Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre dr SILVIU PREDOI -


Recommended Posts

Nu cred ca se refera la "prestatia" lui in general pentru ca oricum n-a mai apucat sa ajunga la consultatie. Eu am nascut cu el si mi s-a parut ok, ce-i drept n-am avut deloc probleme, nu l-am sunat niciodata sa-l intreb de ceva deci nu stiu daca raspunde, daca se considera deranjat etc. De asteptat mi s-a intamplat sa astept peste tot la dr., de ex. la medsana faceam la un moment dat tratamente pentru infertilitate si cel putin cu 1 ora intarziere intram la dr. Ei, odata nu stiu cum s-a intamplat ca am intarziat eu din cauza traficului vreo 15'. Am zis ca nu e grav ca si-asa astept minim 1 ora. Ghinionul a facut ca in ziua aia venise la fix. Si am intrat ultima desi am intrebat de cateva ori mi se spunea mereu ca l-am anuntat pe dnul dr, probabil dvs. urmati. Iar cand am ajuns chiar mi s-a specificat ca avem si noi niste programari care trebuie respectate(sic!). Nu mai zic ca intrasera diverse paciente chemate de dr. fara programare. Probabil am fost fraiera ca am asteptat dar dr. trebuia sa ma vada in ziua aia. Nu cred ca sta nimeni de placere la usa drlor sa citeasca romane. Cand e vorba de sanatatea mea prefer sa mai stau putin la usa decat sa intru imediat si sa ma aleg cu un diagnostic gresit. Mi s-a intamplat cand am fost prima oara la ginecolog. Nu mai zic ca dna respectiva avea o mana de am mers 3 zile cracanata(scuzati expresia). Si o barfea cu asistenta pe pacienta care fusese inaintea mea ca putzea (asta de fata cu mine). Nici nu mai stiu cum o chema, Chiroiu parca, la Medicover.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by chris80 poate e o noutate pt tine, dar sunt situatii neprevazute, cand tu ca pacient nu ai nici un control asupra corpului tau, si atunci doctorii te mai primesc si peste rand, chiar daca ai programare facuta peste o luna, sa zicem. dar se pare ca tu esti prea ocupata pe banii tai sa te gandesti si la cel de langa tine. ma gandesc ca si daca i s-ar fi facut rau langa tine, ai fi spus sa astepte sa traca programarea ta si de abia dupa aceea sa se ocupe de ea, asta ca sa nu intri si tu in randul celor care stau si citesc reviste pe la usile doctorilor. dupa umila mea parere de femeie care a trecut printr-o sarcina si prin divese situatii mai mult sau mai putin urgente, din pacate mergand la ginecolog iti asumi si riscul de a intra cu intarziere la medic, pt ca uneori barza mai vine si neprogramata. una este sa ai ora la dermatolog, sa zicem, unde nu sunt chiar atat de multe situatii neprevazute, si alta e intr-un loc unde variabilele sunt atat de multe. oricum, mare tupeu pe pacienta respectiva daca intr-adevar o fi avut vreo problema majora, sa intre inaintea ta! nu neaparat sa nasca atunci, dar de unde stii tu ca nu avea o hemoragie sau contractii sau stiu eu ce mai poate fi, care sa necesite intr-adevar o vizita neprogramata la doctor? recunosc ca sunt uimita de cata compasiune dai dovada, mai ales ca esti si tu graviduta si stii cum merg lucrurile. chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
...Daca o fi avut...n-o sa aflam niciodata adevarul asa ca nu te supara Cris dar cum poti sa acuzi o gravida de lipsa de compasiune cand ea tocmai iti impartaseste o experienta personala neplacuta (nu din auzite) pentru o presupusa gravida care probabil ar fi avut problema de-aia era ea la dr. fara programare si a intrat si inaintea ei? Nu ti se pare ca o jignesti facund-o nici mai mult nici mai putin nesimtita si mincinoasa? hai sa-ti spun eu cum se intra la consultatie: erau vreo 4 gravide cu analize, nu aveau programare si nici vreo alta peoblema de ordin medical ci pur si simplu se intra in ordinea sosirii. Asta este un fapt real , trait pe pielea mea si a altora probabil. Nu se supara nimeni, gravida sau nu, daca apare vreo urgenta, fir-ar sa fie, dar atat ursuleata cat si initiatoarea acestui topic tocmai au explicat ca doctorii nu se ocupau de nici o urgenta in momentele in care ele faceau poteci prin fata cabinetului. Ca "daca" sau "parca" sunt posibili? sunt intr-adevar, dar aici nu e cazul. Daca vii cu rezultatul la dr. vino si tu prima sau ultima si nu incurca pe toata lumea, ca si eu sunt la fel de gravida ca si tine. In alta ordine de idei ma surprinde cum nu putem, nu stim sau nu ne pasa sa dam un vot de blam acelor doctori care gresesc. Ne bucuram ca noua ne-a fost bine si durerea altora ne lasa rece. De aceea isi si permit sa ne trateze astfel, pentru ca nu sunt sanctionati de catre pacienti. Ma gandesc ca daca atunci cand Predoi a spus ca daca nu le convine sa mearga in alta parte ar fi plecat toate gravidele si nici in urmatoarele saptamani nu i-ar mai fi trecut pragul niciuna, alta ar fi fost situatia. Am observat ca si-o iau in barba pacientii care pretind un pic de respect. Daca vor sa fie tratati ca fiinte umane atunci au pierdut, pentru ca doctorii sunt totusi, nu-i asa? fiinte superioare (dupa parerea lor) sau privilegiate. Asa cum atentionati propriul copil atunci cand greseste, pe care btw il iubiti ca pe ochii din cap, asa ar trebui sa priviti si aceasta problema. ...Cris, cred totusi ca altcuiva ii lipseste compasiunea despre care pomeneai mai sus. Tu ce crezi? Mami de Mihnea [bonjovi] (15 mai 2006) si [url="http://md.lilypie.com/o8XAp2.png "][gravi] cu fratioara lui Mihnea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oricum, mare tupeu pe pacienta respectiva daca intr-adevar o fi avut vreo problema majora, sa intre inaintea ta! nu neaparat sa nasca atunci, dar de unde stii tu ca nu avea o hemoragie sau contractii sau stiu eu ce mai poate fi, care sa necesite intr-adevar o vizita neprogramata la doctor? recunosc ca sunt uimita de cata compasiune dai dovada, mai ales ca esti si tu graviduta si stii cum merg lucrurile. chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url] [/quote] In primul rand ma simteam foarte rau EU ..dar nu am intrat inainte pt ca de obicei am bun simt si nu eram chiar urgenta. Iar ea statea cu sotul ei si radeau de nu mai puteau...a intrat...si dupa ce am intrebat de programare sotul a spus ca nu au "doar citeste niste rezultate". Si mai mult...nu era graviduta. Si tot bunul simt iti spune ca trebuie sa ceri voie daca vrei sa te bagi in fata indiferent de statut. Alina [gravi]32+ [baietel] Vlad Alexandru http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.webshots.com/user/ursuleata14 AMR 8 SAPTAMANI!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca stiu unde-i greseala. Dr. sau asistenta n-ar trebui sa deschida usa si sa strige "urmatorul, va rog!", ci ar trebui sa invite, rand pe rand, pacientii, numindu-i. Asa se face aici: "D-nul sau d-na X!". Chiar daca vii fara programare, nu stai pur si simplu si astepti, ca la coada la paine. Te anunti cand ajungi, spui ce ai, asistenta ii spune si doctorului si ei hotarasc cand intri, nu cei din sala de asteptare. Asa se tine cont si de programarile celorlalti, si de problema ta, si se gaseste o cale de mijloc. Niciodata de cand sunt in Germania n-am intrat la dr. fix la ora la care am avut programare. In medie se asteapta jumatate de ora, si mai rar - trei sferturi, si mult mai rar, pana intr-o ora. Cateodata se intampla sa ai mai mult de asteptat, asta este. Si toti citesc reviste pana intra. Ce batuti de soarta mai sunt si oamenii astia, ursuleata! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carminabulina - poti fi insarcinata si sa ai probleme inca din primele saptamani, nu e musai sa se vada ditamai burta pt a confirma statutul de gravida. fara suparare, nu cred ca doar dintr-o privire isi poate da cineva seama daca este o urgenta sau nu. nu e musai sa fie lesinata o pacienta pt ca problema ei sa fie grava. nu am inteles un lucru: tu si ursuleata aveti acelasi medic? vorbim de acelasi doctor? de acelasi centru medical? sau e o alta situatie cea descrisa de tine cu 4 paciente venite la interpretarea analizelor? dincolo de traba asta, sunt doctori care te cheama si daca nu ai programare. de exemplu, eu aveam programare pt stabilirea cezarienei, s-a amanat, cu o luna peste dpn-ul meu, dar asta e alta poveste, l-am sunat pe doctor pt ca nu ma intelegeam cu receptionera si el mi-a zis sa vin a 2a zi, peste rand. cand am venit am vorbit la receptie, ele l-au sunat pe dr, el a zis sa urc, si dupa ce a terminat consultatia inceputa, m-a chemat asistenta. a durat cel mult 2 minute sa imi spuna ce ne vedem vineri, pe 8, la ora 8 dimineata. imi cer scuze ca am fost prea vehementa, dar nu s-au prezentat de la inceput toate datele problemei, de abia acum a venit clarificarea cu treaba pe care o avea pacienta introdusa peste rand. raspunsul meu a fost la postarea lui ursuleata, care nu a folosit deloc un ton amical cand a afirmat ca ,,Atunci iti meriti soarta de a citi reviste pe la usi. Poate alta treaba nu ai. NOI AVEM!!!" nu m-am referit pana acum la povestea cu dr predoi, nu ii stiu nici pe el nici pe mendez. nu tin partea niciunuia dintre ei, nu le sunt pacienta niciunuia si nu stiu daca sunt somitati sau nu. indiferent insa cat de ocupati sau de renumiti sunt, asta nu inseamna ca trebuie sa se poarte urat cu mine, ca pacient, iar noi, in calitate de beneficiare ale serviciilor lor, trebuie sa luam atitudine impotriva comportamentelor necorespunzatoare si a magariilor, ca in cazul lui oprescuflore. dincolo de asta insa, suntem oameni si trebuie sa intelegem ca apar si situatii neprevazute, si asa cum ne dorim sa se ocupe respectivii doctori de noi daca apare ceva din senin, acelasi drept il au si alti pacienti, chiar daca asta inseamna intarzieri in program. din pacate, exista si situatii in care oamenii, stiind ca dau un ban, au pretentii mai mult sau mai putin exagerate. cred ca adevarul e undeva la mijloc, ar trebui sa putem intelege ca nu se respecta cu exactitate o programare, fara a cadea insa nici in extrema cealalta de a imbatrani in fata usii doctorului pt ca intra 100 fara programare. chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu vrei sa intelegi ca nu era o pacienta cu probleme? ca nu sunt inumana, cum afirmi tu. Daca avea probleme o lasam...de fapt 10 lasam. Ideea este simpla: am stat pt ca nu a stiut sa zica ca ar vrea sa intre inainte ca are o "urgenta", ci pur si simplu a intrat. Si cum a zis si Cristina, parca, de vina este sistemul...adica asistenta care nu a iesit sa strige pe fiecare (cum se face in mod normal). Si eu am spus: de ce sa stau eu pe la usa ca vine cineva neprogramat sau ca nu are doctorul chef de mine??? Asa merg la stat ca asta este tratamentul. Doar asa de dragul medicului? Nu....exista si alti medici buni, poate mult mai buni ..si cu respect fata de paciente. Alina [gravi]32+ [baietel] Vlad Alexandru http://bd.lilypie.com/mTVqp2.png http://community.webshots.com/user/ursuleata14 AMR 8 SAPTAMANI!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris, da vorbesc de aceiasi clinica medlife si de medicii de acolo. De 1 an si 9 luni ii tot calc pargaul dar in afara de sectia de pediatrie restul lasa de dorit. Eu am vrut sa nasc acolo pentru ca am avut baietelul internat in acel spital si conditiile sunt de 5 stele atat ca mori de plictiseala. Dar dupa cateva experiente indoielnice cu Mirela Popa[xx(] si cu una de la ORL m-am lecuit. Cat priveste chestia cu urgentele fara programare sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa ai burta cat casa poporului ca ele sa existe si cred ca sunt o persoana care a trecut prin asta...din pacate. Dar aici nu vb de 5 minute care le pierd pt ca intra o urgenta inaintea mea, nici macar de o ora, esti de-acord cu mine? Vorbesc de un medic care a sictirit o pacienta pur si simplu si de paciente care intra fara programare pt citirea rezultatelor si odata vazute in cabinet uita sa mai iasa. Acum daca o sa ai timp te rog citeste intamplarea mea cu medicul orelist de la medlife, nu-mi amintesc numele dar il caut eu. Aveam bebe de 6 luni, merg cu el la pediatrie si-mi spune ca trebuie sa-l vada si un orelist, ca la ora 18.00 isi incepe programul. Era 5 fara ceva. M-am dus la Orl nu era nimeni si m-am pus pe asteptat. Pe masura ce venea cate un pacient ii explicam problema mea, m-a inteles fiecare si mi s-a permis sa intru prima. A venit si medicul la ora 19.15. Cu o ora si un sfert intarziere. Ok eu eram fara programare dar ce te faci cu restul pacientilor? In fine intru in cabinet, ma intreaba cum ma cheama si nu ma gaseste pe foita ei. II zic ca sunt urgenta de la pediatrie si ca nu am programare...la care ea cu tupeul unei mahalagioaice 9nici urma de compasiune umana sau atitudine de cadru medical mai ales ca trebuia sa vada un bebelus), ca ea are pacienti cu programare [wow] si ca nu pot fi atat de nerespectuoasa...eu???????? EU nerespectuoasa??? In fine i-am explicat ca s-a rezolvat acea problema ca toata lumea a inteles problema mea si ca mi-au dat voie sa intru inainte. Incepe sa consulte copilu' si era cam ciufuta. La un moment dat ii zice bebelusului "mai dar stai si tu linistit o clipa..." moment in care am renuntat la orice urma de consideratie pentru acea duamna doctor si i-am spus sa nu se supere dar copilul , este bolnav, il doare gatul, are febra, respira greu si pe deasupra are doar 6 luni asa ca ma indoiesc ca va intelege atentionarea ei de a sta linistit, chiar si pentru o clipa. Sotul l-a luat l-a imbracat iar eu i-am multumit pentru servicii. Cand sa iesim din cabinet ne-a dat un bon, o foita si cand ne-a vazut nedumeriti ne-a explicat ca trebuie sa platim la parter, nu i-am spus decat "Cred ca glumiti, nu-i asa? Buna seara". Ei, la aceasta experienta, sa-mi vina mie acum cineva si sa-mi spuna ca nu stiu ce durere de masea avea doctora sau probabil avea vreo drama in familie, ca eu tot nu i-as gasi circumstante atenuante. Pur si simplu eu nu ma port urat cu cei din jur indiferent de ceea ce se intampla in sufletul, in corpul sau in familia mea, atat timp cat ei nu au nici o vina. P.S.- totul se intampal la MEDLIFE Mami de Mihnea [bonjovi] (15 mai 2006) si [url="http://md.lilypie.com/o8XAp2.png "][gravi] cu fratioara lui Mihnea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chris80 imi cer scuze ca am fost prea vehementa, dar nu s-au prezentat de la inceput toate datele problemei, de abia acum a venit clarificarea cu treaba pe care o avea pacienta introdusa peste rand. chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
pai eu ziceam ca am inteles, si de aici si scuzele; asta nu inseamna insa ca a sunat mai frumos afirmatia ta de mai devreme cu statul pe la usi. in fond si la urma urmei, programul era deja decalat, nu era numai vina ei. plus ca daca a venit cu analize, erau si alea cerute de doctor cu un scop, nu doar de amorul artei, deci ceva-ceva tot o fi avut si femeia respectiva, nu cred ca poti baga mana in foc ca nu avea absolut nimic. cert e ca din pacate si sistemul privat are niste neajunsuri, mai mici sau mai mari. in ceea ce ma priveste, sunt fericita ca exista si asa, si ca am posibilitatea sa beneficiez de el. incerc sa trec cu vederea unele lucruri,iar pe altele le sanctionez, cum ar fi cu programarea mea la cezariana in frumoasa luna ianuarie, de parca as fi elefant sa dureze gestatia 700 de zile! chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai devreme am inteles, acum nu mai inteleg. nu mai inteleg de ce oamenii nu sunt in stare, daca tot se apuca de o afacere, sau daca tot lucreaza undeva unde beneficiaza de conditii mai bune, sa arate respect, atat fata de ei insisi, cat si fata de cei cu care intra in contact. nu e normal sa te porti asa cu un pacient. si cu atat mai mult nu e normal sa o faci undeva unde ai salariu mai mare si conditii mai bune. dar se pare ca e un obicei sa ne dam cu stangul in dreptul. aceeasi nepasare fata de client o vad in jurul meu, de la diversi patroni carora putin le pasa de tine ca ai vrut sa cumperi de la ei pana la spitale sau la institutii private de invatamant. mai avem mult pana sa ne civilizam (sau sa ne desteptam) intr-atat incat sa ne dam seama ca de fapt bunastarea patronului si a angajatului vine din multumirea clientului. astfel de comportamente trebuie denuntate. oricum, buna treaba sa te astepti ca un copil de 6 luni sa urmeze indemnul de a sta linistit. am ratat ocazia cu primul copil, la al 2lea o sa stiu cum sa procedez![alcool] chris + [copil]alexandra [url="http://smi.ro/fulguleti/"]bebeii nostri[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa spuna cineva ca exista lucru perfect? padure fara uscaturi? Clar nu.. Imi place sa cred ca aceste cazuri sunt cazuri izolate si care au fost generate de situatii mai putin nefericite. Eu cand am intrat peste rand pt ca eram urgenta cu hemoragie, eram in 3 luni(deci burta nu se vedea), sincer nu am cerut voie nimanui.. a, venit la prima ora pt ca sangerasem toata noaptea iar cand a venit echografista am intrat glont..Eram atat de stresatade ce mi se intampla si imi era o frica cumplita sa nu pierd copilul incat nu vedeam nimik in jurul meu..am vb cu doctora cand a venit si am intrat..asta e Nu stiu cine era doamna care a intrat inauntru sau ce problema avea..poate a intrat la o citire de analize-ceva ce era ff urgent..nu avem de unde sti exact. Eu am fost suspecta de o infectie cu un virus pt care ar fi trebuit sa fac avort..pt ca dadea malformatii la copil.. eram deja in luna maricica..si orice zi conta..Nu ai de unde sa stii care era cu adevarat problema..Iar in ceea ce il priveste pe Predoi eu nu sunt pacienta lui insa am fost la el cu o prietena si a avut o atitudine impecabila, a fost prima programata si si-a cerut scuze pentru intarziere( avusese o interventie inainte) si uite asa s-au decalat programarile. Nu sunt de acprd cu comportamentul lui si replica cu: daca nu iti convine mergi la un alt spital"- insa clar nu este o tactica uzuala pentru el si nu il caracterizeaza. Eu am pretentii pentru banii mei insa asta nu inseamna ca nu pot fi intelegatoare ca se mai intampla sa se decaleze programari sau intra cineva in fata mea. Cum spunea cineva pe aici cred ca pretentiile datorate faptului ca platim sunt mult prea mari..ca de altfel si asteptarile. Oricum parerea mea este ca un medic daca este bun este bun si la privat si la stat si daca e nesimtit sau politicos este la fel indiferent daca este sistem privat sau de stat..Poate ca e vb de atitudine un pic dar in fond sunt aceeasi oameni. Si este alegerea fiecaruia daca merge la privat sau la stat. Eu am un abonament de la servici la Medicover-abonamen care imi permite sa merg gratis. Insa prefer uneori sa merg la Medlife si sa platesc pt ca la Medicover mi-au pus un diagnostic gresit la endocrinologie, mi-au dat si tratament iar eu de fapt eram sanatoasa tun, fapt confirmat de alt medic si alt laborator..si de fapt era aberant sa am asa ceva..ma rog discutia e lunga.. Oricum daca nu ne convine ceva..sau suntem deranjati de ceva putem sanctiona prin faptul ca nu mai alegem acel serviciu.Iar faptul ca noua nu ne-a placut sau ne-am simtit jigniti sau etc..nu inseamna ca si altcineva are aceleasi sentimente sau va pati la fel. Si pt cine astepta la Mendez..ai asteptat si acum daca omul nu putea sa te mai ia in evidenta ca nu mai avea loc.ce sa faca? sa zica ca te ia si apoi sa nu nasti cu el? Poate ca uneori adevarul nu e cnfortabil sau nu e ce ne asteptam dar eu una il prefer in detrimentul unor abureli. Asta sunt eu si asta e parerea mea. Da si la pediatrie la ei nu merg niciodata cu programare mai nou..pt ca merg cand am probleme cu copilul..si ma primeste mereu doamna doctor si nu se supara nimeni iar asta se poate aplica intr-o mare, mica masura si la ginecologie. Succes tuturor oricum indiferent ce medic alegeti sau cu cine nasteti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...