Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

"gabriela eu cred ca tu nu mai poti de bine!" [:-)))][:-)))][:-)))] sa inteleg ca tu ai accepta cu lejeritate o astfel de situatie? Adica daca ai un copil, casa aranjata si frigiderul(stomacul) plin esti automat fericita? Multumire, satisfactie da, nu neaparat si fericire, sunt lucruri total separate! Fericirea vine din faptul ca acel copil este sanatos, casa te intampina cu dragoste, frigiderul poate fi inlocuit de o discutie placuta cu partenerul! Cu sotul sunt de 14 ani impreuna, am lucrat impreuna la un moment dat, dar nu a mers, cred ca din cauza mea! Nu poti sa faci o observatie partenerului, sa-i spui spre exemplu ca este incapabil la serviciu, iar seara in pat sa devina brusc "foarte capabil"[:D] (el imi era sef) Admir cuplurile care au putut face treaba asta, la noi nu a mers. Am petrecut nopti fierbinti de dragoste, dar am facut si sex la 5 minute( pauza unui meci este extrem de excitanta[:D]). L-am servit la pat ca pe un rege, dar l-am anuntat si ca nu am chef de gatit, sa gateasca el sau iesim sa mancam pe afara, doar pentru ca sa vreau eu [:D] Am momente in care i-as crapa capul in doua cu o tigaie, dar si momente in care il sun si stie ca l-am sunat doar sa-i aud vocea. Si in momentele mele grele, in care ma gandeam la divort, nu ma vedeam continuandu-mi viata alaturi de alt barbat. Amandoi am facut compromisuri, ne-am acceptat asa cum suntem pana la urma,, fara sa incercam sa schimbam total persoana de langa noi, doar am corijat fiecare pe ici pe colo. Cred ca am gasit un echilibru, ne iubim, dar mai molcolm acum[:D] si nu ne putem imagina batranetea unul fara altul. De un singur lucru mi-a fost teama in tot acest timp, ca m-as putea trezi intr-o dimineata si m-as intreba "Ce caut eu langa omul asta?". Pana acum nu s-a intamplat, dar stiu ca asta ar fi sfarsitul. Cred ca se poate remedia situatia intre voi, ar trebui sa plecati undeva, intr-un cadru romantic, sa va lamuriti sentimentele, iar daca dupa asta nu mai ai puterea sa lupti pentru casnicia ta, divorteaza. In nici un caz nu ramane inchisa intr-o colivie(aurita se pare) pentru ca o singura viata avem si in ea fiecare are dreptul de la fericire! Succes! [gravi] [baietel]Vasile [url="http://md.lilypie.com/4iXTp3.png" alt="Lilypie Expecting a baby Ticker" border="0" /></a>"]25+[/url] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=felicic76&year=2008&month=10&day=22&babycount=1"]bibinika[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=122112"]D'ale gravideniei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu sotul ei pleaca destul de des in calatorii de afaceri asa ca nu se poate spune ca petrec atat de mult timp impreuna incat a devenit obositor. Apropo de faptul ca nu este bine ca doi soti sa lucreze impreuna cred ca adevarul acestei afirmatii este relativ. Sunt persoane care adora sa fie impreuna in permanenta (socrii mei sunt un exemplu) iar altele dimpotriva. Eu una am momente in care as vrea sa iau o pauza chiar si de fetita mea. Damadepica eu cred ca ete posibil sa nu iti mai iubesti sotul asa cum este posibil ca nici unul dintre voi sa nu mai simta iubire pentru celalalt. Desigur este posibil si sa fie doar o "faza", o instrainare temporara. Si eu am trecut la un moment dat printr-un astfel de sentiment. Cu un sot care practic nu parea sa aiba nici un defect, o situatie materiala buna si un copil minunat. Si totusi ceva nu era in ordine. Incepusem sa cred ca nu il mai iubesc pe sotul meu si ma gandeam la divort. Dar intr-o zi am avut o discutie lunga, pe care eu nici nu o doream pentru ca nu imi mai pasa sa lamuresc nimic. In timpul discutiei, o bucata buna de timp, am privit in alta parte insa la un moment dat privirea mi-a alunecat catre sotul meu si, dupa mult timp, m-am uitat la el cu atentie. Si am avut asa, o senzatie de caldura si m-am gandit ca daca i s-ar intampla vreodata ceva, impreuna sau nu, eu as muri. Si de atunci totul este OK. De ce am povestit chestia asta care pare putin off topic? Vreau sa spun ca daca in momentul in care il privesti nu ai acest sentiment inseamna ca nu il mai iubesti. Si trebuie fie sa te impaci cu aceasta viata fie sa cauti fericirea in alta parte cu toate consecintele acestui act. Prin asta nu inteleg sa iti gasesti un amant, nu cred ca ar fi cinstit fata de sotul tau ci pur si simplu sa divortezi pentru a fi disponibila pentru altcineva, fara nici un fel de constrangeri. Cantareste insa cu intelepciune ce drum vei alege. Numai bine. [url="http://community.webshots.com/album/560761236eAjkCC"]Poze cu Mariuca[/url] Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007) "Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta'' [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_g8/album?.dir=4264scd&.src=ph"]Mariuca in prima luna[/url] [url="http://www.sonia.as.ro"]Pentru inima Soniei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100378"]Sa il ajutam pe Marian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dama de pica...ti-am scris un mesaj si s-a sters. O sa incerc iar sa sintetizez ce am scris. Am citti mesajul tau de mai multe ori. Am vazut ce esti o fire calda...care isi arata iubirea direct...pe fatza...careia ii place sa sarute...sa alinte... Tu singura ai zis ca voiai sa il iubesti si el nu te lasa.... Insa ceea ce trebuie sa constientizezi e ca tu si el sunteti diferiti ...aveti 2 comportamente afective diferite...dar care iubesc.....IUBESC ,dar altfel.... El e mai rezervat...mai rece...mai cerebral...dar asta e comportamentul lui afectiv...mai putin gelos...insa isi arata iubirea altfel...s-a casatorit cu tine...ti-a daruit un puitz...munceste pentru voi...si face multe lucruri pe care numai tu le sti. Tu in schimb il iubesti mai aprins...vrei sa il saruti...sa ii simti gustul mereu...sa il atingi...esti mai pasionala...ai nevoie sa dai multa afectiune fizica...psihica...si acum tu ti-ai infrantat-o pentru ca tu crezi ca el nu te-a lasat sa il iubesti cum sti tu deoarece el nu se purta asa cum o faceai tu....insa el are un compoetament afectiv diferit....si tu trebuie sa intelegi asta si sa fii tu insati ....sa ai tu propriul comportament afectiv asa cum il aveai odata si sa nu incerci sa ii copiezi tu copmrtamentul lui.... Probabil te-ai simtit neindreptatita ...probabil voiai si tu acelasi lucru de la el...probabil te simteai ranita ca nu iti era dorul luat in serios cand el era plecat.... De aceea te-ai inchis in tine...ai renuntat sa il iubesti in stilul tau propriu...ai renunat sa fii tu insati...si acum totul doare....pentru ca nu mai iubesti in feleul tau ci in feleul lui. Sunteti 2 firi diferite...si trebuie sa intelegi asta....si sa nu iti fie frica sa iubesti cum vrei tu... Sunt convinsa ca lui ii placea cum il iubeai tu ...poate nu o zicea...poate facea mici glume pe iubirea ta...dar ii placea... Iar acuma ca tu i-ai copiat lui comportamentul...el crede ca tu nu il mai iubesti...pentru ca era obisnuit cu sarutarile tale...cu caldura ta...cu imbratisarile tale...cu declartiile tale de iubire...si nu stie sa iti zica....nu isi da seama ca tu ai vrut acelasi comportament din partea lui...si el fiind diferit de tine....si iubindu-te altfel....tu te-ai inchis in tine....si ai facut ceva care ti-a adus nefericirea...ai inceput sa nu mai iubesti in felul tau...ai inceput sa ii copiezi lui comportamentul afectiv...si asta aduce durere in suflet...caci tu esti de fapt altfel... Durerea asta...si copierea comportamentului lui...te face sa fii rece si inchisa in tine...sa te gandesti ca nu il mai iubesti...ca nu te mai simti atarasa de el..te vace sa suferiii!!! Fi tu insati...iubeste asa cum iubesti tu sa iubesti...saruta-l de cte ori simti...managaie-l...alinata-l...saruta-l cand sunteti singuri...peste tot....din cap pana in piciaore...spune-i ca il iubesti...ca iti place pielea lui...privirea lui..vocea lui...revarsa-ti toate sentimentele si gesturiel pe care le-ai tinut in tine inchise pana acuma doar pentru ca el nu se comporta afectiv ca si tine. De aceea s-a si inchis si el ....si ti se pare strain...pentru ca in timp tu ai reuntat sa fii tu insati...nu mai esti femeia pe care el o stia...chiar daca radea de gesturile tale...sau mai facea o gluma pe seama geloziei ...sau a dorului...sunt sigura ca el nu mai putea de fericirea sa fii giugiulit si alintat...si sunt convinsa ca si el era mai cald... Deci fii tu asa cum simti...nu mai sta la discutii cu el...barbatilor nu le plac discutiile astea prea mult...se simt ca si cand ii invionvatesti...se inchid in ei...nu stiu cum sa se comporte... In schimb...saruta-l cum sti tu...muls si des...spune-i ca il iubesti...saruta-l pe gat...mangaie-l...spune-i ca iti pare rau ca ai fost mai rece...ca te-ai inchis in tine...spune-i ca a fost o perioada care a trecut...si iti pare rau...dar il iubesti si ti-a fost dor tare de cum erai voi doi.....spune-i ca are cea mai frumoasa privirea....ca e barbatul vietii tale...ca esti fericita cu el...spune-i ca esti fericita cu el...ca esti mandra de el...de familia pe care o aveti...spune-i ca apreciezi fiecare clipa cu el ...spune-i ca il iubesti si el e barbatul tau...si apoi sari pe el...asa cum numai tu stii...in timp vei vedea ca el iti va copia tie comportamentul....si nu invers...si totul va fi bine... DEci ...fii tu insati...iubeste din toata inima in stilul tau...lasa discutiile si treci la fapte direct....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
citat din mesajul lui gabriella1
eu cred ca tu nu mai poti de bine! Gabriela
Asa ca prietena ta cea mai buna? [:-)))][:-)))][:-)))] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=123936"]Vacanta in Maroc cu POZE[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wpoT5OR/weight.png"]Andreea[/url] mama de [url="http://b4.lilypie.com/oAwcp3.png"]Filip[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/WqzAp3.png"]Georgia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Sfatul meu , incearca sa iti amintesti cum era la inceput ce ti-a placut la el si ce i-a placut lui la tine, da putin timpul inapoi si vezi cum ati ajuns la casatorie care erau sentimentele si de ce in timp au murit.Ce a contribuit la indiferentza asta.Lipsa de timp, stresul? Sau cum zic fetele prea mult bine.Ai incercat sa vorbesti cu el? Ai avut macar odata pe saptamina timp pt tine si el, numai o iesire la o cina romantica sfarsidu-se cu o dragoste nebuna? Casatoria devine monotonie daca nu sti sa o intreti, ai nevoie sa adaugi putina sare si piper pt ca toti suntem satuli de biluri si curatenie sau de facut mancare.Avem nevoia sa schimbam ceva din cand in cand!O simpla iesire la un restaurant sau o escapada de cateva zile sa ne relaxam face miracole. Daca insa le-ai incercat si pe astea si te simti inca nefericita atunci raspunsul este cauta-ti fericirea in alta parte ! "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...