Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by dulcetica
La firma sinteti impreuna,acasa impreuna...e satul ca de mere padurete.Totusi astea fiind datele problemei,nu vad cind ar putea sa aiba o escapada.Alea care vin au intentia sa se marite d,eci nu sint cu ochii pe altii... dulcetica
[cool] Bun rationament... Dar din pacate nu ma intereseaza daca ma inseala sau nu...asta e grav ca nu-mi pasa! Eu nu mai sunt geloasa pe el, la fel cum nici el nu a fost niciodata. Pe mine ma intereseaza ce se intampla cu mine, de ce ma simt din ce in ce mai ofilita si mai nefericita. Poate ca imi lipseste sentimentul acela de "fluturi in stomac", dar nu cred totusi ca e numai asta. As vrea sa fi fost mai apropiati, mai intimi, dar acum ca s-au agravat lucrurile, mi=am dat seama ca niciodata nu am fost asa si ca eu am sperat degeaba ca ne vom cunoaste mai bine si totul va fi din ce in ce mai frumos; lucrurile merg tot mai rau... Mary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest subiect m-am regasit fara sa vreau... Si noi suntem casatoriti de aproape 5 ani, cu un copil de 1,7 luni si in curs de divort. Relatia s-a racit treptat el fiind casatorit in primul rand cu munca. Nu prea ne-a ajutat, nu prea ne-a iubit, bani nu prea ne-a mai dat... Certuri multe, multe...nefericire...asa ca am luat eu decizia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

damadepica, imi pare rau ca esti nefericita. Inteleg ca odata ai visat frumos, o dragoste patimasa cum numai in filmele americane mai vezi si ti-ai dorit ca visul sa devina realitate. Se pare ca n-a fost sa fie asa...tu te-ai casatorit si ai facut un copil in baza a ceea ce sperai sa fie...dupa 5 ani ti-ai dat seama ca oricat de mult iti doresti un lucru nu intotdeauna se intampla, dar e tardiv sa plangi, mai ales ca aveti un copil impreuna si trebuie sa fii responsabila. Daca el ar fi fost altfel la inceputul relatiei si pe parcurs s-ar fi schimbat radical, era altceva, se cautau motive, solutii, bla-bla...dar asa, ce poti sa-i imputi omului, ca nu se mai incadreaza in decor, in visul tau, oricat de rezonabil ar fi el? De exemplu, ai spus ca nu a fost gelos niciodata, la inceput iti placea libertatea, acum te simti neiubita, pai cine-i inconstant? Nu vreau sa par acida, am subliniat doar faptul ca in viata tu ai luat unele decizii bazate pe sperante, nu pe realitate. Oricum casnicia e ca ruleta ruseasca[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, hei, cu etaloanele aveti grija. E normal si de 1 data pe luna si de 2 ori/zi. Fiecare cuplu si persoana are nevoile ei cand vine vorba de frecventa. Nu e nimic nesanatos sa o faci mai rar si nici mai des. N uexista standarde ca la graficele de crestere a bebelusilor. Daca faci mai rar de … sau ma ides de… insemana ca ai o problema. Problema apare cand unul din cei doi isi doreste mai des sau mai rar decat celalalt partener. Atunci de-abia e o problema. In majoritatea cuplurilor frecventa scade dupa un anumit nr de ani. Deci mai toti inregistreaza acel “facem mai rar ca la inceput”. Si e normal ca daca la inceput faceai o data pe sapt., in cativa ani asta sa se transfrme paote si in “o data la 2 luni”. Daca la incpeut o faceai de 2ori/zi, asta paote sa insemne de 5 ori/sapt. dupa ceva ani de casatorie. Deci atentie cand spuenti ca nu e “normal”. Normalul are limite foarte largi cand vine vorba de sex. Poti s-o faci si de 5 ori/sapt si sotu lsa vrea de 7 ori. Tot e o problema, chiar daca pt unii ar cataloga asta ca suficient. Probabil ca nu e vorba ca nu-l mai iubesti, probabil simti nevoia unei iesiri din monotonie, simti ca macar pt o perioada sa va iesiti din ritmul asta “rar si neinteresant” si sa alertati un pic lucrurile si sa le diversificati in materie de sex. Si probabil ca daca ai obtine asta de la sotul tau nu te-ai simti din nou iubita, implinita si fericita. Ma intristeaza insa faptul ca atunci cand viatza in cuplu devine “rara si neinteresanta”, unul din primele lucruri care apare ca o solutie este adulterul. Multe persoane inclinate sa faca asta, intr-o prima faza gandesc doar “ei, diversific si eu putin si-apoi gata”. Adulterul e substanta otravitoare, atentie, si nu stiti cum si pe cine intoxicati daca o folositi. Cel mai adesea prima persoana “arsa” sunteti voi. Si risti apoi sa pierzi si ceea ce acum pare oarecum nesemnifiativ pt tine “casa, familie, calm, stabilitate, siguranta, linistea copilului si a ta personal”. Dama de pica, daca acum consideri ca ai probleme, fa un exercitiu mental si imagineaza-ti ce probele ar aparea i nviata ta daca ti-ai gasi u namant si sotul ar afla si ar vrea divort. Atunci o sa-ti dai seama ca e un copil la mijloc, ca el sufera inutil, ca n-ai inteles de ce i-ai facut asta sotului ca-n definitiv el era un om bun si la locul lui, doar ca nu presta de cate ori vroiai tu, o sa ai problema banilor si a une ilocuinte probabil he, heee cate complicatii pot aparea. Cu siguranta atunci n-o sa mai fi plictisita si-o sa traiesti la cote maxime. Gandeste-te bine daca asta iti doresti. gaseste colutii in interiorul cuplului, dicuta cu sotul, nu cauta solutii in afara. Nu vreau sa diminuez importanta problemei cu care tu te confrunti acum, stiu ca paote fi o problema f importanta pt orice cuplu, vreau doar sa te fac constienta ce metoda alegi sa iti rezolvi problema. Pt ca putina neatentie te poate costa enorm. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu caut solutii neaparat "afara"...Mi-am descarcat si eu sufletul aici. Si da, am facut un scenariu mental a ce ar fi daca as divorta. Si nu cred ca din cauza unui amant s-ar ajunge la asta. Pe sotul meu nu il intereseaza acest aspect, stiu ca e socant, dar nici nu i-am dat motive poate si de aceea e asa impasibil. Motivul pentru care nu as putea sa am un amant este ca nu sunt obisnuita cu minciuna si nu imi place sa traieasc in minciuna. Si motivul pentru care nu as vrea sa se ajunga la un divort este ca stiu ce m-ar astepta si pe mine, dar in primul rand pe copil! Am simtit nevoia sa impartasesc cuiva supararea mea, cuiva care nu ma cunoaste si care nu e subiectiv (sper) si care nu cauta un raspuns in functie de relatia in care se afla cu mine...adica voua. Mary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gitana
Si eu am o firma de organizare evenimente in Galati;este o munca enorma,in special vara. Copilul cum se simte?Aveti timp ptr el?El este fericit?
Copilul e ok deocamdata, fiindca eu muncesc doar joi, vineri si sambata la flori si asta in sezon si eu am mai mult timp de petrecut cu el.Si oricum el sta cu bunicii in casa unde am eu atelierul, deci vine la mine de cate ori are chef :)). Probleme probabil vor aparea cand imi incep si celalalt servici si atunci voi fi ocupata si in timpul saptamanii. Si in alta ordine de idei, ca sa revin la subiect, nu lipsa de ocupatie ma conduce la astfel de probleme, cum poate ar fi unii tentati sa creada. Cred ca munca e singura de care nu duc lipsa.[:D] Mary
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...