Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicile de dulceturi si papanasi gatesc


Recommended Posts

Fetelor, pentru ca vine vara m-am gandit sa va spun o reteta de inghetata cu cacao, inghetata pe care o facea mama cand eram acasa mai tot timpul. Inghetata cu cacao Ingrediente: 1 cutie smantana foarte grasa de 400g, 6 oua, 3 linguri cacao, o cana si jumatate zahar pudra. Mod de preparare: Se separa galbenusurile, iar albusurile se bat spuma. Galbenusurile se amesteca cu zaharul bine de tot, se adauga cacaua, iar apoi smanatana. La sfarsit spuma de albusuri. Se pune in forme si se pune la congelator. Iese f f buna, merita sa incercati. [pup] Andreea, [mamica] de Miruna Ioana(25.09.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 76
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru ca pe vremea cand erm gravida facusem obsesie pt dulceata de visine, mi-a trimis mama soacra vreo 10 borcane, sa am [:D]. Dupa ce-am nascut gusturile s-au schmbat, si nici nu mai vreau sa aud de dulceata, asa ca decat sa ramana nemancata, am cautat o reteta de prajituri. Am gasit Cuiburi de dulceata/gem: 350g faina, un plic drojdie uscata, 50 g margarina/unt la temp camerei, 2 oua, 250 ml lapte/apa caldute. Se framanta un aluat din ingredientele de mai sus si se lasa jumatate de ora la crescut, acoperit, intr-un loc cald. + 50 g zahar, 50 g unt, 1 plic zahar vanilat, 100 g alune/nuci/migdale, dulceata (scursa de zeama) sau gem Se unge tava cu putina grasime, se pune hartie pergament in tava si peste hartie se intinde coca. Se fac mici adancituri cu lingura in foaie, ca niste cuiburi. Se presara 50 g zahar+zahar valinat peste coca, se taie untul cubulete si in fiecare cuib se pune un cubulet de unt. Peste unt se pune cate o lingurita de fructe din dulceata (sau gem) si deasupra nucile. Se lasa inca 20 minute la crescut (aluatul creste imprejurul dulcetei) si apoi se da la cuptor cam 20 minute, la foc potrivit (tava se aseaza undeva la mijloc, sa nu se arda de dedesubt). E foarte buna cat e calda, dar pt ca are drojdie, se intareste dupa o zi. Eu am scos-o din cuptor si-am plecat cu fata la plimbare. Cand ne-am intors am vazut ca sotul deja [url="http://www.flickr.com/photos/21231089@N02/2730636835/"]"facuse onorurile"[/url] [:)] Pofta mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mniaaammm....[pofta] ce prajiturica faina... abia astept s-o fac si eu la buburuzele mele! mercic![pup] ___________________________________________________ Dalina, mami de minuni gemenute Anita & Miriam (29.06.2006) [url="http://s292.photobucket.com/albums/mm33/dalinaGMN/"] Albumele noastre [/url] [url="http://ro.fotoalbum.eu/dalina"] Suntem maricele [/url] "Nu crede in miracole. Bazeaza-te pe ele!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
Tiramisu [alcool] Blat: - piscoturi - lapte - 1 pahar - cognac 50-60 ml - cafea tare - o ceasca Din beuturi de face un amestec in care se inmoaie piscoturile cateva secunde. Se aseaza in tava. Crema: - branza mascarpone - 3 cutii (depinde si de marimea tavii) - oua - 4 buc. - zahar dupa gust - Baileys 80-100 ml Se freaca branza cu mixerul pana devine cremoasa. Se bat galbenusurile cu zahar cat cuprinde, sa iasa ca o crema galbena. Se bat albusurile spuma si se adauga zahar batand in continuare, sa se obtina o spuma ca pt. bezele (regula e cam o lingura de zahar la un albus). Se amesteca toate cele 3 compozitii de mai sus, peste care se adauga beuturica Baileys. Cantitatea de beutura e in functie de gust, dar nu trebuie sa fie prea multa, totusi, pentru ca se face crema prea apoasa si nu mai 'sta' pe piscoturi. Nota: Ouale se pot inlocui cu frisca batuta cu zahar, in rest ca mai sus! Pofta buna! ================================== Irina, mami de [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111016"]Tudor Cristian[/url] [url="http://b2.lilypie.com/EdHSp3.png"](08.10.2007) [/url] [url="http://community.webshots.com/user/Yaias?vhost=community"] Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Paste bolognese rapide 500g carne tocata de vita (e ok sa fie mai grasa, ca altfel iese prea uscata) 1 ardei (eu folosesc rosu, ca are mai multa vit C, dar si verde sau galben e ok, depinde de gust si ce gasiti) 1 ceapa mare 2-3 catei de usturoi (sau dupa gust) 2-3 morcovi taiati cubulete (eu ii tai in 4 pe lungime si apoi cam de un deget lungime) 4 fire de oregano branza rasa (cascaval, parmezan etc) ulei vegetal sau de masline sos de rosii (eu folosesc 2 conserve de cate 400g) sare, piper paste (ce forma si lungime poftiti - eu folosesc spirale, ca sunt usor de apucat cu mana sau cu furculita si se si prinde sosul de ele) Se taie marunt ceapa, ardeiul si usturoiul si se pun intr-o oala mai ingusta si inalta in 2-3 linguri de ulei fierbinte. Se lasa cateva minute sa se inmoaie si se adauga morcovii - se lasa la "aburit" cateva minute. Apoi se ia de pe foc si se adauga carnea tocata si pune inapoi pe foc mic. Se adauga treptat sosul de rosii si se amesteca bine, sa se omogenizeze compozitia la o pasta, sa nu ramana carnea bucati gen chiftele/perisoare. Se adauga oregano si 5-6 boabe de piper si se da la foc mic timp de 20'. Intre timp se pun pastele la foc in apa cu putina sare. Cand sunt gata, se iau si se spala in apa rece si se lasa la scurs. Inainte cu 5' de expirarea timpului, se adauga sare de mare, granule. Cand sosul e gata, se pun paste in bol si se adauga cateva linguri de sos fierbinte si se presara branza. Noi mancam 2 zile dintr-o portie, plus ca isi ia si sotul la serviciu, ca nu rezista . Pt copiii care nu papa de 2 ori consecutiv aceeasi mancare, puteti schimba tipul de paste, de branza si/sau adauga in bol masline fara samburi, boabe de porumb etc. Pofta buna. Sa imi ziceti cum v-a placut voua si celor mai mici de la masa [pup] "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein "The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip." [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92387&whichpage=4"]Povestea obtinerii primei sarcini[/url] [zana] Lisa 01.10.2007 [gravi] Samburel' 17.10.2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
La dorinta Sabinei, mafinele cu muuuulta ciocolata - si muulte calorii. Dar merita pacatele! [pofta] Schoko Schocker - Muffins - cele mai ciocolatoase muffins din lume (ies vreo 12-16 buc., depinde de forme) 175 g unt sau margarina, moale 2 oua 175 g zahar 1 pachetel zahar vanilat 100 g frisca 200 g ciocolata amaruie 20 g cacao 180 g faina ½ pachetel praf de copt Mod de preparare - timp ca. 25 Min. Se incalzeste cuptorul la ca. 200 grade. Se amesteca untul, ouale, zaharul si zaharul vanilat. Se adauga frisca. Se zdrobeste ciocolata - nu prea mic!! - si se adauga in aluat; apoi faina, cacao si praful de copt. Se umple aluatul in formele de muffin (tava speciala unsa / forme de hartie) si se coc la 180 grade ca. 20 minute, la mijlocul cuptorului. (Nu deschideti cuptorul pana la final, "ca pica"!) Inainte de a se scoate din forma se asteapta vreo 5 minute. (Desigur se pot decora cu cuverturi de cioco, dungi & buline, decoruri de alea colorate samd - dar nu va bateti capul!) Muffins-urile astea sunt cele mai bune proaspete - caldute, cu cioburile de cioco aproape fluide. Daca ramane ceva [:)] se pastreaza inchise etans pentru a doaua zi (sa nu se usuce). Piciulika, mami de Michael (8.10.2007) si [gravi][baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...