Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pareri va rog despre consiliere matrimoniala


Recommended Posts

Buna ziua la toata lumea. Nu stiu daca s-a mai vorbit despre asta dar as dori niste pareri, de preferat din experienta proprie sau a celor apropriate (dar nu din filme [:D]), despre consiliere matrimoniala. O ruda de-a mea e interesata pentru care are probleme cu sotul de comunicare, de lipsa sentimentelor profunde din diferite motive, etc. Amandoi sunt de acord ca au probleme si ca trebuie sa ceara "ajutor". Este un inceput. Eu as dori sa cer parerea voastra va rog depsre acest aspect. Poate sunt psihologi printre voi care chiar daca nu direct dar su invatat despre acest lucru. Oare o a treia persoana, complet straina, poate aduce un cuplu pe drumul cel bun? Va multumesc anticipat.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stai ca nu inteleg prea exact, ce dezavantaje ar putea fi cand cineva, psiholog, TE AJUTA! Sa stii ca persoanele care CAUTA ajutor incep prin a cumpara carti despre relatii, sunt gramada pe piata romaneasca, SI CHIAR SE DUC LA PSIHOLOG, nu cred ca exista consilieri matrimoniali in Romania. Nu cer parerea prietenilor, cunostintelor, asta e aburela! Sunt convinsi in interior ca NU-i poate ajuta nimeni! Si in conditiile astea chiar nu-i poate! Noi am incercat vre-o 4-5 psihologi pana sa gasim o persoana potrivita sa ne ajute. A iesit la pensie acum, dar pt noi a fost providential. E mai usor cand esti in afara unui cuplu sa-i vezi disfunctionalitatile, sa vezi problemele si eventual sa-i ajuti sa si le depaseasca. Nu a fost nimic miraculos pt noi, terapia a tinut putin pt mine, care am fost teribil de deranjata de ce am aflat si nu m-am mai dus si cam 1 an pt sot. In aceasta perioada ne-am despartit, a fost dramatic, dar dupa ce ne-am impacat invatasem: - care este sensul vietii - de ce avem nevoie in viata ca sa fim fericiti Nu o sa va vina sa credeti dar majoritatea oamenilor asteapta ca partenerul sa-l faca fericit, ceea ce e o absuriditate. - sa punem viata personala pe primul plan, sotul era convins ca serviciul e cel mai important lucru in viata si pe langa asta lucruri marunte, din viata de zi cu zi: - cum se duce o cearta ca sa o teminam prieteni - ce relatii tb sa avem cu parintii, la noi astea erau mari probleme - chiar si ce sarcini casnice sa avem fiecare Am invatat f mult,am evoluat de la o relatie urata, cu reprosuri, certuri, zile intregi in care nu vorbeam .... la fericire. Nu stiu cum sa-i spun altfel. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dezavantaje nu sunt... Avantaje... inveti o multime de lucruri despre viata de cuplu, o serie de dialoguri ce ajuta ca o discutie sa nu degenereze... sunt multe lucruri. Dar, in primul rand, trebuie ca amandoi partenerii sa isi doreasca intradevar sa se rezolve ceva. Cu toata inima. Altfel, nu merge. Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foarte mult pt raspunsuri, sunt foarte pertinente toate si sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus. Relatia mea cu sotul meu nu e perfecta dar 90% din timp simt fericire, asa cum spunea cristiama. Nu tot timpul a fost asa, din contra. Am transformat relatia noastra la 180 de grade fara sa cerem ajutor. A ajutat enorm ca amandoi am vrut si ne iubeam in continuare. Sunt unele cupluri care nu stiu cum sa faca de unii singuri si au nevoie de ajuotor. Daca nu era o nevoie de genul asta, nu se inventau psihologii astia de profil. Ma bucur sa aud ca se poate. Sotul rudei mele a fost si el trecut prin divortul parintilor cand era mic si stie ce greu e. Sper ca acest lucru sa fie o motivatie (una din ele) sa nu isi puna si copilul lui prin acelasi lucru. Asta daca mai este un gram de dragoste. Atat doar. Ca restul se poate reconstrui sau regasi. Eu cred in ast afoarte mult. Mai astept pareri. Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dezavantaje ? ba sigur ca sunt sa dai peste un psiholog tampit si incompetent care sa-ti distruga viata..asta sunt dezavantajele..cat despre avantaje, ele sunt clare... tati si printesele : http://thumb0.webshots.net/t/57/557/3/38/46/2943338460092654700KuUueE_th.jpg nasterea Ioanei Teodora : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87474
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanal, ala nu este un dezavantaj... este ghinion pur. Se vorbea despre dezavantaje ale terapiei de cuplu, nu despre competenta terapeutilor. Oricum, alegerea unui psiholog se face in urma unor recomandari. Cel putin asa am ajuns eu la cea la care merg si acum. Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanal, Nu psihologul iti distruge viata, majoritatea din noi reusesc aceasta sarcina mareata chiar si singuri. Psihologul are asupra noastra puterea pe care i-o dam noi. Eu sper ca vorbim aici de oameni normali care trec sfaturile prin prisma gandirii proprii, nu iau drept litera de lege ce spune psihologul. Daca fac asta...hmmm... nu psihologul e "tampitul" aici! Noi am dat peste tot felul de "fatuci" carora puteam cu usurinta sa le dam noi sfaturi pertinente despre cum ar trebui sa fie o relatie. Ca de, la teorie eram buni, practica ne omora pe noi. Eu zic ca daca VREI sa gasesti un psiholog potrivit ar trebui mai intai pur si simplu sa-l cauti! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu cristiama - eu am inceput cu terapia de cuplu si am continuat singura pentru ca sotul meu nu a vrut sa mai vina. Atita vreme cit ambii parteneri isi dau seama ca au o problema (care de obicei este si personala si de cuplu) si sunt gata sa fie deschisi si sa vorbeasca despre asta (nu a fost cazul nostru), terapia nu are cum sa strice. In acelasi timp, trebuie sa constientizezi ca un terapist nu are cum sa-ti dea solutii clare, de exemplu, nu o sa-ti spuna niciodata daca crede ca trebuie sa va despartiti sau nu (daca incearca - fugi cit de iute poti pentru ca nu-si face meseria cum trebuie). Tot ce face este sa te faca sa te uiti altfel la problema, sa faci un pas inapoi si sa vezi solutii care nu ti-au trecut prin cap pina la ora aia, sa vezi unde gresesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...