Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De la 4 mm. la 50 cm.


Recommended Posts

Pe Mariuca o stiu de cand avea 4 mm. Ma dureau sanii de ceva vreme si menstruatia nu mai imi venea. Am cumparat un test de sarcina, singurul de altfel, si l-am facut. Au aparut aproape simultan cele 2 liniute, foarte clare amandoua. Am zis ca e irelevant, ca sigur poate disparea una in cele 10 minute cat am de asteptat. Am coborat in bucatarie si am pus masa. Cand am urcat, cele 2 liniute erau tot acolo. Si atunci am inceput sa procesez rapid. Cum ii spun lui Dani? Am luat o foaie de hartie si am scris pe ea “Suntem insarcinati!!!!!! Maria Ilonaaaa, Maria Ilonaaaa!!!”. Am rezemat foaia de spatarul unui scaun si alaturi am pus testul. L-am chemat pe Dani si i-am aratat scaunul, fara sa fiu capabila sa scot un sunet. M-a intrebat daca sunt sigura si a inceput sa tipe de fericire si sa ma invarta in brate. I-am chemat si pe ai mei. Tatal meu a ramas mut, ca si mine, iar mama mea m-a intrebat acelasi lucru ca si Dani, daca sunt sigura. Apoi i-am anuntat pe socrelii, pe frati si pe prietenii nostri. In seara aceea ne-am strans la noi si am petrecut. Era 5 iunie. Detaliile le-am aflat pe 9 iunie, intr-o sambata. Eram insarcinata, iar embrionul avea 4 mm. Sarcina a fost extrem de usoara si tot timpul am spus ca as mai face 10 copii, daca asa se prezinta cele 9 luni. Da, am avut greturi si am vomitat, am suferit enorm la mirosuri, dar astea chiar nu au fost probleme. Cand eram insarcinata in 5 luni, Dani m-a intrebat daca noi am trecut de perioada critica (faimoasele 3 luni). Cand eram insarcinata in 6 luni, toata lumea ma felicita pentru cele 3 luni de sarcina (pentru ca toata sarcina am avut o burta foarte mica). Cand eram insarcinata in 7 luni, mama mea le spunea tuturor ca sunt la sfarsitul celei de-a sasea luni (nici nu s-a chinuit sa inteleaga cum de eu nasc la 10 luni). Am luat 8 kg in toata sarcina, am facut sport si m-am dus la birou, am condus masina, am facut si imprudente alimentare, dar toate analizele mi-au iesit perfecte. Am plecat in concediu in Grecia si, cand ne-am intors, am simtit pentru prima oara un fluturas in stomac. Era prima miscare pe care eu o percepeam, iar data era 31 august. Pe 17 septembrie eram programati la morfologia fetala de trimestrul 2. Era intr-o luni. Duminica seara am stat cu Dani sa gasim si nume de baiat, ca sa ne asiguram ca acoperim ambele variante. Gemeni stiam ca nu avem! A doua zi ne-am prezentat la clinica. Doctorul a inceput sa analizeze fatul si sa dicteze rar ce vede el acolo. La un moment dat, plat si uniform, dicteaza “sex feminin”. Mi-au dat lacrimile instant si am reusit sa intreb “e fetita?”. Doctorul, probabil surprins ca nu stiam sexul, a mai verificat inca o data si a confirmat ca e fetita. M-am uitat la Dani, si ne-am strans de mana. Eu imi doream o fetita, in speranta ca imi va mosteni parul, Dani nu avea preferinte. Dar ne-am pastrat optiunile deschise pana la nastere, ca se mai vazusera cazuri in care copilul si-a schimbat sexul, uneori chiar la nastere. DPN-ul era pe 21 ianuarie. Pe 9 ianuarie m-am dus la control in spital, cu bagajul facut. Colul era tare si lung. Am plecat acasa. Ne-am intors, din nou cu tot cu bagaj, pe 16 ianuarie. Iar am plecat acasa. Prietena mea, viitoarea nasica, imi spunea ca, in ritmul asta, va trebui sa mai spele inca o data hainutele cu care o scoate pe Mariuca din spital, pentru ca se pune praful pe ele. Ca se pare ca ei ii e bine in burta si n-are chef sa ne cunoasca. Pe 23 ianuarie, stiam ca, chiar daca colul e in continuare inchis si lung, vom incerca o nastere indusa. In speranta ca nu voi ajunge la cezariana. De dimineata, la 10.20, am ajuns la spital. Beinaz ajunsese inaintea noastra si se pregatea sa isi faca formele de internare. Aveam amandoua acelasi medic, doamna doctor Laura Dracea. Am intrat si eu la consult, nimic nu se schimbase: col tare si inchis. Am primit o pastiluta si am asteptat 10 minute. Am iesit zambitoare din cabinet, Dani se uita emotionat la mine. I-am spus ca e clar ca ramanem in spital si, cu putin noroc, poate nasc pana diseara la ora 7. Am asteptat sa predau hainele, l-am sarutat in fuga pe Dani si am plecat spre sala de nasteri. E cam haios sa te duci in sala de nasteri, cand tu nu ai nicio durere si nici nu constientizezi ca vei naste in curand. Ajunsa acolo, o vad pe Beinaz, care imi zambeste de pe un scaun. Un domn doctor imi zambeste si el si ma invita sa iau loc pe scaun, pentru ca nu mai sunt locuri in pat. Eram 12 gravide si nu erau decat 5 paturi. M-am asezat vesela pe scaun… ma uitam in jur atenta, ma interesa fiecare aspect. Nu mai vazusem niciodata o sala de travaliu si totul imi parea fascinant. Intre orele 12 si 2 nu s-au intamplat foarte multe. Am completat fisa de internare impreuna cu o doamna doctor care imi spunea ca ii place la nebunie ca sunt vesela si am o atitudine pozitiva. Replica mea a fost ca am venit sa nasc, nu am nicio boala, asa ca de-aia sunt vesela. Apoi o moasa draguta, dar dura rau, mi-a spus ca sigur sunt la primul copil, pentru ca ma vede destul de naiva. Inca zambesc. Si ca n-am dureri, se vede clar. Dureri aveam, dar nu mari. Adica cam la 30-40% ca la un ciclu normal. Normalitatea mea, ca sa zic asa. Adica probabil deja durerile depaseau un ciclu normal al altor femei… Mie mi-era bine. Atunci moasa respectiva mi-a aratat o femeie care urla de durere si mi-a spus ca atunci cand voi face asa (?!), voi fi de-abia la jumatate. “A, pai e buna si ignoranta asta la ceva!”, i-am spus eu candid. Nu am contrazis-o, nu m-am inspaimantat, pentru ca eu habar n-aveam cum o sa fie la mine, asa ca nici ea nu avea de unde sa stie. Beinazuta era relaxata, se vedea ca incepusera durerile si la ea, dar noi inca ne tineam bine pe scaune. Sau de scaune. Pe la ora 2 apare si Dracea. Ne invita pe amandoua pe masa, eu, politicoasa (!!), o las pe Beinazuta prima. Hopaaaa, vad cum ii rupe membranele, pe ea nu o aud deloc tipand (intelesesem ca ruperea membranelor e o chestie super dureroasa), si apoi iese Dracea zambind. Dilatatie 5, se prezinta super bine. Oooo, ce frumos, am gandit eu! Deja dilatatie 5 si eram amandoua de la 10 dimineata in spital. Intru si eu pe masa, ma controleaza si imi ies ochii din cap de durere. Ii zic foarte clar, surprinsa de durerea resimtita, ca vreau neaparat epidurala, daca asa de tare ma doare la un simplu control manual. Ea, amuzata, e de acord. Dar imi spune ca, deocamdata, trebuie sa mai astept, pentru ca nu am decat dilatatie 2. Hmmm, aia e, ce sa facem?! Sunt de-abia la prima nastere, e normal sa mearga mai incet. Ma trimite in salon, asta daca am noroc sa se gaseasca un pat si pentru mine, si ne mai vedem peste alte 2 ore, sa vedem progresul. O las pe Beinazuta in sala de travaliu si plec spre salonul 13. Ma bucur, e numarul meu norocos. Se face deja ora 3. Injectia cu calciu nu mi-a fost facuta, la echografie nu m-a chemat nimeni, alte substante nu mi-au fost injectate… Doar astept. Incep sa se intensifice durerile si ma intorc la sala de nasteri, sa intreb daca imi face si mie cineva un control, ca ma doare mai tare. Moasa aceea draguta imi spune sa ma intorc in salon, pentru ca va veni cineva sa ma duca la echograf si sa nu ma mai plimb pe culoare. Ma intorc, intr-adevar in cateva minute vine cineva si ma ia spre echograf. Durerile deja ma faceau sa ma opresc cand aveam contractii, si sa ma arcuiesc de spate. Intram la echograf, Mariuca era bine, avea esarfa laxa de cordon, aproximativ 3 kg. si vreo 52 cm. Totul era in regula. Ma intorc in salon. Cand iesim din lift, mami si cu Dani alergau pe culoar, ca nu stiau unde sunt. Intru cu mami in salon, ca le spun ca ma doare tare si as vrea sa stau intinsa. Mami, desteapta, se duce sa intrebe cand ma mai controleaza si pe mine un doctor, ca am dureri. In cateva minute, apare doctorul din sala de nasteri si ma cheama la control. Se uita surprins la mine si imi spune ca sunt deja la dilatatie 4. Pai zic “asta e de epidurala”, el confirma si ma cheama inapoi in sala. Acolo mi se gaseste miraculos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

creataaa [pup] si pe tine si pe Mariuca cea care a iesit usor! am dat apa la soricei, sa stii. ma emotioneaza tare tare povestioarele nasterilor, mai ales ale zuzelor cele mai dragi mie!!! sa fiti sanatoase si iubite! Elena [mamica] de [copil] Eva Maria [url="http://b1.lilypie.com/BMmLp2.png"]CRESTEM MARI[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561416420pkbDGm"]BEBE EVA MARIA[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=115179"]POVESTEA NASTERII[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

F frumos ai povestit , am zambit si am plans citind-o .Sa-ti traiasca Mariuca si sa te bucuri de ea. Anca [gravi] 24 sapt+ mami de Buburuz Andrei[copil] (13.02.2006) [url="http://community.webshots.com/user/ancaspiri"]Pozele Noastre[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91028"]Povestea Nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emotionanta si frumoasa povestea aparitiei unei mici minuni. Felicitari dragelor [pup]. O zi excelenta ! Lala. ______________ [url="http://by.lilypie.com/GlFRp3.png"]Fratele mai mare![/url] [url="http://b1.lilypie.com/YEvjp2.png"]Baby Andrei ! (27.12.2007)[/url] [url="http://community.webshots.com/album/561948873YiYwTN"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...