Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

produse organice


Recommended Posts

Am vazut destule emisiuni TV despre produsele alimentare organice ca sa imi pun intrebarea daca acestea exista/se comercializeaza si in Romania. Eu personal nu am vazut si de aici si intrebarea mea : ati vazut pe undeva astfel de produse, de oricare, incepand de la carne/oua pana la legume si fructe ? Daca da, care este diferenta de pret intre acestea si produsele obisnuite ? Multumesc, Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vazut ca scrie pe unele produse "Produs BIO". La noi nu am vazut folosit termenul "Organic" la fel ca in Anglia sau SUA. La noi cica e BIO. Nu sunt multe produse, uita-te pe ambalaj. Ce imi vine repede in minte este o crema de branza de La Dorna (Tartina parca???) pe care scrie ca este BIO. Am mai vazut sigur si altele, dar oricum f f putine...O sa ajungem si noi intr-o buna zi sa avem mai multe produse organice, biologice decat acum! Si da, ar trebui sa fie mai scumpe, in Vest asa sunt, dar macar stii ca sunt mai bune (sau speri)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sasha, produsele organice sunt produse crescute natural, pe sol decontaminat cu nici un pesticid, ne "incentivate" sa creasca mai mari si mai frumoase cu nici un fel de hormoni sau, cum am zis, pesticide. Produsele provenind de la animale (carne, lapte, etc) sunt organice daca animalele au fost hranite cu furaje organice, lasate in libertate, neinjectate, etc. Asta e o definitie "prozaica" data de mine; o definite stiintifica, gasesti aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Organic_food La ca se ne intoarcem la "oile" noastre, mancarea organica in Romania este inca rara avis. Exista cateva produse, mai mult bio decat organice: - unt bio La Dorna - brana tartinabila Tartina La Dorna - cascaval ecologic CamyLact - miere ecologica Apidavia - dulceata oragnica St. Dalfour - oua ecologice Cortina - paine ecologica - la Billa si Ana; paine Bongrana fara aditivi - carne de pui ceva mai "curata" Puiu Light (pui crescut in libertate si hranit natural) Produsele de sus eu le iau pe toate din Selgros. Legume si fructe doar daca le iei de la tarani, dar cunosti ferma de unde provin si ti se confirma ca nu au fost "contaminate". Mai exista si urmatoarele firme de unde poti cumpara cateva produse bio: http://www.produsenaturiste.ro/default.php/manufacturers_id/12 www.sanovita.ro Gabi Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, deci stii cine sunt!! Chiar ma gandeam sa-ti spun! Pupici si invers! Produsele le poti comanda si pe net, dar mare parte le poti gasi si in magazine - cateva in Selgros, unele la Nik. Gabi Please think twice before you print out this message or any other document! We are all responsible for protecting our environment! YOU can save a tree...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania inca putem spune ca plantele produse sunt mult mai "organice" (daca putem spune asa) decat in tarile bine dezvoltate. Voi stiti ca nr tratamentelor cu pesticide si a fertilizarilor cu ingrasaminte chimice aplicate la plantele de cultura in tara noastra este mult redus fata de cat ar fi necesar....si stiti de ce? pt ca nu ne permitem.....solul nostru nu e intoxicat de ingrasaminte si pesticide asa cum e in tarile puternic dezvoltate. Un exemplu ar fi ca la noi se fac 5-10 tratamente cu pesticide /an in medie, in plantatiile intensive (la populatie ZERO) iar in afara 20. Apoi, la cat fura romanul din produse va dati seama ca doza activa e la jumatate. Referitor la ingrasaminte nici 20 % din cat ar avea nevoie cultura nu se asigura. Asa ca, mancati linistiti...INCA. Nu stim pt cat timp, insa acum nu putem vorbi de plante cu reziduuri (exceptie cele crescute pe soluri cu metale grele, dar acestea sunt fff reduse)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by april Referitor la ingrasaminte nici 20 % din cat ar avea nevoie cultura nu se asigura. Asa ca, mancati linistiti...INCA. Nu stim pt cat timp, insa acum nu putem vorbi de plante cu reziduuri (exceptie cele crescute pe soluri cu metale grele, dar acestea sunt fff reduse)
nu e chiar asa. eu zic ca nu e important atit cantitatea cit calitatea pesticidelor folosite. acum citiva ani am fost nevoita sa inmvat despre pesticide la servici si am aflat ce se folseste, la ce cultura si unde. adica ce tari le aproba si ce tari le interzic. am fost uimita sa vad ca romania se misca foarte incet in ce priveste aprobarile de pesticide si inca se mai folosesc substante retrase de mult de tarile din occident pe motive de siguranta. si asta pt culturi esentiala cum sint cerealele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la @Lorelai. Eu zic ca sunt mai toxice ale noastre. Micul agricultor, mai ales, cumpara cele mai ieftine ingrasaminte, care in Europa sunt interzise de 10 ani.Si apoi, eu am vazut oua BIO, la pret dublu fata de celelalte, si diferenta de pret mi se pare prea mica pentru a fi adevarat. Si cine a crescut gaini si cu nutreturi concentrate, si cu porumb, intelege despre ce vorbesc.Dar poate sunt eu negativista...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi - da, doar pe "vremuri" aveai album, nu ? Si eu subscriu la ce a zis Lorelai, tocmai de aceea mi-am pus problema. Mai ales ca suntem invadati de fructe si legume din toate tarile lumii si, la un moment dat, mi-am pus problema asa : ce sa cumpar pentru copilul meu fructe straine, mari si frumoase si probabil pline de "agenti de crestere" artificiali sau fructe din piata, de la tarani (cate or mai fi si alea de la tarani propriu zis) la care nu stii ce a pus "taranul" la radacina. Exemplu, lui fi-miu ii plac merele la nebunie, mai ales cele galbene, golden. Cele din piata sunt mici, patate, eventual cu punctele acelea negre pe ele, iar cele straine sunt mari si dulci. Ca aspect, normal ca le-as alge pe cele straine, dar imi pun intrebarea care sunt mai sanatoase pentru copii ? Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...