Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Femeia, egala in drepturi sau nu, cu barbatu`?!


Recommended Posts

Unii oameni sustin faptul ca atat femeia cat si barbatul sunt egali in drepturi, altii sustin ca nu, eu la randul meu sustin ca da si totusi de ce o femeie sub influenta alcoolului[alcool] e mult mai criticata decat un barbat sub influenta alcoolului?! De ce o femeie care are o relatie extra-conjugala este pusa intr-o postura mult mai proasta decat un barbat cu o rel. extra-conjujala?!..etc. exemplele pot continua.
Eu cred ca singura diferenta dintre un barbat si o femeie este faptul ca , femeia poate devenii mama (sa poarte o sarcina),pe cand barbatii nu pot(sau nu pot inca);si atunci...de ce se face totusi diferenta...oare asta sa fie motivul, ca, noi femeile dam nastere la un alt suflet si de aceea trebuie sa fim mult mai responsabile si sa nu umblam bete sau sa calcam gres??/!! Astept si opiniile voastre. Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La fel de scarbosi sunt si o femeie, si un barbat beat, la fel de imorali sunt daca au relatie extra-conjugala. Modul de gandire pe care-l exemplifici tu este caracteristic mai ales pentru cei ce considera ca femeia trebuie sa stea la cratita iar barbatul la televizor cu o bere si seminte in fata. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E ca in expresia aia : "daca iei o femeie foarte destepta si o compari cu un barbat prost, femeia o sa iasa bine" Inseamna ca toate femeile sunt mai destepte decat barbatii? Eu nici nu vreu sa fiu "egala". Eu vreau ca sotul sa care baxul cu apa, si la servici chem un coleg sa ridice cutiile cu dosare. Ma astept sa mi se deschida usa si sa primesc flori de 1 si 8 Martie. Pe de alta parte ma simt independenta, si pt ca ma pot descurca finaciar singura dar mai ales ca m-a facut mama inginer si nu mi-e frica sa pun mana pe nici o surublenita, masina de gaurit sau alta surubareala prin casa! Asa ca eu ma simt "mai egala" decat sotul care e nostim cand gateste sau pune rufe la uscat. Si asta daca o femeie beata e mai penibila decat un barbat treaz e o falsa intrebare! Daca-s beti amandoi mie mi se pare ca-s la fel. In ziua de azi nu da nimeni asa mare importanta relatiilor extra-conjugale. Noi avem 2 colegi care fac un copil impreuna. Toata lumea il critica pe el. El era cel insurat cu copil. Ea e doar colega insarcinata care are parte de multa simpatie. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de amelie-chan
femeile dam nastere la un alt suflet si de aceea trebuie sa fim mult mai responsabile si sa nu umblam bete sau sa calcam gres??/!! Astept si opiniile voastre. Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Da` cine nu te lasa sa umbli beata sau sa-ti inseli barbatul?! Fii fata, fara grija, lumea vorbeste oricum....tu trebuie sa faci ce doresti[alcool] [mamica]Saphir, [bonjovi] Amos , [fetita] Ailish si [bebic] Dean [url="http://community.webshots.com/user/climailish"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....Multumesc pt. opinii.... Se pare ca nu sa inteles prea bine. Normal ca si noi putem lua o surubelnita in mana , schimba un bec, putem umbla bete daca vrem,etc..... si noi putem face ceea ce fac barbatii si barbatii la randul lor pot , chiar daca cu stangacie, sa faca lucruri pe care le face noi(intinsul rufelor, gatit).Eu va intreb de ce una lume a ramas atat de inapoiata si inca crede in zicala"Barbatul e barbat, isi scutura basca si gata" ," unui barbat beat ii sta cum ii mai sta dar la femeie ii sta jalnic",..." e femeie la volan si deaia merge nu stiu cum,...etc. Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de amelie-chan
Unii oameni sustin faptul ca atat femeia cat si barbatul sunt egali in drepturi, altii sustin ca nu, eu la randul meu sustin ca da si totusi de ce o femeie sub influenta alcoolului[alcool] e mult mai criticata decat un barbat sub influenta alcoolului?! De ce o femeie care are o relatie extra-conjugala este pusa intr-o postura mult mai proasta decat un barbat cu o rel. extra-conjujala?!..etc. exemplele pot continua.
Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Nu cred ca sint prea bun exemplele apropo de ideea de plecare a acestui subiect. Nici consumul de alcool si nici relatiile extraconjugale nu reprezinta drepturipe care unii sau altii le-ar putea avea pentru a fi egali. Parerea mea este ca barbatul si femeia trebuie sa fie egali in drepturi, nu si in responsabilitati[:D]. www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ce nu zice lumea [:)] Pina la urma ce vrei sa stii? Daca sint egali in drepturi legal? Da . Daca sint egali in drepturi in fata altora ? Nu . Fiecare judeca cum vrea , daca cuiva i se pare normal ca un barbat beat e ok dar o femeie nu ce poti sa faci nu ai cum sa ii schimbi parerea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place ce-a zis Nichita Stanescu: "Ce frumos luceste masculul din neputinta de a naste" ... In rest, si eu gasesc ca o femeie beata sau care fumeaza pe strada este mult mai dizgratioasa decat un barbat in aceleasi situatii. Parerea mea. Cat despre drepturi si egalitate, nici eu nu vreau egalitatea aia care sa ma puna in situatia de a fi tratata ca un amic de bautura sau de bowling si sa fiu lasata sa car pungi grele etc. (sa mentionez ca fostul meu sot avea mereu grija sa caram in mod egal pungile de la cumparaturi??).
Felicia [gravi] 19+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by daniela_b
quote:
Initial creeata de amelie-chan
Unii oameni sustin faptul ca atat femeia cat si barbatul sunt egali in drepturi, altii sustin ca nu, eu la randul meu sustin ca da si totusi de ce o femeie sub influenta alcoolului[alcool] e mult mai criticata decat un barbat sub influenta alcoolului?! De ce o femeie care are o relatie extra-conjugala este pusa intr-o postura mult mai proasta decat un barbat cu o rel. extra-conjujala?!..etc. exemplele pot continua.
Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Nu cred ca sint prea bun exemplele apropo de ideea de plecare a acestui subiect. Nici consumul de alcool si nici relatiile extraconjugale nu reprezinta drepturipe care unii sau altii le-ar putea avea pentru a fi egali. Parerea mea este ca barbatul si femeia trebuie sa fie egali in drepturi, nu si in responsabilitati[:D]. www.helpsonia.com
Poate ca ai dreptate si exemplele nu sunt chiar cele mai potrivite.Eu am vrut sa scot in evidetna faptul ca femeia e mult mai criticata decat barbatul si chiar nu inteleg de ce?..oare doar pt. simplul fapt ca e femeie? Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...