Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Prajitura din copilarie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am facut budinca dupa reteta postata de gudinde . A iesit o minunatie [pofta]. Dar cum am uitat sa cumpar esente, am pus cocos razuit si a iesit f buna. Si in loc de zahar am pus indulcitor (asta ca sa ma simt mai putin vinovata [:I]). Ce sa mai, e un desert minunat si f usor de preparat. Multumim, gudinde [flo] ______________ Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't, [url="http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049"]_JURNAL DE STRUMF_ [/url]. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

b.nica, gudinde [pup]. Despre indulcitori: nu e cine stie ce de spus, eu aveam prin casa pastilute de sucrazit (in niste tubulete mici, luate din supermarket). Am pus din oki vreo 7-8 pastile (in laptele care fierbea, ca nu se prea dizolva in lichide reci). N-am avut efecte adverse de niciun fel (nici macar remuscari [:D]), dar din cate stiu eu, nu e prea sanatos sa mananci in fiecare zi cu indulcitori. Odata la nu stiu cat timp, merge... Eu am mai facut budinca asta si in felul urmator: cu aceleasi ingrediente: am batut ouale, am amestecat cu grisul si mirodeniile si am pus peste laptele cald. Apoi am pus pe foc mic si am lasat sa fiarba, amestecand continuu. Iese, normal, ca un gris cu lapte, dar are un gust mult mai bun, din cauza oualor. [flo] ______________ Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't, [url="http://www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049"]_JURNAL DE STRUMF_ [/url]. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

V. Erica, Cred ca depinde si cat de mult lapte iti "cere" compozitia. Eu am facut prajitura astazi si cred ca am scapat un pic mai mult gris caci dupa ce am adaugat cei 2 litri de lapte mi-am dat seama ca pandispanul ar mai absorbi lapte. Asa ca am mai fiert jumatate de litru. In plus mie imi place ca pe langa prajitura sa mai ramana un pic de lapte si cand pun in farfurie cate o felie adaug si un pic din acest lapte care "a prins" din dulceata si esentele puse in pandispan.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Luna75
o prajitura asemanatoare de origine araba Basbousah Ingrediente 200 g.unt topit,150 g.zahar tos,2 oua mai mici,400 g.de gris fin,1 lingurita praf de copt,1/2 lingurita bicarbonat de sodiu,250 g.iaurt gras Pentru sirop se fierb 300 g.de zahar tos cu sucul de la o lamaie mare Se amesteca galbenusurile cu zaharul pana capata o consistenta cremoasa,se aduga untul,grisul,coaja rasa de la doua lamai,praful de copt si bicarbonatul,iaurtul.La sfarsit se aduga albasurile batute spuma. Se pune intr-o tava tapetata cu unt si faina (in strat nu foarte gros),iar dupa 20 de minute se coace la foc potrivit. Dupa ce s-a copt blatul se varsa siropul rece pe deasupra,se pune nuca de cocos si cate o jumatate de fistic. Dupa ce s-a racit se taie in patratele (fiecare patrat avand un fistic la mijloc) Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.
Reteta asta e suuuuuper. Vecina mea de origine turca, a facut-o odata si de atunci o fac si eu mereu. Se face atit de rapid si e tare gustoasa. Iar nuca de cocos e febletea mea:-) Alba,mami de Darian Valeriu *17.09.1999 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian & Cassian Teodor *04.06.2005 https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...