Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

provocare...oarecum


Laina

Recommended Posts

mah, stiti care-i chestia ciudata? ca io tind sa cred cu inima, adica ACOLO cred, insa mintea e defecta. din punct de vedere intelectual si logic NU POT. stiti cum facem cruce....la TATAL ma blochez...acolo nu merge ceva...cand ajung la FIUL e mai cald si mai bine...si dup'aia e mai usor :))) da, stiu, mare figura...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Laina, eu nu cred ca suntem chiar de capul nostru(ca particulele in miscare browniana) si nici marionete trase de sforile unor "baieti destepti";sunt convinsa ca ne ducem vietile dupa niste reguli pe care noi ,ca mici particule, nu le putem percepe de sus(in 3D) dar putem sa abordam directii(in 2D) prin liberul arbitru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laina, eu nu am fost in situatia descrisa de tine, pentru ca la mine in familie au fost mama, bunica credincioase si de cand imi amintesc am crezut in Dumnezeu, dar ma gandesc ca ar putea fi interesant sa afli marturisirile unor persoane care au trecut prin ceea ce descrii tu( Nicolae Steinhardt, Rafail Noica, Savatie Bastovoi - pe acestia mi-i amintesc eu acum, dar sunt cu siguranta multi altii) sau sa discuti cu un duhovnic potrivit, care sa iti poata raspunde intrebarilor tale. De exemplu, cred ca lui Savatie Bastovoi poti sa ii scrii si pe mail. Eugenia si Nicolae mic (18 iulie 2006) http://new.photos.yahoo.com/eugeniacroitoru/album/576460762390905087
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laina
mah, stiti care-i chestia ciudata? ca io tind sa cred cu inima, adica ACOLO cred, insa mintea e defecta. din punct de vedere intelectual si logic NU POT. da, stiu, mare figura...
chiar [alcool] FOARTE MARE "figura": pai de ce chiar tu iti definesti mintea ca "defecta"? ai tu dreptate ca e ea "defecta"? sau are ea dreptate, iar tu te inseli, ca ea nu-i de fapt "defecta" ? care e dilema aici si care ar fi solutiile alternative de propus ? de unde "nevoie de Unul-Dumnezeu" la o persoana atee, la cineva care nici nevoie n-are de nici un dumnezeu?! [grup] -------------------------- "Las-o ba ca merge-asa, Ne-am obisnuit cu ea! Las-ooooo! Las-ooooo! Las-o ba ca merge-asa, Ne-am indragostit de ea! Las-ooooo! Las-ooooo!" [cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by eugcem ma gandesc ca ar putea fi interesant sa afli marturisirile unor persoane care au trecut prin ceea ce descrii tu( Nicolae Steinhardt, Rafail Noica, Savatie Bastovoi - pe acestia mi-i amintesc eu acum, dar sunt cu siguranta multi altii)
eu am cautat viata Parintelui Serafim Rose on line, dar vad ca nu o mai gasesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Laina, unii oameni mai deshtepti ca mine spun ca Dumnezeu a sadit inca de la creatie in ...inima omului ideea de divinitate, de apartenenta, sa zicem asa. De-aia simti tu ce simti. Si acum, o observatie personala: cand te-am observat ultima data cu luare-aminte, atat cat se poate aici, mintea ta, era sefa peste toate ale tale. Acum, vad ca a inceput sa "vorbeasca" si inima. Oare sa-i dau si in scris dreptate Doinei, nu numai cu inima? Adica nu cumva bunul Dumnezeu chiar incepe sa-Si faca anuntata prezenta? Pt ca daca din inima a ajuns preocuparea ta si in minte, si te gandesti la asta, inseamna ca poate incepi sa constientizezi pe Dumnezeu, sau El incepe sa ti se descopere ca raspuns la intrebarile tale launtrice...cine stie... Insa un lucru e clar: cei mai multi oameni, ajung sa-L "vada" trecand prin aceleasi etape. Marilena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...