Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava! (21)


Recommended Posts

Buna fetelor. Am intrat sa urez celor care isi aniverseaza azi ziua onomastica un calduros [url="http://i277.photobucket.com/albums/kk68/georgeta2222_2008/anivers056.jpg"]"La multi ani!"[/url] Simina, sincere felicitari!! Eu sunt bine, desi caldura asta ma topeste, ma sufoc cand ies afara; ies si eu la ore rezonabile, mai stau la umbra... In schimb obosesc foarte usor, si mi se umfla mainile si picioarele (la celelalte doua sarcini nu am avut probleme) si am niste arsuri [xx(] dar trec ele... Fetelor, nu va pot furniza informatii despre mobila. Nu sunt la curent cu noutatile, cu preturile... Carmen, simpatica Daria, cum isi incurajeaza sora [:)] Simina, nici la intrebarea ta nu stiu sa raspund, poate te ajuta un search pe google... Alexandrina [gravi]26+ si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006) [URL="http://good-times.webshots.com/photo/2384288200100505241qrzzkW"]poze cu noi[/URL] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alexandrina&year=2008&month=9&day=29&babycount=1"]Bebe[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor. Am scris un mesaj lung si l-am pierdut...of. Ideea era ca ne-am mutat si sunt fericita. Bianca sta mai mult in curte, pacat ca nu are companie de varsta ei. In timpul saptamanii insa, o duc la ai mei cat suntem noi la servici, si asa mai iese in parc la copii. Incet si-a mai dat drumul la vorba ba chiar stie si o poezie ( e putin la varsta ei insa eu sunt multumita). Eu parca nu mai sunt asa stresata si nervoasa, casa ma cam vlaguise de puteri...acum sper sa intru in normal. Si am mai facut ceva ce am spus ca nu o sa fac niciodata: am pus straturi in curte. De fapt un strat. De hatzmatzuchi. Sunt innebunita dupa planta asta si cineva mi-a adus seminte asa ca nu am mai stat pe ganduri. Acu sa vad daca o iesi ceva. Va pup pe toate si sper sa nu va topeasca soarele asta puternic (si fruumos).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele cochetele, iaca aparuram si noi, dupa o sesiune istovitoare si 3 saptamini de concediu. mmmm, un deliciu ! simina, cu idei de mobila nu te pot ajuta, singurul fix pe care il am este acela cu patul deasupra, dulapul pe lateral si biroul dedesubt, sub pat (o combinatie de pat + dulap de haine + birou) nici nu stiu cum se cheama, bloc, monolit, asa ceva.... am gasit undeva o fotografie care mi-a placut si mi-a ramas pe retina.. dar e inca devreme, ala e cu patul la etaj si deocamdata risca mitzul sa se rostogoleasca, ca da din picioare si se invirte toata noaptea exact ca ma-sa !!! in legatura cu trasee turistice, stiu citeva... da-mi detalii, cite zile, etape, etc si poate ne iese ceva interesant in alta ordine de idei, pentru xandruta si nu numai, un articol excelent din iubirea mea de o viata, "Dilema veche" http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=227&cmd=articol&id=8505 pupici tuturor Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragutele mele, daca va intereseaza subiectul, lectura placuta ! iar de nu, sariti peste acest post ! pupici tuturor ****** IMPORTANTA SISTEMULUI IMUNITAR Sistemul imunitar reprezinta un factor esential in pastrarea sanatatii si numai echilibrul si stabilitatea lui ne poate asigura o viata linistita si fericita. Un sistem imunitar slabit creaza deschideri spre o multime de virusi si agenti externi daunatori care pot ataca si dezechilibra organismul. In conditiile actuale, cand viata este mult mai stresanta, cand alimentatia este de cele mai multe ori dezechilibrata, cand asistam la o crestere a poluarii atmosferice, cand activitatea fizica nu este cea corespunzatoare, fiecare dintre noi are nevoie de o stimulare a sistemului imunitar, de o intarire a lui, pentru pastrarea sanatatii . Desigur ca persoanele mai in varsta, persoanele care lucreaza noaptea, persoanele care stau mult timp in fata calculatorului si toti cei care sunt deja bolnavi au cu atat mai mult nevoie de intarirea sistemului imunitar. Sa nu uitam ca un organism cu un sistem imunitar slabit si dezechilibrat poate tolera cresterea si expansiunea tumorilor, neavand puterea de a le frana. Exista totusi o anumita proportie de cancere care se vindeca spontan prin faptul ca organismul isi poate mobiliza fortele de aparare si exista deasemenea un numar de cancere care nu ajung sa se manifeste pentru ca sistemul imunitar le distruge din primele faze. Acesta demonstreaza ca reglarea si echilibrarea sistemului imunitar are un rol hotarator in mentinerea starii de sanatate si ca este necesara atat celor sanatosi cat si celor bolnavi. Cand ne referim la sistemul imunitar apare in mod firesc intrebarea: care sunt celulele din organism care participa in mod hotarator in procesele imune ce apar in corp, care distrug virusii si substantele straine, aparand astfel organismul? Reactiile imunitare ce apar in organism reprezinta un proces complex care angreneaza un numar foarte mare de celule, celule care indeplinesc diverse functii, aici fiind puse in evidenta doar cele mai numeroase. Aceste celule se numesc limfocite si ele sunt de doua tipuri: celule limfocitare T ce iau nastere in glanda timus si celule limfocitare B produse in maduva spinarii. - Celulele limfocitare T determina imunitatea celulara influentand apararea organismului fata de virusi si ciuperci patogene participand la apararea antiinfectioasa precum si la distrugerea tumorilor. Aceste celule au proprietatea de a circula permanent catre splina si ganglionii limfatici in care-si au sediul, trecand apoi din nou in sange. In timpul acestei circulatii permanente ele distrug virusii si substantele straine organismului intalnite in cale. - Cea de a doua categorie de celule ce se implica in procesele imune, celulele limfocitare B, determina imunitatea umorala, imunitate care implica producerea anticorpilor. Aceste doua tipuri de celule conlucreaza impreuna pentru apararea organismului. In sange, din cantitatea totala de limfocite, 24,5 % o reprezinta celulele de tip B iar 69,5 %, celulele de tip T. Raportul T/B se pastreaza in timp el fiind asociat cu o buna rezistenta imunologica. O slaba dezvoltare a celulelor de tip B conduce la o slaba imunitate umorala si de fapt la existenta unui numar insuficient de anticorpi specifici. O slabire a imunitatii umorale determina o slabire a imunitatii celulare si reciproc. Un factor demn de remarcat in slabirea imunitatii sunt virozele repetate care uneori determina reaparitia unor afectiuni ce in mod normal au fost stopate. Astfel dupa o stopare indelungata a evolutiei unei tumori aparitia unei viroze dezechilibreaza sistemul de aparare al organismului si in special imunitatea celulara, organismul tolerand astfel extinderea rapida a tumorii. Acesta este unul dintre motivele pentru care cei care au cancer trebuie in mod deosebit sa-si intareasca sistemul imunitar, astfel reusind sa blocheze expansiunea tumorilor si aparitia metastazelor. INTARIREA SISTEMULUI IMUNITAR PRIN FITOTERAPIE Vor fi puse in evidenta cele mai semnificative plante stimulatoare ale imunitatii celulare si ale imunitatii umorale, care pot fi usor procurate. -CATINA - fructe de culoare portocalie Reprezinta un puternic stimulator imunitar, un puternic tonifiant al sistemului nervos si un vitaminizant de exceptie. -GALBENELELE - flori de culoare galben portocalie ce contin flavonoizi, carotenoide, substante amare, vitamina C ,etc. Este modulator al sistemului imunitar cu proprietati antivirale, antiumorale, antifungice si antiinflamatoare. Are actiune bacteriana si cicatrizanta. -MACESE - fructe, achene paroase inchise intru-un receptacul rosiatic, carnos. Continutul ridicat de vitamina C si a altor substante asigura functionarea normala a glandelor endocrine, creierului, cordului, ficatului si splinei. Reprezintc un complex de vitamine, cel mai bogat in vitamina C si tonic de exceptie al sistemului imunitar. -MUGURI DE PIN - prin stimularea timusului creste viteza de reactie a organismului fata de virusi si alte substante straine aparute in organism.Intareste sistemul imunitar. -FRUNZE DE DUD - bogate in acid aspartic, arginina si betacaroten stimuleaza puternic imunitatea. Echilibreaza pancreasul si suprarenalele fiind indicate in diabet si tulburari de maetabolism. -COADA CALULUI - stimuleaza suprarenalele, rinichii, si paratiroidele. Este antimicrobian, desinfectant urinar,expectorant, diuretic, remineralizant si modulator imunitar. -TREI FRATI PATATI - este diuretic, depurativ, antialergic si reglator al sistemului imunitar. Este un excelent eliminator al toxinelor. -SANZIENELE GALBENE SAU DRAGAICA - este un echilibrator al sistemului endocrin, echilibrator al sistemului limfatic si modulator al sistemului imunitar. Are proprietati depurative, diuretice si laxative fiind un bun detoxifiant. -SUNATOARE - este bacteriostatic, antivirotic, antifungic, antidepresiv. Este un antiinflamator al cailor bronsice si genitourinare cu efecte deosebite in hepatite, colite, etc. Poate distruge microorganismele ce se gasesc in mucoasa gastro-intestinala sau pe tegumente. Este un bun modulator al imunitatii, antihemoroidal si cicatrizant de exceptie. -ECHINACEA - stimulator al chakrei anahata si al timusului, are proprietati antivirale, antialergice, antifungice contribuind la marirea capacitatii de aparare a organismului. Are efecte deosebite in tratamentul starilor gripale, febrile si al infectiilor la nivelul pielii. Mai sunt si multe alte plante au efect deosebit de puternic in intarirea sistemului imunitar dintre care mai amintesc ; GINGSENGUL (planta adaptogena de o deosebita valoare care normalizeaza functiile organismului, mareste capacitatea de adaptabilitate naturala si stimuleazc apararea imuna), YUCCA SHIDIGERA (un puternic detoxifiant si modulator imunitar), VASCUL (VASCUM ALBUM - stimulator al timusului), etc. Remarca: Vascul se consuma sub forma de macerat si este contraindicat in leziuni ale inimii sau in accidente cerebrale. INTARIREA SISTEMULUI IMUNITAR PRIN ALIMENTATIE La baza unui sistem imunitar echilibrat sta in primul rand alimentatia care trebuie orientata inca din copilarie si urmarita de-a lungul intregii vieti ca sa fie cat mai sanatoasa. Un copil care este invatat sa manance multe dulciuri, lapte de vaca pasteurizat, margarina si multi cartofi prajiti nu poate avea un sistem imunitar sanatos. Pentru ca organismul sa aiba o buna imunitate trebuie ca alimentatia sa fie cat mai echilibrata, bazata pe multe fructe si legume proaspete, branza de vaci, produse lactate fermentate (iaurt, lapte batut) si cereale integrale. Este recomandata reducerea cantitatii de sare din alimentatie si evitarea prajelilor in grasime incinsa. Daca totusi aceste prajeli se fac, sunt recomandate grasimile cu grad redus de nesaturare. Deasemeni vor fi evitate prajelile pe carbuni incinsi si afumaturile, ele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...