna,nici prea rea,cositele nu mai sunt galbene,am primii ghiocei in par,am 33 de ani,34 curand,vreau sa ma mut in casa mea,vreau sa ma implinesc ca femeie,sa dau nastere unor copiii,nu vreau si nu pot sa renunt la afacerea mea chiar daca e patronata de zmeu,si sa ma duc sa muncesc 12 ore in cine stie ce fabrica sau birou,pentru ca nu am nici o calificare,jobul meu e relaxant,si consider ca in pozitia in care ma aflu,pot sa gatesc o mancare sanatoasa pentru ca am timp,pot sa am grija de copil si nu sa angajez o bona ,pentru ca am timp,pot sa-l astept pe fat frumos iubitoare si zambitoare pentru ca am timp ,si mai presus de toate castig dublu decat o face fat frumos.Vreau sa stiu si eu daca sunt cumva nebuna...vreau sa stiu si eu care femeie ar abandona asta ,cand viata este asa cum este,cand timpul ne omoara pe toti.nu i-am cerut nimic,decat sa tolereze slujba mea si sa se bucure din plin de toate roadele ei,dar nu,fat frumos vrea sa iubeasca doar,nu sa se casatoreasca....Oi fi pragmatica,dumnezeu stie,pentru ca nu ma duc sa stau cu chirie in cine stie ce bomba si nu mai pot sa lucrez in cora cum as fi facut-o daca as fi avut 20 de ani,si simt ca daca prin absurd as renunta la tot in favoarea iubirii,numai iubire nu ar mai fi aceea,eu frustrata de multe, plus de faptul ca ar amana conceperea unui copil pe motiv ca nu am avea resurse. cela(33)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceraseluta, mi-a placut povestea ta. Felicitari ca ai capul pe umeri si picioarele pe pamant. Dragostea este un sentiment nobil, te ridica la ceruri, dar... pana la urma... trece prin stomac. Vine o vreme cand doar dragostea nu tine de foame si nici de cald. Uneori nu-ti aduce nici macar un baston in care sa te sprijini. Puteti sa aruncati si cu rosii si cu pietre, cu ce vreti voi... sunt convinsa de asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am fost niciodata casatoriti.Ne-au apropiat oarece sentimente(eram femeie singura la vremea cand ne-am cunoscut).sentimente care s-au pierdut,am locuit sporadic impreuna,ne cunoastem din 2002,si unde dragoste nu e,macar sa nu treaca viata pe langa noi,existand increderea si respectul reciproc ne-am apucat de afaceri.Cam atat. cela(33)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] si mie imi place cum ai scris , te felicit pentru asta si pentru ca esti rationala In nici un caz nu cred ca ar trebui sa renunti la job. E super interesant, stiu, iti ad aripi fat frumos dar o sa suferi prea mult si fluturasii trec. "Cu cit esti mai entuziasmat de viata, cu atit mai multa bucurie vei gasi in ea." zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Logica ta e de fier si Fat frumos cred ca vrea un cal in spate,dar nu stie cat e de greu calul.In plus,el nu vrea nici casatorie,presupun ca are si el peste 30',mai vrea sa copilareasca? Zic eu ,ca totusi nu el ti-e sortitul ,pentru ca toate cererile lui sunt total depasite de viata de zi cu zi,in contextul in care ,tu nu pleci dintr-o caruta pentru a fi cu el. Iar daca tot stai bine cu timpul ,propun sa scrii povesti pentru copii;cu siguranta va iesi cel putin un volum ,in scurt timp, pe piata. Bafta in continuare si daca pana acum ai facut sacrificii pentru altii, eu cred ca acum si ai tu dreptul la fericire !! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/elleea27/album?.dir=/7672re2"]casuta cu pitici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ador stilul tau...felul tau de a scrie...ai talent...si tu o stii! O intrebare...ce inseamna, tu cu capcaunul va vedeti 2 saptamani la 3-4 luni? Vine si sta cu tine in casa banuiesc...doar sta cu tine...sau dormiti impreuna...voila! Daca e asa pe undeva il inteleg pe Fat-Frumos...ca nu vrea sa imparta ! Capcaunul, de fapt nu ti-e sot..un fel de partener de afaceri si ocazional partener de viata...Ai vorbit cu Capcaunul...cum ar reactiona daca te-ai casatori cu cineva? Parca ai pomenit ca e dispus sa-ti redea "libertatea" si sa ramane-ti parteneri de afaceri... Mai lasa timpul sa treaca...daca Fat - Frumos e destul de matur in gandire si te iubeste, va venii si te va cere de nevasta...daca nu...poate toate astea au fost doar motive de iesire din relatie... Ce nu pot eu intelege...de ce afirma oameniii ca iubesc si etc., iar cand vine vorba de casatorie, fug cu coada intre picioare... E trist sa realizezi ca persoana pe care o credeai sufletul pereche refuza sa oficializeze statutul sau alaturi de tine! Pas...ceraseluta...cred ca nu era el "Le Prince"! Acum rasfata-te pe tine...si cu cat esti mai increzatoare in tine cu atat va fi mai usor! [pup] [url="http://community.webshots.com/user/sebilus?vhost=community&vhost=community"] pozici[/url] [url="http://bd.lilypie.com/CeJVp2.png"]bb2[/url] [url="http://community.webshots.com/user/delphinas"]burticutza[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta ai facut cea mai buna alegere. sunt multe de citit printre randuri. detaliile doar tu si inima ta le stie. trebuie sa te gandesti ca printul a fost atras de persoana care esti acum, cea care are timp sa se ingrijeasca, sa manance la restaurant sau sa se duca cine stie unde pt cumparaturile de iarna. te-ar mai fi iubit la fel de mult sa nu fi facut toate astea? perioada de miere trece si nu se poate consuma decat daca locuiti impreuna. faptul ca nu s-a consumat face intraga poveste mult mai dureroasa. in momentul in care se intervine previzibilul, adica ajungi sa cunosti persoana de langa tine pana in punctul in care stii exact cum va reactiona intr-o anumita situatie chiar inainte sa se intample s-a ajuns la saturatie. din momentul asta nu raman decat interesele comune cum ar fi copiii sau imprumutul pt casa si respectul, asta pt relatiile care rezista in timp. capul sus si iti vei reveni mai repede decat te astepti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este o reteta anume care sa-ti confirme ce alegere e mai buna. Asta numai tu poti decide. Si depinde de ce fel de om esti. Sunt oameni care sunt impliniti atunci cand au o cariera, o situatie materiala buna, timp liber, haine frumoase... Sunt altii pentru care cariera si banii nu valoreaza 2 bani daca nu sunt impliniti sentimental! Gandeste-te bine in ce categorie intri. In orice caz, chiar daca vei ramane sau nu cu FF, eu zic ca trebuie sa te desprinzi de capcaun. Adica, sa-ti faci tu casa ta, nu sa stai in palatul lui, sa iti vezi de viata ta privata fara a-l mai amesteca si pe el (adica sa nu mai traiesti cu el ocazional). Dupa cum clar ai zis, nu va potriviti deloc, e mai batran, fara chef de viata, nu poate procreea, are alte preocupari. Si atunci nu pricep ce dubii mai poti avea. Viata trece repede. Daca simti ca vrei o familie, in nici un caz nu mai amesteca afacerile cu dragostea. Gaseste omul potrivit si da-i drumul. Si nu inteleg de ce trebuie sa renunti la tot ce ai cladit. Sigur poti sa pastrezi o parte din afacere, sau esti doar angajata? Lipsesc multe detalii oricum. Fat Frumos poate a vrut sa te testeze. Sa vada cum reactionezi la cererea lui, daca ai fi dispusa sa renunti la toate alea pt el. Sau, poate nu e nici el sigur pe ce vrea. Parca ziceai ca nu vrea sa se casatoreasca cu tine.. si atunci nu cred ca are de ce sa-ti para atat de rau dupa o relatie de iubire fara viitor si finalitate. Coraly si Sergiu (3 ian 2005) [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/album?.dir=faa4re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/drcapusan/my_photos"]poze [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=97022"]Alaptatul - Help Line[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...